Uitwerking idee zoetwaterbassins Deze week "~Zx5& Van der Maas teleurgesteld over besluit Landbouwschap Tuinbouwmanifestatie bij 15-jarig bestaan ZHZ HELE DA\ 'Beurscommissie Goes noteert te hoge prijzen' zuidelijke landbouw maatschappij LMIJ en Friese Mij onderzoeken samenwerking Legkippen Pag. 4 AWW wordt herzien. Pag. 5 Enquête alle heffingsplichtigen Landbouwschap is cruciaal. Pag. 9 "Fruittelers staan met de rug tegen de muur". Pag. 10 Uit de Praktijk. Pag 13 Positief beeld land-en tuinbouw Pag. 15 Suikersysteem onveranderd. Pag. 17 Vroege maïsrassen in opkomst. Pag. 19 Succesvolle kom in de kas. Pag. 21 Positief naar buiten treden. m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 12 APRIL 1991 79e JAARGANG NO. 4066 De Provinciale Raad voor de Be drijfsontwikkeling in de Landbouw voor Zeeland heeft besloten een werkgroep in te stellen die het be nutten van regenwater voor land bouwdoeleinden nader moet gaan onderzoeken. Het gaat hier om een project dat in het kader van de her- structureringsvoorstellen voor de akkerbouw was ingediend, maar nog niet is gehonoreerd. Landbouwmaatschappij IJsselmeer- polders (LMIJ) heeft gekozen voor het verder uitzoeken van de moge lijkheden om samen te werken met de Friese Maatschappij van Land bouw. Daarmee verdwijnt de optie tot samengaan met de Overijsselse Landbouwmaatschappij (voorals nog) uit beeld. De LMIJ (1500 le den) en de Friese Mij ruim 6000 leden) hebben elk een uitgebreide overlegronde achter de rug met CBTB en ABTB in hun provincie. In Friesland wordt nu gewerkt aan ge zamenlijke huisvesting en een geza menlijk landbouwblad met de beide andere organisaties. In Flevoland za ten de organisaties al in één pand maar kwamen niet verder. Tegen die achtergrond zoeker> beide organisa ties nu naar mogelijkheden voor schaalvergroting in KNLC-verband. De werkgroep moet onder andere, bekijken in welke mate er kwaliteits water in Zeeland aanwezig is. Het gaat vooral om het chloridegehalte van het water. Het project richt zich op benutting van het "overschot" dat in de wintermaanden in de slo ten aanwezig is. Dit water zou mo gelijk in bassins kunnen worden opgeslagen en voor druppelbevloei- ing kunnen worden aangewend. De Heidemij is op vrijblijvende basis be zig met oriënterend onderzoek. Aan de hand hiervan zal de Provinciale Raad een besluit nemen over het verlenen van een officiële onder zoeksopdracht. Voor de financiering zal worden aangeklopt bij de rijks overheid. De Provinciale Raad heeft zich in zijn vergadering van 3 april j.l. ook bezig gehouden met de glastuin bouw in Zeeland. Twee projecten voor glastuinbouw verkeren nog in een pril stadium, te weten Tholen en Sloegebied. De provinciale stuur groep gaat de vestigingsfactoren in ventariseren en deze voor de verschillende lokaties toetsen. De Raad staat hier positief tegenover, maar wijst in dit verband op de pro blemen rond de gelegenheidsarbeid en het belang van afzetmogelijkhe den. Zeeland wordt door de rijks overheid niet als voorkeursgebied gezien voor glastuinbouw. Van die zijde is daarom geen direkte steun te verwachten. De voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, is ernstig teleur gesteld over het besluit van het Landbouwschap naar aanleiding van het rapport-Rijnconsult. Het Landbouwschap voelt niets voor het voorstel van het KNLC, krachtig gesteund door de ZLM, om de be langenbehartiging onder te brengen bij de centrale landbouworganisa ties. De publiekrechtelijke taken (verordeningen, bestemmingshef fingen) zouden in deze visie bij het Landbouwschap moeten blijven. Het Landbouwschap is evenmin in gegaan op het voorstel om alle boe ren (heffingsplichtigen) zich via een enquête of referendum te laten uit- r v v' CDA-kamerlid J. van Noord al, in een amendement op het wetsont werp dat de huisvesting van legkip pen gaat regelen, voorstellen de afschrijvingstermijn van bestaande legbatterijen op 15 jaar te stellen. De datum van invoering van de nieuwe eisen, oorspronkelijk 1 juli 1994, moet afhankelijk worden van een Europese aanpak. De afdeling veredelingslandbouw van het KNLC is daar blij mee. Mensen die on danks bijvoorbeeld de ecologische richtlijn mogelijkheden hebben om te investeren, hebben zo meer ze kerheid dat ze hun geld niet in het water gooien. "Hoe komt het toch dat deze tomaten er veel mooier uitzien dan die bij mij in de volkstuin" zo vroeg een bezoeker van Kom in de Kas in West-Brabant zich afgelopen zaterdag af. De (landelijke) open dag is zeker geslaagd in de opzet de consument dichter bij de boer en tuinder te brengen. In de chrysantenkas van familie De Boks uit Middelburg was het de hele dag gezellig druk, vertelde Paula de Boks, die hier met dochter Christina de bezoekers desgewenst van foldermateriaal voorziet. (Zie ook pagina 19). Op vrijdag 24 en zaterdag 25 mei a.s. wordt in de veilinggebouwen van veiling Zuid-Holland-Zuid in Ba- rendrecht voor de tweede keer een grootse tuinbouwmanifestatie ge houden. Het bestuur en de direktie van de veiling, die dit jaar haar 15-jarig bestaan viert, willen hier mee het belang van hun veiling bij aanvoerders en kopers op een bij zondere manier onder de aandacht brengen. Nu de fusie tussen de veilingen Zuid-Holland-Zuid en de Coöperatie ve Tuinbouwveiling Zeeland per 1 juni a.s. een feit is en de beide veilin gen verder zullen gaan onder de naam Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Holland-Zeeland (CHZ) zal de komende manifestatie vooral in het teken staan van de nauwe sa menwerking tussen beide veilingen. Het nieuwe logo van de CHZ zal worden gepresenteerd en de organi satoren spreken daarom nu al van de CHZ-Tuinbouwmanifestatie. Een belangrijk onderdeel van het evenement is een vakbeurs, waar een honderdtal toonaangevende technische toeleveranciers zich zal presenteren. Op beide dagen houdt de veiling in Barendrecht open huis voor haar aanvoerders en handelsrelaties. Hierbij kan men onder andere ken nisnemen van de realisatie van een investeringsprojekt van 35 miljoen gulden. De veilingdirektie zal bin nenkort uitnodigingen versturen naar alle groente- en fruittelers in Zuid-Holland, West-Brabant en Zee land en naar haar handelsrelaties. In totaal verwacht men op beide da gen zo'n 15.000 bezoekers te kun nen verwelkomen. De openingstijden zijn: vrijdag 24 mei van 14.00 tot 22.00 uur en za terdag 25 mei van 11.00 tot 22.00 uur. spreken over de toekomstige taak en plaats van het schap. Deze aan beveling was door Rijnconsult ge daan en door het KNLC overgenomen. Wel lijkt zich binnen het Landbouwschap een meerder heid af te tekenen voor een andere zetelverdeling die meer recht doet aan de ledensterkte van de organi saties. Volgens Van der Maas heeft het landbouwbedrijfsleven zichzelf een slechte diepst bewezen door nu niet te kiezen voor een fundamentéel an dere struktuur van de belangenbe hartiging. De boeren zullen zich te weinig blijven herkennen in het Landbouwschap, waarmee het schap zijn draagvlak meer en meer zal gaan verliezen. "Bovendien", al dus Van der Maas, "vragen wij als organisaties bij voortduring aan de boeren om zich aan te passen, meer op de markt in te spelen en efficiënt om te gaan met produktiemiddelen. Ik moet zeggen dat de landbouwor ganisaties wat dit betreft een slecht voorbeeld geven. Men blijft te veel dubbel op werken en dat kost menskracht en geld. Het is toevallig wel boerengeld, waarmee men werkt. Daarom vrees ik dat de dis- kussie over de taken en verantwoor delijkheden van het Landbouwschap bepaald niet afge lopen is". Meer over het Landbouwschap op pag. 3 (Zeggen en Schrijve) en op pag. 5. In de jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de VBNA (aardap- pelhandel) op 29 maart jl. in Goes heeft voorzitter Bas Rijk het functio neren van de beurscommissie Goes aan de orde gesteld. 'Tot ongenoe gen van velen noteert deze beurs commissie aanhoudend te hoog', aldus een publikatie in het Vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit. Het blad schrijft dat het afdelings bestuur overleg heeft gevoerd met de beurscommissie en dat sindsdien een viertal handelaren wekelijks hun prijzen doorgeven. Dit heeft niet tot resultaat geleid. 'De beursnoteringen Goes blijken gemiddeld over het oogstjaar 1989 ongeveer f 1,— een over het oogst jaar 1990 tot heden circa f 1,23 hoger te liggen dan de overige beur zen. Dit terwijl voor deze hogere prijzen geen objectieve redenen zijn aan te wijzen. Duidelijk is dat hier iets moet veranderen en dat het uit gangspunt een goede, uniforme beursnotering zal dienen te zijn', al dus concludeert het Vakblad. Terwijl er van de zijdde van de beurs commissie Goes geen behoefte is om officieel op deze publikatie te reageren, dient voor de goede orde te worden opgemerkt dat verschil len in beursnoteringen op zichzelf niet vreemd zijn. De kwaliteit van de produkten kunnen immers per regio verschillend zijn en dat werkt door in de prijzen. Daarnaast kan bijvoor beeld de aanwezigheid van een ver- laadpunt in de direkte omgeving een rol spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1