Agrarisch bedrijf moet door kunnen gaan in stiltegebied Pelsdierenhouders geven lespakket uit Europese landbouworganisaties bespreken EG-prijsvoorstellen Groenboek Etikettering Nieuws SFB handelt onfatsoenlijk Informatie-avond studierichting Bedrijfskunde Delft Boek over nieuwe zomerbloemen Gewestelijke Raad in brief aan provincie: Agrarische loonbedrijven: Bloemenveiling begint met beeldveilen Inventarisatie handelsbelemmeringen ',Wm 13 Uitbreiding en nieuwvestiging van agrarische bedrijven moet in stil- tegebieden mogelijk blijven. Dat be hoort immers bij de normale ontwikkeling van de landbouw. Al dus de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap in zijn reactie op de plannen van de provin cie Zeeland om stiltegebieden aan te wijzen. De Raad schrijft dat de nota van de provincie ten aanzien van de agrari sche bedrijfsvoering in stiltegebie den niet steeds even duidelijk is. Enerzijds wordt gesteld dat d^nor- male agrarische aktiviteiten moeten kunnen doorgaan, anderzijds wordt over gebiedseigen aktiviteiten gesproken zonder uitleg wat daar onder moet worden verstaan. De Gewestelijke Raad concludeert uit de provinciale nota dat bedrijfs- uitbreiding in een stiltegebied wel mogelijk is, maar nieuwvestiging niet. Dit zal ongetwijfeld tot discus sie en onzekerheid voor de betrok ken ondernemers leiden. Het stiltegebiedenbeleid mag noch nieuwvestiging noch uitbreiding in de weg staan. Dat het voorgenomen provinciale beleid op dit gebied tot tegenstrijdi ge situaties kan leiden illustreert de Gewestelijke Raad aan de hand van het landinrichtingsplan voor Wal cheren. In dat plan is aan de Zand- voortseweg ruimte gereserveerd voor bedrijven, die verplaatst moe ten worden. Het intentieprogramma stiltegebieden van de provincie maakt dit echter onmogelijk dan wel zeer moeilijk, omdat de Zand- voortseweg in een stiltegebied is opgenomen. Toelaatbaar Duidelijkheid vraagt de Gewestelijke Raad over aktiviteiten die niet direkt verbonden zijn aan de agrarische, praktische bedrijfsvoering, zoals jacht, knalapparatuur, huis-aan- huis-verkoop, muziek op landbouw voertuigen, etc. Zijn dit gebiedsei gen aktiviteiten, die toelaatbaar zijn? De Raad dringt aan op duidelij ke omschrijvingen, zo mogelijk met een aantal concrete voorbeelden. Ook ten aanzien van het kamperen bij de boer acht de Raad meer dui delijkheid geboden. Volgens de ver ordening is kamperen bij de boer zonder meer mogelijk, maar in de nota wordt gesteld dat slechts be paalde typen van kamperen te ver enigen zijn met een stiltegebied. Ook De raad wil duidelijkheid over de vraag of activiteiten zoals het ge bruik van knalapparatuur gebiedseigen en toelaatbaar zijn in stiltege bieden. via de Hinderwet mogen aan agrari sche bedrijven geen extra akoesti sche eisen worden opgelegd. De handhaving van de verordening stiltegebieden zal via leges moeten worden bekostigd, zo stelt de pro vincie Zeeland. Dit acht de Ge westelijke Raad niet acceptabel. 'Op deze wijze wordt een algemeen be lang (de aanwezigheid van oasen van rust voor de rustzoekende mens en de handhaving van ecosystemen Bloemenveiling Westland zet 15 maart aanstaande een belangrijke stap in de geschiedenis van het vei lingwezen. Als eerste bloemenvei ling in Nederland start zij met het beeldveilen. Door toepassing van de meest geavanceerde technieken, kan vanaf die dag geveild worden middels een klok die is geprojek- teerd op een grootbeeldscherm. Met het beeldveilen slaat Bloemen veiling Westland een nieuwe weg in. De bloemen en planten zullen niet meer fysiek in de afmijnzaal te zien zijn. In plaats daarvan worden elders (in de veiling) opgenomen vi deobeelden en de bijbehorende veil- gegevens van de produkten getoond op het grootbeeldscherm. Voor Bloemenveiling Westland maakt de ontkoppeling een betere beheersbaarheid van dé- bedrijfspro cessen mogelijk. welke weinig verstoring verdragen) ten onrechte bekostigd door een specifieke groep van burgers', aldus de Raad in zijn reactie aan de pro vincie. "Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) huilt als een groot kind en be dient zich van unfaire praktijken". Dit stelt Jan Maris, voorzitter van de Bond van Loonbedrijven in Agrarisch- en Grondverzetwerk in Nederland (Boval). Maris had forse kritiek op de handelswijze van het SFB tijdens de Algemene Ledenver gadering van de Boval, vorige week op de Flevohof te Biddinghuizen. De werkgevers uit de VAGWW- sektor (aannemers grond-, water- en wegenbouw) beklagen zich over konkurrentievervalsing door de loonbedrijven. De VAGWW meent dat veel loonbedrijven ten onrechte zijn aangesloten bij de Agrarische Sociale Fondsen. Hierdoor kunnen zij goedkoper calculeren dan verge lijkbare bedrijven die zijn aangeslo ten bij het SFB. Het verschil is voornamelijk gelegen in de hogere premie ZW bij de BV-Bouw (21,25%) ten opzichte van de BV- Agrarische Bedrijven (10,4%). Maris vindt dat het SFB de zaken op een onfatsoenlijke manier opblaast door ten eerste een verkeerde voorstelling te geven van de omvang van het probleem en ten tweede door het verzoek aan de Sociale Verzekeringsraad om de indelings beschikking ten nadele van de agra rische loonbedrijven te wijzigen. "Deze laatste aktie ervaren we als een stoot onder de gordel", aldus de Bovalvoorzitter. Het SFB wil dat loon- en kuituur- technische bedrijven, die zich al dan niet naast agrarische aktiviteiten met bouwaktiviteiten bezighouden, ongeacht hun loonsomverhouding, zich moeten aansluiten bij het SFB. Er. zijn veel loonbedrijven die naast hun agrarische werkzaamhe den een relatief gering omzetdeel (tot ±10%) uit grondverzetaktivitei- ten verkrijgen. Het aantal loonbedrij ven dat voor 50% of meer afhankelijk is van grondverzetwerk- zaamheden en die nog zijn aan gesloten bij de ASF is zeer gering en betreft volgens Maris niet meer dan een tiental bedrijven, verspreid over het hele land. De handelswijze van het SFB is een regelrechte bedrei ging voor de werkgelegenheid op veel agrarische loonbedrijven. Wan neer het SFB zijn zin zou krijgen, be tekent het dat ook deze bedrijven, met een gering belang in grondver- zetwerkzaamheden, gedwongen worden deze aktiviteiten af te sto ten óf een ingrijpende verhoging te accepteren voor de totale loon kosten. De studierichting Bedrijfskunde (HBO) van de Agrarische School Delft houdt op woensdag 20 maart a.s. een extra informatie-avond. Aan de hand van het thema 'Hoeveel be drijfskunde zit er in mijn kopje kof fie?' worden alle aspecten van de studie Bedrijfskunde behandeld. De studierichting verwacht belangstel ling van iedereen, die meer willen weten over de vierjarige studie Be drijfskunde. In een aantal speciale introduktie- lessen wordt het thema 'Hoeveel bedrijfskunde zit er in mijn kopje koffie?', nader uitgewerkt. Het tra ject van planter (koffieboon), via de brander tot het kopje koffie thuis wordt behandeld. Op deze wijze la ten we zien hoe een 'bedrijfskundi ge' problemen analyseert en oplost. Alle hoofdvakken van de studie Be drijfskunde worden in dit thema geïntegreerd, te weten marketing, logistiek, bedrijfseconomie, organi satiekunde, communicatie en infor matiekunde. Ter afsluiting van de avond zal een forum met studenten, docenten en afgestudeerden van de hogeschool antwoord geven op alle vragen. Leerlingen en hun ouders zijn vanaf 19.00 uur welkom op de Brassers kade 1 in Delft(-Noord). De avond duurt tot ca. 21.30 uur. Voor meer informatie en aanmelding kunnen belangstellenden bellen naar: 015-150250 of 015-150222. Na aanmelding volgt een schriftelijke bevestiging met routebeschrijving. De Europese Commissie wil de wet telijke en bestuursrechtelijke bepa lingen in de lidstaten die nog niet zijn geharmoniseerd in het kader van de interne markt gaan inventa riseren. Deze bepalingen kunnen handelsbe- De Nederlandse Vereniging van Fok kers en Edelpelsdieren heeft een nieuw lespakket voor het basison derwijs uitgebracht. Het is speciaal bedoeld voor de hoogste groepen van het basisonderwijs. Diverse aspecten van het houden van pels- dieren, zoals huisvesting, voeding en verzorging, worden in het lesma teriaal behandeld. Tevens is een speciale zoek- en kleurplaat opge nomen. Voor de leerkracht is een aparte brochure met aanvullende in formatie over de pelsdierenhouderij uitgebracht. Het pakket is inmiddels ter kennismaking aan alle basis scholen toegestuurd. Delegaties van het Comité van Landbouworganisaties in de EG (COPA), geleid door de voorzitter, C. Heereman en van de Europese Fe deratie van Agrarische Werknemers organisaties in de EG (EFA), onder leiding van haar voorzitter, W. Con- tëssi, hebben tijdens gezamenlijk overleg met name geconstateerd dat de recente prijsvoorstellen van de Euorpese Commissie negatieve gevolgen dreigen te hebben voor al len die van de agrarische sector af hankelijk zijn. De uittocht van boeren en de aanzienlijke verminde ring van het aantal werknemers in de gehele agrarische sector kunnen de economische crisis en de sociale problemen die heersen in de landbouw- en plattelandsgebieden van de Gemeenschap slechts ver sterken. In verband met de zorg voor het op nieuw inhoud geven aan de sociale dialoog met het oog op 1992 zijn beide delegaties overeengekomen in de loop van de maand april opnieuw bijeen te komen om de richting te be palen die verbeteringen mogelijk ma ken van de levens- en werkomstan digheden van hen die leven en wer ken in de landbouw- en plattelands gebieden van de Gemeenschap. 'Een tuinboeket eenjarigen' is de ti tel van een pas verschenen boek van de hand van Julia Voskuil. Het boek geeft op een overzichtelijke manier veel informatie over een groot aantal planten voor zowel tuin als balkon. Het sortiment zomer bloemen is totaal vernieuwd en de keus aan eenjarigen is groter dan ooit. Dit is vooral te danken aan en kele Nederlandse groot- en klein handelaren in zaden. Het boek heeft een omvang van 128 pagina's, is geïllustreerd met 200 kleurenfoto's en kost f 29,50. De uitgever is Ter ra in Zutphen. lemmeringen vormen die de wer king van de interne markt alsnog in de weg zouden staan. Op grond van de inventarisatie kan de Commissie passende voorstellen aan de Raad doen. Aan de Nederlandse regering is ge vraagd aan de Commissie rapport uit te brengen over handelsbelem meringen die door het bedrijfsleven worden gesignaleerd. De VNO, NCW, KNOV, NCOV en de landbouw organisaties hebben zich bereid verklaard aan deze inventarisatie mee te werken. Bovendien kunnen ondernemingen die menen handels belemmeringen te ondervinden zich wenden tot het ministerie van Eko- nomische Zaken t.a.v. mr. R.J.P.M. Dartel. De Europese Commissie heeft een Groenboek Etikettering aangekon digd. Daarmee wil zij extra bena drukken dat het konsumentenbeleid hoog op de agenda van de Commis sie staat. Nederland dat in de tweede helft van dit jaar het EG-voorzitterschap bekleedt zal daaraan ook de nodige aandacht schenken, zo is reeds van de zijde van Ekonomische Zaken aangekondigd. Vorig jaar is een "Driejarig aktieplan" betreffende het konsumentenbeleid gepubli ceerd. Daarin staan o.a. ontwerp richtlijnen inzake algemene produkt- veiligheid, inzake oneerlijke kon- traktbedingen en inzake de aansprakelijkheid voor diensten. In Nederland staat de konsumen- tenbescherming reeds op een hoog niveau. Daarom geeft ons land hoge prioriteit aan de Europese maatrege-* len op het gebied van produktinfor-' matie aan de konsument.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13