CVZ Kapelie gaat per 1 juni op in nieuwe veiling CHZ hlppbïh nkuw/ Fries Paarden Centrum van start Nieuws uit de afdelingen p.j.zuid geluid Ruime meerderheid voor fusie Slechts vijf jaren jong zal de Coöpe ratieve Veiling Zeeland (CVZ) te Ka pelie met ingang van 1 juni a.s. worden opgeheven. De leden van de Zeeuwse veiling stemden maan dagavond in overgrote meerderheid voor een fusie met de veiling Zuid- Holland-Zuid in Barendrecht. Op de algemene vergadering van ZHZ, die tegelijkertijd plaatsvond, viel de stemming al even positief uit. Daar mee kwam vast te staan dat er in het zuidwesten van Nederland één coöperatieve groente- en fruitveiling komt onder de naam Holland- Zeeland met twee veilpunten: Ba rendrecht en Kapelie. CVZ-voorzitter Wim de Jager had op de vergadering in De Vroone te Ka pelie weinig overtuigingskracht no dig om zijn leden te winnen voor de fusie met de ZHZ. Was de fusie van de vier Zeeuwse veilingen in 1985 uit nood geboren, de samensmel ting met ZHZ is er één uit kracht. "De CVZ is een groot succes ge worden. De handel is sterk aange trokken en we zijn uitgegroeid tot één van de modernste fruitveilingen van Nederland. Door de fusie met ZHZ worden we alleen nog maar sterker. Doordat de beide veiling- klokken aan elkaar worden gekop peld, kunnen we de handelaren in Barendrecht en Kapelie nog beter bedienen. En dat zal de prijsvorming ten goede komen". Gelijkmatige aanvoer De Jager benadrukte dat het be langrijk is te zorgen voor een gelijk matige aanvoer van alle rassen. Daar vraagt de handel om. Op dit punt kan nog het een en ander ver beterd worden. Een garantie dat het veilpunt Kapelie nog minstens 25 jaar blijft bestaan, zoals één van de leden wenste, kon en wilde De Ja ger niet geven. "We kunnen mis schien vijf jaar overzien, maar geen 25 jaar. Als 't nodig is moeten we op veranderingen in de markt in spelen". De in grote getale opgekomen vei lingleden brachten 1.058 geldige stemmen uit. Daarvan waren er 927 voor de fusie (87,6%) en 131 tegen (12,4%). Bij de ZHZ lag de stemver houding ongeveer gelijk. CVZ-direkteur A. Maerman deelde op de vergadering verder mee, dat er voor de Kapelse veiling investerin gen tot een totaal bedrag van 10 miljoen gulden op het programma staan. Het grootste deel is bestemd voor de bouw van nieuwe koelruim te (4 miljoen kilo fruit). De totale koelcapaciteit van de CVZ komt daarmee nog dit jaar op 27.000 toh. Jaaromzet Zoals bekend is de CVZ bij uitstek een fruitveiling (appels en peren). De veiling haalde vorig jaar een om zet van 65,5 miljoen gulden. Zij heeft ongeveer 600 aangesloten te lers. Het ruim vijf jaar geleden in ge bruik genomen nieuwe veilingcomplex in Kapelie heeft 37 miljoen gulden gekost. De ZHZ is vooral een groenteveiling met kom kommers, spruiten, tomaten, witlof en sla als hoofdprodukten. De jaar omzet over 1990 bedroeg 265 mil joen gulden. De ZHZ heeft 1900 aangesloten telers. Het bestuur van de nieuwe veiling CHZ gaat uit 13 personen bestaan, waarvan 9 worden benoemd door de ZHZ en 4 door de CVZ. De fusievergadering van de CVZ in de Vroone te Kapelie was druk bezocht (Foto Anton Dingemanse). De inmiddels al veelbesproken plannen voor de vestiging van een Fries Paarden Centrum gaan definitief door. Tijdens de bijzon dere ledenvergadering van het Fries Paarden Stamboek stemde een overgrote meerderheid van de ruim 200 aanwezige leden in met de desbetreffende voorstel len van het bestuur. Het centrum vergt een investering van 1,7 mil joen gulden. Het stamboek draagt hiervan f 430.000,— bij. Het leeuwedeel van het investe ringsbedrag is gedekt door sub sidies. Het centrum komt in Drachten, waar de manege "Het Drachtster Bos" wordt aange kocht en vergroot. Het stam boekkantoor wordt daar ook ondergebracht. Het is nu nog ge vestigd in het Landbouwhuis te Leeuwarden, maar dat zou toch komen te vervallen als de drie landbouworganisaties in Fries land een gezamenlijk centrum gaan betrekken. Het complex wordt eigendom van het stam boek, de exploitatie komt in han den van een stichting. Als bedrijfsleider is aangetrokken Lammert Haamstra, thans werk zaam bij het Federatiecentrum te Ermelo. Het huidige manegebe- drijf zal worden voortgezet met toevoeging van specifieke aktivi- teiten met Friese paarden. Zo zal het Friese Vierspan, dat nu op de Flevohof gehuisvest is, ook naar Drachten komen en zal het echt paar Kraaijenbrink men- en dres- suurlessen gaan verzorgen. Het F.P.S. heeft een historisch besluit genomen. Het is een ambitieus projekt, dat'een belangrijke bij drage kan leveren aan de verdere bloei en groei van het Friese paard. Manege "de Eendracht" jubileert In 1966 opende manege "de Eendracht" de deuren van de eerste overdekte manege in Zee land. Met gepaste trots schen ken Lenie en Jan Meyers dit jaar aandacht aan het 25-jarig bestaan met een aantal evene menten en demonstraties. Op 9 maart jl. werd gestart met een Indoor wedstrijd voor viertallen, de eerste Indoor voor viertallen in Zeeland, die mogelijk werd door de diverse uitbreidingen die het complex ondergaan heeft. Zo zijn er nu twee overdekte rij- hallen en twee buitenbakken. En mede door het mooie weer was het buiten ook een en al bedrij vigheid met losrijden. Het was een geslaagd novum met 17 deelnemende viertallen en een grote schare belangstellenden, zodat het jubileumjaar goed in geluid werd. In de loop van de zomer zullen verschillende de monstraties gehouden worden o.a. tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard op 29 juni, terwijl de feestelijkheden worden afgeslo ten met een ruiterspel in de herfst. Dat de stichters van "de Eendracht", de heer en me vrouw Meyers-Maljaars, delen in de vreugde laat zich verstaan. Hengstenshows in teken van K.l. Ogenschijnlijk waren de hengstenshows gelijk aan ande re jaren met een presentatie van de in de regio beschikbare, na tuurlijk dekkende hengsten van een 12-tal paarden- en ponyras sen, die weer veel publiek trok ken. De verandering in Nieuwvliet van zaterdagmiddag naar dinsdagavond is goed aan geslagen. Uit de prospekti van de hengstenhouders bleek dat zij naast de gepresenteerde hengsten van een groot aantal K.l. hengsten vers of diepvries sperma kunnen leveren. Zo heeft het station Brooymans-van Lier in Oud-Gastel van de Nationale kampioenen trekpaardhengsten uit Nederland en België sperma beschikbaar, naast dat van 8 warmbloedhengsten, waaronder Darco uit België en van de Fries Falke, die nu in Utrecht op de fa culteit voor Diergeneeskunde staat, waar ook geïnsemineerd kan worden. En dekstation De Linde (A.Z. de Buck) kan van 20 KWPN rijpaardhengsten sperma leveren, naast van zes Friese hengsten en drie Haflinger hengsten en waarschijnlijk diep vriessperma van een tiental Franse en een paar Duitse rij paardhengsten. En gaandeweg het seizoen zal de keus nog wel groter worden. Ook andere hengstenhouders werpen zich op de K.l. Voor de Zeeuwse fok kers is zo'n grote keus een onge kende weelde. Er is nu keuze uit de beste hengsten van Neder land en een beperkt aantal bui tenlandse hengsten. Van de andere kant geldt hoe groter de keus hoe moeilijker. We wensen de fokkers veel wijsheid toe. Redaktie Henk Tegels Schouwen-Duiveland Op basis van een televisie program ma heeft de PJZ afd. Schouwen- Duiveland vrijdag 22 maart jl. een eigen tv-, film- en videokwis geor ganiseerd. De activiteit werd door 20 personen bezocht. Door het goede en keurig uitgewerkte vra- genpakket verzorgd door vier bestuursleden en de orginele prijzen was het een leuke en gezellige avond. Zoals de titel al doet vermoeden liep het begrip televisie en film als een rode draad door de avond. Om 20.00 uur werden de aanwezige personen in de kleine zaal van 'Ons Dorpshuis' te Nieuwerkerk verdeeld in vier groepen van ieder vier personen. De eerste opdracht bestond uit het zoeken van titels van films bij de juiste fragmenten welke op papier stonden afgebeeld. Totaal waren er 18 fragmenten met evenveel titels. Bij de tweede opdracht werden m.b.v. een video vier fragmenten getoond van films en televisieprogramma's. De bedoeling hiervan was om goed op de omgeving van de spelers te letten en niet op het verhaal. Na af loop van ieder fragment werden er drie vragen over gesteld. Na afloop van deze beide opdrach ten was er pauze, waarin de aanwe zige mensen werden getrakteerd op enkele lekkere hapjes verzorgd door leden van de kookcursus voor man nen welke onlangs gehouden is. De derde opdracht was een 'doe- opdracht'. leder lid van de groep moest een kaartje trekken, op dit kaartje stond de titel van een film of televisie programma. Nu was het de kunst om zonder woorden, dus al leen via gebaren je groep duidelijk te maken welke titel het was en zij moesten die dan raden. Binnen de minuut wel te verstaan, zoniet dan was het de beurt aan de anderen. Tenslotte werd er een vragenlijst uit gedeeld met daarop verschillende vragen met betrekking tot personen van televisie b.v. wie presenteert welk programma of noem de namen van vijf nieuwslezers. Een goede test voor je algemene televisie kennis. Na afloop van de puntentelling wa ren de prijswinnaars bekend. De vier leden van de winnende groep kre gen ieder een orginele prijs m.b.t. de aard van de avond uitgereikt. Het bestuur van de PJZ wil langs deze weg mevrouw v.d. Hoek uit Drei- schor bedanken voor het beschik baar stellen van de ingrediënten en haar hulp bij het bereiden van de hapjes. PJZ Schouwen-Duiveland Afd. Fijnaart 1 april: deelname KPJ volleybaltour- nooi te Zevenbergen. Afd. Tholen/St. Philipsland 1 april: Vissen. Vertrek om 9.00 uur in St. Annaland. Kosten f 15,— p.p. Opgeven bij Frans Burgers (tel. 01662-2470). 12 april: Algemene Ledenverga dering. Afd. Noord-Beveland 26 april: Excursie naar v.d. Bilt vlas- bedrijf te Sluiskil. Vertrek: 14.00 uur. Opgave voor 23 april bij Wilmar (tel. 01108-1986) of Annemarie (tel. 01107-1690). Provinciaal 2 april: DB-vergadering 16 april: HB-vergadering

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13