22göiüTo Akkerbouw [7] Belang akkerbouwer ondergeschikt aan dat wat de konsument vraagt Forumdiskussie studiedag stichting SPP in Aardenburg Landbouwschap akkoord met versterking kwekersrecht Rassenberichten granen Succesvolle studiedag over marktgerichte produktie in Aardenburg "In het kader van het marktgericht produceren is ondernemerschap vereist dat werkt via de een of andere vorm van 'integrale keten beheersing'. Hierin is het belang van de akkerbouwer ondergeschikt aan datgene wat de konsu ment vraagt. Bovendien kan deze vraag wisselen, dat wil zeggen dat een flexibele opstelling van de teler wenselijk is". Dit verkondigde ir. M.J. Vervoort van het agrarisch-adviesbureau Agro Ser tijdens de studiedag "Marktgericht produceren. Ja, maar hoe?" op de volkshogeschool Zeeland te Aardenburg vorige week donderdag. De aanwezigen luisteren naar een van de sprekers. De studiedag was georganiseerd door de stichting Stimulering Plant aardige Produktie samen met de volkshogeschool. Ca. 70 belang stellenden vonden het programma interessant genoeg om de dag mee te maken. Na de opening van dag voorzitter ir. L. de Wit ("Wij kunnen u vanuit de SPP geen algemeen re cept bieden, ware dat mogelijk dan hadden we u heus wel een briefje toegestuurd en u niet allen hierheen laten komen") voerden vier sprekers het woord, 's Middags bespraken de deelnemers verdeeld in vijf werk groepen evenzovele hoofdthema's over marktgerichte produktie. 's Avonds was er een forumdiskussie. Volgens Vervoort moet de opstelling van de akkerbouwer een fundamen tele wijziging ondergaan bij de "kanteloperatie" van volumegericht naar marktgericht produceren. "Be slist u bij volumegericht produceren zelf wanneer u uw tarwe zaait, welk ras u teelt, hoe u bemest, wanneer en waarmee u spuit, wanneer u oogst en aan wie u verkoopt, in het marktgerichte produktiemodel kiest u voor een partner (of wordt u geko zen). Ik zie daardoor in de toekomst een scherpere scheiding ontstaan tussen enerzijds de aanbieder of teelttechnisch verzorger van de grond, en anderzijds de gespeciali seerde ondernemers die opereren in een IKB-systeem. Integrator De heer Vervoort introduceerde een nieuwe funktie, die van integrator. De integrator speelt in het IKB- systeem een centrale rol tussen on derzoek en ontwikkeling (research and development), producenten, verwerkers en vermarkters. Met elk van deze vier partijen onderhoudt de integrator connecties. De man van Agro Ser hield zijn gehoor voor dat er een enorme konkurrentie komt - zeker met de aanstaande open grenzen in Europa - zowel tus sen de verschillende integra tors/merken als tussen de verschillende produktiegebieden. "Als een bepaald gebied op grond van een aantal selectiecriteria 'beter scoort' dan een ander gebied, dan zal de integrator in de beste regio neerstrijken. Hij gaat daar zitten waar de omstandigheden het best zijn". Zeeland Naar de mening van Vervoort moet de provincie Zeeland zich op een aantal punten ontwikkelen om als "IKB-produktiegebied" aantrekkelij ker te worden. Zo dient er een be leid gevoerd te worden dat nieuwe agri-business aktiviteiten aantrekt en moet getracht worden belangrij ke ontwikkelings- en onderzoeksor ganisaties binnen te halen. Daar gaat altijd een belangrijke "spin off" van uit. Ook dient er een aktie- ve campagne gevoerd te worden om de instelling en opstelling van de akkerbouwers te veranderen. Verder zou invoering van een aantal IKB- systemen gestimuleerd moeten worden door het opzetten van een demonstratieprojekt, aldus de heer Vervoort. Hij bracht naar voren dat er zich in de toekomst zeker mogelijkheden zullen voordoen en dat het van het ondernemerschap van de telers af hangt of zij deze kansen zullen grij pen. "Nog beter is het om mogelijkheden af te dwingen, zoals in de Flevopolder gebeurt. Akker bouwers bouwen daar gezamenlijk een patatfabriek, fruittelers werken aan een appelschilfabriek. De pro vincie. Flevoland vervult hierin een ondersteunende rol. Of het nu de akkerbouwers zelf zijn die de kop pen bij elkaar steken of dat er nieu we ondernemers opstaan, van belang is dat er meer agro- industriële bedrijven komen die voor hun produktie hoogwaardige teelten nodig hebben. 'Grazing' Coördinator G.J. Kornet van Grobe- ka BV hield een betoog over de trends die leven onder de afnemers van vollegrondsgroenten. Hij zei on der meer dat de konsument steeds meer wil genieten. "Kopen, berei den en konsumeren van voe dingsmiddelen moet gemakkelijk en aangenaam zijn. De vraag naar vari atie, afwisseling van smaak, vorm en kleur zal naar verwachting alleen nog maar toenemen. Assortiments verbreding is daarom noodzakelijk. De groene asperge is een goed voorbeeld van een nieuw, snel en makkelijk te bereiden groente: men hoeft er weinig van weg te gooien, smaak en kleur zijn anders dan van witte asperge en bovendien is de kooktijd veel korter (slechts zeven minuten)". Daarnaast worden de maaltijden steeds minder gezamenlijk gebruikt. Door aktiviteiten buitenshuis van fa milieleden wordt het vaste huishoud- ritme steeds meer verstoord. Men scharrelt zelf iets in de keuken bij el kaar, en eet op onregelmatige tijdstippen. Hiervoor is zelfs al de Engelse term 'grazing' gelanceerd, aldus Kornet. Het aanbod moet vol gens hem met deze individualise ringstrend rekening houden. Regionalisering Ir. A. van Genderen van Konsumen- ten Kontakt vertrouwde de aanwezi gen toe dat de aktie van verschillende konsumentengroepen (waaronder KK) tegen het - in hun ogen ongebreidelde - gebruik van chemische middelen bij aardappels niet zozeer tegen de aardappel was bedoeld, maar dat de aardappel een produkt was dat zich goed leende om de problematiek duidelijk te ma ken. Hij bestreed dan ook de tegen stelling tussen landbouw en milieu. "Wij willen graag samen met de landbouworganisaties kijken welke mogelijkheden er zijn om verbeterin gen aan te brengen in de produktie- methoden". Verder brak Van Genderen een lans voor het toevoegen van een bepaal de meerwaarde aan regionale pro- dukten. "Net als bij Bordeaux wijnen of Parmezaanse kaas ver dient het aanbeveling aan bepaalde andere produkten een regionaal imago te geven. Een dergelijk pro dukt moet dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen, zoals een be paalde teeltmethode (milieuvriende lijk), funktie in het landschap, verwerking in eigen regio etc. Het Zeeuws boerenbrood is een voor beeld dat hier goed in zou passen. Het moet wel groot aangepakt wor den, dat wil zeggen dat er zoveel mogelijk organisaties bij worden be trokken, zoals toeristenvereni gingen". Het Landbouwschap gaat akkoord met een voorstel van de minister van landbouw om het kwekersrecht te verlengen. Voor de meeste ge wassen wordt de duur opgetrokken van 20 naar 25 jaar, voor aardappe len van 25 naar 30 jaar. Dit blijkt uit een brief van het schap aan het mi nisterie. Versterking van het kwekersrecht is noodzakelijk om bij de tijd te blijven, aldus het Landbouwschap. Boven dien is dit nodig om het octrooirecht buiten de deur te houden als be scherming van nieuwe planteras sen. Het Landbouwschap vreest dat het veredelen vanuit beschermde rassen onder het octrooirecht niet meer mogelijk zal zijn. Onlangs zijn door het CRZ te Wage- ningen nieuwe rassenberichten uit gebracht over zomertarwe, zomergerst en haver. Van zomer- gerst werd vorig jaar opnieuw min der verbouwd, het areaal bedroeg 29.000 ha. In 1990 werd 5400 ha zomertarwe en 3300 ha haver verbouwd. In het middagprogramma van de studiedag werd er groepsgewijs met de inleiders van gedachten ge wisseld over de diverse aspekten die samenhangen met de "over gang" naar een meer marktgericht produceren. De meest belangrijke zaken die hierbij naar voren kwa men werden in het avondgedeelte verder uitgediept door een forum bestaande uit de inleiders. Tevens hadden in het forum zitting de heer A.W. Bierens, direkteur Cebeco- Zuidwest; drs. E.T.A. Maerman, di rekteur veiling CVZ en de heer J. Kodde, voorzitter van de 3 Zeeuwse landbouworganisaties. In de inleidingen werd diverse keren de nadruk gelegd op de relatie tus sen een meer marktgericht produ ceren en een meer milieuvriendelijk produceren. Van diverse zijden werd er gepleit voor een verdergaande harmonisatie van de regelgeving in E.E.G.-verband. Wat betreft de groente- en fruitsektor zijn er voor de meeste produkten reeds E.E.G.- voorschriften met betrekking tot ko mende residu-toleranties. Het staat ieder land echter vrij om individueel deze normen verder aan te scherpen. De heer Maerman wees er in dit verband op dat het sinds 1 januari van dit jaar toegestaan is om ook klasse II produkt te exporteren. Voor de langere termijn zal men echter moeten blijven streven naar een zo hoog mogelijke kwaliteit, teneinde de exportmogelijkheden verder uit te bouwen. Het is daarom ook dat er binnen het Centraal Buro Tuin bouwveilingen gesproken wordt over het ontwikkelen van een eigen veiling-, c.q. kwaliteitskeurmerk. Door het forum werd ook ingegaan op de rol van standsorganisaties en coöperaties bij het streven naar een meer marktgerichte produktie. De heer Bierens wees erop dat de coö peratie in deze slechts een middel is, en zeker geen doel. Bij het zoe ken en inslaan van nieuwe wegen hebben de leden het voor het zeg gen. Het is dan zeker ook zeer be langrijk dat bij de overgang naar een meer marktgericht produceren de leden zich hierbij zeer dicht betrok ken voelen, en hun mening kenbaar maken. Het moet zeker niet zo zijn dat de producenten zich in een min dere positie ten opzichte van de af zet behoeven te voelen, aldus de heer Kodde. Een algemeen geldende oplossing is niet te geven, maar wel kan iedere producent zoeken naar zijn specifieke mogelijkheden. Het vormen van telersgroeperingen dient bij de uitwerking voorop te staan. Dit geeft tevens de mogelijk heid om met de afzetorganisaties konstruktieve afspraken te maken. Door de forumleden werd gewezen op een aantal speerpunten waarop producenten, maar ook de afzet, zich zullen moeten richten. Dit zijn Integrale Keten Beheersing (1KB), een aktieve afzetbevordering waar bij er ingespeeld wordt op de vraag van o.a. grootwinkelbedrijven, en het starten met geïntegreerde en geregistreerde teelten. Door Grobe- ka wordt een aantal van deze zaken reeds in praktijk gebracht. Ook vei ling CVZ zal dit najaar een geïnte greerd geteeld produkt voor de klok brengen. De konsument zal dan echter wel duidelijk gemaakt moeten worden wat hij of zij onder een geïntegreerd geteeld produkt dient te verstaan, aldus de heer Van Genderen van Konsumenten Kontakt. Ook dat soort zaken dienen volgens hem bij een gestruktureerd overleg tussen landbouworganisaties en konsu- mentenorganisaties aan de orde te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9