2g: Symposium "Agrarisch Zeeland aan Zet" Agrarische vrouwen in gemengde besturen Teken aan de wand Direct voordeel door mineralenbalans ZLM ondersteunt organisatie agrarisch symposium Houdt de aardappelruggen midden boven de poters Op 3 mei in de Concertzaal te Zierikzee Polen suikerexporteur KNLC stelt werkgroep ontwikkelingssamenwer king in Afdeling Fijnaart-Heyningen en Willemstad opgegaan in afdeling Noord Westhoek 11 Het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel organiseert in sa menwerking met de Zuidelijke Landbouw Maatschappij op 3 mei 1991 in de Concertzaal, Oude Ha ven 13 te Zierikzee een symposium getiteld "Agrarisch Zeeland aan Zet". De doelstelling van het sym posium is tegen de achtergrond van de huidige stagnatie in de akker bouw een bijdrage te leveren aan het kreëren van een nieuw elan en mogelijkheden aan te geven om de ze stagnatie (op termijn) te door breken. Het programma ziet er als volgt uit: 's ochtends (10.00 uur): - Opening door de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, dr. C. Boertien. - Ontwikkelingsmogelijkheden in de akkerbouw en tuinbouw; wat kan de overheid doen? Ing. J.P.C.M. van Zijl, lid 2de Kamer der Staten Generaal voor de Partij van de Arbeid. - Akkerbouw en tuinbouw in hel ekonomisch krachtenveld. Drs. H.H. Faber, lid van de Raad van Bestuur van de NMB/Postbankgroep. - Verwerking en afzet van akkerbouw- en tuinbouwprodukten. Ir. H. de Boon, lid van de Algemene Direktie van Cebeco Handelsraad. 's middags: - Landbouw en levensmiddelenin dustrie: De konsument beslist. Drs. F.A. Maljers, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. - Van konsument naar producent. Mr. M.J. Roos, direkteur Centraal Bureau voor de Levensmiddelen handel. - Samenvatting en konklusies. Prof. dr. ir. L.C. Zachariasse, direkteur van het Landbouw Ekonomisch In stituut. Het blijkt dat Polen de laatste tijd re gelmatig witsuiker naar buurlanden exporteert. Dit land zou in de toe komst wel eens een geduchte con current kunnen worden. Dit staat in een marktrapport van Limako Suiker BV. De werkgroep ontwikkelingssamen werking van het KNLC zal gaan bestaan uit de volgende leden: me vrouw ir. E.L.M. van Bavel (HMVL), mevrouw R. Wensink-Rijken (Gel- dersche Mij.), A. van der Meer (Frie se Mij.) en drs. A.A. Jaarsma, die het secretariaat gaat verzorgen. Voor wie? De studiedag is bestemd voor dege nen, die binnen de landbouwsektor werkzaam zijn, maar ook voor per sonen buiten de sektor, die de ont wikkelingen in de land- en tuinbouw met belangstelling volgen. Bij de sa menstelling van de inleiders is be wust gemikt op een brede doelgroep. Aanmelden en informatie Het symposium is mede mogelijk gemaakt door financiële steun van verschillende sponsors. De eigen bij drage voor het symposium is f 50,— per persoon. Hierin is inbe grepen een koffiemaaltijd, kon- sumpties, een programmaboekje en een schriftelijk verslag van het sym posium. Aanmelding is vanaf heden moge lijk. Door f 50,— te storten op reke ning 38.05.71.064 van de Rabobank te Goes (giro van de bank 64539) t.n.v. Symposium Agrarisch Zeeland aan Zet. Nadat het bedrag ontvangen is, wordt u een bevesti ging toegestuurd. Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de projektleider: drs. T. Elzinga, p.a. ZLM te Goes, tel. 01100-21010. De kosten van het symposium Agrarisch Zeeland aan Zet, die in het ZLM-blad van vorige week wer den genoemd, moeten worden be schouwd als maximumbedragen. De bijdrage van de ZLM bestaat uit hand- en spandiensten, terwijl de ZLM voor een aantal te verrichten werkzaamheden een vergoeding ontvangt uit het beschikbare bud get. Zoals bekend berust het initia- Mijn eerste column wil ik beginnen met het schetsen van een perspec tief voor de tuinbouw. Zonder de sector in de put te willen praten zou ik op willen merken dat de omzet re cords op de veilingen het resultaat zijn van méér volume en niet van een betere prijsvorming. De kosten, energie, arbeid en rente zijn in 1990 met 9 procent gestegen. Alles is dus geen rozegeur en mane schijn. Een teken aan de wand zijn de aanvragen bij het Borgstellings fonds, welke met 200 procent ver minderd zijn. Er wordt pas op de plaats gemaakt. Dat heeft, echter geen gevolgen voor het personeel dat zich met deze aanvragen bezig hield. Dat heeft het nu druk met BZ (vroegere "RZ)-aanvragen, het Bijstandsbesluit Zelfstandigen. Een en ander houdt in dat broodnodige innovaties vertragingen oplopen. Prat gaan op mooie cijfers wordt door de overheid vertaald met het idee 'de tuinbouw redt het wel'. Je wordt nog eens extra over je bol geaaid dat je het zo goed doet. Een voorbeeld voor de anderen. Dus krij gen we geen steun bij onpopulaire dingen zoals het Meerjarenplan Ge wasbescherming. Het is zelfs zo dat we niet eens over onze eigen sec- torgelden kunnen beschikken, deze verdwijnen zomaar in bodemloze putten. Nogmaals, geen doemden- ledere boer die een keer een mineralenbalans heeft ingevuld heeft er het volgend jaar voordeel van in de portemonnee. tief voor het op 3 mei a.s. in Zierikzee te houden symposium bij de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De provincie Zeeland heeft een financiële bijdrage toegezegd op basis van een voorlopige kosten raming van f 75.000,—. De werke lijke kosten zijn afhankelijk van het aantal deelnemers. De begroting wordt gedekt door sponsor- en deelnemersbijdragen. 'Ons uitgangspunt is: iedereen gelij ke kansen geven om het bedrijf te ontwikkelen en de kosten van de bedrijfsontwikkeling in de hele sec tor zo laag mogelijk houden in ver band met de concurrentiepositie'. Zo vatte jongerenvertegenwoordiger Albert Dankelman de hoofdlijn van de NAJK-visie op de intensieve vee houderij samen. De afdeling verede- lingslandbouw van het KNLC stond er uitgebreid bij stil. Lof was er voor de activiteiten van de jongeren om de mineralenbenut- ting te verbeteren. De verwachting is dat zo'n 12.000 jongeren mee zullen doen aan een cursus op dit vlak. 'We moeten de achterban er op pinnen dat dit belangrijk is om als sector te overleven', stelde Dan kelman. 'Iedere boer die één keer een mineralenbalans heeft ingevuld heeft er het volgend jaar direct voor deel van in de portemonnee'. Het NAJK vindt twee miljoen ton mestverwerkingscapaciteit reëel. Zes miljoen ton is te zwaar. 'Maar we moeten ook niet de laatste var kens kost wat kost boven tafel hou den om de mestverwerking te houden', voegde Dankelman daar aan toe. De jongeren willen bij de handel in quota deze gedifferentieerd afromen en geen plafond. Daarmee willen ze de quotumprijs laag houden en ruimte krijgen om eerst de latente ruimte op te ruimen en daarna jonge boeren extra quotum te geven. Ge differentieerd afromen is eerder in discussie geweest. Die discussie heeft de landbouw zelf verpest door niet met een mening te komen, constateerde D. Veldhuizen (ULG). Nu de discussie weer openbreken is levensgevaarlijk, voegde hij er aan toe. Hij vroeg zich verder af wie de kansrijke jongeren zijn die voor quo tum in aanmerking moeten komen. 'Jongeren van 15 jaar tot en met jongeren van 35 jaar die kinderen van tien hebben?' kerij, maar we moeten pas op de plaats maken met aan de weg timmeren. Henk Scheffers Voorzitter afdeling tuinbouw KNLC y Om optimaal te kunnen werken bij onderbladbespuiting, looftrekken of loofklappen, dienen de stengels midden in de rug boven te komen. De aanaardschijven op de pootma- chine dienen zodanig te worden af gesteld dat de knollen exakt midden in de rugjes liggen. Het rijenfrezen, loofverwijderen en onderbladspui ten gebeurt veelal met vierrijige werktuigen. Na tweerijig poten wor den in de praktijk vaak minder goe de resultaten verkregen door onjuiste aansluitrijen. Maak zoveel mogelijk gebruik van een 'geulen trekker' op de pootmachine en een 'volgschijf' op de rijenfrees. Op deze wijze komen de ruggen netjes mid den boven de poters te liggen. ing. A. Remijn DLV Akkerbouw Goes ZLM afdeling Willemstad is gefu seerd met afdeling Fijnaart- Heyningen. Deze samenwer kingsvorm zat al langer in de lucht maar met name de oudere leden vreesden toen een te grote afstandelijkheid. Een aantal jon geren dacht er anders over te meer daar de structuur van beide afdelingen op één lijn ligt, in hoofdzaak akkerbouw. De nieuw gevormde afdeling telt 200 leden. Afdeling Willemstad is opgericht in 1917, afdeling Fijnaart- Heyningen heeft 3 jaar geleden het 100-jarig bestaan gevierd. Op de oprichtingsvergadering zijn tot nieuwe bestuursleden gekozen: de heren J. Roelse, G. Knook en N. van Exel uit de af deling Willemstad en de heren G. van Dis, J. Sonneveld, J. Ver voort en G. Punt van afdeling Fijnaart-Heyningen. De heer J. Roelse wordt voorzitter van de nieuwe afdeling de Noord- Westhoek. Op enkele huishou delijke punten na zijn de statuten door de gezamenlijke leden goedgekeurd. Reeds eerder is in het ZLM-blad be richt over de ILKV-kursus agrarische vrouwen in gemengde besturen. Om een aantal redenen is deze kur- sus uitgesteld. Ze zal nu worden ge houden op drie avonden (16 en 23 april en 7 mei). Op 13 en 14 mei vindt de afsluiting plaats op de Volkshogeschool Zeeland te Aar denburg. De drie avonden zullen in Goes of omgeving worden ge houden. Doorgaans zijn landbouwbedrijven gezinsbedrijven. Zowel vrouwen als mannen dragen hun steentje bij aan de onderneming. Door de Neder landse kuituurhistorie zijn vrouwen nooit massaal lid geweest van besturen van landbouworganisaties. Allengs verandert dit en steeds va ker nemen vrouwen een plaats in in besturen van agrarische organisa ties. Bij hun toetreden tot zo'n bestuur, dat zeer overwegend uit mannen bestaat, ervaren vrouwen vaak enige problemen. Denk daarbij aan een achterstand in kennis en in zicht maar vooral ook aan een ge voelsmatig verschil. De groepskultuur van de mannenbestu- ren spreekt niet alle vrouwen aan. Voorbereiding alvorens in een oor spronkelijk mannenbestuur te stap pen is belangrijk. Voor het ILKV is dit een reden geweest om vrouwen die deze stap overwegen of pas ge maakt hebben een kursus aan te bieden. Opzet kursus De kursus kent de volgende on derdelen: a. Een aantal trainingen waarbij het funktioneren van vrouwen in man- nenbesturen centraal staat. b. Informatie over funkties en wer kwijzen van de georganiseerde landbouw. Uitleg en achtergronden van het landbouwbeleid, c. Specifieke belangen van agrari sche vrouwen; hoe deze te beharti gen via de kanalen van de georganiseerde landbouw. De kursus richt zich op vrouwen die beginnend aktief zijn in gemengde besturen - of zo'n aktiviteit overwe gen. De kursus stelt geen leeftijds grenzen. Aanmelding De kursuskosten bedragen f 380,— per persoon. Vrouwen die lid zijn van een landbouworganisatie kun nen de helft van deze kosten bij hun organisatie vergoed krijgen. Aan melding kan plaatsvinden tot 9 april 1991 bij de sekretaris van het ILKV, de heer T. Elzinga, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. Nadere informatie aldaar: 01100-21010 (dhr. Elzinga of mevr. Priem).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11