Aardappel lijkt weer beter in de smaak te vallen Consument welwillend tegenover vers gesneden knolselderij Kursus tulpenbroeï gaat door Melding teelt AM-resistente rassen vanaf dit seizoen verplicht Rassenlijst waardeert eiwit in veldbonen Restanten aardappelen en bieten tijdig opruimen Ontheffing bietenteelt voor zaadwinning VanderHave 12 'V Het image van aardappelen bij de Nederlandse consument is verbe terd. Deze conclusie kan getrokken worden uit een jaarlijks terugkerend onderzoek van het NIVAA- Nederlands Aardappelbureau. De aardappel, anno 1991, leeft weer bij de consument. Uit bovengenoemd onderzoek blijkt dat de consument de aardappel steeds meer als een gezond, makke lijk, niet dikmakend en gezellig voe dingsmiddel ziet. Deze eigenschappen worden o.a. belicht in de campagne 'Aardappel Verveelt Nooit', die het NIVAA-Nederlands Aardappelbureau de laatste driejaar voert. De vrees dat de negatieve be richtgeving over aardappelen door milieu-organisaties het gezondheids image van aardappelen zou beïn vloeden lijkt vooralsnog ongegrond. Consumptie De verbetering van het image heeft tot gevolg dat ook de consumptie van aardappelen na ëêh jarenlange daling weer stabiliseert en zelfs stijgt. In 1987 lag het aantal dagen per week, dat een huishouden ge middeld aardappelen at op 4,9 da gen. In 1988 lag dit gemiddeld op 4,8 en in 1990 lag dit op 4,7 dagen. Nu, in 1991, ligt het aantal aardap- peldagen op 4,8. Of deze stijging doorzet is nog de vraag, maar de verbetering in het image wijst op een toekomstige stijging. Het laatste jaar van de campagne 'Aardappel verveelt nooit' heeft het NIVAA voornamelijk geadverteerd in bladen als VIVA, Marie Claire, Avant Garde en Elle. Uit het onderzoek blijkt dat het image van aardappelen bij de lezers van deze bladen meer is verbeterd t.o.v. de landelijke ontwik keling van het image. Het image is verbeterd door een aantal factoren: - De hernieuwde aandacht van het winkelbedrijf voor aardappe len, resulterend in een breder as sortimenten een betere presentatie. De activiteiten van de Neder landse aardappelhandel, zoals in troductie van merken en diverse promotieacties. Een algemene trend bij de con sument naar gezond, vers voedsel. De collectieve campagne van het NIVAA-Nederlands Aardap pelbureau. Vers gesneden knolselderij kan een welkome aanvulling zijn op het aan bod van bewerkte groenten. Uit on derzoek is gebleken dat de consument welwillend staat tegen over dit produkt. Het marktonderzoek is in de zomer- van 1990 uitgevoerd door het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, met medewerking van een stagiaire van de Agrarische Hogeschool Delft. Aanleiding tot het onderzoek was een gesprek van de knolselderij-telersvereniging Zuid- West Nederland met het PGF, naar aanleiding waarvan het idee naar voren kwam om een kleinschalig oriënterend marktonderzoek uit te voeren naar de marktkansen van vers gesneden knolselderij in Neder land. Dit produkt wordt voorverpakt op onder andere de Belgische en Franse markt aangeboden, maar in Nederland echter nog niet. Er is gekozen voor een face-to-face straat-enquête. Van de 205 onder vraagde personen kenden er 200 het produkt knolselderij. Van de 200 kenners gaf 20 procent te kennen knolselderij niet te eten om redenen van 'niet lekker' of 'weinig ge bruiksmogelijkheden'. Van knolselderij-eters koopt driekwart wel eens verse knolselderij. Deze respondenten verwerken de verse knolselderij veelal in de (erw tensoep. Op de vraag of men nog andere gebruiksmogelijkheden van verse knolselderij kent scoort vooral het gebruik als salade hoog. Een groot deel van de ondervraagden weet echter geen tweede ge bruiksmogelijkheid op te noemen. Kopers van verse knolselderij vinden het moeilijk om aan te geven wat nu de voor- of nadelen zijn van het ver se produkt zoals het nu in de win kels wordt aangeboden. Het meest genoemde voordeel was de vers heid en als nadeel kwam veelal de hoeveelheid, bewerkelijkheid en het vuile uiterlijk van bet produkt naar voren. De reakties op het vers gesneden knolselderij zoals deze op de foto's afgebeeld stond waren veelal posi- Het eiwitgehalte van het witbloeien de veldbonenras Toret komt volgens kweker Barenbrug gemiddeld uit op 35,5 procent in de drogestof. Bij bontbloeiende veldbonen ligt dit ge middeld op 29,9 procent in de dro gestof. Op de rassenlijst staan voor de verschillende veldbonenrassen nu ook waarderingen voor het eiwit gehalte, een stap in de goede rich ting vindt Barenburg. TNO heeft onderzoek gedaan naar de vertering door biggen van wit- en bontbloeiende veldbonen. Hieruit blijkt dat het eiwit van witbloeiers veel beter verteerbaar is dan het ei wit van bontbloeiers (resp. is 85 procent en 69 procent van het eiwit verteerbaar). Witbloeiende veldbo nen hebben bovendien een betere verteerbaarheid van de overige kool hydraten en ook van de organische stof. Volgens het kweekbedrijf is er nog een ander voordeel verbonden aan het gebruik van het ras Toret: tief. Voor bijna driekwart van de on dervraagde personen was het gemak veruit het belangrijkste voor deel voor het op deze wijze aanbie den van verse knolselderij. Bijna 70% van de respondenten gaf te kennen vers gesneden knolselderij (wel eens) te willen kopen. Uit het onderzoek blijkt dat de con sument welwillend tegenover vers gesneden knolselderij staat. Ander zijds is de produktkennis klein wat tot uiting komt in weinig kennis van gebruiksmogelijkheden. Recepten informatie en het benadrukken van de positieve eigenschappen van knolselderij (als rauwkost goed voor de lijn, vochtafdrijvend) is daarom belangrijk. Het mengen van gesne den knolselderij met andere produk- ten (b.v. wortelen) maakt het produkt ook aantrekkelijker. De huidige consument is gevoelig voor produkten die de bereiding van de maaltijd vergemakkelijken. Vers gesneden knolselderij kan daarom een welkome aanvulling zijn in het marktsegment van bewerkte groenten. Om besmettingen te voorkomen moeten restanten van suikerbieten, voederbieten en aardappelen tijdig worden opgeruimd. In Zeeland en Brabant is een verordening van kracht die het verbiedt om na 1 april suikerbieten, voederbieten en afval van deze produkten voorzover er nog blad aan zit in voorraad te heb ben. Voor aardappels en aardappel restanten geldt 15 april als 'fatale' datum. Bieten en bietenafval kunnen besmet zijn met een virus, dat de vergelingsziekte veroorzaakt. De besmetting kan door luizen worden overgebracht op bietenplantjes in het veld. Daarom is het nodig dat aan de bieten en bietrestanten geen blad meer zit op het moment dat de bieten boven de grond komen. De Algemene Inspectie Dienst con troleert de naleving van de verorde ning. Het blijkt elk jaar weer dat een aantal mensen zich niet aan de re gels houdt en een waarschuwing of een proces-verbaal 'oplopen. Zorg er daarom voor dat de bieten en het afval voor 1 april opgeruimd zijn. Aardappelen Niet uitgeplante aardappelen of af val van aardappelen waarop sten gels met blad voorkomen moeten voor 15 april verwijderd zijn. Ook dit is in Zeeland en Noord-Brabant bij verordening bepaald. Het verbod geldt niet voor aardappelen, die bestemd zijn om te worden uitge- plant. Verder is men verplicht voor dat aardappelen worden afgevoerd naar een buiten het bedrijf gelegen plaats zodanige maatregelen te ne men dat zich aan deze aardappelen of aan het afval geen stengels met blad kunnen ontwikkelen. De campagne 'De aardappel verveelt nooit' begint vruchten af te werpen De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant heeft onlangs aan VanderHave ont heffing verleend van het verbod om voeder- en suikerbieten voor zaad winning te telen. Deze ontheffing is in het belang van de bietenteelt (veredelingswerk) verleend onder een groot aantal voorwaarden. Voor een beperkt aantal kleine locaties is ontheffing verleend aan het Kweek bedrijf en Zaadhandel VanderHave B.V. te Rilland in gebieden waar geen of nagenoeg geen bieten ge teeld worden. De perceeltjes waarvoor ontheffing verleend is zijn gelegen in de Wouwse Plantage, Bergen op Zoom, Hoogerheide, Ossendrecht, Huijber- gen en Heimolen. Voor het toezicht en de naleving van de gestelde voorwaarden is een Controle commissie ingesteld. De Controlecommissie zal alles nauwlettend volgen en bietenperce len van derden in de omgeving van de locaties waarvoor ontheffing is verleend bij de controle betrekken. Indien in de loop van 1991 bietente lers van mening zijn dat in hun bie tenpercelen vergelingsziekte optreedt die mogelijk het gevolg is van nabij gelegen zaadbietenveldjes dienen zij dit te melden bij de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap voor Noord-Brabant, Postbus 512, 5000 AM te Tilburg (telefoon nummer 013-426429). De voor aanstaand najaar geplande kursus tulpenbroei gaat definitief door, dankzij de grote belangstel ling. Dit bleek na de onlangs door Westland Berkel Bloemenveilingen Holland georganiseerde open mid dagen. De kursus vindt plaats in Goes. De kursus is gericht op akkerbou- wers/bollentelers die belangstelling hebben voor de tulpenbroeierij, of die hiermee recentelijk zijn begon nen. De kursus, die vanaf 24 okto ber a.s. gedurende zes donderdagmiddagen wordt gehou den, wordt georganiseerd door de KAVB in samenwerking met de DLV Lisse en de bloemenveiling. Meer in formatie kunt u verkrijgen bij Peter Cuppen, stafmedewerker assorti mentsbeleid Bloemenveiling West- land, tel. 01740-33676. De door de bloemenveiling gehou den open middagen bij twee akker bouwbedrijven in Zuid-West Nederland zijn overigens zeer goed bezocht. Ongeveer 80 personen maakten kennis met de manier waarop op een bestaand akker bouwbedrijf de tulpenbroeierij kan worden ingepast. Naast de belang stelling voor het broeien in de kas was de meerderheid geïnteresseerd in het broeien van tulpen in een daarvoor aangepaste schuur of stal, onder kunstlicht. Het witbloeiende veldbonenras Toret. bontbloeiende veldbonen bevatten tannine, een reden dat de veevoerin- dustrie ze niet graag verwerkt. Wit bloeiende veldbonen bevatten daarentegen geen tannine en zijn daarom wel geschikt voor varkens voer. Dit wordt bevestigd door on derzoek van TNO. In het kader van de regels voor de aardappelteelt moet met ingang van seizoen 1991, de teelt van rassen die resistent zijn tegen aardappel moeheid (AM) gemeld worden aan de Plantenziektenkundige Dienst. Dit als gevolg van de nieuwe regels voor de aardappelteelt. Het niet melden betekent, dat wordt aange nomen dat géén AM-resistent ras is geteeld. Met het invoeren van de verplichte melding van AM-resistente rassen wordt vooruit gelopen op de nieuwe regels voor de aardappelteelt in 1997 en 1999. De meldplicht voor de grondontsmetting blijft ge handhaafd. Voor het noordoostelijk zand- en dalgrondengebied gelden beide hier genoemde meldplichten niet (met uitzondering van de teelt van pootgoed). Het melden van de teelt van AM- resistente rassen dient binnen twee weken na poten (uiterlijk 15 mei) plaats te vinden aan de districtskan toren van de Plantenziektenkundige Dienst. De melding dient te gebeu ren op het daarvoor bestemde for mulier vergezeld van een schets van het perceel op'een kopie van een kaart. De formulieren zijn verkrijg baar bij de districtskantoren van de Plantenziektenkundige Dienst. De nieuwe regels voor de aardap pelteelt zullen met ingang van 1997 van kracht worden. Tot dat jaar kan volgens de huidige regels worden geteeld. Het is echter belangrijk, dat al eerder wordt ingespeeld op de nieuwe regels zodat het teeltplan geleidelijk kan worden aangepast. Dit geldt met name voor de 1 op 4 teeltregel, die in 1999 van kracht wordt. De teelt van een vatbaar ras in een 1 op 4 schema is met ingang van 1999 alleen toegestaan als ten minste één van de twee voorgaande teelten in een 1 op 4 schema een AM-resistent aardappelras betrof. De 1 op 3 teelt is met ingang van 1997 alleen toegestaan als afwisse lend een vatbaar of een resistent ras wordt geteeld. De 1 op 2 teelt zal met ingang van 1997 verboden zijn. De vroegrooiregelingen blijven bestaan. De grondontsmetting heeft met ingang van 1997 geen betekenis meer voor het teelt schema. Nadere informatie over het melden van AM-resistente rassen en de re gels voor de aardappelteelt is te ver krijgen bij de districtskantoren van de Plantenziektenkundige Dienst. Het adres van de PD in Roosendaal is: Vughtstraat 30, 4700 BE Roo sendaal, tel. 01650-37753.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 12