Geld en goed Aanvragen voor IOAZ- regeling blijft mogelijk Accountantsunie ZLM Sociaal onomisc Voorlichting Overdracht melkquota in familiesfeer Procedure tijdelijke overdracht melkquota Ganzestad krijgt nieuwe toeristische attraktie Ooipremie 1990 vastgesteld 4 Een tijd lang is er sprake van geweest, dat de regeling "Wet Inkomensvoor ziening Oudere en gedeeltelijk Arbeidsongeschikte Zelfstandigen (IOAZ)" zou komen te vervallen. Voor de agrarische sektor is het echter zeer belang rijk dat het mogelijk blijft van deze regeling gebruik te kunnen maken. Vooral nu de inkomenssituatie door dalende prijzen en milieuwetgeving steeds sterker onder druk komt te staan kan deze regeling een bijdrage leve ren aan een oplossing. Dit geldt met name voor ondernemers zonder opvol ger of in de situatie met een opvolger, waarin het bedrijf te klein is voor 2 inkomens. In dit artikel worden de belangrijkste aspekten nogmaals op een rijtje gezet. Wie komen in aanmerking en wat zijn de belangrijkste voorwaarden? De regeling kent 2 groepen nl.: 1. Oudere zelfstandigen (tussen 55 en 65 jaar); 2. Gedeeltelijke arbeidsongeschikte zelfstandigen (tot 65 jaar). De belangrijkste voorwaarden zijn: ad 1.: - de laatste 3 jaren zelfstandig een bedrijf hebben uitgeoefend; - de 7 jaren daarvoor als zelfstandige en/of in loondienst hebben gewerkt en - in de afgelopen 3 jaar een inkomen hebben behaald dat gemiddeld lag be neden de f 34.800,— (norm per 1-1-1991). ad 2.: - het bedrijf moeten beëindigen in verband met de arbeidsongeschiktheid; - een AAW-uitkering hebben gebaseerd op minder dan 80% arbeidsonge schiktheid; - de laatste 3 jaren een bedrijf hebben uitgeoefend; - naar verwachting een inkomen inkl. uitkering behalen van beneden de f 34.800,— bij voortzetting van het bedrijf. Voor beide groepen geldt dat de zelfstandige minimaal 1225 uur per jaar op het eigen bedrijf werkzaam is. Als een partner op het bedrijf meewerkt is een aantal uren van toepassing van minimaal 875 uur voor de zelfstandige en 525 voor de partner. Belangrijk is wel dat ook oudere zelfstandigen die uit een maatschap treden in aanmerking komen. De hoogte van de uitkering De hoogte van de uitkering wordt gebaseerd op de bruto bedragen zoals in bijgaand overzicht is weergegeven. Deze bedragen worden eventueel ver minderd met een aftrek voor inkomsten uit of in verband met arbeid en een eventuele aftrek voor vermogens boven de f 183.000,—. Overzicht van de bruto grondslagen, inkl. vakantiegeld, van de IOAZ per 1 januari 1991 Per maand Per jaar - Voor een gewezen zelfstandige en echt genoot - Voor een alleenstaande gewezen zelfstandi ge met een of meerdere kinderen - Voor een alleenstaande gewezen zelfstandi ge (zonder kinderen): a. van 27 of ouder en valt in tariefgroep 6 b. van 27 jaar of ouder die niet valt in ta riefgroep 6 en alleenstaande van 23 t/m 26 jaar f 2.424,38 f 29.092,56 f 2.204,61 f 26.455,32 f 1.760,44 f 21.125,28 Heeft u een vermogen dat groter is dan f 183.000,— dan wordt voor dit vermogen 5% in mindering gebracht op het bruto bedrag. Voorbeeld U bent 59 jaar en gehuwd. Uw echtgenote heeft nog een baantje en ver dient hiermee f 2.500,— per jaar. Er zijn geen kinderen. Het eigen vermo gen bestaat uit een woning met een vrije waarde van f 250.000,—. In het kader van de IOAZ mag deze tegen 60% worden gewaardeerd. Dit is dan 60% van f 250.000,— is gelijk aan f 150.000,—. Daarnaast is er nog een termijndepositie bij de bank van f 120.000,— met een rente van 7,5%. Het uitkeringsbedrag wordt dan: Uitkering op jaarbasis Kortingen: - Inkomen echtgenote 70% van f 2.500,— f 1.750,— - Vermogen: 5% van (150.000 120.000 - 183.000) f 4.350,- Totaal Uitkering Het totale inkomen wordt dan: - lOAZ-uitkering - Inkomen echtgenote - Rente termijndeposito f 120.000 a 7,5% Totaal inkomen f 29.093,- f 6.100,- f 22.993, 22.993,- 2.500,- 9.000,- f 34.493,- Aanvragen dienen te worden ingediend bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dit moet gebeuren voor er daadwerkelijk met het bedrijf wordt gestopt. Meer vragen Wilt u meer weten of een berekening laten maken over de hoogte van een uitkering neem dan kontakt op met de SEV'er van de ZLM in uw gebied. J.A.M. Withagen, hoofd SEV/ZLM De Europese Commissie in Brussel heeft de ooipremie over het seizoen 1990 definitief vastgesteld. Voor Nederland komt deze uit op f 63,23 per premiewaardig ooi. Voor de ooipremie over 1990 kon tot en met 14 maart jl. een aanvraag worden ingediend. Als aan de voor waarden van de regeling wordt vol daan, krijgt de schapenhouder de premie voor het einde van dit jaar uitbetaald. Eén van de voorwaarden is dat men de ooien tenminste tot en met 22 juni aanstaande moet aanhouden. Een premiewaardig ooi moet tenminste één keer gelam merd hebben, of moet als het gaat om éénjarige ooien zichtbaar drach tig zijn. Ook in de heffingsperiode 1991/1992 bestaat de mogelijkheid tot het tijdelijk overdragen (huur/ver huur) van melkquotum. De regeling is niet gewijzigd vergeleken met vo rig jaar en ook de procedure is de zelfde gebleven. De formulieren zijn vanaf 2 april 1991 bij de zuivelfa brieken verkrijgbaar. Uiterlijk 31 juli 1991 dient het origineel door het Produktschap voor Zuivel te zijn ontvangen. f 1.803,10 f 21.637,20 Andere inkomsten Geen recht op een lOAZ-uitkering is er indien er nog inkomen is uit of in ver band met arbeid, inkl. de partner, dat hoger ligt dan de in het overzicht ge noemde bedragen. Is dit inkomen uit arbeid lager dan mag u de eerste 2 jaar 30% zelf houden. Er is wel een maximum van 15% van de Grondslag. Inkomen in verband met b.v. een AAW-uitkering, wordt in zijn geheel in min dering gebracht. Een vraag welke in de fiscale prak tijk veel werd gesteld is de volgen de: "Moet bij bedrijfsoverdracht voor de inkomstenbelasting reke ning worden gehouden met de waarde van het melkquotum?" De standpunten van de staatssekreta- ris (lees fiscus) en de agro- fiscalisten lopen op een aantal be langrijke punten zover uiteen dat in de toekomst de Hoge Raad uitsluit sel zal geven in een aantal zaken. Een veelheid van resoluties, aan schrijvingen en uitspraken passeer de inmiddels de revue. Velen zagen (én zien) door de bomen het bos niet meer. Anderen hebben door het overnemen van de onjuiste stand punten van de fiscus ten onrechte belasting betaald (b.v. overdrachts belasting). Zonder het tijdig indie nen van een bezwaarschrift weigert de belastingdienst terug te komen op de onjuiste heffing. De overheid toonde zich in die situatie een slechte verliezer in een zaak waaromtrent enige jaren onduide lijkheid heeft bestaan. Inmiddels is bij overdracht in de fa miliesfeer enige verbetering waar te nemen voor de belastingplichtige. Het is de insiders bekend dat in de- cember 1987 de staatssekretaris van Financiën in een resolutie heeft vastgelegd dat geruisloze over dracht zonder fiscale afrekening belastingbetaling) mogelijk is mits aan bepaalde voorwaarden werd voldaan. Bij brief heeft de staatsse kretaris op 15 augustus 1988 aan het Landbouwschap medegedeeld dat de resolutie niet toepasbaar is in een situatie waarin een melkvee houder/eigenaar zijn bedrijf over draagt aan zijn zoon, waarbij de onroerende goederen door de vader aan zijn zoon worden verpacht. De ze onbillijkheid leidde onder druk van de fiscale praktijk ertoe dat op 7 februari 1990 via een motie in de Tweede Kamer werd verzocht om ook in geval van familiepacht ge ruisloze doorschuiving mogelijk te maken. Ganzestad Goes heeft binnenkort een nieuwe toeristische attraktie, in de vorm van dansende ganzen. De Zeeuwse plaats heeft daarmee - heel toepasselijk overigens - de lan delijke primeur. De dieren zijn af komstig van een ganzenhouderij in Bretagne. Een voormalig pr- medewerker op het Goese stads kantoor zag daar tijdens een vakan tie twee jaar geleden dat ganzen bijzonder schrander zijn en vrij een voudig kunstjes aan kunnen leren. Hij offerde zijn zomervakantie vorig jaar geheel op aan het ter plekke af richten van een viertal ganzen, met in het achterhoofd het idee de pro motie van zijn woonplaats een extra impuls te geven: gedresseerde gan zen in de Veste. Van het een kwam het ander. "Het trainen van de vier ganzen is voor mij inmiddels een nieuwe levenstaak geworden. Ik heb mijn baan eraan moeten geven, maar dat heb ik er graag voor over", verklaarde de ex- ambtenaar, die vorige week in ver band met zakelijke besprekingen (over "optredens" later dit jaar) en kele dagen in Goes was. Het ziet er dus naar uit dat zich een nieuw fe nomeen aandient: ganzen als zo mergasten. De - zoals hij zichzelf noemt - gan- zenpikeur verblijft momenteel weer op zijn Franse stek. Over zijn dres- suurmethoden wil hij niets kwijt, maar wel deelde hij mee dat hij zijn k wartet op commando kan laten dan sen op het water in een soort ganzen mars. De foto toont hiervan een voorproefje. Er is over gesproken dat de langnekken hun debuut zullen ma ken op tweede Paasdag in de jach thaven, ver weg van hun soort genoten in de Veste dus. Een ge meentewoordvoerder kon of wilde dat echter niet bevestigen. Op 21 februari 1991 heeft de staatssekretaris gelet op de jurispru dentie en de wens van de Tweede Kamer goedgekeurd dat een melk quotum binnen de familiesfeer ook geruisloos wordt overgedragen aan de voortzetter c.q. overnemer als de landbouwgrond aan de voortzetter c.q. overnemer wordt verpacht. De goedkeuring heeft betrekking op overdrachten na 7 februari 1990. Ingewikkeld Inmiddels is het geheel van regelge ving omtrent quota, vergunningen, ontheffingen etc. zo ingewikkeld ge worden dat de staatssekretaris na beraad tot de konklusie is gekomen dat het wenselijk is het gehele regi me ter zake van doorschuiven van een onderneming of een gedeelte daarvan te reviseren door middel van een technisch wetsvoorstel. Hoewel de realisatie nog wel enige tijd in beslag zal nemen blijven wij voor onze cliënten alert op aanpas singen, jurisprudentie en/of wijzigin gen in de wetgeving. U toch ook J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom PHLO-cursus milieuvoorlichting Op 25 en 26 april 1991 zal in Wage- ningen de PHLO-cursus 'Communi catie als instrument van milieubeleid' worden gehouden. Voor inl. tel: 08370 - 84093.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4