ffij: 1=H Van meer naar minder Naar de bollen of naar de knoppen? Niet altijd maar "onaanvaardbaar" roepen Niet in de vergaderkamers 10 «88888888888888 Wat is alles toch vlug gegaan met het zaaien en poten in onze WEST HOEK. Weer een jaar om te onthou den. Er werd telkens regen voorspeld maar het bleef uit. Wel veel wind gehad en natuurlijk, zoals dikwijls in het voorjaar, is het moei lijk met spuiten in verband met overwaaien. Tegen de avond en 's morgens vroeg gaat dat dan meestal nog het beste als de wind gaat liggen. Het blijft altijd op passen. Is het u ook opgevallen dat er zoveel aardappelen gepoot zijn? leder is wel gebonden aan z'n nu nog 1 op 4 teelt (AM-rassen 1 op 3) maar zo te zien is ieder tot het uiterste ge gaan. Het zal vanwege de al begon nen inventarisatie wel blijken hoe de kaarten liggen. De pootgoedvoorzie- ning was ook wat moeilijk maar al les is toch vol gekomen, 't Lijkt soms wel of ze erbij maken. Met de aardappelprijzen oude oogst wil het nog steeds niet vlotten. Al lerlei speculaties doen dan de ronde. Gehoord en gelezen dat veel poot- goed is geëxporteerd. Dat is een goede zaak, maar het in het zuiden van Europa op kontrakt telen van li centierassen met teruglevering naar Nederland neemt ook steeds grote re vormen aan. Met dien verstande dat er wel eens een maand minder behoefte aan oude oogst uit voort vloeit. Er zijn er nu al te koop en de ze import neemt gestadig toe. We zullen daar wel rekening mee moe ten houden. Ook de rassen die voor industriële verwerking gebruikt worden. Afgelopen week de definitieve afre kening van de suikerbietenoogst 1990 gehad. Volgens één van onze kollega's was die buitengewoon goed: bijzondere opbrengst, goed suikergehalte, weinig tarra. Alles heeft meegewerkt. Dat hebben we niet aan diegenen te danken die de suikerprijs omlaag willen hebben. Zullen we weer maar alles gelaten over ons laten komen wat weer uit gedacht wordt om ons verder te iso leren binnen het zogenaamde welvarende Europa (Nederland). Al le lonen en kosten omhoog, onze sektor mag steeds minder kosten vanwege het milieu. Men zegt ja te gen het milieu, en haalt de neus op voor een boer die aan het mest uit rijden is. Echter, wat er uit de fa brieksschoorstenen komt, 24 uur per dag, is niet altijd te ruiken, maar die uitgestoten stoffen komen uit eindelijk ook weer naar beneden en in ons milieu. Er wordt al veel aan gedaan om de industriële emissie van schadelijke stoffen te beperken, maar het is nog lang niet wat het wezen moet. m vertellen dat we "minder" moeten (produceren). Het zal een opgave worden (als het zover komt). De landbouwdokter (specialist) opbel len met de vraag hoe het moet om goed te boeren met een minder ren dement (opbrengst). Dit na een voortreffelijk voorjaar wat struktuur van de grond betreft. Het zou nog steeds een goed begin is het halve werk zijn. Toch maar hopen op een goede oogst in 1991. Terwijl ik zit te schrijven lijkt het wel herfst in WEST ZUID BEVELAND. Regen en storm is geen ongewoon beeld in de tijd dat de fruitbomen beginnen te bloeien. De Paasdagen liggen al weer enige tijd achter ons. Er zijn heel wat eieren beschilderd en gegeten. De konsumptie van scharreleieren is met 25% geste gen, maar of deze trend zich voort zet na Pasen moeten we nog maar afwachten. Dat eidooiers, volgens de moderne voedingsleer, te veel cholesterol be vatten is niet erg meer. Een TNO- onderzoeker heeft wetenschappelijk vastgesteld dat een paar borrels per dag de cholesterol afbreken. Om het cholesterol-effekt van één ei te neu traliseren heb je vier borrels nodig (b.v. graanjenever, misschien een nieuw perspektief voor de ak kerbouw?). Trouwens over eieren gesproken, Een vroeg voorjaar is gemakkelijk werken. Er is al een start gemaakt met het frezen van de aardappels. Volgens enkele praktijkschrijvers lijkt het erop dat men al goed inspeelt op de komende AM-wetgeving door een gedeelte met AM-resistente rassen te planten. Gelukkig is er bij onze milieuminister een lichtje opgegaan, vanwege de vele extra verpakkingen (die ook op geruimd moeten worden). Die moe ten anders, dus minder. Ook met name de veilingen mogen daar wel eens over denken. Ze zijn er in het verleden wel eens door telers op ge wezen dat alles extra ging kosten. Maar het antwoord was dan (wordt ook lekker aan verdiend): dit moet vanwege de presentatie. En zoals al tijd nam men het maar weer de voorlichting kwalijk. Over de voorlichting gesproken, de DLV heeft het tegenwoordig ook niet gemakkelijk. De voorgaande ja ren in dienst van het ministerie van landbouw steeds "meer en groter", toen "niet meer maar beter" en nu we dadelijk (eerst gedeeltelijk) sa men met het ministerie hun werkge ver worden, moeten ze ons komen NOORD-BEVELAND, winderig maar droog, en in de loop van de week wordt het ook nog warm. Goed weer voor onze produkten welke we de laatste drie weken aan de grond hebben toevertrouwd. Een zeer goede struktuur en veel capil laire opstijging van vocht, het zijn alle ingrediënten van een recept voor een goede start. De plantuien, de gerst en het vlas staan op veel plaatsen al uit de grond. De zaaiuien, bieten en teunisbloe men doen het nog even rustig aan, maar deze week met hogere tempe raturen zullen ook zij de schone Noord-Bevelandse lucht willen aan schouwen. De witlofbedden zijn al opgefreesd en ook de grond voor de winterwortelen heeft al een bewer king ondergaan. Deze week zijn weer groene asperges geplant. Zo wordt de verscheidenheid aan pro dukten steeds groter. Rondrijdend zien we een uitbreiding van fruit boomgaarden, wat zal de bloesem weer mooi staan te wezen, een lust om er langs te fietsen. De aardappe len welke door sommige boeren al worden gefreesd, zullen wel heel verschillend hun loof tonen, want het lijkt wel dat iedere boer al op de nieuwe AM-wet aan het inspelen is. Agria, Granola, Nicola het zijn maar een paar rassen welke zijn geplant, leder ras heeft zijn eigen kenmerken en vraagt een speciale verzorging en na de oogst een aparte be waring. Het proefbedrijf Rusthoeve gaat dit jaar beginnen met proeven van het geïntegreerd telen van verschillende gewassen. Een goede zaak denk ik, want geïntegreerd telen lijkt wel erg eenvoudig, maar het is noodzakelijk dat we praktijkvoorbeelden hebben van de Zeeuwse grond. Afhankelijk zijn van het O BS proefbedrijf in Na- gele lijkt mij een slechte zaak, vooral omdat op de poldergrond wel heel andere onkruiden groeien dan op Zeeuwse bodem. De geïntegreerde teelt offensief benaderen is een goede zaak. We kunnen ons ertegen verzetten en heel hard roepen dat we niet met minder middelen toe kunnen, zodat we, zonder ervaring, met de handen in onze haren zitten als het verplicht wordt gesteld. Ook kunnen we nu in overleg met de dienst landbouwvoorlichting en gesteund door praktijkervaring van ons eigen proefbedrijf eens voor zichtig wat uitproberen. Wat zijn de kosten van een stikstofvenster in de wintertarwe, ja, het kost wat tijd en moeite!! De heer Wijffels, een Rabobankier, sprak op de KNLC-vergadering over deze offensieve benadering en hoe meer ik erover nadenk, des te vaker denk ik, hij had toch wel een beetje gelijk, want inderdaad roepen we nogal eens "onaanvaardbaar", ter wijl een jaar later de acceptatie een feit is. Hij zei het ongeveer zo: als er een milieumaatregel wordt voor gesteld, is er altijd wel een boeren- voorman die heel hard op de beeldbuis te kennen geeft dat dit absoluut niet kan, 95% van de Ne derlanders welke naar de tjuis kijken denken dan dat die boer alleen maar wil blijven vervuilen. Terwijl Wijffels stelde dat we moeten uitdragen, wat de boeren allemaal al op milieu gebied hebben gepresteerd. Zeker er zijn extreme dingen, zoals dijken doorsteken in plan Tureluur, dijken welke met heel veel geld en moeite op deltahoogte zijn ge bracht, dit kun je niet in zee gooien. Maar op de keper beschouwd, wat is nu eigenlijk plan Tureluur. Een ge durfd plan varr de Zeeuwse milieufe deratie, die een redakteur van de krant bereid vond hieraan een flink artikel te wijden en zo was de pa niek gezaaid. Wat let U om morgen met een offensief landbouwplan te komen, zoek een redakteur van een krant, en laat het publiceren! Van de boeren zal het moeten ko men, want bij het Landbouwschap verandert niets, heb ik deze week begrepen. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, bestaat uit 12 leden van de voedingsbonden en 15 leden - iedere organisatie 5 - "boe- renvertegenwoordigers". Over even redige vertegenwoordiging gesproken. Ik meen dat de KNBTB 58.000 leden heeft, het KNLC 50.000 leden en de NCBTB heeft er 21.000 en hoeveel agrarische werk nemers zouden de vakbonden wel niet vertegenwoordigen!!! Het is toch om moedeloos van te worden, zo'n boerenbelangenbehartiging. Maar ook dit zullen we offensief be naderen en denken dat het toch goed is geweest, dat het Land bouwschap ons geld heeft uitgege ven aan Rijnconsult, om daarna het rapport het rapport te laten en nu gewoon doorgaat met denken dat ze vreselijk belangrijk zijn. Toch zijn er buiten de landbouwpoli tiek veel mooie dingen, denk aan de akkers welke straks mooi staan te kleuren en kijk nu naar de tuin waar in een border vol voorjaarbloemen weelderig staat te pronken en te geuren. Het eigen bedrijf is belang rijk, hier kun je je ondernemerslust en je geld in kwijt, dus zal ik niet verder zeuren. rijdt U ook al met een boogje om de vogelnesten heen op het land? In sommige provincies levert dat een leuk zakcentje op. In onze provincie heb ik nog niets gehoord van een geldelijke beloning voor het sparen van de eieren, maar wij hebben na tuurlijk wel "het plan Tureluur". Je verandert gewoon wat polders in moerassen en daar kunnen de vo gels dan naar hartelust broeden. Misschien kunnen ze de dijken het besté stiekem 's nachts doorsteken, dan ben je niet alleen de landbouw grond, maar gelijk ook wat boeren kwijt en daar is het op dit moment toch vooral om begonnen! In de Paasvakantie hebben velen Zeeland bezocht. Regelmatig lees ik in de krant dat gemeenteraden en basisscholen de bermen schoonma ken. Een goed initiatief, maar wel jammer dat het nodig is. Op de landbouwbedrijven was het geen Paasvakantie. Het was prima weer dus er zijn veel aardappels ge poot en bieten en uien gezaaid. Over de prijs van de aardappels op dit moment wil ik het maar liever niet hebben. Een positief artikel over de aardap pel verscheen onlangs in het blad "Denken en Doen" van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Het was een reaktie op het eerder verschenen artikel "Gifpiepers ge noeg gegeten". Onder de titel "Eer herstel voor de aardappel" werden twee pagina's gewijd aan de teelt van aardappels. In dit artikel werden verschillende deskundigen aan het woord gelaten onder meer over on derzoeken en nieuwe ontwikkelin gen in de aardappelteelt. (Jammer overigens dat die deskundigen pas geraadpleegd werden na de vele reakties op het negatieve artikel!) Na de gifpiepers zijn nu de bloem bollen aan de beurt. De konsument wordt gevraagd geen bolbloemen te kopen omdat er zoveel bestrij dingsmiddelen worden gebruikt bij de bollenteelt. In een diskussie over dit onderwerp op de TV viel het me weer op dat de woordvoerder van de milieubeweging beter van de tongriem gesneden was dan de bol- lenkweker. Goede PR blijft toch belangrijk! De Keukenhof heeft ge lukkig niet geleden onder de nega tieve berichten. Een rekordaantal toeristen ging tijdens de Paasdagen naar de bollen. Waar de akkerbouw naar toe gaat? Misschien wel naar de knoppen. We hopen maar dat de overheid inziet dat het verwaarlozen van de eigen voedselvoorziening een slechte zaak is voor het land! Het leven gaat voort en de ver anderingen in de maatschappij zijn groot. Men kan daarom treu ren of juichen. Dit laatste hangt in hoge mate af van de instelling van de mens en de omstandig heden waaronder hij/zij leeft en werkt. Beter is het, niet teveel stil te staan bij het verleden, maar in het heden leven en de blik naar de toekomst te richten. Natuurlijk is dat niet altijd even gemakkelijk, maar wellicht wordt daar op den duur de meeste be vrediging in gevonden. En die toekomst is er voor een aantal 'in de landbouw', voor een aan tal 'buiten de landbouw' en voor een aantal 'annex met de land bouw'. Het is dan wel nodig dat diegenen die in de landbouw werken of er in gaan werken de ze tak positief blijven benaderen, onder ogen zien wat op ze af komt en gezamenlijk naar oplos singen blijven streven. En daarbij bedenken dat die oplossingen niet voor het grijpen liggen en er wel eens zal blijken dat de ge dachte oplossing niet haalbaar is. Dat zal moeten worden inge calculeerd. Men zal er ook niet van uit mogen gaan, dat een an der de oplossing voor jouw pro blemen wel zal vinden. Nee, er zelf aan meewerken en beginnen in je eigen bedrijf om indien no dig veranderingen aan te bren gen, verbeteringen voor de toekomst, d.m.v. kostenverla ging, opbrengstverhoging, kwali teitsverbetering, je oriënteren op een andere tak (dierlijk of plant aardig), marktverkennen, etc. In het verleden zijn er veel veran deringen in de praktijk geboren en doorgevoerd en niet in verga derkamers. In de toekomst zal dat zo blijven. Vergaderingen en besprekingen kunnen dan ook tot de helft worden gereduceerd en worden vervangen door stu dieclubs waar men dan samen bezig kan zijn met de toekomst van het eigen bedrijf. Daar moet je tenslotte je inkomen uit halen. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 10