Financiering bij studie Het stiefkind van de administratie Geld en goed Accountantsunie ZLM Sociaal onomisc Voorlichting Inlevering en uitbetaling vakantiebonnen 1991 Ruilverkavelingsplan op Walcheren goed ontvangen Studerende kinderen kosten geld en dit kan behoorlijk oplopen. Reden waarom in het onderstaande drie verschillende mogelijkheden zijn weergegeven met betrekking tot een bijdrage die de hoge kosten ge deeltelijk kunnen dekken. Een ieder die kinderen heeft, die hij/zij verzorgt dan wel onderhoudt, komt in aanmerking voor kinder bijslag. Het kind moet wel stude rend, invalide, werkloos of huishoudend zijn. Afhankelijk van de mate van onderhoud is enkel-, twee- of drievoudige kinderbijslag te verkrijgen. Alleen de groepen die in verband staan met studie zijn ver volgens weergegeven. Enkelvoudig 1. Voor kinderen jonger dan 16 jaar die tot het huishouden behoren of niet tot het huishouden beho ren, maar wel op de kosten van de ouders leven (onderhouden); 2. Kinderen van 16-17 jaar waarbij meer dan 19 uur per week in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs (beroeps opleiding). Als gevolg van een overgangsregeling geldt ook voor 18-24 jarigen recht op en kelvoudige kinderbijslag als zij in- gevolg van hun studie geen recht op studiefinanciering heb ben en thuiswonend zijn. Tweevoudig 1. Jonger dan 16 jaar die door het volgen van onderwijs of be roepsopleiding niet tot het huis houden behoren; 2. Studerende kinderen van 16-17 jaar die niet tot het huishouden behoren. Drievoudig Studerende kinderen van 18 t/m 24 jaar die niet tot het huishouden be horen en geen recht op studiefinan ciering hebben. De peildatum om het recht te ver krijgen is de eerste dag van het kwartaal. Eigen inkomsten van het kind kunnen het recht op kinder bijslag beïnvloeden behalve in komsten in de maanden juni, juli en augustus tot een nettobedrag van f 1.450,-. Tegemoetkoming studiekosten: tot 18 jaar Voor leerlingen tot 18 jaar die na de basisschool een opleiding volgen. De tegemoetkoming is mogelijk voor boeken/leermiddelen, reis kosten, les-/collegegeld en meer kosten uitwonende studerende kinderen. De hoogte van de tege moetkoming is afhankelijk van de leeftijd, het aantal financieel afhan kelijke kinderen in het gezin, de hoogte van het belastbaar inkomen en de hoogte van het belastbaar vermogen. De tegemoetkoming is een gift en hoeft niet te worden op gegeven bij de belastingdienst. De kinderbijslag komt niet in gevaar. Het aanvraagformulier is verkrijg baar op de scholen en de regionale Steunpunten Studiefinanciering (Breda, Vlissingen, Tilburg en Eind hoven). De aanvraag moet vóór 31 december van ieder jaar worden in gediend. In sommige gevallen kan geen beroep worden gedaan op de ze bijdrage vanwege de specifieke opleiding; in dat geval is er mis schien een gemeentelijk of provin ciale Studiefonds bijdrage te verkrijgen. Wet Studiefinanciering Men kan een bijdrage verkrijgen als men op de eerste dag van het kwar taal 18 jaar is geworden. Men mag niet ouder zijn dan 30 jaar behalve als degene al met de studie is be gonnen. In aanmerking komt dege ne die per week minimaal 19 lesuren (van 50 minuten) volgt en deze lesuren overdag wordert gege ven. De opleiding moet minimaal 1 jaar duren. In sommige gevallen kan men ook voor buitenlandse studies een bijdrage krijgen. De bijdragen a. Een basisbeurs en een OV- studentenkaart In principe krijgt een ieder de ba sisbeurs; deze bedraagt voor thuiswonenden f 235,— per maand en voor uitwonenden f 570,— per maand. Naast de ze bijdrage krijgt een ieder de OV-studentenkaart, waarmee men gratis gebruik kan maken van het openbaar vervoer. Een extra voorziening op de OV- studentenkaart kunnen thuiswo nende studerenden krijgen als: - zij meer dan f 50,— per maand aan veerpont-kosten hebben betaald; - zij kunnen aantonen dat zij minstens 12 keer per maand Het Bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden zomerverzilvering alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1990-1991 (kenbaar aan de opdruk 'Geldig tot en met 31 maart 1991') kunnen worden ingele verd in de periode van maandag 8 april tot en met vrijdag 12 april 1991. De uitbetaling van de voor de ingeleverde bonnen verschuldigde gelden zal plaatsvinden in de perio de van maandag 27 mei tot en met vrijdag 31 mei 1991. Het bo venstaande is eveneens van toepas sing op de nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen chequebonnen, welke zijn uitgegeven door: a. de Agrarische Sociale Fondsen aan werknemers, naast uitkering wegens ziekte en/of werk loosheid; b. de Heidemaatschappij; c. de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; d. de Grontmij; e. de Champignonkwekerijen; f. het Bureau voor Tuin- en Land schapsverzorging; g. het Vacantiefonds voor de Land- niet op tijd kunnen komen met het openbaar vervoer. Het inkomen en vermogen van ouders doet niet terzake voor de hoogte. Wel het inko men van de studerende (en zijn/haar partner), b. Aanvullende financiering Naast de basisbeurs kan een aanvullende financiering worden verkregen in de vorm van een rentedragende lening of een aan vullende beurs. Bij deze bijdrage wordt gekeken naar: I het inkomen van de ouders II het eigen inkomen/en inko men van de partner III het soort onderwijs In het bovenstaande zijn de belang rijkste punten weergegeven met be trekking tot het verkrijgen van een bijdrage. De hoogte van het inko men van ouders speelt een belang rijke rol in verband met het krijgen van een bijdrage en de hoogte daar van. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot uw SEV-(st)er in uw gebied. A.F. van Rozen Ruilverkaveling is op zichtzelf geen wondermiddel, maar is uitsluitend voorwaardenscheppend. Op de voorlichtings- en inspraakbijeen komsten waren de landschapsbouw en het waterbeheer de meest besproken onderwerpen. Het ruilverkavelingsplan voor Wal cheren is in het algemeen gunstig ontvangen door de streek. Dit is ge bleken tijdens de serie voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten, die in ja nuari en februari is gehouden. De voorzitter van de landinrichtings kommissie, mr. B.J. van Putten, bur gemeester van Mariekerke, verwacht dat het plan geen ingrij pende wijzigingen zal ondergaan. "De mensen die op de bijeen komsten zijn geweest en al een oor deel uitspraken over het plan reageerden in het algemeen positief. Daarnaast zijn er natuurlijk nog een aantal belanghebbenden die met bouw aan werknemers die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een an der aangeboden, dan zal een mach tiging moeten worden overlegd. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: Voedingsbond FNV (inlichtingen tel. 030-738333). Industrie- en Voedingsbond CNV (inlichtingen tel. 03402-44124). De penningmeester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft in geleverd zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschuldigde gelden. Uitbetaling kan alleen ge schieden door overschrijving op bank- of girorekening van belang hebbende. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vacantie fonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afde lingspenningmeesters van vorenge noemde bonden. In de agrarische sfeer - maar ook daarbuiten - is het verschijnsel van de gelegenheidswerkers een bekend fenomeen. De in het verleden ge troffen regeling op basis waarvan werkgevers die gebruik maken van seizoenwerkers kunnen volstaan met beperktere administratieve han delingen is met ingang van 1 januari 1991 helaas ingetrokken door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheidsbeleid. Verzwaring Dit betekent ongetwijfeld een forse verzwaring van de administratieve lasten voor de ondernemer temeer daar loon- en salarisadministratie de laatste jaren een zeer complexe ma terie is geworden. Vroeger noemde men de salarisverwerking nog wel eens het 'stiefkind van de admi nistratie'. Tegenwoordig ziet men de salarisadministratie als een apart vakterrein. De complexiteit is groot, de gegevens wisselen frequent. Voor veel ondernemers is het nau welijks nog te doen zich in deze complexe materie te verdiepen. Vaktechnische bijstand is steeds meer geboden en daarom besteden bedrijven ook dit deel van hun admi nistratie, mede gezien het specia listische karakter, uit. De moderne ondernemers gaan in toenemende mate inzien dat door een goede ver werking van de salarisadministratie later (bijvoorbeeld bij een fiscale controle) veel narigheid kosten) kan worden voorkomen. Specialisatie Het ontstaan van dit aparte vakter rein blijkt ook uit de verwerking op de accountantskantoren. Automati sering speelt ook hier, net als in vele andere sectoren, bij de verwerking van de salarisadministraties een be langrijke rol. Speciaal veelal op maat ontwikkelde salarispakketten zijn te genwoordig een must en niet meer weg te denken. Vroeger had een cliënt te maken met één adviseur die op de hoogte moest zijn van ins en outs van b.v. de inkomsten-, loonbelasting, om zetbelasting, etc. Tegenwoordig is specialisatie, door de steeds wijzi gende wetgeving, ook binnen het accountantskantoor niet meer te voorkomen. Vooral bij kantoren wel ke vanwege hun omvang de specia lisatie niet (kunnen) doorvoeren, kunnen problemen ontstaan welke veel later in de tijd zullen blijken. Preventieve maatregelen zijn nu eenmaal nodig om problemen met overheidsinstanties (fiscus) in een vroeg stadium te voorkomen. Het volledig op de hoogte blijven van al le wijzigingen t.a.v. loon- en salaris administratie vereist specialisatie. Bij de verwerking van de loonadmi nistratie blijft de cliënt echter ko ning. Men kan zelf aangeven welk deel van de administratie wordt uit besteed en welke werkzaamheden men zelf wil uitvoeren. Dat het accountantskantoor een waarborg is voor continuïteit én kwaliteit van de geboden vakkennis zijn belangrijke aspecten en mag in de negentiger jaren door iedere on dernemer niet worden vergeten! J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom vragen zitten over hun individuele toekomstmogelijkheden". Als voor beeld noemt de heer Van Putten een landbouwbedrijf dat in een natuur ontwikkelingsgebied komt te lig gen. In zo'n situatie bestaat er een goede kans dat er bijvoorbeeld geen graszaad meer geteeld mag worden en zullen wellicht ook andere beper kingen worden opgelegd. "Ik be grijp dat de betreffende boer in zo'n situatie niet overloopt van waar dering". "Tijdens de voorlichtings- en in spraakronde is terecht gesteld dat het ruilverkavelingsplan geen won dermiddel is", aldus de heer Van Putten. "Het plan bevat op zichzelf geen impulsen voor de landbouw of voor andere sektoren. Het is uitslui tend voorwaardenscheppend. De belanghebbenden moeten de moge lijkheden van het plan zelf aangrij pen en vorm geven". De landschapsbouw en het water beheer waren volgens mr. Van Put ten de meest besproken onderwerpen op de druk bezochte voorlichtings- en inspraakavonden. Wat betreft het landschap waren er nogal wat vragen en opmerkingen over bosaanplant, bermbeplantin gen en de ekologische verbindings zones die in het plan zijn opgenomen. Van Putten: "er zijn suggesties gedaan, waar toe als kommissie zeker serieus naar moe ten kijken. Ik sluit niet uit dat we op enkele onderdelen wijzigingen aan brengen. Maar dat is ook de bedoe ling geweest van het horen van de streek. We wilden graag weten wat de betrokkenen ervan vinden. En dat is in de afgelopen weken goed duidelijk gemaakt". Bosaanplant Overigens vindt mr. Van Putten dat de voornemens voor nieuwe bos aanplant op Walcheren enigszins overbelicht zijn. "Het gaat om een totaal ruilverkavelingsblok van 15.000 ha en daarvan is slechts 1,5% gereserveerd voor bosaanleg. Dat is niet veel. En bovendien blijft de korting ver beneden het wettelijk toegestane maximum. Als de be trokken boeren kiezen voor com pensatie in geld zal er misschien zelfs helemaal geen korting nodig zijn". Bezwaarschriften op het landinrich tingsplan kunnen nog tot 15 april a.s. worden ingediend. De heer Van Putten verwacht dat de landinrich tingskommissie in de komende win ter een herzien plan zal kunnen presenteren. De reakties tot nu toe zijn dermate bemoedigend, dat het plan het bij de stemming in 1993 wel zal redden, zo verwacht de voorzitter van de kommissie. Installatie Landinrichtings commissie Oud-Vossemeer De landinrichtingscommissie ruilver kaveling Oud-Vossemeer wordt op donderdag 11 april a.s. geïnstalleerd tijdens een bijeenkomst in het Sport- en Gemeenschapscentrum Meulvliet aan de Zoekweg in Tho- len. Aanvang 15.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4