Geld en goed. Accountantsunie ZLM Ruilen van gronden op Thoien wordt extra gestimuleerd AWW wordt herzien Innovatie oftewel de invoering van iets nieuws Sociaal onomisc Voorlichting Werkplan Consulentschap voor de Landbouw Nieuwe brochure Accountantsunie in kader ruilverkavelingen De algemene weduwen- en wezen wet (AWW) geeft recht op een weduwen- of weduwnaarspensioen bij het overlijden van de echtge- no(o)t(e). Ook kent de wet aan we zen onder bepaalde voorwaarden een pensioen toe. Recentelijk heeft de staatssekretaris van Sociale Za ken en Werkgelegenheid een wets voorstel bij de Tweede Kamer ingediend voor de Algemene Na bestaanden Wet (ANW) ter vervan ging van deze wet. De kern van de verandering ligt in de inko- menstoets. Heeft men nog ander in komen dan kan er gekort worden op de uitkering ANW. AWW De AWW kent drie soorten uitke ringen: - AWW-pensioen; - tijdelijke AWW-uitkering; - wezenpensioen. De voorwaarden volgen hier globaal. De nabestaande (-weduwnaar of weduwe) heeft recht op een AWW- pensioen, als: - zij/hij een ongehuwd eigen kind of pleegkind heeft of; - zij zwanger is of; - zij/hij arbeidsongeschikt is voor tenminste drie maanden of; - zij/hij 40 jaar of ouder is. Het AWW-pensioen wordt inge trokken als de nabestaande: - niet langer arbeidsongeschikt is en nog geen 40 jaar; - geen kind meer heeft omdat het kind overlijdt of huwt voor de 35ste verjaardag van de nabestaande; - 65 jaar wordt; - hertrouwt. Wordt niet voldaan aan de eerder genoemde voorwaarden, dan heeft de nabestaande recht op een tijdelij ke AWW-uitkering. De tijdelijke uit kering duurt 6 maanden en wordt voor elk jaar dat de nabestaande ouder is dan 26 jaar met 1 maand verlengd. De uitkeringen zijn gekoppeld aan het minimum loon. Per 1 januari 1991 gelden de volgende bedragen (exkl. vakantietoeslag): bruto per maand weduw. zonder kin deren onder de 18 jaar f 1.631,09 weduw. met kinderen onder de 18 jaar f 2.315,35 tijdelijke uitkering f 1.631,09 wezen tot 10 jaar f 521,95 wezen van 10 tot 16 jaar f 782,92 wezen van 16 tot 27 jaar f 1.043,90 ANW Als alles volgens het plan verloopt, zal de ANW per 1 januari 1992 in moeten gaan. De bedoeling is dat iedere na bestaande één jaar recht krijgt op 90% van het minimum loon (nu KHKSBWfSWKWN De term innovatie is in iedere be drijfstak een bekend gegeven. Over al wordt gezocht naar nieuwe produkten en produktiemogelijkhe- den om tot een beter ekonomisch rendement te komen. Vaak is dit streven onzichtbaar in de onderne ming aanwezig en komt vernieu wing stilzwijgend tot stand. Anderzijds zijn er in de grotere on dernemingen afdelingen waar ge richt onderzoek wordt gedaan naar nieuwe produkten en moge lijkheden. Teneinde dit streven landelijk te sti muleren zijn er verspreid over geheel Nederland Innovatiecentra opge richt die het bedrijfsleven on dersteunen bij het onderzoek. Deze Centra brengen technologische ken nis bij ondernemers die hun be staande produktieprocessen efficiënter, milieuvriendelijker of rati oneler willen laten verlopen. Ook bij de ontwikkeling van nieuwe produk ten is het Innovatiecentrum de on dernemer behulpzaam bij het onderzoek naar marktpositie, de fi nanciële haalbaarheid, de arbeidsor ganisatie en het kennisniveau van het bedrijf. Deze organisatie lijkt daarom wel op de SEV en DLV bin nen de agrarische bedrijfstak. Trottoirbanden Tesamen geven de Innovatiecentra een periodiek uit geheten: InnóVisie. Daarin worden vele onderwerpen genoemd waarmee men bezig is. Aardig daaruit een artikel te noemen met als kop: Trottoirbanden uit land- bouwfolie. In dit artikel wordt ver meld dat de provincie Overijssel jaarlijks 1200 ton gebruikt land bouwplastic als afval moet verwer 100%) als er kinderen zijn onder 18 jaar en 70% als er geen kinderen zijn. Na één jaar heeft men recht op een verlengde uitkering die kan doorlo pen totdat men 65 jaar wordt. De verlengde uitkering is bedoeld voor nabestaanden met kinderen onder de 18 jaar, nabestaanden die 50 jaar of ouder zijn zonder kinderen en na bestaanden die arbeidsongeschikt zijn. De verlengde uitkering kent een in- komenstoets en bestaat uit twee gedeelten, namelijk de basisuitke ring die onafhankelijk is van het in komen en een toeslag die wel inkomensafhankelijk is. De basisuit kering bedraagt 30% van het mini mumloon voor alleenstaanden en 50% voor éénoudergezinnen. De toeslag bedraagt maximaal 40%. De toeslag wordt gekort als er neven inkomen is en dan alleen inkomen uit (baantje of uit bedrijf) of in ver band met arbeid (pensioen). In komsten uit vermogen blijft buiten beschouwing, zoals rente en pacht. Deze toeslag wordt geleidelijk inge voerd vanaf 1 januari 1992, uitke ringsgerechtigden van 60 of ouder op de dag van inwerkingtreding van de ANW zullen niet te maken krij gen met de inkomenstoets. Wezen hebben recht op een pen sioen tot 18 jaar, nu nog 27 jaar. J.L. Mieras Het Consulentschap voor de Land bouw in de provincie Zeeland heeft onlangs het werkplan voor 1991 uitgebracht. Behalve een aantal nieuwe activiteiten staan hierin ook de activiteiten waarmee het CL vo rig jaar is begonnen en die dit jaar worden afgerond. Wat betreft de ontwikkelingen in de akker- en tuinbouw staat in het werkplan dat bedrijfsvergroting door grondaankoop slechts in beperkte mate mogelijk is. Voor de grote be drijven zal het accent liggen op ver dere economische optimalisatie van de bedrijfsvoering. Voor middelgrote bedrijven kan het aantrekken van een tweede tak in de vorm van meer arbeids-, kennis- en kapitaals- intensieve activiteiten een 'mogelij ke oplossingsrichting' zijn. Voor de relatief kleine bedrijven is met name de opvolgingssituatie bepalend voor de te maken keuze, aldus het werk plan. Het CL noemt nog een aantal mogelijke kansen voor de akker: bouw zoals kwaliteit, produktie- kostenreductie, samenwerking, vergroten van afzetkansen en ver hoging van toegevoegde waarde. Het consulentschap zal de projecten die door de herstructureringscom missie zijn ingediend en die tot uit voering komen begeleiden. Voor alle plantaardige sectoren geldt dat wordt gestreefd naar 'duurzame landbouwsystemen'. Daarbij zal het aanwenden van meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen worden terugge drongen en is er een versterkte aandacht voor de aanwending en benutting van organische meststof fen. Geïntegreerde teeltsystemen zullen fasegewijs worden ingevoerd. Een nader uitgewerkte schets van de plantaardige sectoren, nu en straks, zal verschijnen in de Zeeuw se landbouwontwikkelingsnota. De overige activiteiten van het CL hebben o.m. betrekking op veehou derij, planologie, milieu en economi sche zaken. Een van de activiteiten van het consulentschap voor de Zeeuwse veehouders is het geven van voorlichting over de inhoud en achtergronden van de mest- en am- moniakregelgeving. De Accountantsunie ZLM heeft een nieuwe, geactualiseerde en fraai gestyleerde brochure uitgebracht, waarin de aktiviteiten op een over zichtelijke manier zijn beschreven. In het kort wordt in de kleurrijke bro chure uiteengezet wat de Accoun tantsunie haar klanten te bieden heeft. Uiteraard ontbreken de adres sen van het hoofdkantoor in Goes en de regiokantoren in Zaamslag, Bergen op Zoom, Middelburg, Oost burg, Zierikzee en Renesse niet. PHLO-cursus Telematica Op 28, 29, 30mei 1991 zal in Wa- geningen de PHLO-cursus 'Telemati ca' worden gehouden. Voor inl. tel: 08370 - 84093. ken. Met behulp van de adviezen van het Innovatiecentrum Overijs sel, kan de gemeente Haaksbergen nu een gedeelte van dit afval gebrui ken, om er lichtere trottoirbanden van te maken. De gemeente heeft inmiddels een aantal honderden van deze trottoirbanden, die slechts 25 kg wegen, in proef gebruikt. De nor male banden wegen ongeveer 85 kg per stuk en het is duidelijk dat dit extra gewicht veel vergt van de rug gen van de stratenmakers. Met de kunststoffen trottoirbanden wordt niet alleen een milieuprobleem op gelost. Door het geringe gewicht voldoen de banden ook aan de nieu we eisen, die de Arbo-wetgeving aan de trottoirbanden heeft gesteld. De kunststoffen trottoirbanden zul len naar alle waarschijnlijkheid ook door de gemeenten Hengelo, Olden- zaal en de Duitse nabuurgemeente Ahaus worden gebruikt. Tot zover dit bericht uit InnóVisie. Het zal u duidelijk zijn dat het bedrijf die dit landbouwplastic verwerkt tot trottoirbanden, buiten de subsidie mogelijkheden om, vele kosten moet maken en investeringen moet doen om de produktie van dit artikel mogelijk te maken. En vervolgens moet worden afgewacht of het nieuwe artikel wel voldoende door de markt wordt afgenomen. De fa brikant loopt daarbij het risiko dat hij de ontwikkelingskosten niet terug verdient. Doch dat is het normale ondernemersrisiko van elk bedrijf. Soms lukt het en soms niet. Dat is het lot van elke ondernemer. Doch niets doen is zeker geen goed be drijfsbeleid. Vandaar de opdracht voor een ieder: Zoekt, en gij zult vinden. B. Veerbeek Nu de ruilverkaveling Sint-Annaland de inspraakperiode is gepasseerd, nadert na een positieve stemmings uitslag het moment van de uitvoe ring. Dan gaat gewerkt worden aan de daadwerkelijke realisering van de hoofddoelstelling van de ruilverka veling, namelijk de herkaveling van de gronden resulterende in het plan van toedeling. In dit plan van toede ling zal het streven gericht zijn op de concentratie van percelen zo dicht mogelijk bij de bedrijfsgebouwen. Het is bekend dat in de ruilverkave ling Sint-Annaland een aanzienlijk deel van de oppervlakte in gebruik is bij agrariërs woonachtig buiten het ruilverkavelingsgebied alsmede dat een grote oppervlakte buiten het ruilverkavelingsgebied wordt geëx ploiteerd door grondgebruikers woonachtig binnen de ruilverkave ling. Aangezien het plan van toede ling zich beperkt tot de gronden gelegen binnen het ruilverkavelings gebied Sint-Annaland, betekent dit dat voor een relatief groot aantal be drijven de gewenste concentratie van gronden (al dan niet bij de ge bouwen) niet optimaal zou kunnen worden verwezenlijkt. Ruilingen Om dit probleem op te lossen is het denkbaar dat voorafgaande aan de opstelling van het plan van toede ling zodanige ruilingen van grond gaan plaatsvinden dat deze gronden terechtkomen in die ruilverkaveling waar zich de bedrijfsgebouwen en/of het merendeel van het bedrijfs- areaal bevinden. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan Sint- Annaland omdat deze ruilverkave ling het verst in de procedure is ge vorderd, maar als dat van pas komt, daarnaast ook aan de andere ruil verkavelingen op Thoien (Stavenis- se, Poortvliet en Oud-Vossemeer). In het kader van de op te stellen plan nen van toedeling kan dan uiteinde Percelen afgedekte vroege aardappelen op Thoien. dat door de Landinrichtingsdienst een funktionaris is aangesteld welke zich aktief met ruilingen gaat bezig houden; een "uitruil-koördinator". Als hoofdtaak heeft de betreffende funktionaris het leggen van kontak- concentratie lijk de gewenste worden gerealiseerd. De ruilingen waaraan gedacht wordt kunnen plaatsvinden tussen 2 of meer partijen. Zodra er sprake is van ruiling tussen 3 of meer par tijen kan zo'n ruiling worden aange merkt als een kavelruil, met als financiële voordelen onder meer 100% subsidie van de notaris- kosten en 50% subsidie in de kosten van eventueel noodzakelijk uit te voeren cultuurtechnische wer ken tengevolge van de ruiling. Ook kunnen B.B.L. gronden in een ruiling betrokken worden. Uitruil-koördinator Toen duidelijk werd dat het resultaat van de ruilverkavelingen op Thoien sterk positief beïnvloed zou worden door ruilingen over- en weer van de ruilverkavelingsgrenzen, is er door de landbouworganisaties op Thoien op aangedrongen om het tot stand brengen van ruilingen te stimuleren. Ook in het kader van de inspraakpe riode voor de ruilverkaveling Sint- Annaland is het door velen naar vo ren gebracht. Dit heeft er toe geleid ten tussen mogelijke ruilkandidaten en het verder bemiddelen bij de opstelling van "ruilplaatsjes". Daar na zal het een zaak van betrokkenen zelf zijn de ruilingen af te handelen, al dan niet via de kavelruilprocedure. De koördinator is de heer M.C.J. Kosten, Mauritsstraat 4, 4698 BJ Oud-Vossemeer, tel. 01667-2339 (per 1 mei 1991, Marehoekstraat 31, 4698 BR Oud-Vossemeer). Indien u meer wilt weten over uit ruilmogelijkheden wordt u verzocht met de heer Kosten kontakt op te nemen. Daarnaast zal de heer Kosten op basis van de beschikbare gegevens over het over- en weer ge bruik ruilmodellen opzetten en be trokkenen daarover benaderen. Het is duidelijk dat, in het belang van het kunnen realiseren yan een optimale concentratie van gronden, iedere betrokkene waar mogelijk positief meedenkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4