ditüane@ Tureluur Nieuws en Commentaar Inkomen land- en tuinbouw in 1990 gedaald met 6% Schelhaas: let al jaren zuivel op vet Afrijpings- ziekten in GRANEN? Varekamp: Landbouwbeleid EG onsamenhangend Waterzuivering bij Cerestar in gebruik Kies de voordeligste bestrijding met Tuinbouw sector met grootste produktiewaarde Encebe van start met programmavlees De produktiewaarde van de land- en tuinbouwsector is in 1990 iets gedaald maar bleef met een bedrag van 36 miljard gulden op een hoog niveau. Het totale inkomen van de sector nam met zo'n 6% af tot een bedrag van bijna 11 miljard gulden. Dat blijkt uit een ra ming van het Landbouw-Economisch Instituut. Het totale produk- tievolume van de Nederlandse land- en tuinbouw is in 1990 toegenomen. In de akkerbouw was er een recordoogst bij de suiker bieten, terwijl de uienproduktie met bijna 30% toenam. De produktie van melk is daarente- veehouderijsector een prijsdaling gen verder verminderd, de overige veehouderijsectoren produceerden meer; vooral de rundvleesproduktie ging omhoog (7%). In de tuinbouw was de groei vooral te vinden bij de boomkwekerij (12%) en de bloem bollen (6,5%). De produktiegroei van het fruit bleef beperkt tot zo'n 2,5%. Door prijsdalingen bij de marktorde- ningsprodukten (granen, zetmeel- aardappelen en suiker) daalden de prijzen voor de akkerbouwproduk- ten in doorsnee met 1,5%. de vee houderijsectoren stonden onder zware druk. Zo daalde melkprijs met 10%, terwijl de intensieve- van gemiddeld 6,5% moest incas seren. Vooral kalfs- en varkensvlees brachten minder op (-17% en -6%). Alleen voor de stieren werd in 1990 meer betaald. Tuinbouw De tuinbouwsector kende een prijsstijging van gemiddeld 3,5%. Door deze stijging en door de volu metoename steeg de produktie waarde tot een bedrag van bijna 12 miljard gulden. Hiermee werd de tuinbouw qua produktiewaarde de grootste sector binnen de Neder landse land- efï tuinbouw. Voor de totale land- en tuinbouwsector re sulteerde een en ander in een ge middeld 4% lagere opbrengstprijs. Door het grotere volume bleef de daling van de produktiewaarde ech ter beperkt tot iets meer dan één procent. Vooral doordat het veevoeder goed koper werd daalde de gemiddelde prijs van de aangekochte productie middelen met 4%. De prijs van energie ging met 18% omhoog, ter wijl ook voor de goederen en dien sten iets meer moest worden betaald. De volumestijging bleef be perkt tot 2%; hierdoor gaven de land- en tuinbouwers in 1990 circa 2% minder uit aan productiemidde len. Ze moesten echter wel 14% meer aan rente betalen. Daling Het resultaat van een en ander is dat het totale inkomen in de land en tuinbouw met zo'n 6% is afge nomen. Rekening houdend met een beperkte inflatie (2,5%) enerzijds en een daling van het aantal bedrijven (2%) anderzijds, heeft er volgens de raming een daling van het reële in komen per bedrijf plaatsgevonden van bijna 7%. KNLC-voorzitter Marius Varekamp zei vorige week woensdag in een gesprek met de afdeling akkerbouw Het zuivelbedrijfsleven staat achter de campagne "Let op vet", maar vindt dat er geen aanleiding is om in het bijzonder de konsumptie van vet terug te dringen. "Zelfs bij de voor de zuivel ongunstigste berekening is de invloed van melkvet gering en is het op de fiets naar het werk gaan, minder televisie kijken en een ge zond ommetje maken vele, vele ma len belangrijker". Dit zei drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Pro- duktschap voor Zuivel, tijdens de openbare bestuursvergadering woensdag jl. Drs. Schelhaas verklaarde dat de wetenschappelijke inzichten ten aanzien van de rol van het fnelkvet als oorzaak van hart- en vaatziekten in beweging zijn. Hij beriep zich on der andere op een onderzoek van Peter Elwood van de Britse Medical, Research Council. Deze heeft uit een onderzoek onder 4200 man nen, dat 10 jaar duurde, de konklu- sie getrokken dat de kans op hart en vaatziekten bij de groep mannen die meer dan een halve liter melk per dag dronk kleiner was dan bij de groep mannen die in het geheel geen melk dronk. Een van de resultaten was, dat van degenen die in het geheel geen melk dronken 10% een hartaanval kregen en van degenen die meer dan een pint melk per dag dronken slechts 1,2%. Van de groep die ge middeld een halve pint melk per dag Encebe Boxtel heeft met 60 var kenshouders contracten afgesloten voor produktie van Programma vlees. De Noordhollandse super marktketen Vomar is de eerste die dit vlees van gegarandeerde, zeer hoge en constante kwaliteit aan z'n klanten aanbiedt. Over enkele maanden zal naast Encebe Pro gramma varkensvlees ook Encebe Programma rundvlees verkrijgbaar zijn. drs. H. Schelhaas dronk kreeg 5,8% een hartaanval. Tegenwicht Zonder een wetenschappelijk oor deel te willen uitspreken, zei Schel haas dat dit onderzoek een heilzaam tegenwicht vormt tegen groeperingen in Nederland, die bij voorbeeld uitspreken dat een eerste stap naar een gezonder vetgebruik is: geen boter op het brood smeren (Consumentenbond), of die schrij ven dat boter een notoir ongezond produkt is. Schelhaas wees er op dat meer dan de helft van de vetzuren in melkvet het cholesterolgehalte niet verhoogt en dat 34% het cholesterolgehalte zelfs verlaagt. Het assortiment melk- en zuivelprodukten is dermate gevarieerd dat er zeker t.a.v. het vet gehalte voor elk wat wils is. De zui vel let al jaren op vet, aldus de Produktschapsvoorzitter. van het KNLC dat de huidige EG- prijsvoorstellen alleen tot doel heb ben de stijging van het landbouw budget af te remmen. "In 1991 zal het totale landbouwbudget stijgen met 8 miljard ECU. Met deze prijs voorstellen wil MacSharry die trend ombuigen," stelde Varekamp. "Het Landbouwschap heeft hier geen en kel begrip voor." De huidige prijsvoorstellen hebben niets te maken met de eerdere voor stellen van MacSharry om de Euro pese landbouw te hervormen. "Die plannen liggen momenteel in een bureaulade. Ze komen er zeker weer eens uit, maar wanneer dat is weet ik niet. Ook minister Bukman heeft daar geen idee over," zei de KNLC- voorzitter. Het stijgende landbouwbudget als invalshoek voor de prijsvoorstellen, noemde Varekamp onterecht. "De stijging wordt voor een groot deel veroorzaakt door incidenten: de her eniging van Duitsland, de dalende dollarkoers en de Golfoorlog, verder vindt het Landbouwschap de huidi ge benadering erg negatief. Agrifi catie wordt nog steeds niet gestimuleerd. De akkerbouwers hebben het al zwaar en ze worden nu weer gepakt." "De huidige voorstellen zijn on rechtvaardig: de graanproduktie is eindelijk onder de 160 miljoen ton gebleven. De graanprijs wordt inder daad niet met drie procent verlaagd, maar de medeverantwoordelijk heidsheffing moet met drie procent omhoog. Voor de boeren heeft dat hetzelfde effect als een prijsverla ging." Asociaal Varekamp stelde dat het Europese landbouwbeleid op dit moment on samenhangend is. "De zuivel wordt gereguleerd door quota, maar bij het graan wordt er steeds ingegrepen in de prijzen. In de zuivel werkt de quotering goed en in Europa wil men daar wel mee doorgaan. Maar met de granen ligt het wat moeilij ker, vooral vanwege het felle verzet van Frankrijk. Dat land is pertinent tegen quotering en heeft een be hoorlijke vinger in de pap." De KNLC-voorzitter verwacht wel dat de 'taakstellende produktiebe- heersing' per land in Europa eens doorgevoerd zal worden. "Dat moet wel. Het huidige beleid houdt in dat de prijzen omlaag gaan en dat bo vendien een heel asociaal beleid ge voerd wordt. Deze week heeft de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) het plan Tureluur gepresenteerd - een ambitieus natuurontwikkelingsplan rond de Oostersche/de. Het plan is onderverdeeld in 44 konkrete projekten waarvoor in totaal ruim 1900 ha grond verworven moet worden te gen een gemiddelde prijs van 33.000 gulden per ha. De totale kosten voor realisatie van het plan worden begroot op 80 miljoen gulden. Het zwaartepunt van het plan ligt op de zuidkant van Schouwen- Duive/and. Tussen de Zeelandbrug en de Oostersche/dekering gaat het om 800 ha met a/s "piece de résistance" het Prunje-gebied met 350 ha. Voor de realisatie van het plan moet ook bouw- en grasland worden aangekocht. Tureluur is gebaseerd op een groot aantal nota's en politieke besluiten. De ZMF denkt voor de realisatie twintig jaar nodig te hebben. Opmerkelijk Zeer opmerkelijk is de aankondiging dat de ZMF op korte termijn een verzoek om landinrichting zal indienen om het plan Tureluur voor het gedeelte langs de zuidkust van Schouwen te realiseren. Het is bij mijn weten de eerste keer in Zeeland - en ook in Brabant weet ik er niet van - dat landinrichting niet in eerste instantie door het landbouwbe drijfsleven wordt aangevraagd of bevorderd. Het kan verkeren. Al voor het plan officieel aan staatssekretaris Gabor werd aangeboden heeft de voorzitter van de begeleidingsgroep het plan informeel toe gelicht aan een zeer se/ekte ZLM-de/egatie. Deze privé-aanbieding heb ik overigens zeer op prijs gesteld. Uit die toelichting bleek dat voor de begrenzing van het aan te vragen landinrichtingsprojekt op Schouwen-Duive/and in het oosten gedacht wordt aan de weg Zierik- zee/Brouwershaven en in het westen aan de dammenroute. Daarmee wordt tevens een voorschot genomen op de begrenzing van het ko mende herinrichtingsprojekt Kop van Schouwen. Mijnerzijds heb ik er op aangedrongen eerst met de landbouworganisaties op Schouwen- Duive/and te gaan praten alvorens een landinrichtingsprojekt aan te vragen. Het is immers zo klaar a/s een klontje dat de realisatie van welk projekt dan ook door alle belanghebbenden gedragen zal moe ten worden. Landbouw, natuur en rekreatie zijn in de moderne landin richting als het ware tot elkaar veroordeeld. Het kan (wederom) verkeren. Symposium Zoals inmiddels wel bekend organiseert het Departement Zeeland van de Maatschappij van Nijverheid en Handel in nauwe samenwer king met de ZLM op 3 mei in Zierikzee het symposium "Agrarisch Zeeland aan zet". Nijverheid en Handel wil met dit symposium de stagnatie in de akkerbouw helpen doorbreken en de Zeeuwse land bouw weer nieuw elan geven. Als ZLM waren we onmiddellijk en thousiast over het idee en hebben we graag onze medewerking gegeven. Wat ons daarbij bijzonder aanspreekt is dat nu eens niet de landbouw zelf maar anderen - in casu de Maatschappij van Nijverheid en Handel - zich in willen spannen om de akkerbouw een duw in de goede richting te geven. Het lijkt wel of de geschiedenis zich her haalt. Ruim 150 jaar geleden waren het ook mensen van buiten de landbouw die zich de slechte situatie van de toenmalige boeren aan trokken. Dat leidde toen tot de oprichting van de eerste Provinciale landbouworganisatie in Nederland: de ZLM. Ook nu kunnen we een beetje hulp van "buiten" best gebruiken. Bovendien zijn we erin geslaagd een aantal zeer prominente, maar broodnuchtere inleiders naar Zeeland te halen waarvan enkele nog nooit in het zuidwesten zijn opgetreden of voor de landbouw hebben gesproken. Gezien het karakter van het symposium is deze gelegenheid daarom vooral een "must" voor beleidsmakers van buiten de landbouw. Maar ook inge wijden - boeren en tuinders - hebben via dit symposium een unieke kans om eens te horen hoe anderen - maar niet de eersten de besten - nu eigenlijk over de landbouw denken. Dus: boeren, burgers en bui tenlui tot ziens op 3 mei in Zierikzee. Oggel NB. Voor inschrijving op het symposium zie elders in dit blad. Mevrouw G. de Vries-Hommes, ge deputeerde van de Provincie Zee land, heeft donderdag j.l. de nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie van Cerestar Benelux BV in Sas van Gent in gebruik gesteld. Door deze nieuwe investering van in totaal 30 miljoen gulden wordt het afvalwater vanuit de fabrieken op natuurlijke wijze gezuiverd tot het de kwaliteit van oppervlaktewater heeft. De afvalwaterzuivering van Cerestar is in drie fasen gebouwd. Met de of ficiële ingebruikneming van de der de fase, de aerobe installatie, voldoet Cerestar aan de door de overheid gestelde lozingseisen. Wat capaciteit betreft is de afvalwater zuivering van Cerestar de grootste in Zeeuwsch-Vlaanderen. Cerestar Benelux BV is een moder ne industriële mais- en tarwever- werkende onderneming met ruim 400 medewerkers en geavanceer de produktieprocessen. De produk- tievestiging bevindt zich in Sas van Gent. De verkoop- en marketingac tiviteiten worden vanuit een kantoor in Breda gecoördineerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3