4 KAMPIOENEN OPil RIJTJE LIGTERMOET TOLSMA TECHNIEK B.V. "Aanspreekpunt zijn" Tolsma toont u het meest succesvolle 'bewaarteam' van Nederland. En wenst u alvast een schitterende akkerbouwoogst. LIGTERMOET 20 CENTRIFUGAAL VENTILATOR Speciaal ontwikkeld voor de droging en ventilatie van granen en zaden. De bewaar-know-how van Tolsma nauwkeurig ver taald in een perfekte klimaatcomputer. Leverbaar met verschillende regelgroepen. Per regelgroep zijn onder verdelingen mogelijk. Vraag uitvoerige dokumentatie bij: Tolsma Techniek B.V. Postbus 165,8300 AD Emmeloord Tel. 05270-14755, Telex: 42475 tolem nl Fax:05270-99532 TOLSMA DRIEHOEKSKOKER Reeds jarenlang een betrouwbaar en degelijk boven grondsventilatiesysteem. DEMONTABELE KEERWAND Vervaardigt uit koudgewalst staal. Voorzien van roest- werende primer. Kleurkodering. Montage en demon tage door 1 persoon. Grote voetplaat voor optimale stabiliteit. WÊKÊÊÊHÊÊKÊM is niet voor niets het bekendste graanfungicide; verhoogt de opbrengst; t verbetert de kwaliteit; bestrijdt bijzonder veel schimmels; heeft langdurige, systemische werking; is uitstekend in te zetten tegen afrijpingsziekten; is de goede keus tegen gele roest; is de juiste basis voor eventuele tankmixen; is toegelaten in tarwe, gerst en graszaad. Lees voor het gebruik altijd het etiket. Ga zorgvuldig om met gewasbeschermingsmiddelen. Ligtermoet Chemie B.V.. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal, Tel. 01650-97200 Geregistreerd handelsmerk van CIBA-GEIGY AG Bazel. Zwitserland Hendrik Luth, Agrarische Commissie PJGN: Samenwerking met de ouders, de partner, werknemers en kollega's is een belangrijk on derdeel van het vak boer of tuinder. Dat vindt het Nederlands Agrarische Jongeren Kontakt. Daarom werd 'samenwerking' het jaarthema voor 1990/1991. "Het is een heel breed be grip", vindt Hendrik Luth, voorzitter van de Agrarische Commissie van de PJGN. "Het is niet alleen belangrijk op het bedrijf, maar ook in de belangenbehartiging komt samenwerking steeds meer naar voren". Om de diskussie in de plaatselijke plattelandsjonge rengroepen een beetje overzichtelijk te houden, heeft het NAJK een aantal kernpunten op een rijtje gezet "Samenwerking tussen vader en zoon, tussen werknemer en werkgever en tussen buren, daar ko men boeren en tuinders het eerst mee in aanraking. Dus daar spitst de diskussie zich een beetje op toe", vertelt Hendrik Luth (29), die in het dagelijks bestuur van het NAJK zit. Luth zit zelf in een maatschap met zijn vader. Samen runnen ze een akkerbouwbedrijf van totaal veertig hektare in het Groningse Wedde. "We verbouwen voor vijftig procent fabrieksaardappelen. Voor de rest hebben we suikerbieten en granen". "Wanneer mensen over samenwerking gaap naden ken, kijken ze vaak alleen maar naar het financiële voordeel. Dat is natuurlijk ook best belangrijk, maar er zit meer aan vast. Dat wil de NAJK duidelijk ma ken met dit jaarthema. "Samenwerking is wel iets dat per bedrijf anders wordt uitgewerkt. Dat merkten we ook in de diskus sie in de plaatselijke groepen. De één vindt het prima als zijn vrouw een eigen baan heeft en er dus samen gewerkt moet worden in het huishouden, de ander heeft daar heel veel moeite mee". "Om een goede samenwerking op te zetten en het zo te houden, zijn afspraken van levensbelang. Als het misloopt, komt dat negen van de tien keer om dat men zich niet aan de afspraken hield. Op een ge geven moment kan samenwerking dan veranderen in tegenwerking. Het belangrijkste doel van het NAJK met dit thema is duidelijk te maken dat voor samen werking een bepaalde mentaliteit nodig is. Enige soepelheid ten opzichte van elkaar is wel nodig". Leuk idee Hendrik Luth is van mening dat de landbouworgani saties soms wat gemakkelijk voorbij gaan aan de be langen van de jongeren. "Als jongere heb je geen gemakkelijk leven", verzucht hij dramatisch. "De jongerenorganisaties hebben een zetel in de afdelin gen van de landbouworganisatie. Dan zit je daar in je eentje als beginner tussen professionele bestuurders". "Soms is dat best frustrerend. Je mag je zegje zeg gen, je krijgt de opmerking dat dat een leuk idee is, en men gaat weer verder met de vergadering. Het komt wel voor dat jouw opmerkingen nergens meer in het verslag van de vergadering terug te vinden zijn. Ik ben zelf nu zo dat ik blijf hameren op de be langen van de jongeren". Een typisch jongerenbelarig, waar onlangs nog veel om te doen was, is de installatiepremie. "Uit de tus senbalans bleek dat die geschrapt zou worden. Het NAJK heeft daar enorm tegen geprotesteerd. Nu blijft de premie bestaan, maar er wordt wel op ge kort. En dat slaat eigenlijk ook nergens op". "Als je gaat tornen aan de installatiepremie, torn je in feite aan het perspektief van de Nederlandse land bouw. Ik vind eigenlijk dat de installatiepremie veel hoger zou moeten zijn; juist starters staan voor enor me investeringen. Denk maar aan de milieu investeringen. Vaak leveren die geen ekonomisch rendement op, maar je moet ze wel doen. De instal latiepremie geeft dan extra ruimte". "De landbouworganisaties moesten kiezen tussen de installatiepremie of de bedrijfsbeëindigingsrege ling. Ze kozen voor het laatste met de smoes dat die al toegezegd was en dat voor de installatiepremie doorgaans maar weinig aanvragen zijn. Ik vind dan dat de installatiepremie veel meer gepromoot moet worden. Deze houding van de landbouworganisaties geeft startende jonge ondernemers het idee dat ze het maar uit moeten zoeken. Het werkt psychisch ook door". Waarom worden de jongeren over het hoofd gezien? Hendrik Luth wijt het aan de defensieve houding die de landbouworganisaties zich al jaren aanmeten. "In het verleden kon dat wel. De regering deed een voor stel, de agrarische sektor riep: 'nee, dat kan zo niet' en het voorstel werd aangepast. Maar de laatste tijd gaat die vlieger niet meer op. Denk maar aan de mi lieumaatregelen. De overheid doet een voorstel, de agrarische sektor roept heel hard: 'nee'! en de over heid doet er nog een schepje bovenop". "De jongeren gaan aktiever te werk. Er zijn bijvoor beeld milieukursussen opgezet en die worden goed bezocht. Je kunt beter proberen de mensen te akti- veren dan alleen maar je te verdedigen. Van verdedi gen wordt niemand iets wijzer". Marian Oenema

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 20