Suiker Unie bouwt cichoreifabriek in Roosendaal Uit de praktijk Vanaf de dijk gezien Nog geen duidelijkheid over mestregels Wordt lid van de milieufederatie Een nieuwe lente, een nieuw geluid Nieuwe toepassing in Nederlandse voedingsmiddelenindustrie Ook in het 'LAND VAN AXEL' is hei voorjaarswerk dankzij het zonnige weer en de noordoostenwind gelei delijk aan op gang gekomen. Welis waar nodigden de temperaturen al eerder uit tot wat landwerk, maar er zat totaal geen drogend weer in de lucht en het land bleef zwart. Nu wanneer dit weer een tijdje zo blijft kan alles wat de grond in moet rustig gepoot of gezaaid worden. Met name voor de loonwerker is dit een stressfaktor minder. Van een echte topdrukte hoeft dan geen sprake te zijn. Ook de eerste runderen zijn al op de wei te zien, doch wanneer deze tijd van het jaar het weer omdraait en inderdaad de maartse buien nog ko men, wat ook in april nog zeer goed mogelijk is, komt dat het vee, maar ook het weiland niet ten goede. Overigens bijzonder veel gras is er nog niet en ook de wintervoorraad veevoer was over het algemeen vol doende. Misschien speelt mee dat toch veel veehouders hun vee heb ben vastgehouden in verband met de slechte prijzen, in feite overbezet zijn -en zo ter wille van het voederen en andere werkzaamheden hun beesten vroeg de wei in jagen. In sommige gevallen blijkt het dat vrouwelijk rundvee zelfs onverkoop baar is. Althans tegen een zeer re delijk aanvaardbare prijs. Intussen gaan de gemeenten in het gebied ook wat stringenter toekij ken hoe de regels van de hinderwet worden nageleefd, ook bij de vee houderijbedrijven. Het schijnt dat de hinderwetplicht overigens dit jaar zou worden vervangen door een al gemene maatregel van bestuur. Voor diegenen die nog geen hinder wet hebben zou een algemeen par don gelden. Uiteraard zal men zich dan ook aan de regels moeten hou den wil men geen moeilijkheden krijgen. Overigens blijkt dat er nog altijd een aantal bedrijven is die gier lozen op oppervlaktewater, waar sommigen, die soms veel geld heb ben neergelegd aleer een hinderwet te verkrijgen, zich behoorlijk aan er geren. Maar ook de buurtbewoners, die geen landbouwers zijn, storen zich hieraan. Geen beste beurt voor het image van de veehouderij in het algemeen. Wat de maatregelen betreft die onze binnen afzienbare tijd worden opge legd wat betreft opslag en uitrijden van mest en andere soms milieuon vriendelijke stoffen staan wij voor alsnog voor vragen. De DLV, ingehuurd om de boodschap aan de boeren over te brengen, wordt voor een karretje gespannen, waar op dit ogenblik schijnbaar nog geen vaste eindbestemming voor is. Op deze manier zal de DLV toch moeite heb ben of krijgen om zich bij de prakti serende boer waar te maken. Waar veel tijd gestoken wordt in bood schappen die misschien over een half jaar weer anders luiden zal de zgn. subjectieve voorlichting zich wel waar zien te maken. En in de praktijk blijkt dat die 'subjectiviteit' toch redelijk objectief is. Terwijl de boer daar zichzelf veel meer in her kent dan een ver van de praktijk af staande DLV. Op het moment van schrijven (maandag) is het voorjaarswerk in volle hevigheid losgebarsten op SCHOUWEN-DUIVELAND. Kunst- meststrooien en het land klaarma ken voor de suikerbieten en op de lichtere gronden voor de aardappels wordt nu uitgevoerd. De grond is in een prima conditie. Zij laat zich goed bewerken. De vorst heeft goed werk gedaan, maar ook het onder redelijk goede omstandigheid ploegen laat voordelen zien. Vol optimisme gaat iedereen weer aan de slag met hoop op een goede afloop en vooral met de hoop dat de produkten, waar wij straks weer een groot gedeelte van het jaar mee bezig zijn, een behoorlijke prijs zul len opbrengen. Wat de prijsvorming betreft laten de aardappels het flink afweten. Voor sommigen, die een leuke prijs kon den maken maar dat toen niet ge daan hebben is dat een geduchte tegenvaller. Ook zijn er weer verha len dat (te duur?) verkochte aardap pelen worden afgekeurd om allerlei onduidelijke reden. Verhaal via contra-bemonstering is erg moeilijk. Dit is een zwakke plek in de afzet van dit produkt. Goede en betrouw bare afnemers zijn er blijkbaar maar enkele. Kwalitatief gaan de aardappels nog al achteruit in de bewaring. Hier en daar moeten deze vroeger worden afgeleverd dan dat de bedoeling was. Van verschillende kanten hoor ik berichten dat vooral aardappels die niet zijn doodgespoten, op ad- Suiker Unie gaat bij de bestaande suikerfabriek in Roosendaal een nieuwe fabriek bouwen voor de ver werking van cichorei. Uit de cicho reiwortels wordt een bestanddeel gewonnen (induline) dat als halffa brikaat voor de voedingsmiddelenin dustrie kan dienen. Op volle capaciteit kan de toekomstige fa briek per campagne 3000 ha cicho reiwortels verwerken. Volgens het hoofd van de communi catieafdeling van Suiker Unie Wil- helmina van Oorschot is de cichorei een voor de teler economisch inte ressant gewas, zeker concurrerend ten opzichte van suikerbieten en tar we. Zij baseert zich hierbij op erva ringen die in België zijn opgedaan. Daar wordt de stof onder de merk naam Fibruline met succes op de markt gebracht. Voor Nederland is de winning van induline uit cichorei nieuw. 'Induline is een vezelachtige stof die in poedervorm wordt afgeleverd aan de voedingsmiddelenindustrie. Het is een stof die voedingsmiddelen volume geeft en zelf nauwelijks ca lorieën bevat. Er is een groot aantal toepassingsmogelijkheden. Het kan aan diverse soorten voedingsmidde len worden toegevoegd, zoals aan bakkerijprodukten als taart en ge bak, aan vleessoorten zoals worst, Cichorei, een nieuw perspectief voor de akkerbouw? maar ook aan bijvoorbeeld hoog waardig diervoer. Daarnaast kan het dienen als grondstof voor non-food produkten. Het is een half-fabrikaat dat door zijn vezelachtige structuur vele toepassingen kent', aldus me vrouw Van Oorschot. Ze kon nog geen mededeling doen of de Suiker Unie contracten gaat afsluiten voor de teelt van cichorei. De teelt hoeft niet noodzakelijk in het Zuidwesten plaats te vinden ('Afstand is niet zo'n probleem meer'), maar volgens haar ligt dat wel het meest voor de hand. Net als bij suikerbieten het geval is wordt voor cichorei een echte campagne gevoerd. De nieuwe fabriek zal met ingang van het 'cichoreiseizoen' 1992 operationeel zijn. vies van de voorlichtingsdienst DLV, in kwaliteit duidelijk veel minder zijn. Naar deze vorm van voorlichting moeten wij niet toe. Goed onder zoek hoort aan de basis van een ad vies te liggen. Om milieuredenen kan dit dan best wel aardig zijn, maar de boer blijft met een slechte kwaliteit mooi zitten. Enkele jaren geleden hebben wij, ook in aardap pelen, hetzelfde al eens gehad met een MCPA bespuiting tegen doorwas. De gevolgen van het besluit van de afsluiting van de Oosterschelde door een afsluitbare kering (1974) krijgen na de financiële perikelen nu weer een andere dimensie. Nu de Oosterschelde is aangewezen als natuurgebied, wil men ook over de dijk heen landbouwgronden een na- tuurbestemming geven. Dit volgens het plan 'Tureluur' van de Zeeuwse Milieu Federatia Het meest drasti sche is wel om op enkele plaatsen te 'ontpolderen'. In goed Nederlands betekent dat: de dijk doorsteken. Het laatst dat dit gebeurde was in de oorlog door de hand van de vij and. Zoiets grijpt toch wel erg sterk in tegen de natuur van de Zeeuw. Die is gewend tegen het water te worstelen, en die te winnen! Op Schouwen-Duiveland zal een en ander ook forse consequenties heb ben. Ingrijpen in het waterpeil, maar vooral ook het Prunje gebied tot moerasgebied laten verworden wil nogal wat zeggen. Veel energie en veel papier zal nodig zijn om deze plannen om te buigen. Voor de kosten van grondaankopen, etc. is een bedrag geraamd van 80 min gulden. Dat is het enige positieve in het plan. De kosten zijn zodanig hoog dat door de prioriteiten elders in Nederland dit plan er hopelijk door wordt afgeschreven. Al eerder heb ik op deze plaats ge pleit dat elke boer lid moet worden van de Zeeuwse Milieu Federatie, dit biedt de beste mogelijkheden te genspel te bieden van binnenuit wat veel effectiever is dan van buitenuit via onze landbouworganisaties. Denk er met de Pasen maar eens serieus over na De grootste Franse maiskonser- venfabrikant (Seretram) heeft aan gekondigd de produktiecapaciteit met 60 procent te gaan uitbreiden. Om aan de benodigde grondstof te komen zijn met 250 nieuwe telers voor 2500 ha kontrakten gesloten. In de komende twee jaar zal de nieuwe fabriek gebouwd worden. Wanneer wij onze bijdrage uit de praktijk van THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND schrijven (zaterdag) zijn enkele collega akkerbouwers net schoorvoetend begonnen om kunstmest te strooien op de akkers voor uien en bieten. Wel zijn er al veel vroege aardappels gepoot. Op vele akkerbouwbedrijven wordt dat zo langzamerhand het gewas waar mee we de voorjaarswerkzaamhe den beginnen. Wij hebben de indruk dat de teelt van vroege aardappels toeneemt, ondanks de toch wel goede resultaten van het Bintje de laatste twee jaar. Ook plantuien zijn voor het overgro te deel gepoot en om het beeld compleet te maken op de zwaardere drooggelegen gronden is wat gerst en mogelijk zomertarwe gezaaid. Nu de weerberichten echter goed zijn mogen we verwachten dat maan dag a.s. de trekkers massaal het veld zullen intrekken om de voor- jaarswerkzaamhedenslag aan te vangen. In de afgelopen week waren er nog al wat zorgen over de prijsontwikke ling van de aardappelen. Lang is men zeer optimistisch geweest over de prijszetting. Het beeld in de maanden januari en februari gaf daar ook aanleiding toe, maar ook hier zien we dat Bredero's gezegde dat het kan verkeren nog steeds yan toepassing is. Zelfs de termijnmarkt staakte de afgelopen week tijdelijk de notering, wat toch wel een zeer ongebruikelijke gang van zaken ge noemd mag worden. Aan het eind van de week leek de stemming overigens weer wat vaster te wor den, zonder dat er erg veel vraag los kwam. De uienmarkt is erg rustig, het be waren van uien wordt dit jaar niet betaald, althans zeker niet het lang bewaren. Wij vernemen verder dat er kwaliteitsklachten komen, vooral door het optreden van schot. Geluk kig zijn de meeste partijen ondertus sen wel geruimd. In het afgelopen winterseizoen neb ben jonge boeren in kleine werk groepen gebrainstormd over hun toekomst, waarbij de nadruk vooral werd gelegd op het telen van een areaal arbeidsintensieve (meestal tuinbouw) gewassen. Ook Grobeka is daarbij wel betrokken geweest. Gebleken is helaas wel dat het niet zo eenvoudig is om nieuwe arbeids intensieve teelten te beginnen zon der een vrij vergaande vorm van samenwerking en zonder in meer malen van de gevallen een behoorlij ke kapitaalsinvestering. Op zichzelf is dit al een remmende faktor, maar daarnaast wordt geconcludeerd dat de arbeidsvergoeding redelijk kan zijn, maar ook weer niet erg hoog. Toch zijn de perspectieven op dit vlak wellicht iets hoopvoller dan voor het bijkopen van naar onze me ning toch nog steeds te dure akker bouwgrond. Op dit terrein zijn er overigens vooral op St. Philipsland best spectaculaire ontwikkelingen geweest, met een prijsvorming waarbij wij onze wenkbrauwen toch wel wat fronsen. Het is nog rustig voor de akker bouwers. De grond is nog een beetje te nat om open te trek ken. De plantuien staan al ont smet klaar om de grond in te gaan. Als u dit leest zullen de ui en al wel in de grond zitten, denk ik, als het weer tenminste mee zit. Want het weer is toch altijd heel belangrijk. Heel veel boeren en tuinders moeten hun werk toch naar het weer regelen. De fruitkwekers zijn nog steeds aan het snoeien. Het is een vroeg voorjaar, dus het snoeien moet zo snel mogelijk klaar zijn. De bloesem aan de appelbomen is al ver ontwikkeld. Van onze buren heb ik wat takken appel hout gekregen. Ik heb de takken in een grote vaas in de kamer ge zet. Steeds sta ik er weer naar te kijken en je ziet het bijna groeien. Wat mooi is dat toch. Een paar grote takken snoeihout in een vaas. Het duurste boeket bloe men van een bloemist valt ge woon in het niet bij mijn takken. Appelbloesem heb ik altijd al zo mooi gevonden. Toen ik nog heel klein was wilde ik zo graag een jurk van appelbloesem hebben. Dat kan natuurlijk niet en geluk kig maar. Toch ben ik dat nooit vergeten. Altijd als de appelbo men bloeien moet ik daar weer aan denken. Dit zijn waarschijn lijk 'Beelden uit mijn kinderjaren, die je nooit vergeet'. Nu maar hopen dat wij geen al te zware nachtvorst meer krijgen. Alle fruitkwekers hopen hetzelfde, denk ik. Vanaf de dijk heb ik een jaar lang het werk van een fruitkweker gevolgd. Het is een heel arbeids intensief bedrijf en heel afhanke lijk van het weer. Eén ding hebben akkerbouwers en fruit kwekers gemeen. Zij zijn niet verliefd op het 'Blauwe Meisje', maar wel verliefd op 'Moeder Aarde'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7