Gewestelijke Raad Brabant vraagt duidelijkheid over natuurbeleid Nieuwe POOC folder is uit! CURSUS INFO Programma '91/92 Quota voor slachtkuikens Buitenstaander Kredietverlening RABO fors gestegen KENNIS IN KWALITEIT KOST TIJD Nieuw hoofdkantoor Interpolis 'üm De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant heeft besloten om aan het bestuur van het Landbouwschap ter benoe ming voor te dragen de heren Ir. A.J. Latijnhouwers en W. Banning als voorzitter respectievelijk vice- voorzitter van de Gewestelijke Raad. Tevens heeft de Gewestelijke Raad besloten om op voordracht van de betreffende commissie ter benoeming voor te dragen bij het Dagelijks bestuur van het Land bouwschap: de heren ir. L.J. Volle- bregt en W. Banning als voorzitter respectievelijk vice-voorzitter van de Commissie Grondgebruik van de Gewestelijke Raad; de heren L.A. Snoek en W. Banning als voorzitter respectievelijk vice-voorzitter van de Commissie Landbouwambachten van de gewestelijke Raad; de heren W. Banning en C. Roeien als voorzit ter respectievelijk vice-voorzitter van de Sociale Commissie Land- en Tuinbouw van de Gewestelijke Raad. Provinciaal beleid De herziening van het Streekplan Noord-Brabant is in procedure; het Milieubeleidsplan en het Waterhuis houdingsplan zijn vastgesteld. Hier door komt er tekening in het provinciale beleid op het terrein van de ruimtelijke ordening, milieu en water. De Gewestelijke Raad heeft gediscussieerd over de randvoor waarden, die aan de landbouw gesteld gaan worden en hoe de landbouw daarop zou moeten reageren. Naast de randvoorwaarden ten aan zien van milieu en water, zal de uit voering van het natuurbeleid ingrijpend zijn. In dat kader is van de 320.000 ha landbouwgrond in Noord-Brabant circa 50.000 ha op genomen in een ecologische hoofd structuur. Hiervan zal 5.000 ha worden verworven als natuuront wikkelingsgebied en circa 15.000 ha als reservaatsgebied in het kader van de uitvoering van de relatienota. Circa 10.000 ha zal worden aange wezen als beheersgebied in het ka der van de relatienota. Voor de resterende 20.000 ha zal het ruim- In 1990 is de totale uitstaande kre dietverlening van de Rabo-bank aan de private sektor met 8% of f 10,8 "miljard gestegen tot f 128,1 miljard (115,6). De spaarmiddelen stegen van f 4,5 tot f 6,3 miljard. De kre dietverlening aan de agrarische sek tor steeg in 1990 met 11% tot f 7,68 miljard. Het aandeel van de landbouw steeg met 6% van f 4,15 tot f 4,42 mil jard, dat van de tuinbouw liep terug met 3% van f 1,70 tot f 1,64 mil jard, terwijl voor de overige agrari sche bedrijven de kredietverlening met 49% steeg van f 1,08 tot f 1,62 miljard. De kredietverlening aan handel, industrie en diensten nam toe met 22% van f 9,19 tot f 11,26 miljard. Inklusief het verze keringsbedrijf Interpolis dat per 1 ju ni 1990 werd geïntegreerd in de RABO organisatie kwam de ba lanstelling 1990 uit op f 201,9 mil jard (172,4). De totale baten namen toe met 12,4% (7,7) tot f 7,85 mil jard (5,22). Verwachtingen De externe omgeving waarin de RA BO haar bedrijf uitoefent is voor 1991 op tal van punten ongewis. De onzekerheden zijn nog groter dan voorgaande jaren het geval was, al dus de RABO. Wel is duidelijk dat er van conjuncturele teruggang sprake zal zijn, wat naar verwachting zal leiden tot een zekere afvlakking in het groeitempo van het aktiviteiten- niveau. telijk beleid de eventueel aanwezige natuurwaarden veilig dienen te stellen. De Gewestelijke Raad acht het ge wenst dat er op korte termijn duide lijkheid komt over het te voeren beleid. Hij is bereid om actief mee te werken aan een snelle begrenzing wanneer aan enkele voorwaarden wordt voldaan, zoals onder andere: - een volwaardige verplaatsingsre geling voor bedrijven die gelegen zijn in aan de landbouw te ont trekken gebieden, die elders toe komstperspectief zoeken en een aankoopregeling wanneer bedrij ven in hun ontwikkeling te ver gaand worden beperkt; - een planologisch basis beschermingsniveau, die de be staande bedrijfsvoering niet be perkt en op de tijd afgestemde ontwikkelingsruimte laat. Vierde Nota In het kader van de inspraak over deze nota is de Gewestelijke Raad aanvullend op de reactie van het Landbouwschap ingegaan op het voorgestelde beleid inzake de ruim telijke hoofdstructuur in relatie tot de land- en tuinbouw in Noord- Brabant. Bij de realisering van de ecologische hoofdstructuur, die veel tijd en geld zal vergen, zullen de belangen van de daarbij betrokken agrarische be drijven veilig dienen te zijn gesteld. Geconstateerd moet worden dat op dit moment de daarvoor benodigde instrumenten niet toereikend zijn. Binnen de gronden met accent op landbouw is geen noodzaak aanwe zig voor een opsplitsing in verschil lend gebiedsgericht beleid. Gezien de intensiteit van de land- en tuin bouw in Noord-Brabant is de oranje koers, zoals omschreven door het Landbouwschap Den Haag, voor al le blijvende landbouwgronden op zijn plaats. In deze oranje koers dient met inachtneming van een al gemene milieukwaliteit ruimte te worden geboden voor een optimaal agrarisch ruimtegebruik. Adviestarieven loonwerkzaamheden De Commissie Landbouwambach ten heeft een unaniem advies uitge bracht over de adviestarieven voor loonwerkzaamheden in 1991. Deze adviestarieven, die vanwege de stij ging van de loonkosten, de brandstoffen, de rente en van de nieuwwaarde van de machines iets hoger zijn dan in 1990, zijn conform de voorstellen vastgesteld. Naar aanleiding van de notitie "Eva luatie provinciale loonwerktarieven" van de Afdeling Landbouwambach ten van het Landbouwschap heeft de Gewestelijke Raad als oordeel uitgesproken dat het, mede gelet op de grote verscheidenheid in werk tuigen, de grondsoort, enz., de voor keur heeft om per provincie adviestarieven vast te stellen. Verordening Vergelingsziekte Aan het kweekbedrijf Van der Have Afgelopen week heeft u de nieuwe POOC folder in de bus gekregen. In deze folder vindt u het komplete aanbod voor het komende winter seizoen, dat het POOC in samen werking met het AOC-Zeeland en omstreken heeft opgezet. Tevens heeft u een brochure aangetroffen van de landbouwpraktijkschool met betrekking tot de dagwinterkursus- sen. Zoals u gezien zult hebben, een scala aan mogelijkheden, wat u er niet van mag weerhouden om alles eens op uw gemak door te nemen. Oriëntatiekursussen In de folder vindt u onder punt c. "de oriënteringskursussen". Deze kursussen zijn bedoeld voor hen die zich willen oriënteren en of kennis willen maken met een tweede of een andere tak. U kunt natuurlijk hierbij ook denken aan de kursus nr. 41, Vollegrondsgroenteteelt. Deze kursussen zijn opgezet in overleg met o.a. de Stichting Plantaardige Produktie. De kursus "Ondernemen en Veran deren" (nr. 14) is bedoeld voor hen die zich wel willen oriënteren, maar nog niet weten in welke richting men het zoeken moet. Kursussen agrarische vrouwen Uitdrukkelijk dient vermeld te wor den dat alle kursussen toegankelijk zijn voor zowel agrarische jongeren, agrarische vrouwen, alsmede alle land- en tuinbouwers. Voor de agra rische vrouwen zijn er echter nog vier specifieke kursussen. De kur sussen zijn natuurlijk voor alle geïn teresseerde agrarische vrouwen, maar speciaal voor hen die niet uit de agrarische sektor afkomstig zijn (kursus nr. 20 t/m 23). Nieuwe kursussen In de folder kunt u een 15-tal kur sussen vinden die voor het eerst in Zeeland gegeven worden. Te den ken valt hierbij aan de liquiditeitskur- sussen (nr. 27, 28 en 29), maar ook de kursussen "omgaan met wet- en regelgeving" en de kursus "hoe zet ik een samenwerking op". In deze AGRARISCH OPLEIDINGSCENTRUM ZEEIANO u* OMsnvKEH PROVINCIAAL OVERLEGORGAAN CURSUSONDERWIJS IN ZEELAND AGRARISCH OPLEIDINGSCENTRUM ZEELAND en omstreken laatste 2 kursussen zal er worden samengewerkt tussen het AOC, SEV en de Volkshogeschool "Zeeland". Kursusdata staan vermeld Dankzij de medewerking van het AOC-Zeeland e.o. is er een groot probleem opgelost. Bij vrijwel elke kursus zult u een startdatum vinden alsmede het dagdeel waarop de kursus gegeven wordt. Een veel ge hoorde klacht, dat men niet kon aanmelden omdat men niet wist wanneer de kursus gegeven werd, is hiermee opgelost. Wij hopen dat dit voor u een extra stimulans is om u tijdig aan te melden. Wij rekenen in ieder geval op uw medewerking! J.J. Moggré, Provinciaal Kursuskoördinator b.v. is onder voorwaarden ontheffing verleend van het verbod van de teelt van bietenzaad voor het seizoen 1991 voor een oppervlakte van 23.670 m. Knolcyperus In de afgelopen jaren is intensief ge werkt aan de bestrijding van knolcy perus, waarmee een duidelijke afname is bereikt. Het Landbouw schap zoekt tezamen met de Plan- tenziektenkundige Dienst naar een lange-termijn beleid, waarbij de vraag voor ligt of volledige uitroeiing dient te worden nagestreefd of dat de besmetting beheersbaar dient te worden gemaakt. Onderkend wordt dat zelfs met langdurige georgani seerde bestrijdingsacties geen volle dige uitroeiing zal worden bereikt. Ook is duidelijk dat de overheid haar financiële inzet niet tot in lengte van jaren kan en wil handhaven. Wan neer een bepaalde ziekte beheers baar is geworden, wordt de bestrijding niet meer tot de rijksta ken gerekend. Zowel voor de over heid als voor het landbouwbedrijfsleven is het be langrijk om duidelijkheid te krijgen over het toekomstperspectief van het knolcyperusbeleid. Vanuit het uitgangspunt dat de telers zelf ver antwoordelijk zijn en blijven voor een effectieve knolcyperusbestrij- ding kan de Gewestelijke Raad de visie van het Landbouwschap on derschrijven dat het invoeren van een bestrijdingsplicht de beste oplossing is. In ons ZLM-blad van vorige week werd gesuggereerd dat een quote ring van de slachtkuikenproduktie wenselijk zou zijn. Een quotering zou voor de Nederlandse mestsek- tor de ondergang betekenen. Op welke basis zou men moeten quote ren als de zelfvoorzieningsgraad in de Bondsrepubliek - de grootste bui tenlandse afnemer van pluimvee vlees uit Nederland - in 1990, ten opzichte van 1989 met 1,5% is ge daald tot 58,5%. Daarbij komt dat de Duitse slachtbedrijven er niet in slagen voldoende mesters te kon trakteren. In 1990 bedroeg de Nederlandse produktie van pluimveevlees rond 500.000 ton, waarmee de stijgende lijn van voorgaande jaren werd voortgezet. Niettemin was om de vraag te dekken een niet onbelang rijke invoer nodig o.a. uit Thailand. Quotering leidt tot bevriezing en dat is wat we in Nederland allerminst nodig hebben, zeker niet in de pluimveevleessektor. Leon van der Werf In de periode 1982-1983 heb ik on der het zelfgekozen pseudoniem 'Buitenstaander' een vijftigtal cur siefjes geschreven voor het ZLM- blad. Ik heb daar een einde aan ge maakt, toen de heer Oggel indirect te kennen gaf, dat hij mijn benade ring van de onderwerpen 'te voor spelbaar' achtte. Wat hij hiermee bedoelde heeft hij noch de heer Van der Maas, ondanks mijn aandringen, nooit duidelijk gemaakt. Hij bedoel de uiteraard 'te kritisch' voor de landbouw en de standsorganisaties, maar wat wil je als je een bui tenstaander uitnodigt om zijn visie te geven. Steen des aanstoots is met name een luchtig stukje geworden in het nummer van 12 augustus 1983, waarin ik verslag uitbracht van een bezoek aan een zomers Noord- Beveland. Ook bij herlezing na zo veel jaar ben ik er nog steeds tevre den over. Vooral de slotzin vind ik prachtig: 'Op zo'n wolkenloze dag valt het mij altijd weer op hoe wei nig aarde er eigenlijk is en hoeveel lucht'. Lezers, die willen weten, wel ke tekst daaraan voorafging, verwijs ik naar de archieven van de ZLM, want het zou te ver voeren dit alle maal te citeren. Omdat nadien in wat ruimere kring bekend is geworden, dat ik de 'Bui tenstaander' was van de stukjes in uw blad, heb ik er behoefte aan middels deze ingezonden brief te kennen te geven, dat ik helaas niet gevraagd ben een nieuw schrij versleven te beginnen. Een stukje zoals ik in uw blad van 1 maart jl. aantrof, zou naar mijn mening overi gens beter ondertekend kunnen worden met 'Binnenvetter'. Ir. D. Eveleens Ellewoutsdijk Verzekeringsmaatschappij Interpolis gaat in De Delmerweide te Tilburg een nieuw hoofdkantoor bouwen. Het nieuwe kantoor krijgt een vloer oppervlak van 70.000 m2. Volgens de planning wordt begin 1992 met de bouw begonnen zodat het in het eerste kwartaal van 1994 in gebruik genomen kan worden. De totale in vestering is geraamd op 230 mil joen gulden (prijspeil heden, excl. BTW).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7