'In mijn volkstuin zijn de tomaten lang niet zo mooi' Veel mensen kwamen in de kas Tuinbouw resentatie en informatie belangrijk jj verkoop van siertuinplanten Kom in de Kas 1991 Zuid-Tirol merkt 'geïntegreerd' fruit Tijdens het afgelopen weekeinde is weer de landelijke manifestatie Kom in de Kas gehouden. Deze manifestatie is een initiatief van de Nederlandse Tuinbouw Studieclubs (NTS). Op vrijdagmiddag 5 april werd in Waddinxveen het startsein gegeven door de heer P. Dan- kert, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De opening vond plaats in het kassencomplex 'Sjaloom', een ulta moderne yucca kwekerij. een uitstekende dag: veel bezoekers gingen weer weg met een bos bloe men, een pot honing, een stuk kaas of een kilo tomaten. Mevrouw Mari- nissen serveerde de bezoekers voor in de kas zelfs een (gratis) kopje koffie. 'Ik heb nog nooit zo'n grote familie gehad om van koffie te voor zien', zei ze lachend. Volgens een medewerker van als- troemeriateler W. Marinissen uit Middelburg waren de bezoekers bij zonder geïnteresseerd in de milieu aspecten van de teelt. 'Ze vragen van alles, hoe oud de planten zijn, hoe lang het duurt voor je er bloe men van kunt snijden, welke grond soort het beste is, waarom steeds de luchtramen open gaan ('Wat piept daar zo, boven in de kas', vra gen ze dan), maar vooral over de toegepaste ziektebestrijding. Nou, wat dat betreft kon ik ze gerust stel len, de alstroemeria is een sterke plant die weinig last heeft van schimmels, zodat deze teelt dus met weinig gewasbescher mingsmiddelen toe kan'. Een bezoekster vroeg zich af of de teler nog wel iets kan verdienen aan een bos alstroemeria's, gezien de vele tussenschakels voordat de bloemen bij de mensen thuis in de vaas staan. De heer Marinissen zei dat de kostprijs per tak gemiddeld over een jaar op ongeveer vier dub beltjes ligt, en dat het dus van de veilingprijs afhangt hoeveel hij per tak verdient of erop toe moet leggen. Bij vleestomatenteler familie P. Ton te Middelburg konden de bezoekers o.m. zien dat hommels worden inge zet voor de bestuiving. Het arbeids intensieve trillen van de bloemen - dat nodig was om het stuifmeel los te maken - is daardoor overbodig. Op verschillende plaatsen in de kas staan kastjes met hommels. Speci aal voor de open dag had de teler op de tafel met foldermateriaal een hommelkastje met doorzichtig dek sel neergezet. Hij liet de bezoekers ook de werking van de sorteerma- chine zien. Op sommige bedrijven was het nau welijks drukker dan normaal, bij voorbeeld bij boomkweker J. Koole uit Middelburg. Hij heeft een gedeel te van zijn bedrijf ingericht als tuin centrum. 'In het plantseizoen komen er altijd op zaterdag veel mensen', vertelde hij. De tien Walcherse boeren en tuin ders die afgelopen zaterdag hun be drijf voor het publiek open stelden kunnen terugzien op een zeer geslaagde dag. Mede dankzij het mooie weer kwamen de mensen in groten getale een kijkje nemen. 'Het was de hele dag gezellig druk', aldus een tuindersvrouw. Sommigen gingen alle bedrijven langs. 'Nog een, dan hebben we ze alle tien gehad', vertelde een echt paar dat per fiets de uitgezette route volgde. De huisverkoop kende ook Veel fietsers kwamen zaterdag in de Walcherse kassen, zoals hier Margot Outermans uit Middelburg. Drukte tussen de komkommers In zijn inleidingswoord ging de heer Dankert in op de exportwaarde van de Nederlandse tuinbouw. Deze steeg het afgelopen jaar tot 14 mil jard gulden. Dit is te verwezenlijken dank zij het vakmanschap van de Nederlandse ondernemer. Ondanks de geringe overheidsbemoeiingen is de tuinbouw uitgegroeid tot de be langrijkste landbouwtak in Neder land, de melkveehouderij en akkerbouw achter zich latend. De Nederlandse tuinder is niet bang voor technische vernieuwingen, aanscherping van de milieunormen en aanpassing van teeltwijzen. Maar volgens Dankert moet ook re kening gehouden worden met nieu we ontwikkelingen binnen de EEG. Zo zal er, waarschijnlijk, een vrije in voer komen voor bloemen vanuit Colombia en voor produkten uit Is raël en andere landen uit het Middellands-Zeegebied. Maar ook voor zo'n uitdaging is de Nederland se teler niet bang, aldus de staats secretaris. Na zijn inleiding opende Dankert de manifestatie Kom in de Kas door een boeket bloemen te be vestigen op een plaquette van Ne derland. Bergen op Zoom Op zaterdag 6 april hield de studie club Bergen op Zoom Kom in de Kas. Een zestal bedrijven hadden hun deuren geopend voor het pu bliek. En niet voor niets, bleek aan het einde van de dag. Bij het telpunt op de RBT veiling waren 1500 men sen geteld. Op deze veiling, waar ook het vertrekpunt lag, was een prachtige stand ingericht met daarin alle produkten die momenteel aan gevoerd worden. De te bezoeken bedrijven waren uitstekend op hun taak berekend. Veel personen om in formatie en rondleidingen te geven. Aandachtspunten die opvielen tij dens de rondgang langs de bedrij ven waren toch wel de biologische bestrijding en het werk van hom- De Zuid-Tiroolse appelproducenten zijn in Duitsland begonnen met de introductie van een eigen merk voor fruit dat geïntegreerd geteeld is, zo meldt het Vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit. In de Duitse supermarkten en win kels wordt door een lieveheers beestje op een rode appel reclame gemaakt voor het geïntegreerd ge teelde produkt. Het lieveheersbeest je draagt een slogan uit die de 'Süd Tiroler Alpenapfel' uit geïntegreerde teelt aanprijst. voor rondleidingen, misschien dat nu ook de agrarische bedrijven op genomen kunnen worden in zo'n rondleiding. Zo gaat het effekt van Kom in de Kas niet verloren. Als men zo eens rondloopt op een 'Kom in de Kasdag' en de oren open houdt, hoor je pas goed hoe weinig mensen afweten van hetgeen waar een teler het gehele jaa[ mee bezig is. Men vindt het maar heel gewoon om in de supermarkt een komkom mer of kropje sla te kopen op elk willekeurig tijdstip in het jaar. Als men tijdens zo'n open dag hoort wat er aan vooraf gaat en wat het gekost heeft, kijkt men er toch wel even anders tegenaan. En terecht, denk ik. Met alle lof voor de organisaties moet ik zeggen dat ik toch iets miste. En wel de bloeiende bloe men. Voor de burger altijd een be zoekje waard. Misschien waren zulke bedrijven niet in de route, toch een gemis. Ook dit jaar heeft de doelstelling waar Kom in de Kas voor staat, zeker zijn uitwerking niet gemist. De tuinder en de consu ment dichter bij elkaar brengen is dit jaar zeker weer gelukt. Els Schalk-v. Loenhout Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Piet Dankert opende Kom in de Kas in de potplantenkwekerij 'Sjaloom' te Waddinxveen mels en bijen. Hiervoor was zeer veel belangstelling. Prachtig is het toch om de vragen aan te horen die de burgers aan de tuinder stellen. Het verschil tussen een hommel en een bij is ook niet voor iedereen dui delijk. De meet-'en regelapparatuur is ook zoiets bijzonders. De onder nemer is computerspecialist gewor den, was een veel gehoord gezegde. De enorme investeringen die ge pleegd zijn in de glastuinbouw zijn over het algemeen wel bekend bij de burgers. Dat de telers, en hun ge zin, hard moeten werken is ook niet onbekend. De mooiste opmerking die ik hoorde was: deze tomaten zien er veel en veel beter uit dan die uit mijn volkstuin, hoe doet ie dat toch? Hoe die het doet was dus dui delijk. Oorschot De organisatie in Bergen op Zoom werd geholpen door het extra mooie weer van zaterdag. Dat was zondag in Oorschot wel even anders. De buien waren hier niet van de lucht. Maar ondanks het minder fraaie weer ook hier volop belangstelling. In Oorschot had men de VVV inge schakeld, wat door veel bezoekers als fijn werd ervaren. Op zo'n ma nier komen de burgers en de tuin ders een stapje nader tot elkaar. En, wie weet, groeit hier later iets blij vends uit. Zo'n organisatie als de VVV krijgt regelmatig verzoeken Bij de aanschaf van planten voor de tuin hebben de meeste konsumen- ten van te voren geen duidelijk beeld van hetgeen zij willen kopen. Vier van de vijf konsumenten ma ken een keuze al rondkijkend op het verkooppunt. Het is daarom belang rijk dat de planten er leuk uitzien en dat de konsument op het verkoop punt kan beschikken over de infor matie die nodig is voor een verantwoorde keuze. Dat konklu- deert het Landbouw-Ekonomisch Instituut uit een marktonderzoek. De gegevens komen uit een repre sentatieve steekproef van 1850 Ne derlandse huishoudens. Drie kwart van de huishoudens in Nederland heeft de beschikking over een tuin. In 90% van de tuinen is een border met sierplanten te vin den, waardoor dus bijna alle tuinbe- zitters potentiële konsumenten van sierplanten zijn. Van de balkonbezit- ters in de steekproef heeft ongeveer één derde geen bloembakken op het balkon; de anderen hebben gemid deld drie tot vier bakken op het bal kon staan. Ruim één derde van de tuinbezitters ziet de tuin als een hobby en heeft plezier in het onderhoud, 45% van de tuinbezitters vindt het onder houd niet vervelend maar ziet de tuin evenmin direkt als een hobby; de doorsnee-tuiniers. Een kleine 15% van de tuinbezitters vindt het tuinonderhoud vervelend werk; de tuiniers "tegen wil en dank". Tenslotte is er nog een kleine groep (7%) die het onderhoud van de tuin heeft uitbesteed aan familie, kennis sen of een tuinman/hovenier. Tuinplanten-in-pot 70% van de mensen heeft op een verkooppunt weieens tuinplanten gezien die in een pot werden aange boden en 70% hiervan, dus de helft van alle Nederlanders, heeft ze ook weieens gekocht. Gevraagd naar de voorkeur geeft 45% aan liever kluit- planten te hebben. Slechts 18% geeft de voorkeur aan planten in potten. De rest maakt het niets uit. Een belangrijk bezwaar tegen plan ten die in potten worden aangebo den is de plastic pot. Een kwart van de konsumenten vindt het milieu vervuilend de pot meteen na aan komst weg te gooien maar weet ook niet wat ze er anders mee moet doen. Veel antwoorden duiden erop dat de konsument slecht op de hoogte is van de specifieke voordelen van de tuinplanten in pot. Een aantal kon sumenten weet zelfs niet dat de pot bij het planten verwijderd dient te worden. "De aankoop van siertuinpro- dukten". Bestellen door overschrij ving van f 13,50 op postrekening 412235 van het LEI te Den Haag, onder vermelding van "Publikatie 4.128".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19