Boerenverstand Uit de praktijk Verwondering Waar iedereen het over eens is Daadkracht en democratie Met verwondering hebben vele col lega's met mij in WALCHEREN de foto met het onderschrift bekeken en gelezen in het land- en tuin bouwblad van 22 maart jl. omtrent de vordering van de inzaai van vroe ge voorjaarsgewassen. Op die da tum was in ons gebied nog slechts zeer weinig gezaaid. Hopelijk dat met het verschijnen van dit nummer we over een inhaaleffekt kunnen spreken. De datum is echter niet als zodanig bepalend, maar meer de bekwaamheid van de grond en die kan van gebied tot gebied ver schillen. leder jaar staat op zichzelf, maar met de slagvaardigheid en mobiliteit die we via de mechanisatie in kun nen zetten, is de inzaai te vergelijken met een veldslag. Als de weersom standigheden meezitten dan kan het de boer een gevoel geven van 'het is weer geklaard'. Een gevoel dat beter overkomt dan de stemming die men overhoudt na het bezoeken van een boerenbijeenkomst in het afgelopen vergaderseizoen. Op veel percelen komt nogal wat onkruidopslag voor, de vorstperiode heeft hierop wel remmend gewerkt, maar onkruiden die bevriezen zijn er niet veel. Ook de winterbloemkool blijkt niet alle maal bevroren te zijn, kas en/of be schutting zijn van invloed. De a.s. weersomstandigheden zullen bepa lend zijn voor opbrengst in de zin van kwantiteit en kwaliteit van dit produkt, dat in zijn algemeenheid hoog scoort, volgens onderzoek bij consumenten. In de prijs van aardappelen en uien van de oogst 1990 zit danig de klad. Een oud gezegde is: Hoed je voor hetgeen er niet is. Dat blijkt nu weer, deze prijsontwikkeling kunnen we nu niet gebruiken, maar we moeten ze beschouwen als een nor maal boerenrisico en dit willen velen in deze branche zo houden. Meerdere afdelingen hebben op hun vergadering de wildschadeproble- matiek centraal gesteld. Als toe hoorder van één zo'n vergadering heb ik wat indrukken opgedaan. De aanwezige ambtenaar van Faunabe heer heeft de gang van zaken aan gaande voorkoming hiervan naar voren gebracht en de weg aangege ven naar de wildschadecommissie als alle middelen hebben gefaald ter voorkoming en bestrijding en toch schade blijkt te zijn. Deze weg is lang en bij voorbaat niet verzekerd van succes. jacht in kleinschalig verband bedre ven wordt en werd. Ook in het jachtgebeuren zijn ver schillende partijen tot elkaar veroor deeld, zeker in een land als Nederland wat voor een zeer groot gedeelte bestaat uit cultuurland schap. Laten we hopen dat met veel inspanningen overleg ook in deze tijd, waar veel historisch gegroeide verhoudingen en omgangsvormen onder druk staan, goede regelge ving in stand kan worden gehouden c.q. bevorderd. De Jachtwet vormt hier de leidraad bij. Goede Pasen toegewenst, het Feest van de Lente en in diepere zin van Verwondering. De rust en stilte op onze bedrijven in onze WESTHOEK is voorbij. De werkzaamheden met dat goede weer en prima structuur van de grond verlopen vlot. Niet dat het nu de laatste dagen zo groeizaam is, maar dat komt best wel weer in or de al hebben we nog geen maartse buien gehad. Of gaat het soms zo als een oud gezegde 'een droge maart en een natte april is datgene dat een boer graag wil'. Maar als het goed is: niet wachten. Ik ben op bezoek geweest elders in den lande en daar kwamen de eer ste bieten al boven. Dat is wel erg vroeg en dan met die nachtvorst. Het pootgoed is veelal al geleverd of onderweg. Hoog tijd, want vanwe ge de aanwezige schot in de meeste partijen is het soms problematisch, vertelde een handelaar. Hopelijk zitten ze snel in de grond en dat is al veel het geval. Wat is de prijsontwikkeling van de poters toch wisselend dit seizoen, vooral de laatste weken en dan nog meest de kleinere sortering. In de handel is dat niet allemaal even soe pel verlopen. En dan de consumptie, wie had zo'n negatieve prijsvorming verwacht? Zelfs de termijnhandel is stilgelegd vanwege de sterke prijs- val. En dan met name vanwege de geruchten over manipulatie, die ech ter wel werden tegengesproken. Het zou toch wat zijn als het moge lijk was zo de prijzen en gelijk de Op veel akkerbouwbedrijven zijn vroege aardappelen zo langzamerhand het gewas geworden waarmee de voorjaarswerkzaamheden beginnen (foto Anton Dingemanse). kosten terug te brengen. Iets waar een regering die ook financieel iets wil en moet bijstellen in de leer zou kunnen. Laten we hopen dat alles weer normaal gaat lopen al heeft het natuurlijk velen weer veel geld gekost, iets waar we nu net niet op zitten te wachten. Prijsafspraken schijnen nu eenmaal niet gemakke lijk te zijn. Het blijkt dat de stelregel weer opgaat: 'waar men het allen over eens is blijkt dikwijls dat er toch niet goed is nagedacht' (al een oude ervaring). Na de opheffing van de afdelingen binnen onze Westbrabantse kring Fijnaart/Heyningen en Willemstad is na de fusie opgericht de nieuwe af deling 'Noord Westhoek' met ruim 200 leden. Misschien in de toe komst weer te klein maar groot ge noeg voor alles wat er op ons afkomt in ons gebied. Neem nu de aanleg van de T.G.V.-lijn door ons ge bied. Het zal zeer zeker de volle in zet vragen van onze organisatie om alles te begeleiden. De eerste sa menkomsten met de desbetreffen de instanties zijn al gepland. En wat is men op de langere termijn al niet van plan (de zgn. infrastruktuur). Voor de grote wegverbinding Amsterdam-Parijs bestaan ook plan nen, zo heb ik bij geruchten verno men. Alles zal z'n tijd nog wel nodig hebben, maar houd alles nauwlet tend in de gaten. Ons gebied zal dan weer een enorme verandering on dergaan. Veel wordt er de laatste tijd ge schreven in onze regionale krant over deeltijdbanen. Misschien is het noodzakelijk, maar zou dit de oplos sing gaan worden? En dan op lange re termijn de eventuele opvolging. Is daar ook al eens aan gedacht? Moet een al wat ouder wordend bedrijfs- hoofd een dagtaak hebben of ge deeltelijk elders 's avonds, zaterdags en thuis werken en voor hoelang? leder vier of vijf dagen 36-38 uur per week, veel vrije dagen met goed loon en sociale zekerheid is echt iets om met de aanstaande Pasen ook eens over na te denken, leder verder een goede Pasen toegewenst! De verhouding grondgebruiker-jager en het nut en doel van Wild Beheers Eenheden kwam ter sprake. Een vertegenwoordiger van de Neder landse Boeren Jagers Vereniging was ook uitgenodigd en heeft het ontstaan en waarom van die organi satie belicht. Dat vele goede dingen uit drieën bestaan blijkt nu weer, daar een vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Jagers Ver eniging ontbrak. Wellicht dat deze de problematiek in een breder kader had geplaatst. Beide organisaties blijken toch veel dezelfde doelstellin gen te steunen, maar benaderen ze uit verschillende optiek en invals hoeken. De verschillen die er zijn kunnen hun oorsprong wel eens vinden in de historie van het jacht gebeuren in bepaalde gebieden, die in ons gebied bij mijn weten niet van toepassing zijn of waren omdat de Stel u lijkt op de broer van Anton Geesink, u bent twee meter lang, u weegt tweehonderdveer tig pond en verder bent u vrij fors gebouwd. Op een mooie lentedag 1/vandelt u door uw woonplaats en wordt een oploop gewaar. Naderbij gekomen constateert u, dat een, u vaag bekend heerschap, een onbe trouwbaar en ruw sujet, bezig is zijn buurvrouw, een aanvallige deerne, met een eind hout af te tuigen. Rond dit tafereel heeft zich een meute belangstellenden verza meld. Een man en een vrouw, in wie u Ria Bekkers en Mient-Jan Faber meent te herkennen, roe pen als om strijd, dat het een grote schande is dat die man zo te keer gaat tegen dat weerloze wicht en dat het wellicht aanbe veling verdient om de wijkraad bijeen te roepen, ten einde na rijp beraad tot een weloverwogen advies te komen aan de ge meenteraad, die dan de politie kan instrueren hoe aan deze infa me schending van de fundamen tele rechten van de mens, in het onderhavige geval van die van het inschuldige vrouwspersoon, een eind te maken. Ondertussen.gaat de schurk ge woon door met zijn beulswerk. Hij heeft nu een mes, hetwelk hij ooit nog eens van u heeft ge kocht, te voorschijn gehaald en dreigt zijn slachtoffer eerst te vermoorden en haar daarna te zullen verkrachten. Ria en Mient- Jan vinden dat hij dit beter niet kan doen en zij zijn bezig één en ander in een brief te verwoor den. Verder doet niemand iets. Nu besluit u dat uw tijd geko men is. U grijpt het misbaksel bij de kladden, laat hem drie keer stuiteren, breekt hem alle twee IÜÜ de benen en legt een knoop in zijn armen. Deerne gered, eind goed, al goed. De samenge schoolde Heden gaan huns weegs, maar Ria en Mient-Jan zijn blijven staan en beginnen nu uw handelswijze af te keuren. Zo vinden zij het niet juist dat u niet wilde wachten op de uitkomst van het wijkberaad en a/s u dan al niet kon wachten, vinden ze het niet eerlijk dat u zo groot en sterk gebouwd bent. Kan je wel tegen zo een arme sloeber die die slechte dingen alleen maar doet omdat hij een beroerde jeugd gehad heeft? En dan had je hem vroeger dat mes maar niet moeten verkopen. Vuile mas culine nepkoloniale kapitalist!! Het hoeft niet zo te gaan, maar het zou kunnen. Het ging zo bij de Golfoorlog. Daadkracht wordt gemeenlijk niet gewaardeerd, niet in de politiek, niet bij organi saties en niet in het bedrijfsle ven. Dit komt misschien omdat we tegenwoordig alles in overleg willen doen. leder moet daarbij inspraak hebben, vooral de ba sis, de achterban, het thuisfront. We noemen dit democratisering. Een en ander is een relict uit de zestiger jaren. Denk aan de Maagdenhuisbezetting en aan leerlingenstakingen in het mid delbaar onderwijs. Men verwijst daarbij naar de staatsvorm die we in deze ge westen al zo een kleine duizend jaar kennen, hoewel met de no dige onderbrekingen. Bijna ieder weldenkend mens vindt deze staatsvorm de meest ideale. Toch is het opvallend dat de de mocratie mondiaal in het geheel niet zo veel voorkomt. De meeste Westeuropese landen zijn democratisch. Op het Ameri kaanse continent zijn er echter maar twee, zij het hele grote. In Azië hebben we Israël en Japan en dan kunnen we ook Australië en Nieuw-Zee/and nog tot de de mocratieën rekenen. In Afrika vin den we er niet één, al zouden we Zuid-Afrika democratisch kun nen noemen voor zover het het blanke volksdeel betreft. Er zijn wel meer landen die zich demo cratisch noemen, of die zich affi cheren als volksrepubliek of iets dergelijks maar dat zijn nu juist per definitie diktaturen. Zo gauw men bijvoorbeeld zou gaan spre ken van de volksmonarchie Bel gië kan het volk het daar wel schudden. Overigens is het een misvatting om te denken dat in een demo cratie het volk regeert, in die zin dat er zou gebeuren wat het volk, of althans een meerderheid daarvan, wil. Dat is juist niet het geval. Zo hadden we hier twintig jaar geleden de Oostersche/de- kwestie. Velen meenden dat die zeearm potdicht afgesloten moest worden. Weer anderen wilden hem helemaal open hou den. Niemand kreeg dus zijn zin, want het werd half-open, of zo men wil halfdicht. Er was ook een politieke partij die de leuze voerde: voor hogere lonen en la gere prijzen. De meerderheid was het daar zeker mee eens; toch is er vooral van die lagere prijzen nooit veel terecht geko men. In Groot-Brittannië is meer dan negentig procent van de be volking voor herinvoering van de doodstraf. Toch zal dat niet ge beuren. Nederland is wat be schaafder. Hier is ongeveer zestig procent voor de doodstraf, maar ook hier zal de beul geen emplooi vinden. De democratie doet juist dingen die het volk niet wil zoals de be lastingen verhogen en woon ruimte aanbieden aan asielzoekers. Eigenaardig is het, dat in totalitair geregeerde lan den wet gebeurt wat het volk wil. Zo was een vroegere Duitse diktatuur er gaarne toe genegen om aan de wil van het volk tege moet te komen ten aanzien van de minderhedenproblematiek. Ze hadden daar zelfs aardigheid in. Onder Stalin waren alle Russen tevreden, men hoorde er althans nooit gemor. Nu er wat meer vrijheid komt, klagen ze allemaal. In China zijn vorig jaar twaalfdui zend mensen geëxecuteerd. Er is dus maar weinig criminaliteit en het regime verdient dus alle lof. In China wordt blijkbaar de ach terban wel gehoord. Hier niet. Welnu, laten we het zo houden. Laat die oervervelende tuinka bouters als Beckers en Faber hun werk doen. Daarmee voorkomen ze dat halsafsnijders a/s Jan maat, Le Pen of Wackernagel het voor het zeggen krijgen. Zulke gekken zitten immers overal. Ze voorkomen ook dat stukjes schrijvers, die slechte dingen be weren over machthebbers, om vier uur in de nacht van hun bed gelicht worden, waarna ze nooit meer van zich laten horen. Zoals overal gebeurt waar de zaken wéI aangepakt worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6