Uit de praktijk Voorjaar 1991 De 'Maartse schraap' is aangebroken Grondwaterstand geeft zorgen Kleine uitbreiding areaal brouwgerst Promotie vee-export op de weg Bekijk het eens vanaf de fiets Pacht is niet alleen maar voordelig 11 Door het prachtige voorjaarsweer zijn veel bomen en struiken en bol len in het LAND VAN ALTENA en BIESBOSCH al tot vroege bloei ge komen. Het zachte weer na een vorstperiode heeft alles snel doen uitbotten. Ons gebied met zijn vele schakeringen is een lust voor ogen om deze jaarlijks terugkerende ont luiking van knoppen en bladeren te zien. Ook de ontwikkeling van gras en wintertarwe is ieder jaar een stuk natuur dat weer heenwijst naar groei en bloei en de toekomstige oogst. Dat is de cyclus zaaien, poten, oogsten, maar wat daar tussen zit kan voor vele vraagtekens zorgen. De weersomstandigheden spelen hierin vaak een grote rol. De struc tuur van onze gronden is optimaal te noemen en de weersberichten zijn wel zodanig dat daarvan deze week optimaal gebruik zal zijn ge maakt om hakvruchten te poten en te zaaien. Ook de knoppen van de fruitbomen lopen flink uit. De fruit telers die wat laat aan de snoei zijn zullen nog in tijdnood komen om al les klaar te hebben voor het bloei- seizoen. Het is te hopen dat dit jaar de vorstschade zal uitblijven wat wel een inkomensderving geeft. De prijzen van het bijna afgelopen jaar zijn zeer goed, mede door de grote export. De financiële kant van onze agrari sche wereld is niet zo rooskleurig. De ene nota na de andere voor prij zen en wetten komen over ons heen. De EG-nota's en de landelijke tendens van maatregelen en bezui nigingen op velerlei gebied doen ons terugkeren naar de harde werkelijk- heid van dalende inkomsten en re gelgeving die op korte termijn bijna onaanvaardbaar is. Veehouders melken maar door. De verwachting is dat er dit melkjaar een overschrijding zal plaats hebben met een financieel plaatje achteraf, want er zal wel afgerekend moeten worden. De voorlopige prijzen van de melk zijn behoorlijk lager dan voorgaande jaren; de poeder- en bo terberg zullen daar wel debet aan zijn. Ook de prijzen van het vee staan onderzwaredruk. Dé vleeskalveren- industrie werkt met zwaar verlies dus lage prijzen van de Nuka's. Ook het gebruiksvee zit deels in de ma laise door te weinig vraag. Een licht punt is dat de export van drachtige vaarzen naar het Midden-Oosten op gang begint te komen, bescheiden maar het is toch een begin. Zo kan er een groot verschil zijn in de we reld: wij genieten van het voorjaar en in het Midden-Oosten wordt de natuur vernietigd door de grote olie- branden. Hier wordt gekeken en on derzoek gedaan naar kleine uitstoot van gassen, welke hier bijna als een natuurverschuiving wordt aange merkt en ginds ziet de lucht zwart van gassen en rook, welke zijn weerga niet kent, dus ook met grote gevolgen voor mens en milieu. Over de LANGSTRAAT jaagt een koude oostenwind. Het droge, schrale weer dat vroeger in onze streek de 'Maartse schraap' werd genoemd is aangebroken. Ideale omstandigheden om de voorjaars werkzaamheden in de grond te kun nen doen. De vorstperiode van afgelopen winter, waarin weinig re gen is gevallen, heeft voor een pri ma struktuur gezorgd. Eind van deze week hopen we de voederbieten te zaaien. Vorig jaar hadden we dit gewas, na een onder breking van meer dan 30 jaar, Weer geteeld. Rekening houdend met de kinderziekten van een voor ons ei genlijk weer nieuwe teelt kunnen we de resultaten voor ons veebedrijf toch positief beoordelen. De afgelo pen winter is het verbruik van krachtvoer en bierbostel, allebei pro- dukten die je aan moest kopen, be duidend minder geweest. Wel hopen we deze zomer iets meer struktuur in onze graslandprodukten te krijgen of naast voederbieten ook wat mais te voeren. Het is een aar digheid om te zien hoe gretig de jon ge kalveren hun portie verorberen. Gisteren hebben we de vaarzen die in de open-frontstal stonden de wei ingedaan. Aan de kou waren die toch al gewend en ja, wat is er beter dan het eerste hapje voorjaarsgras op een licht bemeste weide en zeker als je het aanvult met een beetje stro. Zoals andere praktijkschrijvers constateer ik dat het einde van het vergaderseizoen er weer is. We heb ben wel eens meer belangstelling gehad dan deze winter. De stem ming in de veehouderij is door de aanhoudende lage prijzen van zowel gebruiksvee, slachtvee en nuchtere kalveren en de fors lagere melkprij zen toch wel wat gedrukt. En de ho gere lasten door de strengere milieueisen beginnen steeds duide lijker te drukken. We zijn in ons kringbestuur door mijnheer Hems van het Landbouw schap voorgelicht over de gevolgen van d enieuwe Ecologische Richtlijn. Voor de bestaande bedrijven in het buitengebied, die op voldoende af stand liggen van verzuringsgevoeli- ge gebieden lijken de gevolgen op het eerste gezicht mee te vallen. Voor veehouderijbedrijven binnen de bebouwde kom ligt het moeilijker. Als organisatie zullen we ons er voor inzetten, dat bestaande bedrij ven hun werk op verantwoorde wij ze kunnen blijven doen. Een ander belangrijk onderwerp van gesprek voor leden van Campina- Melkunie is de nieuwe vorm van fi nanciering van de coöperatie. Een indringende en moedige poging van de zuivelgigant om zijn eigen ver mogenspositie te versterken. Ik denk dat kernpunt van de discussie is of je de consequenties van coö peratief zijn wilt aanvaarden. Ook in MIDDEN- EN OOSTBRA BANT loopt het vergaderseizoen weer ten einde. Een ieder heeft nu zijn gedachten bij het werk op het land en wat daar moet gebeuren. Door de droge winter, die we gehad hebben, kan men nu op alle perce len terecht. De grondwaterstand is 30 cm lager dan die van het vori ge voorjaar. Deze was toen ook al laag. Hopelijk valt er nog neerslag, zodat we met een gerust hart de zo mer in kunnen. Met het oog op het beregeningsverbod wordt de situa tie wel even anders! Behalve jongvee ziet men ook al melkvee buiten lopen, hoewel door het schrale weer van de laatste da gen veel boeren nog even een af wachtende houding aannemen. Ook de grasgroei loopt nu enige stagnatie op. De meesten hebben nu reeds de eerste stikstofgift op het land gestrooid. Velen zijn nu meer dan voorheen aan het rekenen geweest om de juist hoeveelheid daar te geven waar het nodig is. Voor diegenen, die geïnjecteerd hebben is de besparing aan kunst mest nog groter. Dit mag ook wel als men bedenkt dat het injecteren geld kost. Voor de varkenshouders valt het niet mee. De ziekte M.R.S. (Abortus Blauw) blijft heersen en neemt in omvang toe. Met name de export loopt meer gevaar, daar de Zuideu- ropese landen zelf nog redelijk aan de vraag kunnen voldoen. Helaas is er nog geen positief vooruitzicht op de bestrijding en de voorkoming van M.R.S. Veel onderzoek en overleg zal hierin de komende tijd verande ring moeten brengen. De sticker voor promotie van Nederlands exportvee werd onthuld door voorzitter Diepeveen van de Nederlandse Bond van Handelaren in vee (rechts) en de Zwolse wethouder mr. Schaftenaar. De vorst van februari heeft in WEST BRABANT-ZUID ongeveer 40 cm in de grond gezeten. Hoe is het dan mogelijk dat tijdens het ploegen re gelmatig gave aardappelen boven komen vraagt menigeen zich af. Vooral op de hogere stukken komen zelfs bonken aan de oppervlakte waar niets aan mankeert. Dit jaar zal de bestrijding van aard appelopslag, zij het niet in die mate van voorgaande jaren, op menig be drijf nog een aantal uren vergen. Op beperkte schaal zijn suikerbieten ge zaaid. Het betreft doorgaans perce len die erg droogtegevoelig zijn. Met een lange weersvoorspelling van koud en schraal weer wachten de meesten tot april. Enkele suikerbie tenteler gaan dit seizoen wat de on- kruidbestrijding aangaat overschakelen op rijenbespuiting in combinatie met mechanisch wie den. Op papier is hiermee tot f 200,— te besparen. Of deze werkwijze op de zandgrond slaagt We moeten de dag niet prijzen voor het avond is maar door de weers- verbetering van de laatste week kunnen we nu een goede basis leg gen voor een goede oogst. Plotse ling is het druk in de polders van WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. De vroege gewassen en de kunstmest zitten er nu wel in. Zo rond het weekend is ook begonnen met bie ten zaaien. De struktuur van de grond is werke lijk uit het boekje. Als je dat bekijkt dan moet het mogelijk zijn de re cords van vorig jaar nog eens te bre ken. Door de huidige systemen is dat financieel niet erg interessant maar het is toch een soort instinct om altijd weer te proberen de op brengst te verbeteren. Gelukkig zijn er ook veel collega's die er een soort sport van maken om met een zo uit gebalanceerd mogelijke bemesting en bespuiting tot een goed resultaat te komen. Daar kan de praktijk een graantje van meepikken. Toch blijft de optimale N-gift een beetje een toevalstreffer. Zo weet je nooit zeker of een overbemesting voldoende werkt als er droogte volgt. zal in hoofdzaak afhangen van de weersomstandigheden. Tegen de verwachting in is er in de regio een kleine uitbreiding van brouwgerst te constateren. Zomer- gerst met als eindbestemming voer is hoegenaamd verdwenen. Op veel bedrijven, zowel akkerbouw- als veehouderij, heeft bij gebrek aan een beter alternatief brouwgerst het bouwplan rond moeten maken. Zo- mertarwe zit ook iets in de lift, voor al op SBL gronden. Toch hebben traditionele graantelers dit jaar sterk gesnoeid op het areaal graan. Bij aaltjesonderzoek is gebleken dat gronden waar regelmatig graan op komt besmet zijn met het haver- cystenaaltje. Op deze gronden ble ken de opbrengsten iedere keer meer tegen te vallen. Een groot aan tal jaren geen graan telen is de enige oplossing. "Énkele bedrijven hebben een kon- trakt afgesloten voor de teelt van tuinbonen voor de conservenin- We zijn benieuwd hoe de polders er straks uitzien. Zo op het eerste ge zicht zal er vooral veel graan te zien zijn. Een nieuw gewasje is olievlas wat beperkt is uitgezaaid. De oogst zou met bestaande combines moe ten kunnen en dat is een voordeel. Laten we hopen dat dit gewas het beter volhoudt dan voorgangers zo als veldbonen en zaaierwten. De aardappels laten het plotseling nog al zitten. Zo zou het nog kun nen dat een goed bewaarde partij voor heel wat minder verkocht moet worden dan waarop was gerekend. Wie niet waagt wie niet wint, maar als je het net treft zit je wel met de strop. De markt heeft al enkele jaren zulke verrassingen in petto dat je wel heel consequent moet zijn in je afzetbeleid. Maar na de zoveelste strop kies je op den duur toch voor een bepaalde zekerheid. Lichtpuntje is misschien dat de poters meeda len in prijs. Helaas woekert er weer een splijt zwam in onze gelederen. De minis ter heeft een aantal voorstellen gedaan t.a.v. de pachtwetgeving. Hierdoor moet er op eenvoudige wij ze bedrijfsvergroting plaatsvinden. dustrie. In financieel opzicht moet het volgens de berekeningen aan merkelijk meer opbrengen dan tar we. Dit gegeven is van doorslaggevende betekenis geweest om het met deze teelt te proberen. Om ieder perceel toch een bestem ming te geven is er opvallend veel zaaiklaar land verhuurd. Naar land voor zowel poot- als con sumptieaardappelen was veel vraag. Ook de bollenboeren deden goed mee. In het verleden is op de betere zandgronden al veel land ver huurd geweest voor bloembollen. Zijn er eenmaal gladiolen of iets der gelijks op geteeld dan moet men er binnen 20 jaar niet meer terugko men. Het saldo voor zaaiklaar ver huurd land ligt bij voorbaat al hoger dan granen en kontraktteelten. Gespecialiseerde bedrijven die aan gewezen zijn op land huren hebben voor goede zandgrond graag wat over, vooral als er de mogelijkheid van beregenen is. Nu is een bedrijfsvergroting van 3 jaar en maximaal 12 niet erg struc tureel te noemen en bovendien no digt het ook niet erg uit om investeringen en onderhoud aan de grond te doen. Bijzonder kwalijk is dat de reguliere pacht hierdoor aan getast zal worden. Het argument dat die pacht mobieler moet worden is niet gegrond. Eigendomsbedrijven worden (gelukkig) ook niet en mas se aangeboden. Dat pachters zo goedkoop zitten is maar gedeeltelijk waar. Pacht betaal je elk jaar of het nu goed of slecht gaan en de zekerheid is betrekkelijk. Eén pennestreek van een planoloog kan de agrarische bestemming doen verdwijnen. Ook de zekerheid die een bank je kan bieden is betrekke lijk vooral als het een contract van beperkte duur betreft. Veel verkave- lingswerk dreigt ook teniet te wor den gedaan door de kortlopende pachtvormen. Het grote waardever schil tussen verpachte en vrije grond wordt vooral veroorzaakt door de onverantwoorde prijzen die voor "buurmans" grond worden neergeteld. Door middel van grote stickers op veewagens wil de Nederlandse vee export zich op de Europese wegen presenteren. De reuzenstickers wer den tijdens de vakbeurs VeeVak in Zwolle onthuld. Het betreft een ini tiatief van het Bureau Nederlandse Vee-export, dat tot taak heeft pro motie te maken voor de Nederland- Het is lente. Niet alleen omdat deze aflevering uit de praktijk van WEST ZUID-BEVELAND geschreven en gelezen wordt na de één en twin tigste maart, maar bovenal omdat de zon schijnt. Na een periode met onwezenlijk ho ge temperaturen, velen onder ons hebben dat overigens als niet on aangenaam ervaren, zijn we onder invloed van een voor deze tijd van het jaar niet ongewone noordelijke stroming gekomen. Uit de praktijk hoorden we de afgelopen weken dat de grond in prima conditie was, maar dat er drogend weer moest komen, liefst met zon en wind. Oostenwind wel te verstaan. En in tegenstelling tot vele wensen die de praktijk heeft en had, is deze op de kortst mogelijke tijd vervuld. Omdat dit weertype dikwijls ge- se mest- en slachtdieren. De export van Nederlands vee zit in de lift. Vo rig jaar werden ruim 37.000 runde ren, meer dan 2 miljoen biggen, 2,4 miljoen levende varkens en 600.000 schapen uitgevoerd. Al leen de export van kalveren loopt te rug (107.000 stuks). paard gaat met nachtvorst mogen we blij zijn dat, op het moment dat dit geschreven wordt, de ontwikke ling van bloesem en gewassen nog niet zover is dat er al schade op zal treden. Dankzij dit fraaie weer zullen de akkerbouwers de komende week, voor uw schrijver, de afgelo pen week voor u lezer, massaal het land opgaan. Gezien de datum een prima tijd om te zaaien en te poten. Dit blad zal u vlak voor Pasen ont vangen. Vakantie voor velen in ons land. Mocht u, lezer, tijdens de Paasdagen ondanks alle drukte wat tijd over hebben, rijd dan eens door West Zuid-Beveland, liefst per fiets. Vanaf de dijken hebt u een magni fiek zicht op een zich onstuimig ont wikkelende natuur. Prachtig! Praktijkschrijver wenst u goede Paasdagen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11