Werk aan de winkel Uit de praktijk Bestemmings Onaanvaardbaar roepen heeft geen zin Drukke tijd tegemoet Bloemenveilingen starten actie 'bloeiende planten' EXTRA GEDULD Provincie betaalt mee aan agrarisch symposium X.m HMMÉ| Door de hoge temperaturen van de laatste weken begint het nu echt voorjaar te worden. De knoppen van de bomen in WEST ZEEUWS VLAANDEREN zwellen en ook het graszaad en de tarwe worden groe ner. Voor de boer wil het nog niet erg lukken. Het ziet er naar uit dat we weer zullen moeten leren stelen. Afgelopen week was het land ook maar enkele uren berijdbaar en dan ook nog maar hier en daar. De afgelopen twee jaren konden we zowat achter elkaar doorwerken, maar daar ziet het nu niet naar uit. Wellicht dat het weer omslaat met de nieuwe maan dit weekeinde. Zo niet dan wordt het een laat voorjaar. Laat om te zaaien, zeker als dat ui en, gerst of vlas betreft, maar ook de kunstmest zijn we graag vroeg kwijt vanwege zoutschade. Geluk kig regent het geen grote hoeveel heden, maar door de vorst is de struktuur zo goed, dat er wel ge makkelijk sprake is van insporing. Voor een bespuiting met alleen kleurstof in de tarwe zal het ook te laat worden. Veel onkruid zoals ka mille en kleefkruid zijn reeds te groot en een bijmenging met groeistof zal dan nodig zijn. Nu is er geen reden tot paniek want de mo gelijkheden voor onkruidbestrijding in tarwe zijn legio. De voorlichting over mestaanwen- ding en opslag heeft nog weinig dui delijkheid gebracht. We zien allemaal beknotting van mogelijkhe den op ons afkomen en een veel heid aan kosten. Duidelijk is wel dat ons tekortgebied opdraait voor de overschottenproblematiek in andere gebieden. Vaste mest mag in ieder geval nog op het land gekiept wor den, eens in de vier jaar op dezelfde plaats en de strakke uitrijregels gel den hier vooralsnog niet want de aanwijzing van klei- en zandgebie den waarvoor verschillende regels gelden heeft nog niet plaatsge vonden. Bijzonder storend is het steeds weer publiceren van nieuwe regels, nieu we data enz. zoals dat door een reeks van instanties gebeurt, die blijkbaar allemaal een grote drang hebben om zich te manifesteren. Zo is er geen duidelijkheid te krijgen over de hinderwet. Mogelijk komt er een algemene regeling. Maar ook over het hoe en wanneer van brandstofopslag is geen eenstem migheid. En tussen de regels door worden we er dan weer op gewezen dat uiteindelijk altijd tot sluiting kan worden overgegaan als je niet aan de regels voldoet. Slikken of stikken dus. De vraag is of het verschil maakt want vanuit het Consulent schap is gesteld dat direkte invoe ring van alle milieuregels het failliet van de veehouderij betekent. Wij zien nog niét zo wat langzame in voering daaraan kan verzachten. Westland Berkel Bloemenveilingen Holland gaf 8 maart jongstleden het startsein voor de actie 'bloeiende planten'. Tijdens de kwekersavond op de Holland Plantenbeurs over handigde veilingvoorzitter A.J. van Marrewijk het eerste exemplaar van een speciale 'bloeiende planten' poster aan N. van Marrewijk, een van de eerste kwekers die meedoet aan het project. Door diverse acties zal worden getracht het marktaan deel bloeiende planten van beide veilingen omhoog te brengen. Ver der zal de veiling elk jaar twee nieu we bloeiende planten op de markt introduceren. De provincie Zeeland wil een derde deel van de kosten van het sympo sium Agrarisch Zeeland aan Zet be talen. Dit symposium is een initiatief van het Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de ZLM. Het vindt plaats op 3 mei a.s. in de Concertzaal te Zierikzee. De provin- We hebben ons tot nog toe onthou den van kommentaar op de plannen van MacSharry en de prijsvoorstel len voor het nieuwe seizoen. Om evenals de verschillende voorzitters "onaanvaardbaar" te roepen heeft geen zin, dat doen we elk jaar al. Aktievoeren of zelf een goed plan maken? Beide dienen Europees te worden opgezet, eigenlijk zelfs we reldwijd want buiten de EG is het geen haar beter voor de boer. Dat de angst voor het aktiewapen er is blijkt wel uit het feit dat men de prijs- afbraak wat probeert weg te mof felen achter veel mooie woorden en regelingen. Beter zou het zijn om zelf met een goed plan te komen waarbij we wellicht ook vervelende keuzes moeten maken, maar dat is beter dan ons volledig over te geven aan de willekeur van de politiek met op de achtergrond de publieke opi nie die nergens om geeft dan de ei gen welvaart. Eindelijk is het dan zover. Het voor jaar is aangebroken. Op de fiets, rij dend door MIDDEN EN OOST BRABANT, zie je overal dat het nu menens is met de natuur. Struikge was begint te ontluiken, het wild begint zich onrustig te gedragen en is op zoek naar een partner. Ook de mens begeeft zich weer in groten getale naar buiten. Niet alleen om te genieten van het mooie weer, maar ook om de tuin in orde te ma ken. De agrarische sector gaat weer een drukke tijd tegemoet. De volle- grondstuinders zijn volop bezig om hun plantmateriaal in de grond te voorzien met plastic of, zoals steeds meer gebeurt, het opzetten van plastic tunnels. De veehouders hebben op de meeste plaatsen hun grasland al voorzien van drijfmest. Zo waren op verscheidene plaatsen de zodebe- mesters en injekteurs al reeds te be wonderen. Na 1 april zal dit een vertrouwd beeld worden op gras land. Een enkele veehouder heeft al reeds zijn eerste stikstofgift toege past, met name op die percelen, welke het eerst gemaaid of geweid zullen worden. Zelfs de eerste kop pels koeien lopen al buiten. Het ak kerland wordt de komende tijd ook zaaiklaar gemaakt, zodat straks weer een mooi MOZAÏEK te zien zal zijn. De enigen die niet in alle vreug de meedelen zijn de varkenshou ders. Het Abortus Blauw virus waait werkelijk overal heen. Hele streken zijn reeds getroffen en voor diege nen die nog gevrijwaard gebleven zijn is het iedere dag opnieuw: heb ben mijn zeugen/mestvarkens het ook of gelukkig nog niet. Als je zo fietsend en mijmerend in het voorjaarszonnetje dit alles ziet en ervan geniet vind je het fijn dat je als boer de natuur een handje mag helpen. cie staat positief tegenover het doel van het congres: het creëren van een nieuw elan in de akkerbouw en het presenteren van de Zeeuwse akkerbouw op nationaal niveau. De totale kosten van het symposium bedragen 75.000 gulden. De ZLM neemt 10.000 gulden voor zijn reke ning. De rest komt van de MNH en bijdragen van deelnemers. De structuur van de grond is prima, en dat vraagt extra geduld om niet te vroeg het land op te gaan. De kans op schade en structuurbederf is veel groter dan bij een slechte structuur. Bovendien is het nog erg vroeg. Menigeen zit te wachten om gerst, erwten en plantuien te zaaien. Op de lichtere gronden zijn de eerste plantuien (zie foto) overigens al gepoot. Horen akkerbouwers er nog wel bij? Dat is de vraag die vele bedrijfsge- noten zich stellen bij het beleid van de laatste jaren en als ze kijken wat ons staat te gebeuren als alle plan nen en voorstellen gerealiseerd wor den. Bepalen we ons tot de hervorming van het Europees be leid, de Tussenbalans, de hervatting van het GATT-overleg of het toe komstig milieubeleid en de Europe se prijsvoorstellen. Ik verwacht van niet één van deze onderwerpen een afloop die onze goedkeuring kan wegdragen en waar veel begrip voor kan worden opgebracht. Dat plaatst ons als organisatie voor een bijzonder moeilijke opgaaf. We willen altijd proberen op veranderin gen in te spelen en vanuit een posi tieve benadering te werken aan een goede toekomst voor de sector. Maar dat kunnen we helaas niet al léén tot stand brengen. Voor een gezamenlijke aanpak is de steun no dig vanuit Brussel en Den Haag. We moeten helaas vaststellen dat er van enige duidelijkheid en beleid to taal geen sprake is. Een sector wordt terwille van de budgetbewa king aan z'n lot overgelaten. We zul len in de toekomst dan ook maximaal moeten proberen minder afhankelijk te worden van de poli tiek. Want vanuit die hoek hebben we niet veel te verwachten. Maar nu we nog niet zover zijn moe- Jans Leeuwma: duidelijke toekomst voor Nederlandse akkerbouw nodig. ten we met klem de hervormings voorstellen van McSharry afwijzen. En daar zijn ook goede argumenten voor. Zolang men in Brussel blijk geeft nauwelijks voortgang te ma ken met de werkelijke éénwording van Europa en in een voortdurende identiteitscrisis verkeert is het on mogelijk beleid te maken. En nu dreigt men juist in een sector waarin Brussel nog de meeste vorderingen heeft gemaakt, de landbouw, door een afbraakproces weer jaren ach terop te raken. Rekening Tegen de nationale regering zou ik willen zeggen dat het niet aangaat de landbouw een rekening te pre senteren in het kader van de Tus senbalans. Boeren in Nederland met Brusselse prijzen is bepaald niet eenvoudig. Daar is ons kostenni veau in Nederland veel te hoog voor. En het ziet er nu naar uit dat via de kosten van de Tussenbalans onze positie ten opzichte van collega's in andere lidstaten nog slechter wordt. Als we nu naar de prijsvoorstellen kijken dan blijkt overduidelijk dat het beleid in Brussel geheel zoek is. De produktiedrempel is niet overschre den, dus de stabilisatoren zullen voor graan niet gaan werken in het laatste jaar. Och, zegt Brussel, dan halen we drie procent verlaging toch binnen via de medeverant woordelijkheidsheffing. Al vele jaren hebben wij onze bezwaren tegen deze heffing kenbaar gemaakt maar geen reactie. De voorgestelde verlaging van de suikerprijs en de bietenprijs is hele maal absurd. We zijn dan ook blij dat minister Bukman duidelijk heeft gemaakt dat dit niet zo kan. In de afgelopen week is ook duidelijk ge worden dat de minister in z'n verzet kan rekenen op steun van de Twee de Kamer. Zo zal er de komende we ken veel werk aan de winkel zijn. Wij zijn bereid daaraan onze bijdrage te leveren maar dan moet er wél een duidelijke toekomst zijn voor de akkerbouw in Nederland. Jans Leeuwma voorzitter afdeling akkerbouw KNLC Grondwateronttrekking Vogel waarde Bij Gedeputeerde Staten van Zee land is een aanvraag ingekomen voor het uitvoeren van een grond watersanering te Vogelwaarde. De aanvraag en de bijbehorende stuk ken liggen vanaf 12 maart tot en met 11 april 1991 ter inzage bij de gemeentesecretarie, afd. Algemene Zaken. Tot en met 1 april 1991 kun nen gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde ver gunning schriftelijk worden inge diend. Op 18 april 1991 bestaat de gelegenheid de ingediende bezwa ren mondeling toe te lichten om 10.45 uur in de raadszaal van het gemeentehuis te Kloosterzande. Best Een herziening van het bestem mingsplan wordt voorbereid voor een aantal percelen, gelegen in het buitengebied van de gemeente Best. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van 4 maart 1991 en ligt vanaf die datum ter inzage op de afdeling volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieu van de directie Bestuurszaken (loket 0.16).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9