Voor de vrouw 60 Jaar Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland kiezen voor uitbouw landelijke samenwerking KPJ, CPJ, PJG Vrouw en Jongeren Agenda onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Federatie stemt in met 100%-sleutel Ledenvergadering Landelijke 21 Saamhorigheid is in de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een begrip. Dat bleek ook weer tijdens de 5 kringbijeenkomsten die het Provinciaal Bestuur de leden aan bood ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de provinciale afdeling. Van de 3190 Zeeuwse bondsleden bezochten er ruim 1350 een van de ze bijeenkomsten om met elkaar te zingen met het doel een feestlied samen te stellen en door mee te doen met een quiz om een prijs te verdienen. Maar vooral om te genie ten van het optreden van Capritho- len, onze Thoolse bondsvrouwen die met het Provinciaal Bestuur op tournee zijn gegaan door de pro vincie. Na de verwelkoming door het kring PB-lid stelden de leden van het Pro vinciaal Bestuur zichzelf voor, in dichtvorm op ludieke wijze, zodat de leden van onze bond eens de kans kregen om hen «beter te leren kennen. De présidente, mevrouw J.M. Elema-Meinardi, schetste in het kort de geschiedenis van de Bond. In Zeeland kwam men op 14 juli 1931 tot de oprichting van de Provinciale Zeeuwse Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Het doel was toen: "bevordering van de belangen in de ruimste zin van de bevolking van het platteland". Het platteland had toen een grote ach terstand ten opzichte van de stad en enkele vrouwen vonden dat daar iets aan moest gebeuren. Er kwam voorlichting, de vrouwen volgden kursussen op gebied van voeding en hygiëne, fraai en nuttig handwerken. Ook toen waren er al boekenclubs. In de loop van de tijd werden er ge westelijke afdelingen opgericht. De eerste in Tholen in 1932. In de oor log heft de Bond zichzelf op. Inmen ging van de Duitse bezetter is niet gewenst. Direkt na de oorlog komt de Bond weer in aktie, en worden er steeds meer afdelingen opgericht. Groot is het medeleven van de Bond bij de Watersnoodramp in 1953. Vanuit vele afdelingen in Nederland komt hulp en medeleven. De doelstelling van de Bond veran dert in 1979. Stond eerder het plat teland centraal, nu werd de aandacht gericht op de vrouw. Bondsvrouwen mondiger maken, la ten meedenken en laten meedoen. Vrouwen richtten zich meer op de maatschappij en zijn daar bewust mee bezig. De Bond is een organisa tie, bij uitstek waar vrouwen van el kaar kunnen leren en ook elkaar kunnen informeren. Kortom van ge dachten kunnen wisselen, om zo een mening te vormen. In een gezel lige sfeer elkaar ontmoeten en je kennis verrijken, je mogelijkheden en talenten ontdekken is een be langrijk uitgangspunt. Wij zijn allen lid van een landelijke vereniging. De landelijke vereniging heeft 715 afdelingen. Om een scha kel te hebben tussen de afdelingen en het Hoofdbestuur hebben we de Provinciale Besturen. Deze hebben als taak signalen op te pakken, afde lingsbesturen te helpen en te stimu leren, kortom een klankbord te zijn. Samen praten we er over en dan komt er een menu tot stand, het BELEID. Het menu voor de komende jaren is "vrouw en leefomgeving" en hieruit is voor de eerste 2 jaar gekozen voor het aandachtspunt "het platte land". Vroeger hebben ook veel plattelandsvrouwen zich ingezet voor datzelfde platteland o.a. voor kruisverenigingen, kraamzorg, dorpshuizen, kindercrèches. Nu vraagt datzelfde platteland weer on ze zorg. De kranten staan er bol van: leegloop platteland, winkels sluiten, postkantoren dicht, vervoer, milieu enz. Niet overal is een oplossing voor te bedenken, maar lijdend toezien kan en mag niet. Vrouwen nemen vaak initiatieven en kunnen dat ook. Kom op vrouwen, kijk rond in eigen streek of dorp wat er gaande is en probeer daar zonodig invloed op uit te oefenen. Naast rekreatie, eduka- tie, emancipatie (bewustwording) kunnen we als zelfbewuste vrou wen nu overgaan tot aktie. De nieu we poot van het beleid is dan ook aktie, en dan denk ik niet direkt aan de straat op gaan maar wel je inzet ten voor b.v. het milieu, openbare voorzieningen, voorzieningen voor ouderen. Je mening kenbaar maken of zelf een duidelijk voorbeeld geven werkt. Het is heel belangrijk dat we ons als leden bewust zijn, dat we een radertje in dat geheel zijn. Kom met initiatieven, samen bereik je meer en kun je meer. Ook van u verwacht ik nu aktie en beweging. Laten we met zijn allen aktieve leden worden van die Bond, dan komen er zeker nog wel 60 jaar bij. Nu gaan we ook in aktie komen, feestvieren met elkaar. Kent u de Bond? Kunt u zingen? En ook bij ons terug vanavond Capritholen. Ik hoop dat we met elkaar een gezellige avond zullen hebben. Een avond vóór leden, dóór leden. Enkele bezoeksters bekijken de felicitatiekaarten tijdens de bijeenkomst in De Vroone Feestlied Aan alle afdelingen was gevraagd enkele liedjes te maken om een feestlied samen te stellen voor de provinciale jaarvergadering op 16 april 1991. Per kring was een perio de toegewezen om zo 6 coupletten te krijgen voor het totale feestlied. Na een voorselektie bleven er 3 a 4 liedjes per kring over om met elkaar te zingen, waarna de aanwezigen hun keuze bepaalden welk liedje in aanmerking kwam voor het feest lied. Een feestlied dus door leden, voor leden. Alle ingezonden liedjes worden na vermenigvuldiging aan de afdelingsbesturen aangeboden. Met 2 leden van elke afdeling werd vervolgens een quiz gespeeld. Vele bondsvragen werden gesteld. Er za ten best pittige vragen bij. De win naars kregen de Bondshanddoek, de overigen troostprijzen. Het provinciaal bestuur heeft ook zelf gezongen, ondersteund door de aanwezigen, die het refrein mee zongen. Mevrouw M.J.E. van der Meijden-de Dreu gaf in het Zgid-Bevelandse dia- lekt haar visie op ontplooien in de Bond. De cabaretgroep Capritholen is bij velen bekend. Thoolse bondsvrou wen die jarenlang door het land trokken en overal successen boek ten. Ook nu was het weer uniek, zo als zij het milieu, de ziekenzorg en onze eetgewoonte onder de loupe namen. Maar ook hun felicitatielied op de Bond, waarmee zij hun optre den afsloten, was weer echt Capri tholen. Naast de vele complimenten die het Provinciaal Bestuur kreeg voor het genomen initiatief naar de kringen en dus naar de leden toe te komen waren er ook enkele kritische aan merkingen van verschillende aard. Ook dat moet kunnen in de Bond. leder kan daar zijn voordeel mee doen. Embleemkoekjes Bijzonder veel waardering oogstte het embleemkoekje, waarmee de le den bij de koffie werden verrast. De embleemvorm is van de afdeling Kattendijke/Wilhelminadorp, die ter gelegenheid van hun 25-jarig jubi leum deze koekjes hebben geïntro duceerd in de Bond. Het Provinciaal Bestuur heeft door een Kapelse bakker er 1450 laten bakken om op alle kringbijeenkomsten te kunnen trakteren. Ook het drankje en het hapje in de pauze werd aangebo den. "We hebben hier voor gespaard, het is ledengeld (uw geld), waar wij deze bijeenkomsten van betalen", aldus mevrouw Ele- ma. Voor elke kringbijeenkomst was een pianiste uit die kring gevraagd om muzikale begeleiding bij het zingen. Alle avonden werden besloten met het zingen van het Zeeuwse Volkslied. M.T. Vleugel-Mandemaker, A.J.J. de Jonge-van Geest, M.J. van Bommel-den Hartog Redaktie Henk Tegels Op de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Federatie van Plattelands Jongeren Organisaties (NFPJO) zijn de voorstellen om de Federatie rigoreus te reorganiseren, aangenomen. Hoofdpunt van de voorstellen, afkomstig van het inte- rimbestuur van de Federatie is de zogeheten '100%-sleutel'. Vooral dit punt, ook wel genoemd de 'volledi ge verbijdraging' heeft de afgelopen jaren de diskussie tussen de in de Federatie samenwerkende organisa ties bezig gehouden. Het is eerder niet gelukt een oplossing te vinden waar iedereen zich in kon vinden. Gemeenschappelijke pot, de Federatie De naam 'iOO%-sleutel' slaat op de verdeelsleutel waarmee de lidorga nisaties moeten bijdragen aan de gemeenschappelijke pot, de Fe deratie. Het voorstel van de 100%-sleutel houdt in dat KPJ, CPJ en PJG al het subsidie (100% dus) dat zij ontvan gen van het ministerie van WVC in de gemeenschappelijke pot stop pen. Uit die pot worden alle kosten gedekt. De lidorganisaties krijgen elk de beschikking over een halve formaneplaats ten behoeve van de ondersteuning van de landelijke besturen en het identiteitsgevoelige werk. Verder zullen alle ondersteu nende werkzaamheden uitgevoerd worden door de twee werkeenhe den van de federatie, het NAJK (agrarisch) en het APJW (al gemeen). Het interim-federatie bestuur be staande uit Willie Marskamp, Jos Roemaat, Annet Breunesse en voor malig NAJK-medewerker Johan Weerkamp) heeft gedurende de zo mer en het najaar van 1990 hard gewerkt aan de nieuwe voorstellen voor de struktuur en het funktione- ren van de federatie. Deze voorstel len zijn geformuleerd na overleg met de besturen van de lidorganisaties, de besturen van NAJK en APJW en de personeelskommissie, alsmede na raadpleging van een advies bureau. Ook een nieuwe struktuur Naast de verhoging van de financië le bijdrage van de lidorganisaties is voorgesteld om de bestuursstruk- tuur te wijzigen: de federatieraad zal komen te vervallen en daarvoor in de plaats komt een uitgebreid fede ratiebestuur. Verschil tussen oude en nieuwe situatie is dat de lidorga nisaties rechtstreeks zitting hebben in het bestuur van de federatie waar zij zelf deel van uitmaken. De kans dat Federatie en lidorganisaties KPJ, PJG en CPJ tegenover elkaar komen te staan is dan aanzienlijk kleiner. De andere voorstellen betroffen met name praktische regelingen tussen lidorganisaties, werksoorten NAJK en APJW, federatie en personeel. Nieuw bestuur Alle voorstellen zijn door de ALV aangenomen, inclusief enkele amendementen. Daarmee had het interim-bestuur haar belangrijkste taak volbracht en kon ze de fakkel doorgeven aan het nieuwe, uitge breide bestuur. Dit bestuur bestaat uit Bas Admiraal (voorzitter), Wim Zijlmans (KPJN), Sjoerd Politiek (PJGN), Cornelis-Jan Karsemeyer (NCPJ), Johan Zandbergen (APJW) en Arian Kamp (NAJK). Deze men sen zitten in het bestuur omdat ze voorzitter, of waarnemend voorzit ter zijn van hun eigen organisatie of werksoort. Nieuwe 'directeur' De federatie heeft dus nieuwe op drachten en een nieuw bestuur. Daarnaast is er een nieuwe be roepskracht aangenomen, Carla Fliex. Zij volgt Wilma Dehing op die vorig jaar de federatie verliet, en zal vanaf 1 maart verschillende federa- tietaken uit gaan voeren. De lidorga nisaties en de werksoorten zijn momenteel druk bezig om de voor stellen uit te werken, opdat de gro tere mogelijkheden van de werksoorten zo goed mogelijk naar ieders wensen uit de verf komen. Zo heeft alsgevolg van de reorgani satie het APJW de verantwoorde lijkheid gekregen voor de ondersteuning van het internatio naal werk (van KPJN). Daartoe is in middels een nieuwe medewerker, Laurens Vogelezang, aangetrokken. Ook in het takenpakket van de an dere APJW-medewerkers hebben verschuivingen plaatsgevonden. Zo Afd. Langstraat 19 maart: vrouwenavond van het AJW met informatie en diskussie over verschillende beloningsvormen voor agrarische vrouwen; 22 maart: touwtrek- en western-avond (zie bij provinciaal). Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 29 maart: wintersport. Afd. Fijnaart 16 maart: ochtend kleiduiven- schieten; 1 april: deelname KPJ- volleybaltournooi te Zevenbergen. Afd. Tholen/St. Philipsland 1 april: Vissen. Vertrek om 9.00 uur. zijn er meer uren gekomen voor de redaktie van Plataan. Werkgroepen aan de slag met afstemming Verder grijpen de lidorganisaties de ze reorganisatie aan om op sommi ge punten met eigen taken te schuiven en in meer of mindere ma te bij de federatie of de werksoorten onder te brengen. Verschillende werkgroepen zijn bezig om dit alles zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. Op 16 april zullen de re sultaten daarvan voorgelegd wor den aan de Algemene Leden Vergadering. (uit: Plataan door: Ab Reurslag) Kosten f 15,— p.p. Opgeven bij het bestuur. 12 april: Algemene Leden vergadering. Provinciaal 19 maart: HB-vergadering. Plaats: 'Non plus Ultra', Dorpsstraat 125, Woensdrecht. 22 maart: touwtrek- en western-avond georganiseerd door de afd. Langstraat. Plaats: Ma nege 'de kleine Hoefjes', Parallelweg 9, Waspik, tel. 04168-3638. Aan vang: 20.00 uur. Entree: f 15,— p.p. voor toeschouwers; f 10,— p.p. voor deelnemers; consumpties zijn inbegrepen. Inschrijfgeld per team: f 10,—. Opgave en inlichtingen vóór 15 maart bij Margreet Timmer mans, tel. 04167-79116. 23 maart: Juweel, georganiseerd door de af deling 's Heer Abtskerke/Nissè e.o.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21