Nieuws en Commentaar KNLC 'v* kommentaar Ingezonden 'Mestquotum is gewoon bedrijfsmiddel' Afschrijven op melkquota Gouden eremedaille voor de heer Johan van der Slikke In memoriam C. Mol Stichting Promotie Akkerbouwbelangen Jubileumviering ZLM 5 Wel of niet afschrijven op mestquo ta, over die vraag bleek de afdeling veredelingslandbouw van het KNLC verdeeld te denken. "Je schiet er niks mee op" stelde J.A.N. Strijker (OLM). Bovendien blijven mestquota ook nodig als het mest probleem is opgelost, meent hij. "Anders rijst het binnen de kortste keren weer de pan uit." Strijker hield een warm pleidooi om afschrijven van mestquota niet mo gelijk te maken. "We willen graag dat het quotum goedkoop blijft, ook om jonge boeren een kans te geven". De melkquotahandel laat volgens hem zien hoe bedrijven die veel winst maken makkelijk melk kunnen kopen omdat ze af kunnen schrij ven. Anderen zien mestquota toch binnen een aantal jaren overbodig worden. DJ. Veldhuizen (ULG): "Als je mineralen importeert en weer ex porteert als mest is er niks aan de hand. Melkquotum is duur door de melksubsidie en de door verwach ting dat het blijft bestaan." De verwachting dat mestquota geen lang leven zijn beschoren zal volgens hem de prijs drukken. Ook A. Lanting (DVLG) verwacht al snel geen mestquotum meer nodig te hebben. "In 1995 moet een bedrijf Op 10 maart j.l. is op 96-jarige leef tijd overleden de heer Cornelis Mol, oud-voorzitter van de Landbou wver- eniging Helpt Elkander (ZLM- afdeling Waarde). De heer Mol is ve le jaren bestuurslid geweest van de afdeling. Hij bekleedde gedurende 15 jaar het voorzitterschap. Na zijn afscheid werd hij tot ere-voorzitter benoemd. De heer Mol was voorts aktief in de paardenfokkerij. Hij genoot grote bekendheid in de paardenwereld in Zuidwest-Nederland en was daarin ook bestuurlijk aktief. Daarnaast was hij nog bestuurslid van de Ra bobank te Krabbendijke. Buiten de landbouw bekleed de heer Mol een aantal maatschappelij ke functies. Zo was hij 25 jaar bestuurslid van het Groene Kruis en president-kerkvoogd van de Her vormde kerk te Waarde. Het bestuur van de landbouwver- eniging Helpt Elkander herdenkt haar oud-voorzitter met grote dank baarheid. aantonen of hij z'n mest verant woord afzet." Toch is hij niet zo voor afschrijven op quotum, met het oog op de bedrijfsopvolging. "Het heeft toch wel een prijsverhogend effect. En jongeren hebben juist behoefte aan een stukje bedrijfsontwikke ling". Hij vreest dat er erg veel geld uit de sektor verdwijnt op deze manier. H. Slijkhuis (OLM) waarschuwde er voor fiscaal beleid niet voor andere doelen te gebruiken. "Als je quota als een tijdelijke zaak ziet moetje fis caal afschrijven. Anders ga je via fis caal beleid sturen en dat is nog een hellend vlak. De afdeling besloot een advies over deze materie van de belastingcom missie van het KNLC af te wachten. Die commissie was enkele dagen la ter unaniem van mening dat af schrijven op mestquota onvermijde lijk is. Mestquotum is een gewoon be drijfsmiddel en het zou slecht zijn als de sector zelf met voorstellen komt om aan de fiscale afschrijving op be drijfsmiddelen te tornen. Gerard Westerhof Tijdens de algemene jaarvergade ring van ZLM-afdeling Willemstad heeft voorzitter Johan van der Slik ke uit handen van burgemeester C. de Ronde de gouden eremedaille van Oranje Nassau ontvangen. De heer R van de Hil, die ruim 30 jaar secretaris is geweest, kreeg van de gemeente Willemstad een zilveren stadsmedaille. De heer Van der Slikke is Koninklijk onderscheiden, aldus burgemeester De Ronde, omdat hij een groot aan tal jaren diverse functies heeft ver vuld voor de gemeenschap, met name voor de landbouw. Namens de ZLM feliciteerde de heer Jan Ge luk Van der Slikke. Deze zei dat de onderscheiding een afspiegeling is van zijn werk. 'Het gegeven dat je 25 maal aan akties hebt deelgeno men en hebt helpen organiseren is voor de Koningin geen reden ge weest je de medaille te onthouden. Hiermee wil ik zeggen dat het niet zo is dat de demonstranten niet voor een onderscheiding in aanmer king komen'. Mevrouw Boertjes en de heer Van Exel spraken namens de platte landsvrouwen en de afdeling, waar bij van Exel tevens naar voren bracht dat de afdeling Willemstad gaat fuseren met Fijnaart- Heyningen. Voor de heer Johan van der Slikke kwam de eervolle onderscheiding volkomen als een verrassing. Dat juist hij hiervan tevoren niet op de hoogte was bevreemdde hem nog het meest. Een boodschap voor de aanwezigen had hij in de vorm van een nog niet bekende stelling in landbouwkringen: 'Het vierde ge was voor de akkerbouw is bij een ander gaan werken'. Mevrouw Van der Slikke bewondert de Koninklijke Onderscheiding van haar man. Rechts burgemeester De Ronde van Willemstad. Het is al weer een 3-tal maanden geleden dat de akkerbouwers een brief van de Stichting Promotie Ak kerbouwbelangen hebben ontvan gen, waarin gevraagd werd een bedrag op rek.nr. 662620720 van de NMB Dronten te storten. Langs deze weg wil ik namens de Stich ting en de Groep Emmeloord ieder een bedanken, die een bedrag op bovengenoemde rekening heeft gestort. Zonder deze steun zou het onmogelijk zijn om de groep Emmel oord het landbouwbeleid kritisch te laten volgen orq een beter perspec tief voor de akkerbouw te creëren. Tot onze spijt hebben we geconsta teerd, dat enkele akkerbouwers geen brief hebben ontvangen. Hier voor onze excuses. De laatste tijd hebt U weinig van ons gehoord; toch zitten we niet stil. Er komt veel op ons af. U hoeft maar te denken aan het plan van MaeSharry, de Gatt- onderhandelingen, de nieuwe Brus selse prijsvoorstellen en de serie no ta's vanuit het Haagse zoals de Meerjarenplan Gewasbescherming, de Vinexnota enz. Op zich zou dit aanleiding genoeg kunnen zijn om de tractoren weer op te starten. De groep Emmeloord wil het eerst ech ter op een andere manier proberen. Zij zijn bezig een alternatief plan te ontwikkelen t.a.v. de graanproble- matiek. Als het graanvraagstuk kan worden opgelost, en naar onze me ning is dit mogelijk, dan komt er door de spilfunctie ook weer perspectief voor de andere gewas sen op het akkerbouwbedrijf. Nu weer terug naar de activiteiten van de Stichting. Er zal bij U de vraag zijn gerezen, wat doet de Stichting met het ingezamelde Met grote tegenstrijdigheid las ik in het ZLM-blad van 8 februari jl. uw aankondiging van het jubileum in 1993. Tegenstrijdigheid betreft uw gedachtengang; de akkerbouw zit nog steeds in grote problemen, ge zien ook uw reakties en uitlatingen in uw veel gelezen ZLM-blad. De ak ties vorig voorjaar, de sterke prijsda lingen van de granen, enz., kostenstijgingen van milieu e.d. en spanningen in het gezinsbedrijf, een viering in tegendeel. En nu gaat u feestvieren, een jubi leumjaar 1993. Het kan niet op. Dui zenden en nog eens duizenden guldens weggooien. Steek al dat geld in onderzoek voor mogelijkhe den in de akkerbouw of verlaag geld? De Stichting financiert o.a. de ontwikkeling en promotie van het alternatieve plan. Maar er zijn na tuurlijk veel meer zaken waar geld voor nodig is. Om er een paar te noemen: vergaderkosten in de vorm van zaalhuur, brief porto en copiëer- kosten enz. De Stichting zal trach ten zo goed mogelijk Uw bijdrage te benutten ter promotie van het ak- kerbouwbelang. E. Veeman, voorzitter Stichting Promotie Akkerbouwbelangen voor 1 jaar de contributie van de ZLM-leden. Daar heeft iedereen wat aan. De akkerbouwer heeft nl. ook geen tijd om naar zulke onzinnige aankondigingen te luisteren. Want om brood op de plank te krijgen, zit de toekomstige akkerbouwer op zijn knieën om zijn oogst binnen te halen. Alleen een sobere herdenkingsbij eenkomst is op zijn plaats en voor 1993 geen ZLM-manifestatie. Vele ZLM-leden zullen de mening met mij delen. Jan Punt, Philippine Het besluit om in 1993 weer een ZLM-manifestatie te houden is door het hoofdbestuur weloverwogen en unaniem genomen. Zoals gebruike lijk is het de bedoeling om de mani- De vraag of fiscaal beleid (be lastingen en heffingen) gebruikt mag worden voor andere doel einden dan het binnenbrengen van financiële middelen voor de overheid, is al heel oud. In de sa menleving (en dus in de politiek wordt hier zeer verschillend over gedacht. Het stimuleren of af remmen van de conjunctuur of werkgelegenheid door middel van investeringsaftrek of WIR is algemeen aanvaard. Oneigenlijk gebruik met het doel het gedrag te beïnvloeden, bijvoorbeeld be lasting (heffingen) op kunstmest en bestrijdingsmiddelen omwille van het milieu wijzen we af. Ik vind dat wij als land- en tuin bouw consequent moeten vast houden aan de regel dat fiscale wetgeving (belastingen en hef fingen) niet voor oneigenlijke doeleinden gebruikt moet wor den. Wel kunnen fiscale wetten toegepast worden voor sturing binnen het algemene sociaal- economische beleid, zoals voor werkgelegenheid, conjunctuur, herstructurering en bezitsvor ming. Voorwaarde is wel dat de ze regels in principe algemeen geldig zijn. Afschrijven Afschrijven op bedrijfsmiddelen die in waarde verminderen door slijten of teniet gaan, is een alge mene fiscale regel. Met een be roep op het gelijkheidsbeginsel heeft de georganiseerde land bouw dan ook terecht bezwaar gemaakt, toen indertijd de WIR op vee verviel. Op dit be drijfsmiddel moet normaal afge schreven kunnen worden. Het is volgens mij onjuist a/s de wetge ver vee uitsluit van de fiscale in vesteringsaftrek, met v argumenten zoals overproduktie en beperking van het aantal stuks vee in verband met het milieu. Mestquota Iets wat schaars is of schaars gemaakt wordt, zoals mestquo tum, krijgt waarde. Een mest quotum wordt dus, voor zover het de 125 kilo per hectare te boven gaat, een normaal be drijfsmiddel. Op grond kan niet worden afgeschreven omdat die niet slijt. Op melkquota kan wor den afgeschreven omdat ze tij delijk zijn. Ik vind dat mestquota een tijdelijke zaak zijn, omdat er alles aan wordt gedaan om de pro blematiek op te lossen. Als landbouw moeten we vasthou den aan dit standpunt en daar om de mogelijkheid van afschrijven op de waarde van mestquotum verdedigen. De eer ste aanval is al ingezet door een inspecteur van belastingen, die bij het Hof Arnhem de afschrij vingsmogelijkheid bestrijdt. Ook binnen de landbouwsector zijn er bedrijfsgenoten die de af schrijvingsmogelijkheid op de waarde van mestquota graag zien verdwijjnen. Hier geldt niet het argument, dat mestquota een blijvende zaak zouden zijn. Zij zijn bang dat de mogelijkheid van afschrijving de prijs opdrijft. Daardoor zou onnodig geld bui- festatie (weer) budgettair neutraal te organiseren. Tot nu toe is dat praktisch steeds gelukt. Van een ZLM-manifestatie gaat overigens een belangrijke stimulans uit voor de praktijk doordat de standhouders inspelen op toekomstige ontwikke lingen waar boeren en tuinders hun voordeel mee kunnen doen. De ZLM is verder van plan een stijlvolle her denkingsbijeenkomst te houden, die wellicht geld zal kosten. Als dat niet ten de landbouw verdwijnen en zou de bedrijfsovername moeilij ker worden. Een mens lijdt in het algemeen het meest van hetgeen hij vreest en dat lijkt mij hier ook van toe passing. De prijs van een be drijfsmiddel wordt immers door vele factoren bepaald. Het al of niet kunnen afschrijven is daar slechts één van. Er moet een zeer groot prijsverlagend effect tegenover staan om het nadeel van niet kunnen afschrijven op te heffen. Als een ondernemer over een bedrijfsmiddel moet of wil beschikken, dan koopt hij het tegen elke prijs. Grond, waar dus niet op afgeschreven kan wor den, is een duidelijk voorbeeld. Ik geloof dus niet in een groot, ex tra prijsopdrijvend effect door de afschrijvingsmogelijkheid op mestquota. Bedrijfsopvolging Wel is het zo dat de financiering van aan te kopen mestquota door een afschrijvingsmogelijk heid gemakkelijker is. De prijs behoeft immers niet geheel uit de besparingen te worden be taald. Met name voor onderne mers die zicht hebben op een bedrijfsopvolger en daarom wil len uitbreiden, hebben belang bij de afschrijvingsmogelijkheid. Hetzelfde geldt voor de bedrijfs opvolger zelf. Als vader tijdig heeft aangekocht en afgeschre ven, dan kan het mestquotum voor niets worden overgenomen. De Staatssecretaris van Finan ciën heeft al een dergelijke toe zegging gedaan. Als op mestquotum niet kan worden af geschreven, dan zal de bedrijfs opvolger de waarde van het in het verleden aangekochte quo tum moeten betalen. Wel afschrijven Ook al zou van de afschrij vingsmogelijkheid op de waarde van mestquotum een enigszins prijsverhogend effect uitgaan, dan blijft de stelling overeind, dat een bedrijf met continuïteit meer baat heeft bij een duurder mest quotum met afschrijvingsmoge lijkheid, dan bij een goedkoper mestquotum zónder die moge lijkheid. De vertrekkende boer die ruimte maakt voor een ander krijgt ook iets extra's. Wat is er tegen, dat die iets 'warmer' ver trekt? De fiscus deelt daar uiteraard volop in mee. Mijn conclusie is duidelijk: zowel vanuit fiscaal oogpunt als vanuit de veehouderijsector zelf moe ten we vasthouden aan de af schrijvingsmogelijkheid op de waarde van mestquota. De mestproblematiek is een oplos bare zaak, mestquota zijn daar om tijdelijk. Het is niet te verwachten dat van de afschrij vingsmogelijkheid een sterk prijs opdrijvend effect uitgaat. Maar ook al zou dat zo zijn, dan moe ten we zelf niet gaan voorstellen aan oneigenlijk gebruik van fis cale regels te maken. Het kost al moeite genoeg de politiek daar van te weerhouden. Dam. Jaarsma, plv. alg. secretaris KNLC meer zou kunnen cq. mogen dan is het ver gekomen en kunnen we er beter maar direkt mee ophouden. Dat is de ZLM gelukkig nog lanQ niet van plan, dus vieren we onze 150ste verjaardag als signaal van vertrouwen in eigen kracht en ons geloof in de toekomst van de land en tuinbouw. mr. J. Oggel voorzitter werkgroep ZLM-manifestatie 1993

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 5