Kok is tegen verhoging landbouwuitgaven EG dithane® Nieuws en Commentaar Afrijpings- ziekten in GRANEN? Boer, hoe dikwijls melkt u de koeien? Zegge en schrijve Overleg tussen 3 CLO en Deense landbouworganisaties Ophokplicht postduiven Discussie voortzetten Kies de voordeligste bestrijding met Varkensziekte verschillend ingeschat Historisch boekwerk Wouwse coöperatie De EG-ministers van Financiën zijn er maandag in Luxemburg niet in geslaagd de impasse over de land bouwprijzen te doorbreken. Minister Kok verzette zich samen met zijn Britse collega tegen verder verho ging van de landbouwuitgaven. De bal ligt nu weer bij de ministers van Landbouw. De bewindslieden van Financiën bo gen zich begin deze week over de wens van de meerderheid van hun Landbouw-collega's om het plafond van de landbouwuitgaven te verho gen, zodat minder in de prijzen hoeft te worden gesneden. Nederland en Groot-Brittanië had den zich daartegen in de Land bouwraad verzet, dus werd de discussie overgedragen aan de mi nisters van Financiën. Daar lagen de verhoudingen echter niet anders. Wachten De Luxemburgse voorzitter conclu deerde dat het nu wellicht het beste is dat de ministers van Financiën sa men met de collega's van Land bouw om tafel gaan zitten. Een besluit daarover viel echter niet. Het wachten is nu op de Landbouwraad van 22 en 23 april. Als de ministers er eind april nog niet in geslaagd zijn een besluit te nemen is het EG- bestuur gerechtigd zelf te beslissen. Ongetwijfeld zullen dan de voorstel len van eind februari worden door gevoerd. Vader en zoon Schouwenaar leidden de klas tussen de koeien door (foto Anton Dingemanse) Onlangs bezocht de hoogste groep van de Eben Haëzer school te Ka- pelle het bedrijf van veehouder A.J. Schouwenaar te Wemeldinge. Dit bezoek vond plaats in het kader van het project 'Klas tussen de koeien' van de stichting PR land- en tuinbouw. De kinderen stonden er echt ver steld van hoe het op de boerderij toegaat, vertelt mevrouw Schouwe naar. "Ze vroegen van alles. Hoe veel melk de koeien geven, hoe vaak ze gemolken moeten worden, hoe oud de kalfjes zijn, noem maar op. De kinderen mochten van boven in de melktank kijken, en we hebben ook de melkmachine even aangezet. Door een vinger in de tepelhouder te steken voelden ze de werking van het vacuüm". De groep bestond uit 16 leerlingen. Eén leerling was op school geble ven, die was bang voor stieren. Die Jan Odink, secretaris van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees (PVV), verwacht dat het aanbod van slacht- varkens na de maand mei één, hooguit twee procent kleiner zal worden dan eerder op grond van dekkingcijfers werd voorspeld. Dat is veel minder dan waarvoor slach terijen en handelaren bang zijn. Omdat er als gevolg van de nieuwe varkensziekte zoveel biggen zijn gestorven, verwachten de slachters dat er vanaf juni aanzienlijk minder slachtvarkens ter beschikking zullen komen. "Wel 10 tot 15% op jaarba sis," zo stellen sommigen. Tijdens de vergadering van het PVV- bestuur van woensdag wees Odink er op dat er vóór de varkensziekte in ons land per week ongeveer 400.000 biggen werden geboren. In die tijd werden er wekelijks 35.000 a 40.000 slachtvarkens levend geëxporteerd. Momenteel gaan er nog maar zo'n 20X)00 per week le vend de grens over. Bij de export van biggen is er een soorgelijk beeld: begin dit jaar een uitvoer van 40.000 a 42.000 per week, nu nog maar 17.000 a 18.000. "In totaal blijven er momenteel dus tussen de 30.000 tot 40.000, dus 7,5 tot 10% meer varkens in het land dan vóór het uitbreken van de ziekte," zo concludeerde Odink. Gezien het hoge prijspeil van biggen en slacht varkens ziet het er naar uit dat deze ontwikkeling aanhoudt. Vandaar dat Odink vanaf juni maar 1 2% min der slachtvarkens verwacht. Diverse bestuursleden wezen er op dat er ook andere aspecten een rol spelen, zoals groeivertraging en dergelijke. Prijzen omhoog Op de afzetmarkten van varkens vlees vielen deze week hogere prij zen te maken. Het aanbod van slachtvarkens was wederom krap. Vandaar dat de slachterijen hun prij zen voor de mesters met ongeveer 12 cent per kg geslacht gewicht verhoogden. Tegen het hoge prijspeil van de biggen, f 140 of meer, begint bij de mesters duidelijk weerstand te ontstaan. Sommigen laten een aantal hokken leeg. heeft daardoor ook niet kunnen ge nieten van de lekkere chocolade melk die mevrouw Schouwenaar voor de kinderen heeft gemaakt. Binnenkort verschijnt er van de hand van oud-directeur Chr. van Oers een boekwerk met als titel: 'Historisch overzicht van de Wouw- se Coöperatieve Landbouwvereni- ging'. Daarbij nog fotokopieën van merkwaardige bescheiden en foto's van de landbouwvereniging. Door overmaking van f 7,50 voor 1 mei op bankrekeningnummer 3727.42.602 kunt u in het bezit ko men van het historisch boek over de periode 1895-1990. In de provincie Zeeland geldt van 8 april t/m 24 mei 1991 tussen 10.00 en 17.00 uur een ophokplicht voor postduiven. Het gebod geldt niet op zondagen en in mei ook niet op za terdagen. Ook geldt het niet voor jon ge duiven. In genoemde periode zijn jagers ex tra aktief in het bejagen van wilde en verwilderde duiven, ter voorko ming van schade aan land- en tuin- bouwgewassen. Vorige week heeft het bestuur van het Landbouwschap zich uit gesproken over het Rijnconsultrapport. De besluitvorming daarover is bij veel van onze leden met de nodige teleurstelling ontvangen omdat de hele doorlichtingsoperatie uiteindelijk geen wezenlijke veranderin gen heeft opgeleverd voor de wijze van belangenbehartiging van agrarisch Nederland. De wens om tot nieuwe structuren in de belan genbehartiging te komen leeft erg in onze organisatie. Jarenlang is vanuit de ZLM aangedrongen op een kritische beschou wing van de totale belangenbehartiging. Na veel vijven en zessen heeft zich dat uiteindelijk toegespitst op het Landbouwschap met het resultaat dat er eigenlijk niets verandert - althans niet op korte ter mijn, want ik denk dat met dit besluit niet ook de discussie is geslo ten. De gedachten over belangenbehartiging zoals die bij de ZLM en ook bij onze landelijke organisatie het KNLC leven zijn nu natuurlijk niet ineens weg. Blijkbaar is de tijd nog niet rijp voor fundamentele wijzigingen in de structuur van de agrarische belangenbehartiging, maar dat komt nog wel, daarvan ben ik overtuigd. Naar mijn mening moeten wij daarom binnen de bestaande structu ren leiding blijven geven aan de discussie over optimalisering van de agrarische belangenbehartiging. Dat is beter dan weg te lopen of an derszins de gang van zaken te frustreren. Bovendien is er zo gauw geen alternatief en de belangenbehartiging moet natuurlijk wel door gaan. Kortom: er is gezaaid, de grond is weerbarstig maar een goede boer weet toch wel te oogsten. Laat je horen In dezelfde vergadering a/s waarin het Rijnconsultrapport werd be handeld stond ook de nota "Structuurontwikkeling in de melkvee houderij" op de agenda. Behalve een analyse van de ontwikkelingen in de melkveehouderij staan er in deze nota ook een aantal aanbeve lingen. Eén daarvan is om bepaalde stimuleringsmaatregelen toe te spitsen op bedrijven met een bepaalde omvang en andere bedrijven daarvan uit te sluiten. Voor de ZLM afdeling Groede was dat enkele maanden geleden reden om onder meer via de pers fors aan de bel te trekkenDe afdeling zag hierin een diskwalificatie van met name kleinere bedrijven die dan immers buiten de boot zouden vallen. Door het bestuur van de ZLM werd het standpunt van de afdeling Groede overgenomen in die zin dat elke begrenzing - zowel van onderen a/s van boven - door de ZLM werd afgewezen. Het argument daarvoor is dat boeren zelf wel uitmaken of hun bedrijf perspectief heeft. Op voorstel van de ZLM ging ook het KNLC op ditzelfde standpunt staan. Vorige week kreeg het KNLC voor dit standpunt de meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap achter zich, d.w.z. dat iedere melkveehouder die een goed ontwikkelingsplan voor zijn bedrijf kan laten zien nu ook volgens het Landbouwschap in aanmerking moet komen voor structuurmaatregelen. Los van de uiteindelijke uitkomst - Brussel en Den Haag spreken ook nog een hartig woordje mee - blijkt uit deze zaak dat het geen kwaad kan dat de achterban zich laat horen. In de praktijk wordt daaraan nogal eens getwijfeld maar nu blijkt het toch te werken. Daarom: Laat eens iets (meer) van je horen. Oggel Op 5 april 1991 heeft het jaarlijks overleg tussen de 3 Centrale Land bouw Organisaties en de Deense landbouworganisaties plaatsgevon den in Den Haag. De 3 CLO- delegatie werd geleid door de heer M.J. Varekamp. Tijdens de bespreking is ingegaan op de situatie in de landbouw in bei de landen. Met name werd aan dacht geschonken aan de relatie tussen landbouw en milieu. Het bljkt dat zowel in Denemarken als in Nederland landbouworganisaties zelf het initiatief nemen om in de land- en tuinbouw meer rekening te houden met het milieu. Voorts is gesproken over de voor stellen van de Europese Commissie voor het landbouwmarkt- en prijs- jaar 1991/1992. Beide delegaties- wensen in dit kader het plafond voor de EG-landbouwuitgaven, zo als vastgesteld in 1988, te verhogen om de gevolgen van de Duitse een wording voor de landbouw te kun nen opvangen. Tevens is onder meer ingegaan op de mogelijkheden om net als bij de granen ook bij de melk met systemen van vrijwilliger pro- duktiebeperking te gaan werken. Tot slot is gesproken over de hervor ming van het EG-landbouwbeleid mede in samenhang met de voort gang van de GATT- onderhandelingen voor de landbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3