kopje onder? Landbouw in Biesbosch 10 Reportage Boeren maken zich ongerust Dit om de Brabantse en Sliedrecht- se Biesbosch aan elkaar te kunnen verbinden. Dat deze ingreep een ex tra investering vraagt van 20 mil joen gulden ten opzichte van het oorspronkelijke plan en dat er nog eens vele miljoenen nodig zijn voor aankoop van gronden, lijkt geen rol te spelen. Op de bedreigde gronden zitten elf landbouwbedrijven, deels op partikuliere grond, deels op grond van Domeinen. En hoewel niet elke boer een opvolger heeft, blijft de teloorgang van honderden hektares vruchtbare landbouw grond toch een pijnlijke ingreep. "Veel mensen hebben een verkeerd beeld van de Biesbosch. Ze denken dat de Biesbosch alleen bestaat uit kreken en rietkragen met zeldzame watervogels. Een prachtig rekreatiegebied waar je met je plezierbootje doorheen kunt varen. Maar de Biesbosch is meer. Het is ook een groot en vruchtbaar landbouwgebied. De land- bouwpolders bepalen mede het beeld van de Biesbosch, waarin landbouw en natuur zo mooi samengaan. Als boeren in de Bies bosch willen we niets liever dan dat unieke landschap in stand houden". opstelling van dit plan heeft gespeeld. "Hoewel de landbouw niet officieel in het overlegorgaan vertegenwoordigd was heeft De Ja ger zich in de loop der jaren met de van hem bekende vasthoudendheid in het overlegcircuit weten te neste len. Hij is een gerespekteerd gesprekspartner vanuit de land- bouw en' zijn werk is zeker niet voor niets geweest. Toch blijven er een aantal zaken, die voor ons moeilijk liggen. Dat komt omdat juist in de laatste maanden nieuwe aanslagen vanuit de natuur- en milieuhoek op de landbouwbelangen worden ge pleegd". Dijkverzwaring Het sein voor de boeren in de Noordwaard sprong eind vorig jaar op rood toen plotseling bleek dat sluiting van de dijkring rond de Noordwaard ter diskussie werd gesteld. Na een lange voorberei dingsperiode dreigt de voltooiing van dit plan op het laatste moment toch nog te sneuvelen. In de provin ciale koördinatiekommissie dijkver- betering is het idee gerezen om een gebied van 800 ha uitstekende landbouwgronden buitendijks te houden. Men wil dit gebied inrich ten als natuurontwikkelingsgebied en gedeeltelijk onder water zetten. Wat betreft de dijkverzwaring in de Noordwaard vindt het Waterschap Alm en Biesbosch als verantwoor delijke instantie voor de beveiliging van het gebied verdere vertraging overigens onaanvaardbaar. De door- braakkans is nu 1 op 100 jaar, ter wijl dit 1 op 2000 jaar moet zijn. Het wil in elk geval een datum vast stellen waarop er absolute duide lijkheid moet zijn. De gemeente Werkendam zit op dezelfde lijn. Van Hoven - zelf waarnemend dijkgraaf - voegt er aan toe dat de grondeige naren in het verleden al hun finan cieel aandeel in de kosten van dijkverzwaring hebben geleverd. "Het wordt tijd dat we eindelijk eens iets terugzien voor het geld dat we ingevolge de Deltawet moesten Landbouw en natuur bepalen samen het karakteristieke landschap in de Brabantse Biesbosch Jan Paul van Hoven, boer in de Jan- nezandpolder op een bedrijf van 445 ha (akkerbouw en veehouderij), maakt zich tot spreekbuis van veel bedrijfsgenoten in de Biesbosch als hij zijn ongerustheid en ongenoegen uitspreekt over de oprukkende na tuur en rekreatie. Hij heeft er alle re den toe, want er staat niets minder op het spel dan het voortbestaan van een groot aantal agrarische be drijven in de Biesbosch. Jan Paul van Hoven: geen on evenredig zware offers van de boeren vragen. De Brabantse Biesbosch is samen met de Dordtse en Sliedrechtse Biesbosch aangewezen als Natio naal Park in oprichting. En hoewel die aanwijzing niet zonder overleg met de landbouw tot stand is geko men, moesten veel boeren toch wel even slikken toen vast kwam te staan dat ze een groot nationaal er kend en beschermd natuurgebied naast de deur kregen. Wat zou dat gaan betekenen voor de bedrijfs voering? Het is niet bij die ene, moeizaam aanvaarde beslissing over het Natio naal Park in oprichting gebleven. Daar overheen kwamen voorne mens en plannen in het kader van het natuurbeleidsplan, de ekologi- sche hoofdstruktuur, buffergebie- den, de vierde Nota Ruimtelijke Ordening, ontwikkelingen rond de aanleg van een vierde spaarbekken, veranderende inzichten ten aanzien van dijkverzwaring. Kortom, een scala van op elkaar ingrijpende en elkaar deels overlappende zaken, die in ieder geval één ding gemeen had den: aan de oorspronkelijke afspra ken over de begrenzing van het Nationaal Park in oprichting werd en wordt flink geknabbeld. '«-'Ik heb wel eens de indruk", zegt Van Hoven, "dat ze het liefst de hele Noord waard van de Brabantse Biesbosch, die nu nog grotendeels uit goede landbouwpolders bestaat, onder water zouden willen zetten en dus als natuurgebied willen inrichten". Goede tijden Het is nog maar goed 20 jaar gele den dat de boeren in de Brabantse Biesbosch goede tijden tegemoet leken te gaan. Volkerak en Haring vliet waren net afgesloten in het ka der van de Deltawerken. Het getijdeverschil was teruggebracht van 1.80 m tot 20 cm. De Bies bosch was eindelijk verlost van het immer dreigende water nadat het In de Biesbosch zijn nog niet alle dijken op deltahoogte gebracht gebied decennia lang een komber- ging was geweest, een buffer voor het bij storm en vloed oprukkende water. Na 1970 maakte de natuurlijke wa terlozing in de polders plaats voor bemaling. Kreken werden afgeslo ten van het buitenwater en gemalen geplaatst. Een grootscheepse ruil verkaveling zorgde voor een goede infrastruktuur. Er ontstonden in feite twee grote landbouwgebieden, de Oostwaard en de Noordwaard, doorsneden door prachtige natuur gebieden. In de Zuidwaard kocht Staatsbosbeheer op grote schaal grond aan, waaronder de land bouwpolders, om de natuurbelan- gen in dit gebied veilig te stellen. In de zestiger en zeventiger jaren zou den in de Zuidwaard 650 ha land bouwgrond en 100 ha natuurterrein worden opgeofferd aan de aanleg van drie spaarbekkens voor drinkwater. De landbouwbedrijven in de Noord en Oostwaard investeerden en mo derniseerden intussen in hoog tem po. In ijver en ondernemingsgeest traden ze daarmee in het spoor van vele generaties biezen-, riet- en griendboeren die hen voorgingen. Mede door de ruilverkaveling kwam in deze gebieden een grote struk- tuurverbetering in het gebied tot stand. De moderne bedrijven hiel pen de Biesbosch aan een uitste kende reputatie. Het was er goed boeren. In de tachtiger jaren ver schenen er enkele donkere wolken aan het firmament. Nederland moest een aantal Nationale Parken krijgen en de Biesbosch werd er één van. De aanwijzing werd door de boeren weliswaar niet met gejuich ontvangen, maar men accepteerde het als onvermijdelijk. Temeer, om dat de landbouwbelangen redelijk veilig bleken te zijn. Intussen is het voorontwerp van het beheer- en inrichtingsplan klaar. Van Hoven praat met respekt over de rol die de heer G.J. de Jager van de Willem ll-hoeve in Werkendam bij de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 10