Relatie beloning meewerkende kinderen en studiefinanciering ai wtnm Leasing de laatste strohalm? Verzekeringen ZLM Accountantsunie ZLM Tegemoetkoming Ziektekosten Zelfstandigen (T.Z.Z.) Ml Sociaal onomisc Voorlichting Cerestar koopt fabriek Suiker Unie Voor het meewerkende kind op het bedrijf van de ouders is er een spe ciale regeling inzake de belasting heffing die een stuk eenvoudiger is dan een echte dienstbetrekking. Wat is de relatie met deze regeling als het kind studiefinanciering ge niet ingevolge de WSF 18+. Kalenderjaarregeling De kalenderjaarregeling (K.J.- regeling) is een eenvoudige 'loonbe lastingregeling' voor meewerkende (eventueel nog studerende) kinde ren op het ouderlijk bedrijf. De vol gende voorwaarden zijn vereist voor de toepassing van deze regeling: - het kind is 15 jaar of ouder; - inwonend; - meewerkend in de onderneming van de ouder; - niet verplicht zijn voor de werk nemersverzekeringen (beloning is lager dan het minimum loon of loon wordt niet periodiek betaald). De ouder moet een verzoek voor toepassing aan deze regeling rich ten aan de Inspecteur. Hierbij be hoeven dus geen premies voor de werknemersverzekeringen (NWW, WAÖ, ZW e.d.) te worden afgedra gen. Wel moet er loonbelasting en premies betaald worden. Tot het loon behoren naast het uitbetaalde loon ook zaken die in natura zijn ge noten zoals kost en inwoning en dan enkel voorzover de andere kin deren die niet meewerken voor kost en inwoning moeten betalen. Voor kost en inwoning geldt een norm van f 4.848 - f 6.420 per jaar. Ook kan een winstaandeel worden toegekend. De kosten loon, belasting en pre mies zijn aftrekbaar bij de ouders, hetgeen bij hen belastingvoordeel kan betekenen. Studiefinanciering Studiefinanciering volgens de WSF 18+ bestaat uit een basisbeurs (gratis) aanvullende financiering. Dit hebt u in het artikel van vorige week kunnen lezen. De aanvullende financiering bestaat uit een aanvul lende beurs (gratis) en een rentedra gende lening. De aanvullende financiering kan Worden gekort als gevolg van: - ouderlijk inkomen; - korting wegens inkomen van ge rechtigde zelf of diens partner. Afhankelijk van het inkomen van de ouders wordt eerst de aanvullende beurs gekort, daarna de rentedra gende lening. Echter nooit de ba sisbeurs. Ook indien men zelf een inkomen geniet, kan er op de studiefinancie ring worden gekort. Als men netto minder dan f 2.560,08 verdient, komt de studiefinanciering niet in gevaar. Verdient men meer, dan mag 25% zelf worden gehouden, de rest 75% wordt eerst gekort op de ouderlijke bijdrage, dan op de rentedragende lening en daarna op de aanvullende beurs en tenslotte op de basisbeurs. Wordt het kind volgens de KJ-regeling te hoog be loond, houdt dan de WSF 18+ in de gaten! Mijns inziens kan de ouderlij ke bijdrage ook verloond worden, dat heeft als voordeel dat de 'ouder lijke bijdrage' aftrekbaar wordt. Het kind moet er misschien wel be lasting over betalen (progressie- voorstel). Hoeveel belasting en premie moet nu betaald worden? Van de basisbeurs behoeft slechts 20% (vanaf 1991) te worden aange geven, de aanvullende beurs echter 100% en van de OV-jaarkaart f 120,— per jaar. De rest telt niet mee. Uiteraard zijn ook de in komsten verdiend via de KJ-regeling belast, zoals eerder vermeld. Over het belaste deel van de studiebeurs het overig inkomen moet be lasting worden betaald. Eventueel kan een belastingvrije voet en andere aftrekposten worden bedongen; de belastingvrije voet be draagt voor een nog inwonend (on- Het zetmeelverwerkend bedrijf Ce restar in Sas van Gent koopt de voormalige suikerfabriek van de Sui ker Unie in dezelfde plaats. Op enke le formaliteiten na was de koop deze week rond. Suiker Unie houdt nog ruim een jaar de beschikking over de silo, die nu nog is gevuld met suiker. Ter compensatie van de hogere ziektekostenpremie is er sinds 23 februari 1988 een regeling die hier voor een tegemoetkoming geeft aan zelfstandigen en ex-zelfstandigen met een laag inkomen. Deze tege moetkoming was maar voor een be paalde periode nl. van 1 april 1986 tot 1 april 1991 en loopt dus bin nenkort af. Mogelijk heeft u uw aanvraagfor mulier voor deze tegemoetkoming nog niet opgestuurd. Om onnodige vertraging te voorkomen en een zorgvuldige behandeling van deze aanvragen te kunnen waarborgen, verzoeken wij u de formulieren zo spoedig mogelijk aan de SUC (Stichting Uitvoering Compensatie regeling) te zenden; zelfs indien u nog niet beschikt over alle benodig de gegevens. Daarbij valt met name te denken aan de nog niet opgeleg de aanslagen van de inkomstenbe lasting. Tot slot attenderen wij u erop dat aanvraagformulieren die zij ontvan gen na 31 maart 1991 niet meer in behandeling worden genomen. Het adres van SUC is: Postbus 77, 3900 DB Houten. A.W.E. Wesdorp Verzekeringen ZLM gehuwd en niet samenwonend) kind f 4.660,—. Het meerdere is belast met 35,75% (1991) tot f 42.966,-. J.L. Mieras Maart: nog even broeden op het belastingformulier Nog niet zo lang geleden werd lea sing gezien als de laatste strohalm voor ten dode opgeschreven be drijven. Als er geen bank meer was die de onderneming wenste te fi nancieren kwam ze bij de lease maatschappij terecht. Velen be schouwden dit als het laatste sta dium voor het onvermijdelijke faillissement. De tijden veranderen echter en te genwoordig kunnen wij stellen dat ook voor de meest liquide onderne mingen leasing een interessant al ternatief kan zijn. De acceptatie binnen het bedrijfsleven is gegroeid en vrijwel alle investeringsgoederen kunnen geleased worden zolang zij een reële waarde vertegenwoordi gen, de gebruiker (lessee) het objekt gedurende een aantal jaren in zijn onderneming kan gebruiken en de lease-maatschappij (leësor) zijn ei gendomsrechten vrij kan uitoefe nen. De zekerheid voor de financiering wordt primair geboden door het objekt zelf. Aanvullende zekerheden zijn niet gebruikelijk. Dat betekent dat die zekerheden voor de ondernemer beschikbaar blijven voor het aantrekken van krediet ruimte. Twee vormen Er zijn in principe twee vormen van leasing te onderscheiden: De finan ciële (finance) lease en de operatio nele lease. Bij financiële lease wordt de koop prijs in termijnen voldaan door de lessee en gaat na afloop van de overeenkomst de eigendom over te gen betaling van een symbolisch restbedrag. Het ekonomisch belang ligt dus bij de lessee. Het waarde- verloop van het objekt heeft geen effekt op de overeenkomst. Bij operationele lease heeft na af loop van de lease-periode de lessee eèn recht (geen plicht) van koop. De prijs benadert in dat geval vaak de marktwaarde. Het ekonomisch be lang ligt dus bij de lessor en het kan zijn dat het objekt na afloop van de overeenkomst geen waarde meer vertegenwoordigt. De lessee maakt dan geen gebruik van zijn recht tot koop en de lessor blijft zitten met een objekt dat volgens de boeken nog een waarde vertegenwoordigt maar dat hij aan de straatstenen niet kwijt kan. Voorbeeld: De balans voor de aankoop van een machine (kosten: 200) van een fi nancieel gezonde ondernemirig luidt als volgt (zie Balans 1) Het bedrijf bezit een werkkapitaal van 300 (vlottende activa -/- vlot tende passiva) en kan dus ruim aan de verplichtingen voldoen, zo blijkt uit Balans 1. Na aankoop én betaling van de ma chine luidt de balans als volgt (zie Balans 2) Na aankoop en betaling is het bank saldo (zie Balans 2) verdwenen en is er een bankschuld ontstaan. De ont- vangsten van debiteuren zijn onvol doende om leveranciers te betalen. Het werkkapitaal is fors verminderd. De liquiditeit op korte termijn is dus aanzienlijk krapper geworden. Bij aankoop op basis van financiële lease zou de balans er als volgt heb ben uitgezien (zie Balans 3) Het voordeel van financiële lease t.o.v. de eerdere situatie is dat het werkkapitaal (zie Balans 3) ongewij zigd is gebleven, doordat investering is gefinancierd met een langlopende schuld. Wel is duidelijk dat de bezit tingen van de onderneming nu voor de helft uit vaste activa bestaan, wat het aanpassingsvermogen van de onderneming beïnvloed. Relatief zijn ook de schulden aan derden gestegen. De in de onderneming aanwezige liquide middelen blijven beschikbaar voor de bedrijfsvoering. De onderneming investeert zonder dat de kredietruimte wordt aan gesproken. Wanneer de machine betrokken wordt op basis van operationele lea se zou de balans even florissant blij ven als in de oorspronkelijke situatie. De in rekening gebrachte termijnen komen dan als operationele kosten ten laste van het resultaat. Als belangrijkste voordelen van lea sing kunnen o.m. worden genoemd: - bij leasing bepalen de beschikbare middelen in veel mindere mate het tijdstip en de keuze van de inves tering. - de bestaande kredietfaciliteiten blijven beschikbaar. - de betaling vindt gespreid plaats over de periode dat het objekt haar rendement oplevert. Vertrouwen De relatie tussen lessor en lessee is ook een zaak van vertrouwen. Voor beiden is het van belang dat dit niet wordt beschaamd. De lease maatschappij zal de relatie pas aan gaan nadat men de kontinuïteit van de lessee positief heeft beoordeeld. Echter ook een lease-maatschappij kan failliet gaan. De lessee moet zich overtuigen van de kontinuïteit van de lessor. Uit het voorgaande globale over zicht blijkt dat ook objekt- financiering d.m.v. leasing bij de on dernemer niet buiten beeld mag blij ven. Hij dient er echter op toe te zien dat de lease-overeenkomst die wordt aangegaan hem voldoende duidelijk is. Ook de afloop van de overeenkomst mag daarbij niet door hem worden vergeten. J.J.C. Zegers, Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom Balans 1 Onroerend goed 250 Eigen vermogen 500 Inventaris 150 Hypotheek 200 Voorraden 300 Krediteuren 300 Vorderingen 200 Liquide middelen 100 Totaal 1.000 Totaal 1.000 Balans 2 (na aankoop en betaling) Onroerend goed 250 Eigen vermogen 500 Inventaris 150 Hypotheek 200 Machine 200 Bankkrediet 100 Voorraden 300 Krediteuren 300 Vorderingen 200 Totaal 1.100 Totaal 1.100 Balans 3 (na financiële lease) Onroerend goed 250 Eigen vermogen 500 Inventaris 150 Hypotheek 200 Machine 200 Lease-verplichting 200 Voorraden 300 Krediteuren 300 Vorderingen 200 Liquide middelen 100 Totaal 1.200 Totaal 1.200

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4