Voor de vrouw Giertank op journaal toont ons doen en laten Positief naar buiten treden gQöïïö Vrouw en Jongeren Jaarvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord-Brabant P-J onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Weme/dinge Studiedag 'groen en mondig' (2) NAJK-voorzitter Arian Kamp op congres 21 Op 19 maart organiseerde de Agra rische Commissie van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Sint An- naland een studiedag over PR. U heeft hierover vorige week al het een en ander kunnen lezen in deze rubriek. Het slot van het verslag staat hieronder. Kringvoorzitter van de ZLM-kring Tholen en St. Philipsland, de heer J.L. van Gorsel, zei het te betreuren dat nog steeds weinig vrouwen aanwezig zijn op vergaderingen van de ZLM of ruilverkaveling. Mis schien wordt er nog niet door alle afdelingen genoeg aandacht be steed aan het uitnodigen van de vrouwen, maar voor ons ligt er toch zeker een taak, niet alleen meeden ken thuis maar ook in de organisa ties en op de vergaderingen. Een van de deelneemsters vroeg zich daarbij af hoe mannen het zouden vinden als vrouwen mede het beleid gaan bepalen. Verder moeten we alert zijn en alle ontwikkelingen blijven volgen, ook met betrekking tot bestem mingsplannen, relatienota's of stilte- gebieden en daar waar nodig is proberen bij te sturen. Aktief deelnemen aan 't leefbaar houden van het platteland en posi tief naar buiten treden was de bood schap van deze morgen. Door alle aanwezigen werd actief deelgenomen aan de discussie. Mevrouw Mol dankte de inleiders en de dames werden een kistje met 'produkten van het Thoolse land' aangeboden. Afscheid commissieleden Daarna volgde het afscheid van 3 commissieleden. Mevrouw N. van Driel-vd. Weele uit West Zeeuws- Vlaanderen, die tevens de agrari sche commissie had vertegenwoor dig in de commissie veiligheid van het Landbouwschap, wordt opge volgd door mevrouw R. Cappon-de Hullu. Mevrouw L. Brasser-Verhulst, penningmeesteresse van de com missie en vertegenwoordigster in het POOC en van de kring Walche ren wordt opgevolgd door mevrouw J. Dingemanse. Mevrouw R. Wisse- Kleppe, commissielid van de kring Tholen en Sint-Philipsland verlaat vroegtijdig de commissie wegens haar benoeming in de Landelijke Agrarische Beleids Commissie. Zij wordt opgevolgd door mevrouw C. van Dalen-Doeleman. De scheiden de commissieleden kregen een paasbloemstukje aangeboden. Mevrouw Elema-Meinardi, onze pro vinciale presidente, kreeg als eerste een milieuvriendelijke boodschap pentas boordevol folders aangebo den, later kregen alle aanwezigen een tas vol PR en was het ochtend programma afgesloten. Na de gezellige lunch werd de groep Op de bijeenkomst werd afscheid genomen van drie commissieleden, v/nr. de dames Sari Hanse, Marie Mol, Leintje Brasser, Nellie van Driel en Ria Wisse voor het middagprogramma in drieën gedeeld. Terwijl één groep een stadswandeling maakte door het oude stadje Tholen werden de 2 andere groepen ontvangen in de moderne bankgebouwen van de Ra bobank in Tholen en Sint- Maartensdijk. De Rabobank vervolg de met het bedrijven van PR aan sluitend op het ochtendprogramma en liet de dames zien wat de bank biedt aan de vrouwelijke on dernemer. Zo kunnen we denk ik terug zien op een zeer fijne en sfeervolle studie dag, die een stukje PR was van de Agrarische Commissie in de positie ve zin en die ons hoop ik zal stimu leren positieve PR te bedrijven in de soms zo harde strijd voor het be houd van de agrarische bedrijven op het platteland. E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden 's Middags werden de door de handwerkcommissie gratis ter be schikking gestelde prijzen verloot. De uitslag van de loterij is als volgt: nr. 471 groen; nr. 271 geel; nr. 197 groen; nr. 264 geel; nr. 462 geel; nr. 379 geel; nr. 609 geel; nr. 302 groen; nr. 204 groen. De hoofdprijs een quilt en een bekleed doosje (een nieuwe handwerktechniek) is geval len op het nummer 874 geel. Kijkt u thuis even of u misschien een prijs heeft, want het merendeel van de prijzen is nog niet afgehaald. De rest van de middag werd gevuld door mevrouw Marga Kool uit Dren te. Zij is bekend door haar gedich ten, korte verhalen en romans, die gedeeltelijk in de Drentse dialecttaal zijn geschreven. Zij heeft al diverse prijzen gewonnen, waaronder de Jo hanna van Buurenprijs in 1981, de Zilveren Anjer in 1985 en de Cultu rele Prijs van Drenthe in oktober 1990. Haar verhaal werd afgewisseld met zang door Diana Vredenberg, die zichzelf begeleidde op de gitaar. Zij zong liedjes op muziek van haarzelf en met tekst van Herman Bonnhoff. De liedjes werden gezongen in het Veluws dialect dat verwant is aan het Drents dialect. Voordat mevrouw Kool haar verhaal begon legde zij ons, in het Neder lands, de spelregels uit van het zuid west Drents dialect, de taal die zij gebruikt tijdens haar voordrachten. Drenten zijn zuinig met de taal, maar niet zo zuinig als Groningers. In het westen van Nederland wordt een voltooid deelwoord netjes uit gesproken zoals het wordt geschre ven. Een voorbeeld: gekregen of gekomen. De Groninger zegt: kre gen of komen en de Drent zit er pre cies tussen in, die zegt: ekregen of ekomen. Zo waren er nog enige woorden die een nadere verklaring nodig hadden en daarna kon me vrouw Kool beginnen. Het is onmo gelijk langs deze weg te beschrijven wat ze zoal vertelde/maar diegenen die haar hebben gehoord en gezien zullen het verhaal van 'Jennegie' niet snel meer vergeten. Fatsoenlijk plat Aan het eind van haar voordracht legde mevrouw Kool er nog eens extra de nadruk op dat het belang rijk is dat te bewaren wat waardevol is, en daarvan is de eigen taal een van de belangrijkste. En om het in haar eigen woorden neer te schrij ven: 'Fatsoenlijk plat, dat klinkt zo mooi als wat'. En een'ieder die deze middag goed heeft geluisterd, is erachter geko men dat, in welk deel van Nederland we ook wonen, we toch echt niet zo heel veel van elkaar verschillen. Alles bij elkaar genomen was het een informatieve, leerzame en ge zellige dag. En wat mevrouw Kool betreft. Ik heb heel veel mensen de naam van mevrouw Kool zien note ren, dus ik denk dat ze nog wel eens in de provincie Noord-Brabant een avond of middag voor de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen zal verzorgen. E. Geilvoet-Bevaart Afd. Tholen/St. Philipsland 12 april: Algemene Ledenvergade ring. Plaats: café Havenzicht te St. Annaland. Aanvang: 20.00 uur. Na afloop "diner dansant". 11 mei: Kleiduivenschieten te St. Philipsland. Vertrek om 18.30 uur bij Lysian, Hogeweg 2 te St. Philips land. Opgeven bij Paul (01166-2637) of Lysian (01677-2427). Afd. Noord-Beveland 26 april: Exkursie naar Van der Bilt vlasbedrijf te Sluiskil. Vertrek: 14.00 uur. Opgave voor 23 april bij Wilmar (tel. 01108-1986) of Annemarie (tel. 01107-1690). Afd. Walcheren 19 april: Bowlen. Plaats: de "Kaas boer" te Biggekerke. Aanvang: 20.30 uur. Verdere informatie en opgave bij Johan Boone (tel. 01182-1451). Provinciaal 6 mei: DB-vergadering; 21 mei: HB-vergadering. 'Land- en tuinbouw bedrijven we niet op een eiland. We oefenen het bedrijf uit midden in de samenleving. Dag in dag uit kijken niet- agrariërs over onze schouder mee en beoordelen ons doen en laten. Sommige agrariërs menen dat de samenleving een onjuist beeld heeft van ons handelen. Ik weet niet of dat zo is', aldus NAJK- voorzitter Arian Kamp op 5 april op het congres van zijn organisatie. Redaktie Henk Tegels 'Veel boeren en boerinnen maken zich boos over de giertank op het NOS-journaal. Die ene tank irriteert ons als deze 's avonds om acht uur op de televisie verschijnt. Maar de volgende dag rijden 10.000 van die giertonnen over het land en spuiten de mest de lucht in terwijl we alle maal weten dat het ook anders kan. We kunnen boos zijn op het journaal maar moeten tegelijkertijd beseffen dat de televisie ons doen en laten juist in beeld brengt. Ook op een an der punt moeten we bij onszelf te rade gaan. De niet-agrariër haalt zijn/haar neus op als een agrariër uitgerekend op zaterdag mest uit rijdt. Is het nou per se nodig mest uit te rijden op dagen waarop bijna de hele samenleving geniet van een vrije dag? Als we willen kan dat ook best op een andere dag', meent de NAJK-voorzitter. De direkte betrok kenheid tussen producent en kon- sument is in de loop der jaren verwaterd. Mede onder druk van de samenleving herstelt de betrokken heid zich. Soms is er kritiek vanuit de samenleving op onze produkten of op ons doen en laten. Ik geloof dat we de samenleving erg dank baar moeten zijn voor die kritiek. Het laat zien dat burgers zich be trokken voelen bij de land- en tuin bouw. Die betrokkenheid doet me goed, hoewel de kritiek ons ook weieens pijnlijk raakt. Toch blijf ik tegen de samenleving en tegen kon- sumenten zeggen: toon ons ons fei len. Alleen op die manier blijven wij op het goede pad'. Bijblijven 'Ondanks, maar wellicht ook dankzij de paternalistische houding van de landbouworganisaties en het Land bouwschap, groeit en bloeit het NAJK, de organisatie van jong agra risch Nederland. Wat ons bindt is dat we allemaal een toekomst in de land- en tuinbouw proberen op te Arian Kamp: 'Een paternalistische houding waarbij pa meent ons de wet voor te kunnen schrijven is uit de tijd'. bouwen. De plaatselijke Agrarische Jongeren Kontakten en vrouwen groepen zijn ontmoetingsplaatsen voor jonge agrariërs en jonge agrari sche vrouwen. Leerzaam en gezellig zeggen onze leden. Meer dan ooit is levenslang leren noodzakelijk. Je moet bijblijven om boer of tuinder te kunnen worden en om dat in de tóe komst te kunnen blijven. De land- en tuinbouw vraagt immers steeds meer maar ook steeds nieuwe ken nis. Vandaar dat het NAJK nu op grote schaal in alle afdelingen kur- sussen 'schoner produceren' geeft. Naast voorlichting, vorming en scholing strijdt het NAJK voor de verbetering van de positie van jonge agrariërs en jonge agrarische vrou wen. Inmiddels zijn meer dan 25.000, om precies te zijn 25.423, agrarische jongeren bij onze organi satie aangesloten. Tien jaar geleden waren dat er slechts 9.000. De groei zit er dus flink in', volgens Kamp. Belangen behartigen 'Als onafhankelijke organisatie be palen we zelf op welke wijze we de belangen van jonge agrariërs en jon ge agrarische vrouwen behartigen. Maar eerst nemen we op democra tische wijze standpunten in. We kie zen steeds die belangenbehartigingsstrategie die ons het meest efficiënt en effektief lijkt. Vanuit die afweging richten we soms onze pijlen op de drie centrale landbouworganisaties en het Land bouwschap. In andere gevallen ver wachten we meer van samenwerking met organisaties bui ten de landbouw. Zo verzetten we ons tegen BST in een coalitie met ondermeer de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt, de stich ting Natuur en Milieu en de Dieren bescherming. Samen met ondermeer de FNV, de Voedings bond CNV, de Katholieke Platte landsvrouwen, milieuorganisaties, Ikvos en Kritisch Landbouwberaad pleiten we voor een toetsingskom missie die genetische manipulatie bij dieren in aanvaardbare banen leidt. En het NAJK-vrouwenoverleg strijdt samen met de Centrale van Plattelandsvrouwen voor een goede zwangerschaps- en bevallingsverlof regeling. Kortom, jonge agrariërs en jonge agrarische vrouwen kiezen in hun eigen organisatie het NAJK heel bewust voor hun eigen belan genbehartigingsstrategie', aldus de zelfverzekerde jongerenvoorzitter. Volwaardige partner 'In de land- en tuinbouw hebben wij als jongeren het niet alleen voor het zeggen. Dat is weieens jammer, maar heeft ook boeiende kanten. Op voorhand wil ik zeggen dat we in principe graag samen willen wer ken met landbouworganisaties en het Landbouwschap. Maar dan wel op basis van gelijkwaardigheid. Een paternalistische houding waarbij pa meent ons de wet voor te kunnen schrijven is uit de tijd, houdt een miskenning in van het belang en de omvang van onze organisatie, vormt geen basis voor vruchtbaar overleg en doet stekels rijzen'. De NAJK- voorzitter riep de landbouworgani saties en het Landbouwschap drin gend op 'onze organisatie het NAJK nu eindelijk eens te erkennen als volwaardige partner'. Henk Weinans

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21