Sterke uitbreiding Belgische appelproduktie Bloemkool meest geliefd Tuinbouwklanken Begin van druk vollegrondseizoen Behoorlijke uitbreiding vroege aardappelen Radijs de grote meevaller 'Nadruk op begeleiding bij geïntegreerde fruitteelt' 15 Het voorjaar is weer aangebroken. En hoe! Het begin van het drukke vollegrondseizoen in de BARONIE is er weer. De hele omgeving gonst van aktiviteiten. De traktoren brom men, het land wordt zaai- en plant rijp gemaakt. Veel grond was er voor de winter al geploegd. Dat scheelt nu een hoop werk. Na een, gelukkig, droge dooi kon men al snel aan de gang. De grond is goed, nergens wateroverlast en schitte rend opdrogend weer. Voor iedere teler mag het zo nog een poos blijven. De koolplanten, die overwinterd hebben in een plat te bak, zijn de vorstperiode goed doorgekomen. Een mooie stevige plant is tevoorschijn gekomen. Deze zijn nu zo langzamerhand allemaal al uitgeplant. Witte en groene bloem kool, spitskool, savooiekool, enz. Een goede, stevige plant aan het be gin geeft over het algemeen weinig problemen gedurende de teelt, mits de natuur niet teveel tegenstribbelt. Naast deze overwinterde planten komen natuurlijk ook de planten van de kwekerijen al op het erf. Want bij de temperaturen van de laatste week groeien ze daar zowat de kas uit. Dus ook daar topdrukte. Ook veel botersla en hier en daar ijs bergsla is al geplant. Alles wat nu geplant wordt moet uiteraard wor den afgedekt. Dit gebeurt met folie of agryldoek. Folie wordt gebruikt om echt vroeg te kunnen oogsten. Nadeel van folie is dat, vooral bij wind, nogal wat schade aan het ge was kan ontstaan. Bij botersla kan dit leiden tot kwaliteitsvermindering. Agryldoek daarentegen geeft prak tisch geen beschadigingen, maar haalt de extreme vroegheid uit het gewas. Binnenkort zal de eerste spinazie van de vollegrond weer worden aangevoerd. Eerst zal dit 'oude' spi nazie zijn. Dit is spinazie die het af gelopen najaar, vlak voor de winter, al een keer geoogst is. Men laat de ze spinazie opnieuw uitschieten en maait deze dan nog eens. De kwali teit kan niet op tegen de nieuwe spi nazie. Maar meestal wordt er geoogst vlak voor de nieuwe aan de veiling komt. De nieuwe spinazie isT meestal rond Kerstmis gezaaid. En dankzij de goede winter staat hij er heel behoorlijk bij. De laatste win- terprei wordt zo langzamerhand ge oogst. Door de extreme vorstperiode heeft een gedeelte van het areaal veel geleden. Vandaar dat de prijzen waarschijnlijk zo uitzon derlijk goed blijven. Helaas kan dit niet gezegd worden van de prijs van het witlof. Die is zonder uitzonde ring laag te noemen. In deze teelt zijn de problemen, met name de bruine pit, zeer groot. De aanvang van een nieuw seizoen is altijd weer spannend. Wat zal het produkt gaan doen? Zal het goed groeien, heb ik wel de juiste be mesting toegepast? Moet ik wel of niet spuiten tegen onkruid? Wan neer is de beste planttijd voor welk plantje? Al dit soort vragen komen elk voorjaar weer terug bij de teler. En ieder voorjaar zal hij opnieuw voor raadsels staan. Vrijwel alle vollegrondsgroenten in WEST-BRABANT hebben een uitste kend financieel resultaat gegeven. Knolselderij maakt hierop een uit zondering. Kon een paar weken ge leden nog 20 cent gemaakt worden, nu is 17 cent het plafond. De handel ligt nagenoeg stil. Inge wijden hebben hiervoor geen pas klare verklaring. Knolselderij is in hoofdzaak aange wezen op de export naar andere Europese landen. Of daar nu grote voorraden zijn valt te betwijfelen. De prijs is momenteel geen belem mering om in Nederland aan te ko pen. Knollen die nu blijven zitten komen op het einde van de rit op de markt, en dat is geen gunstig gege ven. Aan de kwaliteit mankeert nog weinig. Beter doet de winterpeen het. In middels is de prijs voor karotan op gelopen tot boven de 30 cent, en dat is een bedrag dat al een groot aantal jaren niet gehaald is. Naar peen is in omliggende landen veel vraag. Dit zal er wel de oorzaak van zijn dat het areaal voor 1991 sterk uitbreidt. Vooral de teelt van B-peen is in opmars. Naar het schijnt zijn voor dit produkt voldoende afzet mogelijkheden. Of dit waar is weten we over een jaar. Telers die voor ei gen rekening B-peen, waspeen of winterpeen uit willen zaaien kunnen zowel qua afzet als prijs met de han del geen enkele afspraak maken. Dit geeft te denken. Óp de zandgron den is vorige week op beperkte schaal begonnen met de uitzaai van peen voor de vroege levering. Plantuien zitten op de zandgronden allemaal in de grond. Op de lichte klei is een begin gemaakt. Naar het zich laat aanzien zal het areaal plant uien geen al te grote verschuivin gen laten zien. Anders is het gesteld met de vroege aardappelen. Op grote schaal heb ben op de lichtere gronden vorige week de snarenzetters hun werk gedaan. In West-Brabant komt er dit jaar dus een belangrijke uitbreiding van vroege aardappelen. Met name Doré's zijn er veel uitgeplant. Men is toch wat terughoudend gebleven met andere vroege rassen. Voor het vroege afzetseizoen doen de Doré's het nog altijd het best. Andere vroe ge rassen zijn maar even actueel en is het wat later in het seizoen dan is er totaal geen vraag meer naar. Al leen een ras als Corine maakt hierop een uitzondering. Enkele telers had den plannen om Corine te poten omdat bij een slechte afzetperiode dit ras nog goed bruikbaar is voor de schilbedrijven en de fritesin- dustrie. Het pootgoed bleek afgelo pen najaar al uitverkocht te zijn zodat noodgedwongen moest wor den teruggevallen op Bintjes. Op Tholen en in West-Brabant zitten al veel vroege aardappelen in de grond. Het Westbrabandse areaal is behoorlijk uitgebreid. Na de korte maar hevige winterperi ode is het met deze temperaturen gelijk voorjaar. De winterbloemkool is hier op THOLEN vrij goed door de vorst heen gekomen en groeit op sommige percelen bijzonder snel, zodat het oogsttijdstip zeker niet erg lang meer zal duren. Er zitten ook hier al weer behoorlijk wat aardappelen in de grond. Het weer lokte dermate uit zodat hier gebruik van gemaakt is. De temperaturen zijn voor maart weliswaar bijzonder hoog, maar hard drogen deed het nog niet. De grond ligt er dan ook erg vruchtbaar bij zodat deze niet snel indroogt. Met pas geploegde grond gaat dit een stuk sneller. Sommige telers hebben hier schijnbaar toch goede ervaringen mee. Met droge voorja ren zijn de resultaten toch wel een tegenvaller doordat deze grond te gemakkelijk indroogt, zeker onder plastic want dan heeft men in de ruggen veel minder aan een bui re gen. Elke grond is echter verschil lend en iedere teler kent zijn eigen grond het best. Voor de glastuinders is de radijs de grote meevaller ondanks de sombe re voorspellingen onder de tuinders. Vanwege de grote landelijke uitbrei ding van dit seizoen van weer meer dan 100 ha is de stabiele prijs van de laatste weken van ruim een gul den de bos goed. De radijs is in be trekkelijk korte tijd van een klein gewas gegroeid tot een belangrijk exportprodukt; de groei van het are aal vanaf 1985 met ruim 50% tot nu 700 ha is weliswaar verdeeld over een geheel jaar met in het voorjaar de top. De aanvoeren baar den de laatste twee jaren toch me nig tuinder wat zorgen. Hierbij groeide schijnbaar toch ook het af zetgebied mee. Met name Zuid- Europa, vooral in Spanje en Italië, ontwikkelde de markt zich zeer sterk. Met een ruim aanbod van goede kwaliteit voor lage prijzen worden er voor een bepaald produkt soms nieuwe markten gevonden. Dit resulteert dan soms in een vol gend seizoen weer in hoge prijzen door een vlotte afzet. In vergelijking met de gemiddelde produktie in 1987 zal de Belgische appelproduktie in 1997 met liefst 47 procent zijn gestegen tot 333.000 ton. België is daarmee on betwist de sterkste groeier in het Europese peleton. Dit blijkt uit een overzicht van de ekonomische stu diedienst van de Belgische Boeren bond over de toekomstkansen van de Vlaamse appelteler. In de periode 1987-1997 zal de ap pelproduktie in Nederland stijgen met 21 procent tot 482.000 ton, zo meldt de Belgische Boerenbond. Deze groei concentreert zich zoals bekend voornamelijk op Jonagold en Elstar. De groei in (voormalig) West-Duitsland is in de vermelde periode van tien jaar even groot als in Nederland 20 procent tot 708.000 ton). De Italiaanse produk tie (ruim 2,1 miljoen ton) blijft onge wijzigd. De Franse produktie loopt 2 procent terug tot bijna 1,9 miljoen ton. De Belgische Boerenbond konklu- deert dat de Belgische fruitteler het in de toekomst vooral van Jonagold moet hebben. De Belgen ramen de produktie van dit ras in '90/'91 reeds op 125.000 ton. Volgens een Nederlandse studie (in opdracht van de NFO) zal de Belgische Jonagold- produktie in 1997 al op 169.000 ton zijn beland, oftewel ruim de helft van de Belgische appelproduktie. De verwachtingen zijn dat in 1997 een derde van de Europese produktie van Jonagold in België zal worden gerealiseerd. Wat aangekochte hoeveelheden verse groenten betreft, spant bloemkool nog steeds de kroon. Dit blijkt uit een marktonderzoek dat in opdracht van het Produktschap voor Groenten en Fruit wordt uit gevoerd. In het vierde kwartaal van 1990 kocht 72 procent van alle huishou dingen wel eens bloemkool. Met 2,74 kilo per huishouding was dit iets minder dan in het derde kwar- Positief voor de kansen van de eigen telers acht de BB dat in de twee grootste appelproducerende landen van de EG (Frankrijk en Italië) geen produktiestijging optreedt. In Spanje en Griekenland loopt de produktie zelfs terug, waardoor hier export kansen liggen. Minder goed nieuws daarentegen is de groeiende druk uit het Zuidelijk Halfrond. In de afge lopen tien jaar is de ZHR-import gestegen van 350.000 naar 550.000 ton. taal maar toch aanzienlijk meer dan dat er van andere groenten gekocht werd. Ver na bloemkool kwamen ui en (1,82 kg/hh), witlof (1,76 kg/hh) en peen (1,67 kg/hh). Op basis van de bestedingen blijkt witlof in het vierde kwartaal van 1990 veruit de belangrijkste groente te zijn geweest. Per huishouding werd in de genoemde drie maanden f 5,39 uitgegeven aan deze groente. Onlangs organiseerde Cebeco- Zuidwest een informatie-avond voor fruittelers in hotel 'De Beurs' in Din- teloord. Spreker was de heer Jan van Mourik, gewasbescher mingsspecialist bij zustercoöperatie Rijnzate-Betuco. Hij besprak voor een volle zaal de adviezen voor dit jaar aan de hand van de problemen die vorig jaar het hoofd geboden moesten worden. Van Mourik ging onder andere uit gebreid in op de schurftbestrijding. Met name de schurft die ontstaat op hergroei in de zomer is een ge duchte vijand; schurft overwintert namelijk op de hergroei. 'Vroeger in het voorjaar beginnen met de bestrijding', is het advies van de fruitteeltdeskundige. Toepasssing van geïntegreerde teeltmethoden neemt snel toe in de sector. 'Hiermee kan met aanzienlijk minder middelen toch een kwali- teitsprodukt geproduceerd worden', volgens de spreker. 'Het stelt echter hoge eisen aan de teler. Waarne ming en kennis van middelen, ziek ten en insekten zijn onontbeerlijk bij deze teeltvorm. Er zal dus ook meer nadruk komen te liggen op begelei ding en kennisoverdracht'. Als voor beeld noemde Van Mourik onder andere de bestrijding van platrollers: 'Voorheen werden deze insekten met breedwerkende middelen bestreden, zowel voor als na de bloei. Met de introduktie van de geïntegreerde teelt leidde toepas sing van het specifieke middel Inse- gar tot onbevredigende resultaten. Andere typen bladrollers, die voor heen geen problemen gaven na een breedwerkend middel, staken nu de kop op'. Daarom pleitte de heer Van Mourik voor een consequente en in tensieve waarneming in de boom gaard. 'Met behulp van feremoonvallen kan de teler volgen wat er aan insekten aanwezig is. Het kost meer tijd; de besparing op middelen weegt hier echter ruim schoots tegenop', aldus Van Mourik. Cebeco-Zuidwest verstrekt actuele berichtgeving over geïntegreerde bestrijding via het informatienet werk Agrotel. Daarnaast verzorgt het intensieve teeltbegeleiding.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15