Teelt boerenbroodtarwe moet voor veel boeren toegankelijk zijn Vee! kunstmest gestrooid Rassenkeus en teeltmaatregelen boerenbroodtarwe Demonstratie voorbewerken en verwerken pootgoed Eerste jaarverslag van stichting Zeeuws Boerenbrood project Op termijn moet de afzet van het Zeeuwse boerenbrood zodanig van omvang zijn dat deze tarweteelt voor een grote groep boeren toe gankelijk is. Dit jaar zal het opper vlak te oogsten boerenbroodtarwe al vijf keer zo groot zijn als de vier hectare in 1990. Dit staat in het on langs verschenen eerste jaarverslag van de Stichting Zeeuws Boeren brood Project (SZBP). De stichting bestond op 1 maart een jaar. Het Zeeuws Boerenbroodproject is een lange termijn project. De stich ting stelt zich ten doel de haalbaar heid na te gaan van een plan om op een milieuvriendelijke en tevens lo nende manier baktarwe te telen op gangbare landbouwbedrijven, en vervolgens het produkt (Zeeuws Boerenbrood) te vermarkten. Het project gaat uit van een tarweteelt Waarbij het gebruik van kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen niet is toegestaan, met uitzondering van één chemische onkruidbestrij- ding vóór opkomst van het gewas. Milieubalans Om het milieuvriendelijke karakter zo goed mogelijk te onderbouwen voor consument, producent en maatschappelijke groepen is beslo ten een onderzoek naar een milieu balans in te voeren. De eerste opzet voor een dergelijk onderzoek is in middels gereed. In de milieubalans zullen de verschillende mogelijkhe den van bemesting en bestrij- dingsmiddelengebruik worden bekeken. De effecten op het milieu worden vervolgens vergeleken met de milieueffecten van de gangbare landbouw. Men zal daarbij de prakti sche haalbaarheid van de onder zochte mogelijkheden niet uit het oog verliezen. De opbrengst van oogst 1990 is ontvangen door en opgeslagen bij de vestiging van Cebeco Zuidwest in Breskens. In september heeft de stichting van vier boerenbroodtelers de oogst gekocht zoals contractueel was vastgelegd. De drie andere par tijen wachten nog in opslag op ver dere onderzoeks- en afzetresultaten. Onderzoek door studenten van de Agrarische Hogeschool Delft heeft inmiddels uitgewezen dat er een markt is voor het Zeeuws Boeren brood. Zowel consumenten als be langenorganisaties reageerden positief, zo bleek. Er zal de komende jaren nog wel veel aandacht nodig zijn voor afzet en verwerking. Tot op heden is aan afzetbevordering niet veel gedaan. Op bescheiden schaal gaat de stichting binnenkort een promotieplan ontwikkelen. Wat betreft de rassenkeus en teelt maatregelen maakt de teeltwerk groep van het boerenbroodproject dankbaar gebruik van de adviezen van de DLV Goes. Met proefboerde- rij Rusthoeve wordt regelmatig over leg gevoerd. Rassenkeuze. In verband met het teeltvoorschrift moeten de te telen tarwerassen een kombinatie van eigenschappen hebben: resistent tegen ziektes, goede bakkwaliteit en voldoende stevig stro. Op de Ne derlandse rassenlijst komen dergelij ke rassen nauwelijks voor. De enige is de zomertarwe Sunnan. Met dit ras is dan ook in het kader van het Boerenbrood projekt geëxperimen teerd. De overige gekozen rassen zijn afkomstig uit België en Frank rijk; de wintertarwerassen Ekla en Camp Remy en de zomertarwe Ar cade. Een handicap is dat met de rassen in de Nederlandse omstan digheden geen ervaring is. Dit be treft met name de kans op plantverlies in een strenge winter. Van Camp Remy is bekend dat ze niet zo wintervast is. Bovendien bleek vorig jaar dat dit ras gevoelig is voor bruine roest en, mede daar door was de bakkwaliteit onvol doende. Camp Remy is daarom in het verdere onderzoek afgevallen en vervangen door, naar verwachting betere Belgische rassen: Clovis, Flo rin en Token. Bemesting. Het teeltvoorschrift luidt: geen kunstmest. De toedie ning van organische mest kent een aantal problemen: de juistheid en re gelmatigheid van de dosering en het uitrijden zelf, vanwege de schade aan bodem en gewas. Dat laatste speelt in het bijzonder bij wintertar we. Het afgelopen jaar is als organi sche mest gebruikt: varkensdrijfmest vóór het zaaien en droge kippenmest over het gewas. In één geval is bemesting achterwe ge gelaten, omdat de bodemvoor- raad ruim voldoende was. In het kader van de mestwetgeving staan beperkingen op stapel ten aanzien van de mogelijkheden en hoeveelhe den van organische mest. Bovenbe doelde problemen zullen dan nog sterker worden. Via de proefboerde- rij wordt de teeltwerkgroep geïnfor meerd over de resultaten van het onderzoek op dit gebied. Onkruidbestrijding. Omdat spuiten in het gewas niet toegestaan is, moet aanwezig onkruid mechanisch worden bestreden. De methoden en technieken daarvoor krijgen in de akkerbouw de laatste tijd weer meer aandacht. De teeltwerkgroep maakt dankbaar gebruik van de er varingen. De ervaring van het afge lopen jaar was goed, dankzij het goede weer tijdens en na de bestrij ding. Wel trad in één geval aanzien lijk plantverlies op. Dit kan gekompenseerd worden door een wat grotere hoeveelheid zaaizaad te Tabel 1 gebruiken. Vooralsnog kan de mo gelijkheid om vóór opkomst van het gewas een chemische onkruid bestrijding uit te voeren niet gemist worden. Ziekte. De gekozen rassen voldeden aan de verwachting. Alleen Camp Remy bleek te gevoelig voor bruine roest. Op Rusthoeve bleek dat vol gens boerenbrood-voorschrift ge teelde tarwe niet minder aangetast wordt door bladluizen dan gangbaar geteelde tarwe. Resultaten Op de proefboerderij Rusthoeve is het teeltvoorschrift boerenbrood vergeleken met gangbare en zoge naamde geïntegreerde methoden. Het opbrengstverschil was bij boe renbroodtarwe op de twee objekten 28 en 34% lager dan de gangbaar geteelde tarwe. Dit verschil wordt verklaard vanwege dé aantasting door bruine roest en de schade aan het gewas als gevolg van de mecha nische onkruidbestrijding. Op de praktijkpercelen waren de re sultaten (zie tabel 1) De kwaliteitseigenschappen hebben de volgende minima voor bakwaar- digheid: eiwit 12,0, valgetal 280 en Zeleny 40. De resultaten zijn wat de kwaliteit betreft dus ruim voldoen de, met uitzondering van het eiwit gehalte van Camp Remy. Ras Opbrengst Eiwit Val Sedimentatie kg/ha gehalte getal Zeleny Sunnan 7000 12,0 315 42 Ekla 6000 12,9 360 48 Arcade 4000 15,1 371 56 Camp Remy 7200 11,8 342 40 proces gestelde eisen voldoet. Vanaf juni dit jaar voeren enkele Zeeuwse bakkers in samenwerking met de stichting een testmarkt uit. Daarna besluiten de partijen of ze met het project doorgaan. Volgens de planning wordt in het lopende seizoen '90/'91 een areaal van 25 ha beteeld met boerenbroodtarwe. In verkoopseizoen '91/'92 zal dan ca. 120 ton meel beschikbaar zijn. Dit komt neer op 1 procent van de Zeeuwse markt voor volkorenmeel. -Het seizoen daarna zal 140 ha ge teeld worden, en met het meel zal op de gehele Nederlandse markt ge opereerd gaan worden. Naar ver wachting bedraagt het areaal boerenbroodtarwe in teeltseizoen '92/'93 al meer dan 280 ha. Het jaarverslag besluit met de me dedeling dat de kosten voor de baat uitgaan, en het daarom van groot belang is dat er in de startfase van het project voldoende financiële middelen beschikbaar worden gesteld door overheid, bedrijfsleven en particulieren. Vanaf 1993 dient het project zonder financiële steun van buitenaf te draaien. Veel akkerbouwers hebben de ze en vorige week van het mooie weer geprofiteerd door op het land de eerste voorjaars werkzaamheden uit te voeren. De heer Verstraeten uit Absdale was vorige week woensdag kunstmest aan het strooien op een perceel waar aardappelen moeten komen. Hij had over de vorst al kali gestrooid, zodat hij nu kon volstaan met het toedie nen van stikstof en fosfaat (NP meststof 26 14). Op dinsdag 26 maart a.s. organi seert Sectie Klei van de Takorgani- satie Akkerbouw Noord-Brabant in samenwerking met Team Akker- 1 "bóuw 'Westmaas' van de DLV een demonstratie 'Voorbewerken en verwerken van pootgoed bestemd voor de consumptieteelt en verwer kende industrie'. De demonstratie vindt plaats op het terrein van Aard appel afzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland BV, Brooy- mansdreef 4 te Steenbergen. Het rassen-assortiment van aard appelen staat volop in de belang stelling. Een belangrijke oorzaak daarvan is het gewijzigde AM- beleid. Door de komst van nieuwe AM-rassen verdient de voorbehan deling van het pootgoed hernieuw de aandacht. Op dinsdagmorgen 26 maart a.s. worden 17 aardappelras sen, alle bestemd voor de consump tieteelt, tentoongesteld. Het zijn rassen welke in het zuidwestelijk zeekleigebied worden geteeld. De raseigenschappen worden toege licht door de heer J.C.H.M. Staal van de DLV. Het voorkiemen van poters Hoe korter het groeiseizoen, des te hogere eisen gesteld moeten wor den aan het voorbehandelen. Goed voorbehandelen vraagt veel zorg en arbeid, leder ras vraagt zijn eigen aanpak. Pootgoed met goed ont wikkelde, afgeharde kiemen geven een snelle, regelmatige opkomst, een goede knolzetting en een vroe ger en rijper gewas. Gebeurt de voorbehandeling op de juiste Tna- nier, dan worden de extra arbeid en kosten ruimschoots terug betaald door betere resultaten. Er zijn ver schillende voorbehandelingsmetho den die elk hun voor- en nadelen hebben. Gedemonstreerd wordt: - volledig voorkiemen in kiem- bakken - voorkiemen in jutezakken - voorkiemen in big bags - voorkiemen in grote kisten - voorkiemen los op kipper De mechanisatie van het poten van aardappelen Naast het voorkiemen van poters worden verschillende methoden van transport naar, en het vullen van de pootmachine, gedemonstreerd. Men kan kennis nemen van verschil lende pootmethoden, zoals de sna- renbedplanter en de Koningsplanter. De ontwikkelingen op het gebied van de mechanisatie zullen worden toegelicht door de heer A.F. Peeters van de DLV. Diverse leden van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in West- Brabant - VVB's - verzorgen de de monstraties. Verschillende voorkiem- en verwerkingsmethoden zijn te zien. Zeeuwse vlegel Na overleg met o.m. bakkerijorgani saties en molenaars is besloten dat de beschikbare tarwe wordt ver mengd tot één partij en dat het graan bij 'echte' molenaars wordt gemalen. Na een proef zullen vijf bakkers in Zeeland het brood gaan bakken en verkopen onder de naam 'Zeeuwse vlegel'. Een keurmerk geeft de consument de garantie dat het gekochte Zeeuwse Boerenbrood aan de ten aanzien van teelt en bak-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6