Subsidie voor zoet water in zuidwesten toegekend Deze week Aardappelprijs scherp omlaag Tholen en St. Ph Hips land krijgen 7 miljoen Optreden landbouworganisaties in AS F aan de kaak gesteld VEELBELOVEND mmp T^OO zuidelijke landbouw maatschappij Fruitkwekers zijn woedend Vastleggen van landbouwgrond twistpunt CDA Pag. 3 Landbouwschap moet democratischer. Pag. 4 lOAZ-regeling blijft. Pag. 5 Verzet tegen ontpolderingsplannen. Pag. 6 Uit de praktijk. Pag. 8 De maand april. Pag. 13 Fusie CVZ en ZHZ gaat door. Paasbijlage De Paasbijlage van het ZLM Land- en tuinbouwblad staat deze keer in het teken van "mobiliteit in de landbouw". Boeren uit diverse streken van het land vertellen waarom zij gingen verhuizen of juist blij ven zitten waar ze zitten. Verder in de Paasbijlage traditiegetrouw twee pagina's voor de vrouw, een kinderpagina en natuurlijk de grote kruiswoord puzzel. Akkerbouwinformatie 24 uur per dag land- en tuinbouwblad VRIJDAG 29 MAART 1991 79e JAARGANG NO. 4064 Het zuidwestelijk kleigebied krijgt in totaal 18,8 miljoen subsidie voor zoet water projecten. Nadat minister P. Bukman van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij al eerder 9,6 miljoen gulden beschikbaar had gesteld voor zoet water op Zuid-Beveland, kwam deze week de mededeling dat er nog eens 16 miljoen gulden voor zoetwaterprojecten in akker bouwgebieden wordt uitgetrokken. Daarvan krijgen Tholen en St. Phi- lipsland 7 miljoen gulden. Kleinere bedragen gaan naar projecten in West-Brabant en Zuid-Holland. Ook Noord-Groningen en de Noord- Oostpolder komen in aanmerking voor zoetwater-subsidie. In West-Brabant betreft het vijf deelgebieden, te weten de Oude Prinslandsepolder, de Volkerakpol- ders, de Heense Polder en Prins Hendrikpolder (Brabants deel), de Het is niet uitgesloten dat het CDA in het nieuwe provinciale bestuurs akkoord voor Noord-Brabant een hard onderhandelingspunt maakt van de hoeveelheid landbouwgrond, die ten gunste van natuur- en land schapsbeheer uit de produktie wordt genomen. De grootste fractie in de Brabantse staten noemt een aantal van 20.000 hectare in de ko mende twintig jaar. Dat is 10.000 ha minder dan het rijksnatuurbe leidsplan voor Brabant aangeeft. Deze opstelling kan in de college onderhandelingen tot problemen lei den met de PvdA, die vast wil hou den aan het rijksbeleid. Het CDA denkt dat de overheid geen geld heeft om de boeren voor 30.000 ha schadeloos te stellen. Onder de 20.000 hectare vallen zowel grond aankopen als beheersovereen komsten, die het agrarisch grondgebruik beperken. Westland- en Graaf Hendrikpolder en de Hoogerwaardpolder. Eén pro ject, het Scheldestroomkleigebied, is afgewezen. De toekenning van 16 miljoen gul den komt voort uit de herstructure ringsplannen voor de akkerbouw, die in diverse regio's zijn opgesteld. In het zuidwesten was zoetwater één van de hoofdpunten uit het plan. De rijksbijdrage betreft 40% van de totale investeringskosten. De resterende bijdragen moeten komen van het bedrijfsleven en andere overheden. Landinrichtingsgeld De toegezegde zoetwater-subsidie van het ministerie van landbouw komt overigens voor de helft uit het krediet van de landinrichtingsdienst ten behoeve van waterschapswer- ken. De zoetwatervoorziening op Tholen en St. Philipsland bijvoor beeld stond reeds op de nominatie om subsidie uit dat fonds te ontvan gen. Nu blijkt dat hiervoor een deel van de herstructureringsgelden worden gebruikt. Het voor Tholen en St. Philipsland gevraagde bedrag is overigens volledig gehonoreerd. Voor de zoetwaterplannen in het zuidwesten is nu in totaal f 18,8 miljoen subsidie beschikbaar. Het overgrote deel gaat naar Zeeland en West-Brabant. De totale investerin gen in dit gebied bedragen 47 mil joen gulden. Tijdens de algemene vergadering van de CVZ in Kapelle, die maandag jl. is gehouden, heeft voorzitter W. de Jager ernstige kritiek uitgespro ken aan het adres van de vertegen woordigers van de landbouworganisaties in het ASF. Aanleiding daartoe is het optreden van het ASF met betrekking tot de gelegenheidsarbeid. De fruittelers moeten het volle bedrag aan sociale premies betalen voor huisvrouwen en scholieren, die bij het dunnen en plukken worden ingeschakeld. Volgens De Jager wordt de fruitteelt 'de nek omgedraaid door onze eigen mensen'. Hij vindt dat de landbouw- bestuurders in het ASF veel te wei nig doen om het onheil voor de fruitteelt te keren. 'Dat moet wor den rechtgetrokken. Anders dreigen Voorjaar 1991. De boeren zijn druk op het land bezig, het vee komt zo langzamerhand naar buiten, de natuur raakt in bloei. Kortom, de aanzet voor het nieuwe groeiseizoen ziet er veelbelovend uit. veel van onze leden de organisaties de rug toe te keren'. Controles Het ASF voert steeksproefsgewijs controles uit op de betaling van ge legenheidswerk in de fruitteelt en in andere sectoren (o.a. de bollenteelt). De controles vinden zowel op de be drijven als bij de gelegenheidswer kers plaats. Als er ook maar een begin van een 'gezagsverhouding' wordt gevonden, wordt de werkge ver voor alle sociale premies aan geslagen. De staatssecretaris voor Sociale Zaken, mevrouw Ter Veld, ondersteunt dit beleid. De fruitkwekers zijn van mening dat er in de praktijk altijd sprake is van een gezagsverhouding. 'Als je tegen een scholier zegt, dat hij de appels niet te hard in de emmer moet laten vallen, is er al een gezagsverhou ding. Die strijd verliezen we dus al tijd', aldus een fruitteler. De financiële gevolgen van het ASF- beleid komen hard aan. De kosten van gelegenheidswerk kunnen wel het dubbele gaan bedragen. Loonbelasting Tot overmaat van ramp heeft de staatssecretaris voor Financiën ook de ontheffingsmogelijkheid in de loonbelastingsfeer voor seizoenar beid geschrapt. Dit betekent dat be drijven verplicht zijn tot volledige inhouding van loonbelasting, welke echter door de seizoenwerkers in veel gevallen later kan worden te rugontvangen. Het komt dus neer op een rondpompen van geld ten koste van een heleboel administra tieve rompslomp en e,xtra kosten. ZLM-voorzitter H. van der Maas be grijpt de frustraties van de fruitte lers, maar tekent daarbij aan dat van uit de ZLM regelmatig aktie is onder nomen om tot een bevredigende, fundamentele oplossing te komen. Echter, tot nu toe zonder resultaat. De ZLM pleit voor een forfaitaire re geling naar het voorbeeld van de re geling die in de aspergeteelt is afgesproken. Met betrekking tot de rol van het ASF wijst Van der Maas er op dat de werkgevers hierin een minderheidspositie hebben. Er is de laatste dagen nogal wat on rust ontstaan over de sterke terug val van de aardappelprijzen. Oorzaak is de sterk dalende export naar de zuidelijke landen. Dit leidde op de aardappeltermijnmarkt tot turbulente ontwikkelingen. Specu lanten liet het op grote schaal afweten. De termijnhandel is vorige week zelfs enkele uren stilgelegd om (ver dere) paniek onder handelaren en beleggers te voorkomen. Er waren vermoedens dat er werd gemanupi- leerd met de prijzen. De direktie stelde een onderzoek in, maar dit heeft geen onregelmatigheden aan het licht gebracht. De terugval op de termijnmarkt was zo hevig dat de prijs zelfs onder die van de fysieke markt (direkte leve ring) kwam te liggen, hetgeen zeer ongebruikelijk is. De sluitkoers op de termijnmarkt was dinsdag j.l. f 21,70 voor april, f 27,80 voor mei en f 29,20 voor juni. Dinsdag was er eveneens sprake van een on gewoon hoog aantal aanzeggingen, namelijk 48. Hierbij zouden coöpe raties een dubieuze rol spelen. Thermometer De aardappeltermijnmarkt fungeert als thermometer voor de prijs, die de boer voor zijn aardappels krijgt. Via het bekende telefoonnummer: 01806-14166 wordt met ingang van 2 april a.s. door de DLV-teams Goes en West maas begonnen met het verstrek ken van aktuele akkerbouwinformatie. Zoals gebrui kelijk zullen de berichten vooral be trekking hebben op: optreden van ziekten en plagen en mogelijkheden Deze is de laatste dagen dus even eens scherp gedaald. De beurs in Goes noteerde dinsdag j.l. voor bint je veldgewas 18 tot 19 cent en voor bintje 0 mm opw. 19 tot 20 cent per kg. Of de prijs in de komende maan den nog zal aantrekken, hangt in sterke mate af van ontwikkelingen op de exportmarkt (vooral Engeland en de Scandinavische landen). van bestrijding; tips over onkruid- bestrijding; actuele informatie over grondbewerking en zaaien; be mesting van gewassen; regionale demonstraties; wat verder actueel is. De berichten worden elke dinsdag en vrijdag om 11.00 uur vernieuwd en indien nodig eerder. De berichten zijn 24 uur per dag te beluisteren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1