Rome of Gullit! Help mee verdwenen landarbeiders in Guatemala op te sporen Verbod loodhagel Uitzetten van fazanten in 1991 Jacht op verwilderde duiven in Brabant Amnesty International: 19 plaats en datum Senor Ministro/Senores, Op 1 april 1989 werden Luis Ruiz en Macario Pu Chivalan, beiden landar beiders op een plantage in het zuid westen van Guetemala, van hun bed gelicht en meegenomen door geüniformeerde soldaten. Een week later gebeurde precies hetzelfde met hun kollega's Agapito Perez Lu cas en Nicolas Mateo. De vier man nen waren lid van het C.E.R.J., een organisatie die zich op vreedzame wijze inzet voor de inheemse bevol king van Guatemala. De militaire autoriteiten, politie en regering weigeren een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van de mannen. Over hun lot en verblijf plaats is niets bekend. Voor de fami lies is dit een ondraaglijke gedachte Bovendien krijgen ze geen enkele materiële steun. Amnesty International probeert al enige tijd de regering van Guatema la te bewegen een volledig en onaf hankelijk onderzoek in te stellen Nederlandse boeren kunnen hierbij helpen door een brief te schrijven aan de minister van landbouw en/of de boerenvakbond in Guatemala. Omdat de brief in het Spaans gesteld moet zijn, drukken wij hier bij een voorbeeldbrief af (met Ne derlandse vertaling). U kunt deze brief overschrijven op een lucht postblad (voor f 1,— verkrijgbaar op het postkantoor) en afsluiten met uw handtekening, naam en adres. Misschien helpt ook uw brief mee zekerheid te krijgen over het lot van de vier landarbeiders en te voorko men dat mensen zomaar in. het niets kunnen verdwijnen. U kunt uw brief richten aan: Sr. Rodolfo Estrada Hurtarte, Mi nistro de Agricultura, Ganaderia y Nutricion, Palacio Nacional, Guate mala (De aanhef is: Senor Ministro). Of u schrijft aan: Confederacion Nacional Campesi- na, 19 Calle 7-48, Zona 1, Guate mala (De aanhef is hier: Senores). Italië is als reisbestemming zéér in trek. Zo behoudt hoofdstad Rome altijd zijn aantrekkingskracht. Wie kent niet de uitdrukkingen die naar de stad verwijzen: Rome is niet op één dag gebouwd; Tussen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome etc. Naast Rome, met de vele antieke bezienswaardigheden, is het noor den van Italië zeker een bezoek waard. De geliefde Italiaanse meren, de prachtige natuur en boeiende steden nodigen uit tot een bezoek. Maak keus uit: Rome-ltalië, 25-29 april (nieuw), 5-daagse vliegreis/4 overnachtingen in Rome. Wilt u de echte Romeinse sfeer proeven, kies dan voor de reis naar "de eeuwige stad". Program ma: rondrit Rome met bezichtiging belangrijkste bezienswaardigheden; bezoek schilderachtige stadje Tivoli; wandeling door mooie tuinen van Villa d'Este met meer dan 600 fon teinen; bezoek aan Vaticaanstad met Basiliek van St. Pieter en het prachtige St. Pieter-plein; bezoek aan Ostia Antica, de opgegraven handelshaven aan de Tiber; bezoek aan Via Appia, oude Romeinse weg. Noord-ltalië, 23 mei-1 juni, 10-daagse rondreis per bus/over nachtingen: 1 in Duitsland, 2 in Co mo, 3 aan de Adriatische Zee, 2 in Verona, 1 in Duitsland. In Noord- ltalië ontmoet u een afwisselend landschap dat vele culturele be zienswaardige steden bevat waar u kunt genieten van de heerlijke Ita liaanse keuken. Programmapunten: bezoek aan waterval van Schaff- hausen; tocht per kabelbaan voor prachtig uitzicht over Como; rond leiding door Milaan (woonplaats van Gullit en Van Basten) met bezichti- Het Canal Grande in Venetië. De staatssecretaris van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, drs. J.D. Gabor, heeft beslo ten het gebruik van hagelpatronen, die metallisch lood bevatten, per 1 februari 1993 te verbieden. Bij uitoefening van de jacht in ons land wordt jaarlijks circa 200 ton metallisch lood in het milieu ge bracht. Loodhagel vormt hiermee een substantieel deel van de totale loodbelasting van de Nederlandse bodem. Loodhagelkorrels die als zo genaamde valhagel in het milieu te rechtkomen, vormen bovendien een belangrijke bron van loodvergifti- ging. Dit treft in het bijzonder water vogels die deze korrels opnemen bij het fourageren. Indirect kunnen ook soorten die op de slachtoffers pre- deren, schade ondervinden van de ze valhagel. Een geschikt alternatief voor lood hagel is ijzerhagel. Gebleken is dat de effectiviteit vrijwel gelijk is aan die van loodhagel. Bovendien is het gebruik van ijzerhagel te prefereren ter voorkoming van onnodig dieren leed. De gebruikers van loodhagel- patronen hebben tot 1 februari 1993 de tijd om over te schalen naar alternatieven. ging van bezienswaardigheden; wijnproeverij; bezoek groenten- en fruitbedrijven; naar Venetië (boot tocht over Canal Grande); rondrit Verona; vrije tijd aan het mooie Gar- dameer enz. Buon viaggio - goede reis!! Europa biedt nog meer mooie reis doelen: Andalusië-Zuid-Spanje, 19-26 april, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus/logies in Granada, Cordoba, Se- villa en Jerez de la Frontera. Schwarzwald-Duitsland, 13-17 mei, 5-daagse busreis/logies in comfor tabel hotel. Lissabon-Portugal, 29 mei-5 juni, 8-daagse vliegreis/verblijf in Lissabon. Zuid-Frankrijk/Monaco, 4-15 juni, 12-daagse rondreis per bus/logies in Reims, Lyon, Avignon, Nice, de Franse Alpen en Straatsburg. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1991", kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Aunque su tiempo sera muy precioso a causa de las muchas ocupaciones que Usted tiene, sin embargo Ie pi do su atención benévo/a para lo siguiente. En vista de mi trabajo en la seccion agraria estoy muy interesado en la situa- ción de trabajadores agrarios en otros paises. Hace muy poco lei en un dia- rio Holandés en un articulo muy inquietante que aun no hay noticias sobre la suerte de quatro campesinos quienes fueron secuestrados en abri/ 1989. Luis Ruiz y Macario Pu Chivalan fueron llevados el primero de abri/ de 1989 por soldados uniformados de la finca Trinidad Miramar en la provincia de Suchitepéquez. Agapito Pérez Lucas y Nicolas Mateo fueron llevados de modo similar el 7 abril de 1989 de la misma finca. Desde la fecha de estos secuestros todas las instancias del gobierno niegan saber sobre el paradero de estos hombres. Le ruego urgentemente establecer una investigación completa e indepen- diente sobre estos sucesos y dar cuidado a que los que son responsables sean procesados. Como miembro de las Naciones Unidas, también Guate mala tiene que atenerse a la resolución 15 del subcomité de la N.U. encuan- to a la prevención y descriminación de la minoria (fechado el 10.9.1981) en la cual es consignado que los familiares tienen el derecho de saber sobre el paradero y la suerte de sus miembros. Si usted no esta en la posición de empezar a conducir una investigación so bre estos secuestros le ruego dirigirse a las personas adecuadas y harcerles llegar mi carta. Le agradezco de antemano toda la atención que Usted haya querido prestar a la presente y por su colaboración. Atentamente, uw handtekening, naam en adres. Vertaling: Hoewel uw tijd zeer kostbaar is vanwege drukke werkzaamheden, vraag ik nochtans uw welwillende aandacht voor het volgende. Vanwege mijn werk in de Nederlandse landbouwsektor ben ik zeer geïnteresseerd in de situatie van boeren in andere landen. In een Nederlandse krant las ik onlangs het verontrustende bericht dat er nog steeds niets bekend is over het lot van vier Guatemalesê boeren die in april 1989 zijn ontvoerd. Luis Ruiz en Maca rio Pu Chivalan werden op 1 april 1989 door geüniformeerde soldaten mee genomen van de plantage Trinidad Miramar in de provincie Suchitepéquez. Op 7 april 1989 werden Agapito Pérez Lucas en Nico/és Mateo in soortgelij ke omstandigheden van dezelfde plantage meegenomen. Sinds deze ont voeringen hebben alle regeringsinstanties, de politie en het leger ontkend iets te weten over de verblijfplaats van de vier mannen. Ik verzoek u dringend een volledig en onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken in te stellen, en er zorg voor te dragen dat de verantwoordelijken berecht worden. A/s lid van de Verenigde Naties heeft ook Guatemala zich te houden aan Resolutie no. 15 van het V.N. Subcomité voor de preventie van discriminatie en de bescherming van minderheden (d.d. 10.9.1981), waarin het recht van familieleden geïnformeerd te worden over het lot van hun familieleden is vastgelegd. Als u niet in de positie bent direkt een onderzoek naar deze ontvoeringen in te stellen dan verzoek ik u de juiste personen over deze zaak aan te spre ken en bij hen op een onderzoek aan te dringen, dan wel mijn brief aan hen door te sturen. Bij voorbaat dank ik u voor de aandacht die u heeft willen besteden aan het bovenstaande en voor uw medewerking. Hoogachtend, Vanaf 1 maart 1991 kunnen formu lieren voor het aanvragen van een vergunning voor het uitzetten van fazanten voor dit jaar worden ver kregen. Voor de uitgifte van deze vergunnin gen is een terughoudend beleid ge voerd in de periode 1986-1991. Gedurende deze termijn is het de bedoeling om tot een situatie te ko men waarin na het seizoen 1991/1992 slechts fazanten uit de natuur worden geoogst zonder ge kweekte fazanten uit te zetten. De jachthouders kunnen door beheer- maatregelen, gedurende deze perio de velden geschikter maken voor fazanten teneinde op de toekomsti ge situatie in te spelen. In de loop van dit jaar zullen de effecten van het beleid worden nagegaan. In terreinen waar toezicht door een jachtopzichter is geldt als norm, dat anderhalve fazant per ha geschikt leefgebied mag worden uitgezet. Voor gebieden zonder een dergelijk toezicht is de norm voor uitzetten 1 fazant per ha geschikt leefgebied. Een voor de fazant geschikt leefge bied bevat onder andere loofhout en/of naaldhout met een struiklaag van 10% of meer, of bestaat uit kleinschalige landbouwgebieden waarin voldoende dekking in de vorm van houtwallen, heggen, etc. aanwezig is. Er zullen geen vergunningen worden verleend voor natuurterreinen of ter reinen die in een goedgekeurd bestemmingsplan zijn aangewezen als natuurgebied en indien voor on aanvaardbare landbouwschade wordt gevreesd in het eigen of het aangrenzende jachtveld. Voor het indienen van aanvragen en het verkrijgen van aanvraagformu lieren dient men zich te wenden tot de districtsbureauhouder (DBH) van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij in het district waar het grootste gedeelte van het jachtveld gelegen is. De aanvragen kunnen tot 15 april a.s. bij de DBH worden ingediend. Nu het groeiseizoen weer nadert, komt voor een aantal gewassen ook een jaarlijks terugkerend probleem dichterbij: het probleem van verwil derde duiven. Deze richten elk jaar in teelten als bijvoorbeeld erwten, bonen, augurken, broccoli, spruiten en boomkwekerijgewassen veel schade aan. Deze schade wordt zowel toege bracht in het voorjaar als tijdens de oogst. De schade in het voorjaar bestaat uit het wegpikken van zaai goed, het bovenkrabben van zaad (waardoor geen kieming plaats vindt) en het aanpikken van het op komende gewas. De schade kan slechts ten dele voorkomen worden door het af schrikken en verjagen van duiven. Het afschieten van deze dieren heeft meestal meer effekt. Om het afschieten van verwilderde duiven beter mogelijk te maken, stellen Ge deputeerde Staten van Noord- Brabant in het voorjaar een ophok- periode voor duiven vast. In deze periode moeten postduiven op be paalde dagen en tijden zodanig wor den vastgehouden (opgehokt) dat ze niet kunnen uitvliegen. Hierdoor ontstaat voor de jager de mogelijk heid om zijn plicht te vervullen om de wildschade binnen redelijke grenzen te houden. De ophokperiode voor 1991 geldt van 18 maart tot en met 24 mei. De ophokplicht geldt niet voor de tijd, gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur 's morgens en tussen 17.00 uur en een halfuur na zonsondergang. Evenmin geldt de verplichting voor zaterdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen. Tenslotte is de ophokplicht niet van toepassing op het trainen van jonge postduiven. Dit omdat, volgens vertegenwoordi gers van de duivenhouders, de jon ge duiven zich in deze periode slechts 100 tot 200 meter buiten het duivenhok begeven. Zelf aktie ondernemen Aan vermindering van het aantal verwilderde duiven kunt U zelf mee werken door de in uw gebied wer kende jagers, jagerskombinatie of wildbeheereenheid te benaderen en hen te wijzen op het belang dat de land- en tuinbouw heeft bij een ge ring aantal verwilderde duiven en de mogelijkheden voor de jagers om juist in deze periode daaraan iets te doen. Het zal duidelijk zijn dat een georganiseerde aanpak tot afschot van verwilderde duiven des te meer effekt heeft wanneer in een groter aaneengesloten gebied jagers hier aan deelnemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19