Reimerswaal dreigt aanleg zoetwaterpijp te blokkeren PD minder aktief in opsporing bacterievuur Deze week ^tflTSE BIBUpj M ^pelbu^- Werkzaamheden in Rilland van start Algemene Vergadering KNLC op 25 maart zuidelijke landbouw maatschappij Een nieuwe erfbeplanting als geschenk voor Koningin en Prins Pag. 4 Ruilverkavelingsplan Walcheren goed ontvangen. Pag. 5 Mestquotum is gewoon bedrijfsmiddel. Pag. 6 Uit de praktijk. Pag. 10 Reportage over landbouw in de Biesbosch. Pag. 12 Melding AM-rassen verplicht. Imago aardappelen verbeterd. Pag. 13 Duidelijkheid nodig over stiltegebieden. Pag. 15 "Zuivelquotum niet korten". Pag. 17 Wildschade in Walcheren. Pag. 19 Amnesty vraagt hulp bij opsporingen in Guatemala. Mestverplaatsing door schap laten regelen is niet haalbaar \M land- en tuinbouwblad VRIJDAG 15 MAART 1991 79e JAARGANG NO. 4062 De aanleg van de zoetwaterleiding voor de fruitteelt op Zuid-Beveland gaat bepaald niet van een leien dak je. Behalve dat er nog 3 van de be nodigde 14 miljoen gulden ontbreekt, weigert de gemeente Reimerswaal op dit moment een aanlegvergunning te verlenen. Rei merswaal heeft planologische be zwaren tegen het tracé van de leidingenstrook, omdat daarin be halve twee waterbuizen (één voor de fruitteelt en één voor de industrie in het Sloegebied) in een later sta dium ook nog een Eurogasleiding is opgenomen. Ondanks de bestuurlijke strubbelin gen is donderdag j.l. de aanleg van de zoetwaterleiding op Zeeuwse bodem van start gegaan. Dat ge beurde met een officiële handeling in Rilland. Reimerswaal vreest dat de aanwezigheid van de gaspijp in de leidingenstrook uitbreiding van de woonbebouwing in de kern Krab- bendijke onmogelijk zal maken. De gemeente beroept zich op concept richtlijnen van de provincie Zeeland, waarin sprake is van een zone van 500 meter die vrij moet blijven van bebouwing. In Krabbendijke bete kent dit dat dorpsuitbreiding aan de kant van de spoorlijn uitgesloten is. Reimerswaal wil eerst duidelijkheid over deze kwestie alvorens een aan legvergunning te verlenen aan Delta Nutsbedrijven. Volgens een woordvoerder van de gemeente Reimerswaal heeft Delta Nutsbedrijven nog steeds geen aan legvergunning aangevraagd. Eerder heeft de gemeente er op gewezen dat zo'n vergunning nodig is. Hij zei het bijzonder jammer te vinden als door deze ontwikkelingen ook de zoetwaterpijp voor de tuinbouw op Zuid-Beveland in gevaar zou komen. Het gemeentebestuur van Reimers waal neemt de zaak zo hoog op, dat het bij de officiële start van de aan leg van de zoetwaterpijp afgelopen donderdag in Rilland niet aanwezig wilde zijn. Intussen wenst Delta Nutsbedrijven het aanlegschema te handhaven. Het gedeelte tussen het Zoommeer aan het spuikanaal bij de Rijn- Scheldeverbinding (1100 meter) is al klaar. Met een gemiddelde snelheid van 200 meter per dag komt de lei ding nu richting het eindpunt Ove- zande op Zuid-Beveland. In oktober a.s. hoopt men het Kanaal door Zuid-Beveland bereikt te hebben. Het project moet eind 1992 klaar zijn. Voorlichting In samenwerking met NFO-Zeeland is de voorlichting aan de fruitkwe kers begonnen. Deze week werd in Oost-Zuid-Beveland een voorlich tingsbijeenkomst gehouden. A.s. week worden de fruitkwekers in West-Zuid-Beveland geïnformeerd. De deelnemende fruitbedrijven be talen eenmalig een bedrag tussen f 1.250,— en f 1.750,— voor aan sluiting op het zoetwaternet. Het gemiddelde verbruikstarief bedraagt f 0,90 per m3. In deze prijs is zowel het vastrecht als het variabele tarief opgenomen. Hoewel de financiering nog niet he lemaal rond is, wil Delta Nutsbedrij ven niet langer wachten met de aanleg van de drie leidingen. "De tuinbouw op Zuid-Beveland mag de ze slag niet missen. Het is nu of nooit," aldus ir. H.J.L. de Kraa, hoofd gas en water van Delta Nuts bedrijven. De ontbrekende 3 miljoen gulden moet komen van de ministe ries van Economische Zaken en VROM. Desgevraagd deelde de algemeen secretaris van de ZLM, mr. J. Oggel mee, dat de ZLM alles in het werk Wil stellen om de zoetwatervoorzie ning veilig te stellen. De ZLM roept haar leden op om ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Bea trix en Prins Claus de erfbeplan ting te vernieuwen of uit te breiden. Op deze manier kunnen boeren en tuinders hun steentje bijdragen aan het cadeau van de bevolking voor het koninklijk paar: meer bomen in Nederland. Namens het hoofdbestuur heb ben de voorzitter en de alge meen sekretaris van de ZLM een schriftelijke gelukwens gestuurd aan Koningin Beatrix en Prins Claus. In de brief wordt melding gemaakt van de oproep aan de ZLM-leden met betrekking tot de erfbeplanting "om op die wijze het nuttige met het aangename te verenigen". De ZLM wenst het koninklijk paar nog vele en gelukkige jaren toe. De maatregelen ter voorkoming en bestrijding van bacterievuur zijn af gezwakt. Staatssecretaris Gabor Volgens de kalender laat de lente nog een weekje op zich wachten, maar dat neemt niet weg dat het voorjaar al danig van zich heeft doen spreken. De eerste lammeren lopen ook alweer buiten, in de wei of op de dijk. Het idee van PVV-voorzitter Tazelaar om de mestverplaatsing door het Landbouwschap te laten regelen zal niet verder worden uitgewerkt. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft dit woensdag besloten. Uit overleg met de overheid en an dere instanties is gebleken dat het zeer de vraag is of de veronderstel de voordelen, zoals versnelling van de procedure, minder overheidsbe moeienis en lage quotumprijzen, in derdaad kunnen worden gerealiseerd. Bij de daadwerkelijke uitvoering van een verplaatsingsre geling door het Landbouwschap zijn bovendien problemen te verwach ten, ondermeer met de verwerving en toewijzing van produktierechten. heeft onder andere bepaald dat de meidoornonderhoudsplicht (MOP) binnen de beschermde gebieden, waaronder delen van Zuid-Beveland en West-Brabant, wordt opgeheven. Dit betekent dat er niet meer wordt opgetreden tegen bloeiende mei doorns. Daarnaast heeft de staats secretaris besloten met ingang van 13 maart j.l. de omvang van de be schermde gebieden te verkleinen. De staatssecretaris baseert zich op onderzoek van de PD en de Land bouwuniversiteit, waarvan de resul- 'taten in mei 1990 bekend werden. In dit onderzoek werd de stelling dat bloeiende meidoorns het bacterie vuur overbrengen in twijfel ge trokken. In de niet-beschermde gebieden zal de Plantenziektekundige Dienst niet meer op eigen initiatief opsporingen doen naar bacterievuur binnen een straal van 500 meter rondom boomgaarden. Teeltmateriaal Reden voor deze wijziging is dat er binnen het overheidsbeleid een ver schuiving heeft plaatsgevonden van de bescherming van het produkt naar de bescherming van het teelt materiaal. De beheersing van ziek ten en kwalen in consumptieteelten wordt overgelaten aan het be drijfsleven. Als een fruitteler moge lijke besmettingshaarden in de buurt van zijn boomgaard signaleert, zal hij in overleg met de betrokken eige naar of gebruiker een oplossing moeten vinden. Slechts bij uitzon dering kan een beroep worden ge daan op de PD. Deze moet nu door de teler zelf worden ingeschakeld. De fruittelers zijn weinig gelukkig met de maatregelen van de staats secretaris, hoewel deze niet als een verrassing komen. De voorzitter van de tuinbouwcommissie van de ZLM, de heer C. Hamelink, wijst er op dat het risico van bacterievuur- explosies blijft bestaan. Vorig sei zoen was er hier en daar in Zeeland sprake van ernstige besmetting door perevuur. Daarom had de heer Hamelink liever gezien dat de PD ak tief blijft in het opsporen van bacte rievuurhaarden. Op maandag 25 maart houdt het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité zijn Algemene Vergadering in het Congresgebouw te Den Haag. KNLC-voorzitter M.J. Vare kamp spreekt dan zijn jaarrede uit, die gewijd zal zijn aan de belangen behartiging in land- en tuinbouw en het EG-landbouwbeleid. Aansluitend zal drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Nederland een inleiding houden met als titel "Breuklijnen in het landbouwbeleid". Wijffels maakte deel uit van de werkgroep "Duurzaam samengaan van land bouw, natuur en milieu", die in no vember vorig jaar een manifest met die titel uitgaf. Een forum, bestaande uit PvdA- kamerlid J. van Zijl, drs. W.J. van der Weijden (CLM) en ir. H. van 't Land (Landbouwschap) zal reageren op de stellingname van de heer Wijffels waarna een diskussie met de zaal volgt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1