Wie jaagt op wie? Flinke uitbreiding pootgoedteelt Bintje STATENVERKIEZINGEN Het is nog erg vroeg 'n Vroege Pasen, 'n vroeg voorjaar? 1 PHLO-kursus EG- landbouwpolitiek 6 Het is bijna half maart en in OOST- ZUID-BEVELAND is nog zo goed als niets de grond in gegaan. Een enkeling heeft wat plantuien erin maar van een vroeg voorjaar kun nen we niet meer spreken. Gelukkig heeft het na de vorstperiode niet veel geregend, zodat wanneer het eenmaal gaat drogen de grond mak kelijk klaar gelegd kan worden, de structuur van de grond is veel beter dan vorig jaar dankzij de vorst. Ook de achter gebleven aardappelen zul len voor het grootste gedeelte wel verdwenen zijn. Aan de natuur is het wel duidelijk te merken dat het voorjaar wordt, de wintertarwe wordt aanmerkelijk groter, de kunstmest die gestrooid is gaat zijn werk doen. Duidelijk is de schade die veroorzaakt is door smienten en ganzen nu te zien, en nog zie je grote zwermen op de ak kers. Ze zijn moeilijk weg te jagen en wanneer je dat dan lukt moet je van een toevallige voorbijganger horen dat je je schamen moet om vogels te verjagen die ook moeten eten. Je probeert deze mensen er dan van te overtuigen waarom je dat doet en dat je de tarwe toch niet zaait om op te laten eten door vogels, maar dat deze bestemd is voor menselijke consumptie. Dit werkt niet want er wordt dan gezegd dat er toch te veel geproduceerd wordt en dat boeren niets om de natuur geven. Je krijgt dan zo het gevoel dat je be ter niets meer kunt zeggen. Wel wordt dit probleem ieder jaar groter. De Europese Commissie heeft de graancijfers vastgesteld beneden de 160 miljoen ton. Zou dit een politie ke keuze zijn, omdat de landbouw ministers toch voelen dat de boeren anders weer actie zouden voeren en niet alleen in Nederland. De directeur van het IRS pleit voor de verwerking van ethanol uit aard appelen, bieten en granen. Maar de Nederlandse overheid is niet bereid hier ook maar één stap te zetten om de akkerbouw te helpen. De accijns op olieprodukten brengt zo veel geld in het laatje dat het milieu dan voor de overheid op de tweede plaats komt. Wanneer het opeens wel belangrijk wordt dat is als er nieuwe wetten en regelingen moeten komen. Nu zijn stiltegebieden in ontwerp. Maar in deze gebieden moeten boeren wel hun bedrijf uitoefenen. Geen probleem wordt er gezegd. Er mag weinig lawaai geproduceerd worden (niet meer dan 40 decibel) en dat is voor een agrarisch bedrijf geen be lemmering, of zou dat niet moeten zijn. Want wat te denken van b.v. een knalapparaat om wildschade te beperken en van de jacht die op de ze manier niet meer mogelijk is, de leefbaarheid van het platteland komt dit niet ten goede. Maar als je de vierde nota ruimtelijke ordening leest zou je denken dat het platte land alleen nog bedoeld is als re creatieterrein. In sommige alinea's wordt zelfs gesproken over de ach terkant van Nederland. Vraag: VOOR WAT WORDEN WE EIGENLIJK AANGEZIEN?! Het zachte weer van de laatste tijd heeft in onze "WESTHOEK" de per celen tarwe, graszaad (en waar nog aanwezig) het weiland weer een frisse groene kleur gegeven. Waar nog niet gebeurd (over de vorst) staan de strooiers nu wel klaar voor een eerste stikstofgift op de betref fende percelen. Maar zo langs de percelen lopend over de weg hoor en zie je nog water uit de drainbui- zen lopen. En dan vanwege de nu aanwezige goede struktuur van de grond is het oppassen dit zo te houden. De ontwikkeling van onkruid is bij vochtige grond en goede tempera tuur ook al zichtbaar. Percelen met een groene gloed erover geven aan dat er wat in aantocht is. In tarwe met bodemherbicide gespoten is het tot op heden minder zichtbaar. We hopen weer op zo'n vroeg voor jaar als in 1990, maar we zullen het af moeten wachten. De vergaderin gen zitten er nu toch wel meest op. De dagen worden al wat langer, met als gevolg dat we alles klaar moeten zetten. Er was volop tijd om de werktuigen na te zien. Zo van verko pers te horen is er nogal wat ver vangen. Ze zeggen dan dat het afhangt van de aardappelprijzen en daar zit natuurlijk wel wat in. Ik hoorde van de week dat, ondanks De opkomst bij de statenverkiezingen viel tegen, wellicht doordat bij velen het geloof in de (provinciale) politiek ten einde is. Op de foto: het stembureau in het stadhuis van Axel. de afnemende belangstelling voor het Bintje, er toch een flinke uitbrei ding daarvan komt in de pootgoed teelt. Het schijnt toch niet eenvoudig te zijn om hier een goede vervanger voor te vinden die overal bruikbaar voor is. Zo zonder meer zogenaamde nieuwe rassen telen voor de vrije markt durven velen niet aan. Kontraktueel ligt dat wat anders. Ik heb een ingezonden artikel in ons ZLM-blad gelezen waarbij een lezer de quotering mestkuikens (met vraagteken) de ondergang voor de sektor noemde, leder beschikt zo over z'n informatie. Wie weet het? Over een paar jaar zal daar mis schien meer duidelijkheid over zijn. Ik hoop van ganser harte dat het een tak binnen onze akkerbouw gaat worden, die een welkome aan vulling op het inkomen zal geven. Ook in ons gebied zijn de aktivitei- ten die Grobeka in het Zuidwesten gaat ondernemen het gesprek bin nenskamers. Een eerste aanloop zal overal niet even gemakkelijk zijn. Goed rondkijken en informatie op doen zijn ook daarvoor een eerste vereiste. Het zal heus niet iedereen liggen, maar dat is de bedoeling ook niet. Ik hoorde in de kring over jonge boe ren die trachten een pootgoedketen op te zetten: eersteklas uitgangsma teriaal aanschaffen, vermeerderen, selekteren, opslaan, sorteren (geza menlijk) en dan afzetten via koöpe- ratie of afzetorganisatie. Er zijn er ook onder de jongeren, die de selek- tiekursus van de NAK volgen of al gevolgd hebben. Zo zien we dat on dernemende, goed opgeleide jonge ren niet alles zo maar over zich laten komen. Laten we nu hopen dat deze initiatieven weer niet teveel gevolgd worden door diverse regelgevingen. Afgelopen week heb ik nog een bij eenkomst bezocht over de verkeers veiligheid in de landbouw, waar ook mensen van buiten de landbouw en automobilisten aanwezig waren. In grote lijnen kwam het er op neer dat bij calamiteiten ieder niet precies weet waar hij aan toe is binnen het raamwerk dat de wet aangeeft. Met name voor de 16 km-plaat op onze moderne landbouwtractoren kon men geen begrip opbrengen. Zo te horen zal er toch wel druk gaan ont staan om dit vacuum, zo men dat noemt, op te gaan vullen. Ook weer één van die zaken waar we op den duur niet aan voorbij kunnen gaan. Het voorjaar zit in de lucht. Dat is ook in WALCHEREN goed te mer ken. Een kater loopt miauwend door de schuur op zoek naar een partner om de instandhouding van de soort veilig te stellen. Een koppel eenden bevolkt al weer enige tijd de vijver. Sneeuwklokjes en crocussen tonen hun eerste prille bloemenpracht. De tarwe en het graszaad zijn door de aangename temperatuur sterk ver- groend. Van vorstschade is geen sprake. De eerste kunstmest op het weiland is alweer gestrooid en als het droog blijft zal er deze week veel volgen. Ook het uitrijden van drijfmest gaat goed. Voor tarwe is de grond nog wat te vochtig om over te rijden, maar met enkele dagen wind en zon zal ook hier de kunstmeststrooier gauw zijn werk doen. De struktuur van de grond is nog steeds prima en dat vraagt extra geduld om niet te vroeg met een grondbewerking te beginnen. De kans op schade en struktuurbederf is veel groter dan bij een slechte stuktuur. Bovendien is het nu nog erg vroeg. Het bouwplan is nu wel ingevuld en alle zaai- en pootgoed besteld. Met de komst van het voorjaar en daarmee van het buitenwerk is ook het vergaderseizoen weer voorbij. Een ieder heeft weer de kans gehad zijn kennis te verrijken of informatie op te doen om dit vervolgens in de praktijk toe te passen. Wellicht heeft u de afgelopen winter ook eens de tijd genomen om al uw be scheiden eens door te nemen. Zijn uw verzekeringen nog op de huidige situatie afgestemd en bent u vol doende verzekerd bijvoorbeeld bij brand of blijvende arbeidsonge schiktheid? Heeft u alles geregeld in geval van plotseling overlijden van uzelf of uw partner? Is er een testa ment op de langstlevende, wat in geval van overlijden de achterblij vende echtgeno(o)t(e) veel financië le zorg kan besparen, en als dat zo is is het dan op tijd aangepast? De wetgeving is doorlopend aan veran dering onderhevig. Ook dit hoort al lemaal bij het ondernemerschap. Dit soort zaken goed regelen is net zo belangrijk als het feit dat men een goede plantenteler of veehouder is. De voorlichtings- en inspraakronde plus de zitdagen over het landinrich tingsplan zijn voorbij. Tot 15 april kan men nog schriftelijk reageren. Veel belanghebbenden hebben van de geboden gelegenheid gebruik ge maakt. Het is nu afwachten hoe de kommissie op het ingesprokene zal reageren, en of, en in hoeverre het plan zal worden aangepast. In zijn algemeenheid is de reaktie vanuit het gebied door de kommissie als positief ervaren. Het opkomstpercentage bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten vertoonde een absoluut dieptepunt. Velen hebben blijkbaar momenteel het vertrouwen in de provinciale po litiek verloren. Politiek is ook een hard en onzeker bestaan. Dat heb ben diverse politici recentelijk aan den lijve ervaren. Zowel bij de emotionele zitting van de Staten vóór de verkiezing als bij de uitslag van de verkiezing doordat enkele zittende kandidaten het veld moesten ruimen. De stoelendans om de zetels binnen G.S. is in volle gang. Het wordt een bijna komplete vernieuwing van het College. Het is te hopen dat het nieuwe dagelijkse bestuur van de provincie voldoende aandacht zal hebben voor de plaats van de landbouw in ons gewest en bovendien zal zorgen voor een ster kere lobby naar Den Haag gepaard gaande met meer bestuurlijke uit straling. Deze week vierden Koningin en Prins hun 25-jarig huwelijk in huise lijke kring. Onze hartelijke geluk wensen! Deze week was het ook Biddag voor gewas en arbeid: "Ken nis is macht" luidt het devies. Met al onze kennis en technologie lijkt het wel eens of het allemaal vanzelf groeit. Of we het zelf in de hand hebben. Velen binnen onze sektor in ons gebied weten, zeker omdat we dichtbij de natuur werken en leven, dat dit niet het geval is. Het is daar om goed onze afhankelijkheid van onze Goede Gever op zo'n dag te er kennen. Het zijn tenslotte maar "ge leende panden" waarover we mogen beschikken. De tarwe percelen krijgen alweer een mooie groene kleur. De tempe- ratuursom is zo ongeveer bereikt. De laatste dagen bij temperaturen van 16 of 17 graden zie je het zo maar groeien. Slechts over een en kel perceel wintertarwe is op WEST ZUID-BEVELAND nog maar stikstof gestrooid, nog net over de laatste nachtvorst. Op West Zuid-Beveland zijn eind vo rige week op de lichtere gronden al weer plantuien gepoot. Zo te zien een prima struktuur, mede door de vorstperiode in februari. Er is afgelo pen winter weinig neerslag gevallen en een paar dagen drogend weer met een "hoge wind" kan het land vlug berijdbaar maken en kan er vol op kunstmest gestrooid en gerst, vlas, uien en eventueel suikerbieten gezaaid worden. Ook in ons gebied brengen ganzen, eenden en smienten veel schade aan wintertarwepercelen, zeker na een opdooiperiode. Om in aanmer king te komen voor vergoeding dient men elke schade op te geven. De ganzen dienen niet op kosten van de boer gevoerd te worden! Onze nieuwe minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, Piet Bukman, heeft een wets voorstel gemaakt om de pacht te li beraliseren. De prijzen voor pacht moeten meer door de markt worden bepaald en minder door de over heid. Ook wordt in het voorstel het idee geopperd om niet ieder stukje agrarische grond onder de eisen van de Pachtwet te laten vallen. De be windsman wil dat kleine stukken grond hiervan zijn vrijgesteld. Dit zal voor vele bedrijven zeer kostenver hogend werken. De overheid als grootste verpachter zal het geen windeieren leggen. Op 17, 18 en 19 april 1991 zal in Wageningen de kursus 'EG- landbouwpolitiek' worden gehou den. Voor inl. tel. 08370-84093.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6