2Z; Voor de vrouw Taalgebruik in schrijven Eerste GrAJ K-voorzitter Zilveren medaille na 40 jaar lidmaatschap Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Agenda onder re da kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Produktie beperken door lage prijs is slecht voor opvolgers Groningen 21 De heer J.M. v.d. Horst, taalhistoricus, verbonden aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam, gaf in 1990 een inleiding over de geschie denis van het Nederlands en het veranderen van de taal, voor perscommissieleden in de Bond. Talen veranderen in de loop der tij den en ook een woord kan van betekenis veranderen. De heer v.d. Horst geeft als voorbeeld: 'afbellen', voor ons is dat telefonisch af zeggen. Vroeger bedoelde men daarmee de bel die het einde van een telefoongesprek aangaf. Dat veranderingen heel snel gaan be wees hij met het woord 'knipperbol'. In 1960 werd de knipperbol in gevoerd bij zebrapaden en in 1965 weer afgeschaft. Jongeren van nu weten niet wat een knipperbol is. De geschiedenis van de taal in Ne derland begint rond 1200. Vroege teksten zijn geschreven in oud- Vlaams, want de zuidelijke Neder landen waren toen heel belangrijk. Verder leefde men geïsoleerd en had overal eigen dialecten. Door toene mende contacten met omliggende gebieden werd een standaardtaal noodzakelijk, mensen moesten el kaar kunnen begrijpen. Een standaard-schrijftaal ontstaat altijd eerder dan een standaard spreektaal. Voor dit laatste spelen het doorbreken van isolatie en meer onderlinge contacten een rol. Ook de verbeterde vervoersmogelijkhe den werkten daaraan mee. Evenals het onderwijs waarbij de stof (taal) voor ieder begrijpelijk moet zijn. Een taalhistoricus is een taalkundige, maar geen taalverzorger en beoor deelt dus niet of iets goed of fout is. Hoewel we in ons land de leerplicht kennen zijn er toch een 600.000 analfabeten. Vroeger kreeg alleen de bovenlaag van de bevolking on derwijs en waren er veel beroepen waarin men goed kon functioneren zonder lezen en schrijven. Nu is overal een schoolopleiding voor nodig. Onze Nederlandse taal is ontstaan uit het Nederduits (vroeger 'diets' d.w.z. van het volk). Lang geleden vormden de Nederlanden met Noord-Duitsland één taalgebied. Men sprak Nederdiets. De heden daagse grenzen bestonden toen nog niet. Later werd het Zuid-Duits de standaardtaal omdat dat gebied het belangrijkste was. We noemen dat nu Hoog-Duits. Door de later vastgestelde grens tussen Neder land en Duitsland ontwikkelde de taal zich verschillend, in Nederlands en Duits. Tot zover de heer v.d. Horst. Schrijven Vóór de 2e Wereldoorlog leerden kinderen op school schrijven op een lei. Een lei en een griffel was het materiaal waarover ze konden be schikken. Als een redelijk resultaat was bereikt mocht gebruik worden gemaakt van pen en papier. Veel zorg werd besteed aan het vormen van de letters en 'schoonschrift' was onderdeel van de lesstof. Ge schreven werd met een kroon tjespen en de inktpot zat ingebouwd in de schoolbank. Dat gaf wel eens vlekken en inktvlekken waren niet zo gemakkelijk te verwijderen. Diegenen die later een beroep als schrijver (pennelikker) kregen had den dan soms zeer fraaie inktstellen tot hun beschikking. Daarin was naast de inktpot een pennenbakje en een potje zand om de inkt droog te krijgen. Er was een ware kunst ontstaan, vanaf de ganzeveer tot de kroontjespen om de inktstellen zo kunstig mogelijk te maken (nu in musea te bewonderen). In de begin jaren van het schrijven met de pen was het voor de beroepsschrijver niet toegestaan om zijn werk zittend te doen. Hij stond aan de lessenaar. We kunnen hier rustig hij schrijven want een vrouw op een dergelijke post was vooreerst ondenkbaar. Kleitabletten Na de ingekraste teksten op kleita bletten van het oude Egypte en As- syrië ontwikkelde de schrijfkunst zich langzaam maar zeker. De aller eerste 'pennen' waren waarschijn lijk rietstengels en in de middeleeuwen kwam de ganzeveer als pen in gebruik. Het waren vooral de monniken die de kunst van het schrijven machtig waren. We ken nen. daarvan de oorspronkelijk met de hand geschreven bijbels. Een heel bekend exemplaar is het 'Book of Kells', dat nu in Dublin in een mu seum tentoongesteld wordt. Veel zorg werd daarbij ook besteed aan de illustraties zoals de beginletters van een nieuw hoofdstuk, dat wer den ware kunstwerkjes. Doel van alles is en was: mensen kennis te doen nemen van zaken die ze door middel van geschreven teksten konden bewaren en lezen en herlezen. Daarbij is taalgebruik heel belangrijk want men dient ook te begrijpen wat men leest. Drs. P.J. de Rooy-Janse De twee jubilarissen van de Willemstadse bond voor Platte landsvrouwen. De dames Van Dis (links) en Van de Linden- Knuijt zijn al meer dan veertig jaar bij de vereniging aangesloten (foto: Willem Paterik). "Dames heel hartelijk welkom op onze 53e jaarvergadering. Een vergadering waarin we kij ken naar het verleden, het heden en een stukje in de toekomst. Het verleden is ook het afgelo pen jaar, waar veel aktiviteiten plaatsvonden, waarin wij als bestuur u een zo grote verschei denheid van emancipatie, eduka- tie en rekreatie hebben kunnen aanbieden. Er was een groot aanbod van kursussen die door meer dan 100 leden gevolgd werden, zodat wij ons kunnen plooien en ontplooien in de bond. Als ik dan met u naar de toekomst mag gaan, dan willen wij op dezelfde voet voortgaan". Met deze woorden opende de presidente mevr. D. Boertjes- Steenbeek de 53e jaarvergade ring van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Willemstad. De afdeling bestaat 53 jaar, het is dus geen echt jubileumjaar, maar er is wel alle aanleiding te kijken welke leden er dit jaar een jubileum zouden kunnen vieren. Mevrouw M.J. v. Dis en me vrouw B. v.d. Linden-Knuyt zijn 40 jaar lid van de afdeling Wil lemstad. "Dat wilden we niet ongemerkt voorbij laten gaan. Voor dit 40 jaar trouw zijn aan de bond krijgen jullie nu de zilve ren korenaar opgespeld". Burge meester De Ronde reikte de zilveren Stadsmedaille van Wil lemstad uit. Na een gezellige pauze met een drankje en een hapje kwam de kollektekommissie aan het woord. Deze kommissie verzorgt in de gemeente Willemstad 4 landelijke kollektes, nl. reuma, hartstichting, kankerbestrijding en Beatrixfonds. Voor deze kol lektes zijn 22 leden per kollekte in de weer. De jaarvergadering werd geslo ten met de uitnodiging voor het toneelstuk "Het Verrassingspak ket", geschreven door mevr. J. Hemmink-Kamp. Opgevoerd door eigen leden van de Bond en de ZLM op 8 maart 1991 om 19.30 uur in gebouw "Irene" te Willemstad waar iederen wel kom is. C. Knook-Maris 'Het leek ons beter om als Groning se agrarische jongeren gezamenlijk standpunten in te nemen. Want sa men staan we sterker', aldus de eer ste voorzitter van het kersverse Gronings Agrarisch Jongeren Kon- takt. In deze aflevering van de serie 'Agrarische jongeren in Nederland' stellen we de jongerenvoorman Alex Datema (24 jaar) voor. Ten westen van de stad Groningen in Briltil oefent Alex in maatschap met z'n vader, broer, oom en neef Bij het Gronings Agrarisch Jon geren Kontakt dat januari dit jaar officieel is gevormd, zijn alle 12 agrarische jongeren-afdelingen in Groningen aangesloten: 8 van de Plattelands Jongeren Organi satie Groningen, 3 van de Christelijke Plattelands Jongeren en één van de Katholieke Platte lands Jongeren (provinciaal). Elke afdeling is direct met een of meer bestuursleden vertegen woordigd in het GrAJK-bestuur. Langzaam komt ook het agra risch vrouwenwerk van de grond. De afdeling Jonge Agra risch Vrouwen Oost-Groningen is daarvan een voorbeeld. Het GrAJK maakt deel uit van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt en heeft twee afgevaar digden in het NAJK-bestuur. een melkveebedrijf, uit. Maart 1989 traden de drie jongeren toe tot het samenwerkingsverband. Op een ka vel van 40 ha en op een van 25 ha houden ze 115 melkkoeien met bij behorend jongvee. 'We proberen zo goedkoop mogelijk te boeren', ver telt Alex als we vragen of vijf men sen een inkomen op. het bedrijf kunnen verdienen. 'Tot nu toe lukte het aardig, maar de toekomst is on zeker'. Hij wijst op de plannen van Europees landbouwcommissaris MacSharry en de GATT- besprekingen maar vertrouwt er op dat er voor de drie jongeren nog wel toekomst is op het bedrijf: De Date ma's zitten ruim in de grond die niet zo geschikt is voor akkerbouw en vollegronds-groentegewassen. Toch willen ze de grond zo goed mogelijk benutten, want 'grond is een duur produktiemiddel'. Alex voegt er aan toe: 'Volgens on ze visie moet je zoveel mogelijk voer van je bedrijf halen. Daarom begin nen we dit jaar ook met voederbie ten of mais om krachtvoer te vervangen door nog meer eigen voer. We proberen door zo weinig mogelijk krachtvoer aan te kopen het quotum zo goedkoop mogelijk vol te melken met een gemiddelde produktie van 6000 kilo melk per koe. 'Of de drie opvolgers over drie of vier jaar zonder de oude genera tie samen verder boeren weet Alex nog niet. 'Met z'n vijven is tijdelijk en te overzien. Ga je straks met z'n drieën verder dan zit je er twintig tot dertig jaar aan vast. Hij weet niet zeker of hij dat wel wil-. Toekomstkansen Volgens de GrAJK-voorzitter liggen de toekomstkansen in de regio's van zijn provincie nogal verschillend. Zonder meer pessimistisch is hij over de kansen voor jongeren in het graangebied Oldambt waar de grond weinig geschikt is voor ande re gewassen. Ook de Veenkoloniën is een moeilijk gebied. Daar liggen echter wel mo gelijkheden om naast graan, suiker bieten en fabrieksaardappelen vollegrondsgroentegewassen in het bouwplan op te nemen. De vooruit zichten voor jongeren op akker bouwbedrijven in Noord-Groningen schat Alex minder ongunstig in van wege de teelt van poot- en con sumptieaardappelen. Tot voor kort Redaktie Henk Tegels zag de toekomst voor jonge melk veehouders er goed uit vanwege de goede melkprijzen en het feit dat de Groninger melkveebedrijven groter zijn dan het Nederlands gemiddelde. In het zuidelijk Westerkwartier ech ter zijn de bedrijven kleiner. Maar ook daar liggen volgens de GrAJK- voorzitter wel toekomstmogelijkhe den, 'omdat veel kleine bedrijven geen opvolger hebben en er dus ruimte vrijkomt voor bedrijven met een opvolger'. De GrAJK-voorzitter, die sinds z'n zeventiende lid is van de Landbouwjongeren West- Groningen, ziet niets in een vrije we reldhandel voor agrarische produk- ten. De grootste problemen voor opvolgers zijn volgens hem 'de lage akkerbouwprijzen en de EG-politiek om door lage prijzen de produktie te beperken'. 'Die lage prijzen maken het bovendien moeilijk milieu investeringen te doen. We kunnen niet om het milieu heen, het is ook in eigen belang. Maar als je alleen met heel veel moeite een inkomen kunt halen, komen de milieu investeringen in het gedrang'. Henk Weinans Alex Datema Afd. Langstraat 12 maart: voorjaarsvergadering AJW; 19 maart: vrouwenavond van het AJW met informatie en diskus- sie over verschillende beloningsvor- men voor agrarische vrouwen; 22 maart: touwtrek- en western-avond (zie bij provinciaal). Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 29 maart: wintersport. Afd. Fijnaart 10 maart: deelname KPJ- volleybaltoernooi te Halsteren; 16 maart: ochtend kleiduiven-schieten; 1 april: deelname KPJ- volleybaltoernooi te Zevenbergen. Afd. Tholen/St. Philipsland 8 maart: Sportavond. Plaats: sport zaal te Stavenisse. Aanvang: 20.15 uur. Opgeven bij Frans Burgers, Mart of Wim van Nieuwenhuijzen. 10 maart: KPJ-Volleybaltoernooi. Aanvang: 12.00 uur. Opgeven vóór 3 maart bij een van de bestuursleden. Provinciaal 19 maart: HB-vergadering; 22 maart: touwtrek en western-avond georganiseerd door de afd. Langstraat. Plaats: Manege 'de klei ne Hoefjes', Parallelweg 9, Waspik, tel. 04168-3638. Aanvang: 20.00 uur. Entree: f 15,— p.p. voor toe schouwers; f 10,— p.p. voor deel nemers. Consumpties zijn inbegrepen. Inschrijfgeld per team: f 10,—. Opgave en inlichtingen vóór 15 maart bij Margreet Timmer mans, tel. 04167-79116; 23 maart: Juweel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21