Uit de praktijk Vanaf de dijk gezien Veehouders schakelen over op stro Onvoorspelbare afhankelijkheid van de landbouw neemt toe GROENER AANZIEN Hoe lang zal het pure akkerbouwbedrijf nog bestaan? Voorjaarswerkzaamheden wachten Even het land opentrekken hield op menig bedrijf in WEST-BRABANT ZUID in dat het inzetten van een tweede trekker nodig was. De meeste percelen, vooral die, die in het najaar gestoppeld of gecultivatord waren, waren nog te nat zodat op de nattere plekken wegzakken en niet meer op eigen kracht wegko men het resultaat was. Dit tot ie ders verbazing omdat de hoeveelheid neerslag van de afgelo pen weken niet groot is geweest. Wat opvalt is dat de grondwa terstand erg hoog staat. Een reden voor de natte bovengrond ligt vol gens menig landbouwer aan de sneeuw. 'Sneeuw blijft bovenin hangen', is de zegswijze. Zo komt het dat er nog geen akkerbouwge wassen als graan gezaaid zijn. Wel hier en daar plantuien. Er begint weer wat meer handel in stalmest te komen. Vooral omdat de nieuwe mestnormen opslag en uit rijden van drijfmest erg duur gaan maken. Om deze reden gaan steeds meer veehouders gedeeltelijk over schakelen op stro. Nieuwe stallen met aan de eisen des tijds aange paste potstallen komen weer in trek. Enkele jonge veehouders die plan nen voor nieuwbouw hebben zien drijfmest niet meer zitten. De kosten voor een nieuwe stal waarbij het vee alleen op stro staat komt een stuk lager uit. Grote voordeel is dat geen kapitaalsverslindende investe ringen nodig zijn in extra mestopslag, met daaraan verbon den hoge kosten voor aanpassings- werken en pompen. Dit alles heeft er al toe geleid dat veehouders nu al afspraken maken omtrent de aankoop van tarwestro. Een aanmerkelijke stijging van de stroprijzen zal het dit jaar nog wel niet geven maar ieder tientje is mee genomen. Om investering in drijf- mestopslag te voorkomen zal hier en daar een veehouder zijn veesta pel inkrimpen om zo de winter maanden te kunnen overbruggen. Voormalige potstallen, al of niet nog in gebruik, gaan weer vee herber gen. Ontwikkelingen binnen de vee houderij waaraan men vorig jaar nog niet dacht. Terug naar de jaren vijftig, met dit verschil dat toen de riek, in handwerk, stalmest moest verplaatsen. Nu kan dat volledig ge mechaniseerd. Ook bij het laden en lossen van stro is nog maar weinig handarbeid nodig. Onderzoeken naaar de emissie van ammoniak heeft uitgewezen dat het met de uitstoot, in de stallen met roosters, erg meevalt. Nieuwe stal- typen met een snelle mestafvoer naar dichte kelders geven niet het gewenste resultaat. Proeven hebben ook uitgewezen dat mestuitrijden tijdens regen geen ammoniakemis- sie geeft. Ook in ALTENA-BIESBOSCH zit het voorjaar in de lucht. Het is verba zend hoe in betrekkelijk korte tijd de natuur tot leven is gekomen. De vorst heeft nauwelijks enige schade aan rustende plantendelen toege bracht. Het is nog de vraag in hoe verre de aardappelopslag door de vorst werking zal zijn uitgeschakeld. Wanneer de knollen ook maar enige bescherming van de grond genoten zou het resultaat wel eens beneden de verwachting kunnen blijven. De percelen tarwe, graszaad en grasland zijn de laatste dagen gesti muleerd door het relatief warme weer en laten een frisgroene aanblik zien. Overigens is het nog te vroeg om een voorjaarsbalans te kunnen opmaken wat betreft zaaien, poten en groei. We moeten nog wel 6 we ken verder zijn om de uitkomst van dit voorjaar te kennen. Met de gan- zenschade is het wonderwel goed uitgepakt de afgelopen winter, zeker wat betreft de doortrekkende soor ten. Ook al wordt schade van bete kenis vergoed, niemand is echt blij om in plaats van gewasopbrengst schadevergoeding te ontvangen. In het landbouwpolitieke klimaat is er nog maar weinig ten goede ver anderd de laatste tijd. De landbouw belangen worden heftig heen en weer geschud zowel landelijk als Europees. Je krijgt de indruk dat de goede ideeën om problemen op te lossen als ze van landbouwzijde ko men zo snel mogelijk ongedaan ge maakt worden, en politiek getouwtrek dan verder bepaalt of het slecht of iets minder slecht voor de landbouw gaat uitpakken. Het vergaderseizoen is merendeels voorbij wat de bedrijfsmatige verga deringen aangaat. De meer politiek getinte vergaderingen waar met landbouwbelangen omgesprongen wordt, zoals streekplanherziening, beheer en inrichting van het Natio naal Park "De Biesbosch", uitwer king van het natuurbeleidsplan e.d., gaan behoudens de zomervakanties het jaar rond door. Van onze bestuurders en belangenbehartigers vraagt dit veel aandacht en inzet. Het is een kwalijke gedachte die leeft bij een aantal invloedrijke over- heidspolitieke figuren die menen het land een dienst te bewijzen als be werkstelligd kan worden dat ook goede landbouwgronden een puur natuur funktie gaan krijgen. Gerekend in geld wordt er niet bij deze gedachte, nog minder wordt er stilgestaan bij de afbraak van vak kennis en 's lands roem betreffende landaanwinning en inpoldering van een groot gedeelte van Nederland. De geldschaarste bij de overheid zou nog wel eens gunstig kunnen uitpakken voor de landbouw. Deze zou de dans kunnen ontspringen bij die projekten natuurontwikkeling die wegens gebrek aan middelen niet uitgevoerd kunnen worden. Het lijkt er nu meer dan ooit op dat land bouw niet alleen afhankelijk gaat worden van de markt en de natuur, maar haar bestaan eveneens afhan kelijk wordt van de politieke grillig heid van de overheid. De uitslag van de Provinciale Statenverkiezing heeft daar vermoedelijk weinig aan veranderd. Het is nog steeds rustig en vre dig in ons polderland. Volgens de kalender is het nog geen lente, maar de natuur leert ons dat het toch al een beetje lente is. Wan neer ik dit schrijf, zittend aan de dijk en lekker in het zonnetje, voel ik de lente overal om mij heen. In de verte zie ik een trak- tor druk bezig met de kunst meststrooier. De zon kleurt het geploegde land al een beetje lichter. De sombere winterse kleur is al aan het verdwijnen. De groene wintertarwe vormt een mooi kontrast in het nog kale polderland. Aan de andere kant van de dijk springen en dartelen de lammetjes. Altijd weer een feest om naar te kijken. Het doet mij denken aan het al heel oude kinderboekje "Wolletje Wit". Zo staan wij dan weer aan het begin van een nieuw boerenjaar. Wij gaan beginnen met een hele boel geld in de grond te stoppen. En nu maar hopen dat het alle maal goed afloopt. Hopen op een goede oogst. Hopen op een goede financiële afloop. Aan het einde van het boekjaar is het laatste regeltje erg belangrijk. Als wij het voorjaar om ons heen zien en voelen dan krijgen de boeren het ieder jaar weer op nieuw te pakken. De traktoren brommen over de akkers, want het werk begint. De akkers wor den uit hun winterslaap gehaald. Het land wordt klaar gemaakt om te zaaien en te poten. De strijd voor het dagelijks brood is weer begonnen. Een strijd die ie der jaar weer opnieuw begint en naar wij hopen heel goed zal eindigen. Bij dit schrijven zijn we op SCHOUWEN-DUIVELAND in half maart terecht gekomen. De voor jaarswerkzaamheden liggen nog stil en een vroeg jaar lijkt het niet te worden. Plaatselijk moet er op de lichte gronden nog al wat geploegd worden en menigeen zit op beter weer te wachten om produkten als gerst, plantuien en erwten zo snel mogelijk te zaaien. Ook kunstmest is nog zeer weinig toegediend, met uitzondering van het graszaad, waar de eerste gift grotendeels wel is gestrooid. De struktuur van de grond is prima en men zal met weinig moeite een goed zaaibed kunnen maken, al blijft de grond lang zwart, waardoor men toch moet oppassen dat men niet te vroeg begint. Ondanks dat het geen vroeg voorjaar is, is er nog voldoende werk op de bedrijven. Ve len zijn bezig met onderhoud van de machines, anderen met het opknap pen van de gebouwen of met het aanbrengen van verbeteringen. Weer anderen zijn moeder de vrouw behulpzaam met wat schilder- of behangwerk, wat op zijn tijd toch ook eens moet gebeuren al wordt het dikwijls lang uitgesteld. Zo door het eiland rijdende moet ik constateren dat op Schouwen- Duiveland de landbouw zich aan het aanpassen is. Plaatselijk ziet men hokken verrijzen voor het mesten van slachtkuikens, verder komen er steeds meer kassen op het eiland en ook de groenteteelt breidt zich snel uit. Zo zijn er al verschillende bedrij ven die 20 of meer ha spruiten heb ben. Na het afgelopen jaar zal deze teelt zich zeker nog verder uitbrei den (we hopen maar dat niet teveel de markt achterop gezaaid wordt). Verder is Grobeka bezig een preipro- jekt op poten te zetten. Wanneer de afzet wat geregeld wordt en de zaak goed begeleid wordt zou dit ook moeten lukken. Al met al zie ik het pure akkerbouwbedrijf op den duur verdwijnen. Men ziet nu reeds al be drijven van meer dan 100 ha zich toeleggen op de teelt van kleine ge wassen (droogbloemen, spruiten, pootgoed enz.). Door de hoge grondprijs en de kleinschaligheid van de Nederlandse landbouw en een toenemende druk van natuur en milieu zal de pure akkerbouw ver dwijnen en zal men het meer van de Als uw praktijkschrijver dit stukje schrijft is het buiten prachtig weer. Een al warm voorjaarszonnetje schijnt over de NOORD- BEVELANDSE akkers. We zitten nu enkele weken na de vorstperiode van half februari en we zien dat de wintertarwe goed door deze perio de is gekomen. Er zit groei in en we zien de percelen dagelijks groener worden. Al met al een teken dat er nog geen gebrek aan stikstof is, zodat het niet zo erg is dat er nog geen stikstof op tarwe is gestrooid. Stikstof die over het algemeen wel op de percelen veldbeemd en roodzwenk is gestrooid. Zodoende zitten we dus eigenlijk te wachten op het moment dat we een aanvang kunnen nemen met het kunstmeststrooien. Als we dit mooie weer houden zul len er deze week veel plantuien ge zet worden. Plantuien, die net als de andere vruchten die aan de grond toevertrouwd zijn zullen kunnen pro fiteren van een uitstekende struc tuur. Een structuur die we te danken hebben aan het droge jaar 1990 en aan vorst in februari. Hopelijk heeft deze vorst nog meer gunstige effec ten, zoals de bestrijding van aardap pelopslag. Afgelopen weken werden we eerst verblijd met een goede bietenprijs, maar even daarna kwamen de prijs voorstellen van de Europese Com missie. Voorstellen, dat nog wel, die de inkomenspositie van de akker bouw nog eens extra onder druk zetten. Voorstellen ook die mijns in ziens niet terecht zijn omdat we bij voorbeeld het suiker-overschot als boer zelf financieren. Toch zou er volgens de Brusselse heren 5% van de bietenprijs afmoeten. Verder wil men, nu het stabilisatorenmecha nisme niet in werking kan treden wegens een graanproduktie van minder dan 160 miljoen ton, de me deverantwoordelijkheidsheffing ver dubbelen. Ook kon de teelt van luzerne wel eens een veer moeten laten als het voorstel van 20% sub sidievermindering wordt overgeno men. Laten we daar om alles in het werk stellen om te voorkomen dat deze voorstellen bittere realiteit worden. Ik spreek dan ook de hoop uit dat we ook de komende jaren mogen profiteren van goede prijzen voor onze vrije produkten, de aardappe len en de uien, want dat we dat hard nodig zullen hebben moge dui delijk zijn. toegevoegde waarde van de pro dukten moeten hebben. Deze week hebben we de Provincia le Statenverkiezingen gehad. Door het gerommel van de heren politici hebben vele Zeeuwen hun geloof in de politiek verloren. Voor de nieuw gekozen leden zal heel wat nodig zijn om dit te herstellen, maar met de juiste man op de juiste plaats moet dit mogelijk zijn. Verder moeten we ons als land bouw op Schouwen-Duiveland ge lukkig prijzen dat er twee statenleden gekozen zijn die recht streeks bij de landbouw betrokken zijn en dus ook zeer goed weten wat er in de landbouw te koop is. Ik wens ze vanaf deze plaats veel sterkte toe en ik hoop dat ze ook werkelijk de belangen van de land bouw behartigen, want hier zitten we als landbouwers hard om verlegen. Door het warme weer van de afgelopen weken begint het echt voorjaar te worden. In de natuur is dat al goed te zien, onder meer aan de opzwellende knoppen van de bomen. De wintertarwepercelen krijgen een groener aanzien. Ook onkruiden zoals kamille en kleefkruid ontwikkelen zich snel Op de foto: on- kruidbestrijding in wintertarwe met Herbogi! (foto Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7