en goed Erfenis en restschuldverzekering Accountantsunie ZLM Ecologische richtlijn in uw situatie Sociaal onomisc Voorlichting Canarische Eilanden niet zonder meer in EG ESSSSSSS^ Tabel 1: Ammoniakemissie per diersoort Diercategorieën Op 1 maart jl. is de nieuwe ecologi sche richtlijn in werking getreden. Aan deze richtlijn is reeds veel aan dacht geschonken in de vakbladen. Ook in het ZLM-blad. Vooral voor veehouderijbedrijven kunnen de ge volgen zeer groot zijn. Weet u hoe de situatie voor uw bedrijf is? Eenheid Belangrijk is de hoeveelheid ammo niak, die het bedrijf via de lucht ver laat. In de natuur wordt de ammoniak omgezet in een zuur. De hoeveelheid zuur wordt aangegeven met het begrip 'mol'. Dit is eenvou dig gezegd vergelijkbaar met een af stand die in meters wordt uitgedrukt of een gewicht in kilo grammen. 'Bereken voor uw bedrijf het aantal 'mol" De hoeveelheid potentieel zuur die op uw bedrijf wordt geproduceerd is van enkele factoren afhankelijk zo als diersoort, staltype en afstand tot een zuurgevoelig objekt en het soort gevoelig objekt. Voor de berekening zijn tabellen beschikbaar. Zie hier voor de twee tabellen hiernaast. Onderstaand twee voorbeelden. Voorbeeld 1 Een melkveehouderijbedrijf van 60 melkkoeien waarvan de gebouwen liggen op 100 meter afstand van een bos op zuurgevoelige gronden. De emissie per melkkoe is 8,8 kg ammoniak per dierplaats per jaar. Bij 100 meter is de omrekeningsfaktor 0,78 van de ammoniakemissie naar het aantal mol zuur. Het aantal 'mol' zuur per ha per jaar wordt dan 60 x 8,8 x 0,78 - 412 mol potentieel zuur. Bij een geldige hinderwet mag het aantal mol op hetzelfde niveau blijven als dit boven de maximum toegestane hoeveelheid van 30 mol zuur komt. In dit voorbeeld is dat dus 412 mol. Indien geen geldige hinderwetver gunning aanwezig is mag maximaal 15 mol potentieel zuur per ha per jaar worden geproduceerd. Omgere kend betekent dit op het bedrijf in bovenstaand voorbeeld dat nog maar slechts 2 koeien mogen wor den gehouden. Voorbeeld 2 Een bedrijf met 1000 vleesvarkens op een afstand van 500 meter van een zuurgevoelige vegetatie met een stal met een volledig rooster- vloer. Dit bedrijf produceert 1000 x 3,0 x 0,018 - 54 mol zuur. Zie de ge bruikte formule uit voorbeeld 1. Zonder geldige hinderwetvergun ning mogen op dit bedrijf nog 278 vleesvarkens gehouden worden. Advies: Bereken het aantal mol po- De Canarische Eilanden mogen niet plompverloren toetreden tot de EG. Eerst moeten de gevolgen van toe treding onderzocht worden. De Ca narische Eilanden vormen een belangrijke konkurrent voor de Ne derlandse glastuinbouw. Het Land bouwschap schrijft dit aan het ministerie van landbouw. De Euro pese Commissie heeft plannen om de Canarische Eilanden in de EG te laten integreren met terugwerkende kracht tot 1 januari 1991. De Spaan se eilandengroep is bij de toetreding van Spanje op eigen verzoek buiten de Gemeenschap gebleven. Het is niet juist om de eilanden zon der overgangstermijn te integreren, schrijft het Landbouwschap. Voor Spanje gold destijds een over gangstermijn van tien jaar. Daar zijn nu zes jaar van verstreken. Veel aan passingen zijn in die periode gelei delijk ingevoerd. Dat moet ook gelden voor de Canarische Eilanden. emissie in kg NH3 per dierplaats per jaar tentieel zuur voor uw eigen bedrijf. Een goed inzicht in uw eigen situa tie is altijd belangrijk maar dit geldt zeker voor dit onderwerp. Waar liggen zuurgevoelige objekten? Hierover bestaat nog veel onduide lijkheid. Probeer voor uw situatie in formatie te verkrijgen waar u mee te maken kunt hebben. Informeer bij de gemeente of hierover gegevens beschikbaar zijn. Ontwikkelingsmogelijkheden In de nieuwe ecologische richtlijn wordt ook een verplaatsingsbesluit opgenomen. Dit besluit is momen teel nog niet van kracht. Zodra dit wel het geval is wordt het mogelijk om ten opzichte van hetzelfde zuur gevoelige objekt mestquota te ver plaatsen. Door aankoop van mestquota van een ander bedrijf is het dus mogelijk om uw bedrijf verder te ont wikkelen. Er wordt wel een korting van 30% toegepast. Indien uw bedrijf verder van hetzelfde objekt ligt en/of u een beter staltype heeft is het dus mo gelijk om het bedrijf verder te ont wikkelen. Indien u omschakelt naar een staltype waarbij de ammoniak emissie geringer is (en zonder aan koop) is het dus ook mogelijk het bedrijf verder te ontwikkelen. Hoe groot deze mogelijkheden zijn zal in de toekomst nog moeten blijken. Investeer in kennis Het is zeer belangrijk om de eigen situatie goed te kennen. Dit betreft alle facetten van deze nieuwe ecolo gische richtlijn. Een belangrijk deel van de informatie is duidelijk zoals de zuurproduktie per diersoort bij bepaalde staltypen en veelal welke gronden zuurgevoelig zijn. Minder duidelijkheid kan er nog bestaan over de aangewezen zuurgevoelige objekten. Dit kan per gemeente of provincie verschillen. Advies De nieuwe ecologische richtlijn kan grote gevolgen hebben voor de be drijven. Vooral als er geen geldige hinderwet aanwezig is. Probeer het aantal 'mollen' zuur voor uw bedrijf te berekenen. Indien het verplaat singsbesluit ten opzichte van het zelfde zuurgevoelige objekt van kracht wordt ontstaan er misschien mogelijkheden om het bedrijf verder te ontwikkelen. Investeer in kennis. De SEV-er in uw gebied kan u verder behulpzaam zijn. J.A.M. Withagen Rundvee Melk- en kalf koeien (evenals zoogkoeien) 8.8 Vrouwelijk jongvee tot ca. 2 jaar 3.9 Vleeskalveren van ca. 0 tot ca. 6 maanden 1.5 Vleesstieren (evenals overig vleesvee) tot ca. 2 jaar 5.7 Schapen Schapen inclusief lammeren tot ca. 45 kg 0.70 Varkens Fokzeugen inclusief biggen tot ca. 25 kg 8.1 Vleesvarkens (evenals opfokberen) volledig roostervloer 3.0 gedeeltelijk roostervloer, gehele hok onderkelderd zonder stankafsluiter 3.0 overig gedeeltelijk roostervloer 2.5 Kippen Opfokhennen en -hanen van legrassen: jonger dan ca. 18 weken open mestopslag onder de batterij (flat-deck kooien, trapkooien en compactkooien voor natte mest) 0.045 Legkippen (evenals (groot-)ouderdieren van legrassen) open mestopslag onder de batterij (flat-deck kooien, trapkooien en compactkooien voor natte mest) 0.083 mestbandbatterij met afvoer naar een gesloten put (dagont- mesting) 0.035 batterij met geforceerde mestdroging (deeppitstal of highrise-stal. kanalenstal) 0.386 mestbandbatterij met geforceerde mestdroging 0.035 grondhuisvesting zgn. scharrelkippen (strooiselvloer roostervloer) 0.178 Slachtkuikens 0.050 Tabel 2: De faktor voor de omrekening van de ammoniak emissie (kg NH3) naar de depositie (mol potentieel zuur per hektare per jaar) bij verschillende afstanden en vegetaties. Afstand in meters Depositie (mol potentieel zuur per hektare per jaar) door emissie van 1 kg NH3 per jaar op bos op overige vegetaties 20 7.00 3.50 50 2.37 1.19 100 0.78 0.39 250 0.15 0.073 500 0.036 0.018 1000 0.0089 0.0044 Eigen-huisbezitters die een hypo theek hebben in combinatie met een restschuldverzekering zijn niet klaar met alleen vergelijking van premies wanneer zij de maatschap pij van hun keuze bepalen. Zeker zo belangrijk is om na te gaan wat de gevolgen zijn bij eventueel overlijden van de kostwinner. Van belang is namelijk wie er als begunstigde wordt genoemd bij overlijden van de verzekerde. Hiervan hangt immers af of rechthebbenden een erfdeel én de fiscus een aandeel kunnen op eisen van de verzekeringsuitkering. Voor samenwonenden is ook nog van belang wie de premie voor de verzekering betaalt. Het belangrijkste punt waar het om draait is: Valt het huis vrij van hypotheek in de erfenis of nog belast met hypo theek? Als een huis bijvoorbeeld f 150.000 waard is en er rust nog f 120.000 hypotheek op, dan valt er in het ene geval een bedrag van f 150.000 in de erfenis en in het andere geval slechts f 30.000. De gevolgen voor successierecht belasting) zijn hierdoor van zelfsprekend verschillend. Aanspraken Een restschuldverzekering wordt meestal genomen om het mogelijk te maken dat bij overlijden van de kostwinner de partner vrij van hypo theek in het huis kan blijven wonen. Als het huis echter al vrij van hypo theek in de erfenis valt, dan moet er in genoemd voorbeeld dus ander halve ton onder de erfgenamen worden verdeeld. Als de kinderen minderjarig zijn en thuis wonen, kan dat problemen opleveren als de kin deren meerderjarig worden. Op dat moment zouden die kinderen hun erfdeel alsnog kunnen opeisen. Dan zou het wel eens nodig kunnen zijn voor de achtergebleven partner om een nieuwe hypotheek te nemen om die erfdelen te kunnen uitbeta len. In sommige gevallen is verkoop van de woning zelfs niet te vermij den. Zeker wanneer de overledene kinderen uit een eerder huwelijk heeft - al dan niet meerderjarig - die aanspraken op een erfdeel kunnen doen gelden kan een minder pretti ge situatie ontstaan. Fiscus De fiscus heft bij overlijden succes sierecht. Indien de overledene ge huwd was, kan de partner van een flinke vrijstelling profiteren. Wie lan ger dan vijf jaar samenwoont, wordt met gehuwden gelijkgesteld. Maar bij korter samenwonenden én ook voor kinderen is de vrijstelling van successierecht in het algemeen een stuk lager. Dan kan het al gauw noodzakelijk zijn dat er geld moet komen om de successierechten te kunnen betalen. En ook in dit op zicht kan het daarom van belang zijn om het huis nog belast mét hypo theek in de erfenis te laten vallen. Vroeger was het gebruikelijk dat de hypotheekverstrekkende instelling als 1e begunstigde werd genoemd. Dit om te voorkomen dat degene die anders de uitkering zou ontvan gen die niet zou gebruiken om de hypotheek af te lossen. Bij deze op zet valt het huis in strikt juridische zin echter vrij van hypotheek in de erfenis. Om dat te voorkomen moet een omweg worden gevolgd: de langst levende partner wordt als 1e be gunstigde benoemd, maar machtigt de verzekeringsmaatschappij een eventuele uitkering aan de hypo theekbank uit te betalen. Op deze manier valt alleen het verschil tus sen de waarde van het huis en de hypotheekschuld in de erfenis. Steeds meer hypotheekverstrekken- de instellingen hebben deze omweg standaard opgenomen in hun voor waarden. Maar het blijft zaak er even naar te kijken. Misschien is het juist de bedoeling om ook de kinde ren te laten meeprofitern van de uit kering van de renteschuldverzekering. Als de kinderen toch hun erfdeel moeten krijgen, maar de langstle vende partner niettemin in de gele genheid moet worden gesteld om zonder problemen in het huis te blij ven wonen, is een daarop gericht testament nodig. Dat is trouwens onder alle omstandigheden aan te bevelen, want als de hypotheek eenmaal geheel of nagenoeg geheel is afgelost, valt zonder meer de vrije waarde van het huis in de erfenis. Veel gebruikte oplossingen hiervoor zijn het zogenaamd langstlevende - en het vruchtgebruiktestament. In beide gevallen kan de langstlevende partner in het huis blijven wonen, maar er zijn belangrijk juridische ver schillen die zeker met de notaris besproken moeten worden. Kruiselings premie betalen Nog zo'n strikt formele kwestie met grote gevolgen is de manier waarop de premie voor de renteschuldverze- U gelieve het door u ontvangen aangiftebiljet inkomstenbelas ting etc. 1991 zo spoedig mogelijk bij één van onze kantoren te willen inleveren. kering - en andere vormen van le vensverzekering, bijvoorbeeld ook bij de spaarhypotheek - wordt be taald. Betaalt de verzekerde zelf die premie, dan beschouwt de fiscus dit als een soort schenking en heft als nog successierecht. Dit geldt met name bij samenwonenden en huwe lijken onder voorwaarden. Dit kan worden voorkomen als de premie niet door de verzekerde wordt be taald, maar door de begunstigde. Als beide partners verzekerd zijn, moeten zij dus elk de premie voor de verzekering voor de ander beta len. Deze zogenaamd kruiselingse betaling moet wel aangetoond kun nen worden. Conclusie Er zitten vele haken en ogen aan de familierechtelijke en ten dele ook fis cale kanten van deze materie. Ad vies van een deskundige (notaris of accountant) is bijzonder nuttig om ook alle van belang zijnde aspecten goed te kunnen regelen. Wie een huis koopt, doet er goed aan dit al voor de transportakte te bespreken. Meestal is een aanvullend testa ment de beste oplossing. Dit geldt des te meer naarmate de vrije waar de in het huis groter wordt. Een testament is m.i. bijna altijd aan te bevelen en kost in het algemeen slechts enkele honderden guldens! J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4