EG-voorstellen onacceptabel KNLC: alleen nee zeggen is niet voldoende Deze week Heffingsverordening voor mestverwerking vastgesteld Vlag in top op nieuw ZLM-kantoor Leeftijd breekt boer op zuidelijke landbouw maatschappij Bestuur Landbouwschap Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag 7 Pag 9 Pag. 10 Pag. 13 Pag. 15 Pag. 16 Pag. 17 ZLM tegen quotumkorting Ecologische richtlijn in uw situatie "Nikserigheid" "Bescherming pachter in de waagschaal" Duidelijkheid nodig over natuurbeleid Studiedag 'marktgerichte produktie' Quotering vlas voorgesteld Kees Steendijk prolongeert titel Tuinbouwklanken Terugblik op 33 jaar besturen In gesprek met twee topkadercursisten ïs de- land- en tuinbouwblad VRIJDAG 8 MAART 1991 79e JAARGANG NO. 4061 Het bestuur van het Landbouw- De heffingsverordening mest heeft Slecht onderbouwd, inconse quent, onrechtvaardig. Het bestuur van het Landbouw schap kwam woensdag woor den te kort om de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor 1991/1992 te veroordelen. Allerwegen over heerste het gevoel dat de EG be zig is financiële problemen eenzijdig af te wentelen op de Europese boeren. Die financiële problemen hebben vrijwel uitsluitend te maken met de hereniging van Duitsland, de waar dedaling van de dollar en de oorlog in de Golf. Het Landbouwschap ziet hierin geen rechtvaardiging voor de prijs- en quotumverlagingen waar mee de EG de agrarische onderne mers confronteert. Een ander punt van kritiek is dat de voorstellen van de Europese Com missie geen enkele aanzet bevatten voor nieuw beleid in de vorm van agrificatie, taakstellende vormen van produktiebeheersing of nieuwe, op vrijwilligheid gebaseerde, vor men van produktievermindering. "Blijkbaar wil de Europese Commis sie de landbouw alleen confronteren met harde maatregelen, waardoor de mogelijkheden om de landbouw zelf te laten kiezen ernstig worden beperkt," aldus het bestuur. Het Landbouwschap heeft eerder al besloten om de komende maanden zelf met ideeën te komen over de noodzakelijke aanpassingen van het EG-landbouwbeleid. In het bestuur werd er nog eens op gewezen dat in het kader hiervan ook gestreefd moet worden naar een flankerend socio structureel beleid. Stabilisatie? De nieuwe prijsvoorstellen van de EG moeten los worden gezien van de GATT-onderhandelingen en de hervorming van het EG- landbouwbeleid, meent de Europe se Commissie. "Dat betekent dat we in de fase van stabilisatie zitten. Dan kan ik alleen maar met veront waardiging kennis nemen van de voorstellen," aldus KNLC-voorzitter Varekamp in het Landbouwschaps- bestuur. Varekamp erkende dat het EG-budget de grens van 32 miljard ECU overschrijdt. "Maar het is on aanvaardbaar om tekorten die door incidentele oorzaken ontstaan af te wentelen op de inkomens van boe ren en tuinders. Daar moet de hele gemeenschap voor opdraaien." Varekamp verzet zich tegen de ne gatieve sfeer van steeds nieuwe prijsverlagingen. "Er moet niet al leen met een keiharde, zakelijke, budgettaire blik gekeken worden." Varekamp stelde verder dat in het KNLC geen enkel begrip aanwezig is voor meebezuinigen met de Neder landse overheid in het kader van de Tussenbalans. "We kunnen wel de sfeer wekken dat de landbouw er goed afkomt maar die mening deel ik niet. We moeten allemaal ten stel ligste stelling blijven nemen tegen dit soort aanslagen, ook u als voor zitter," zo hield hij Landbouw schapsvoorzitter Jef Mares voor. Ook het hoofdbestuur van de ZLM neemt krachtig stelling tegen de EG- voorstellen. Zie pag. 3. schap heeft woensdag een ver ordening vastgesteld op basis waarvan de veehouders in de overschotgebieden met ingang van 1992 een heffing kan wor den opgelegd voor de doelmati ge afvoer van mestoverschot ten. De heffing geldt voor alle bedrijven die meer dan 125 kilo fosfaat per hectare produceren. Voor pluimveemest geldt een kortingsregeling. Vanaf woensdagmiddag 1 uur wappert de ZLM-v/ag fier vanaf het in aanbouw zijnde ZLM- kantoor aaan de Cereshof in Goes. De vlag ging in top samen met die van aannemer Van Oor schot ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt. De bouw van het nieuwe Land- bouwhuis verloopt voorspoedig. De ruwbouw is zo goed als klaar. Nu al is goed te zien dat het nieuwe kantoor een ruim, licht, representatief maar tegelijk func tioneel gebouw wordt. De bouwcommissie heeft tot haar genoegen vastgesteld dat er geen kostenoverschrijdingen plaatsvinden. De bouw ontwik kelt zich geheel binnen de af gesproken financiële kaders. Er wordt hard aan gewerkt om het kantoor per 1 augustus a.s. klaar te hebben, maar de afgelopen vorstperiode dreigt voor enige vertraging te zorgen, zodat de oplevering mogelijk enkele we ken later plaats zal vinden. het karakter van een kaderverorde ning. De preciese heffingsbedragen, op basis van de in totaal geprodu ceerde hoeveelheid fosfaat per hec tare, zullen in een later stadium worden ingevuld. Wel zijn maxima vastgelegd: - bij een fosfaatproduktie van 125 tot 200 kilo hectare: maximaal 1,20 gulden per kilogram; - voor de hoeveelheid fosfaat die bo ven de 200 kilo wordt geprodu ceerd: maximaal 2,10 gulden per kilogram. De korting voor pluimveemest va rieert van 50 tot 90 procent, afhan kelijk van de vraag of de mest al dan niet wordt gedroogd en al dan niet wordt afgezet via een afleveringsbe- wijs of afleveringscontract. De heffingen zullen naar schatting tussen de 40 en 75 miljoen gulden per jaar opleveren en moeten bijdra gen aan het oplossen van de mest problematiek. Landbouwschapsvoorzitter Mares wees er in de bestuursvergadering nog op dat de besteding van de hef fingsopdracht moet worden goed gekeurd door de EG. "Een vreemde gang van zaken," noemt Groninger Mij-voorzitter Mare Calon het in de vergadering van het KNLC-bestuur. De leeftijds grens in de Nederlandse braakrege ling betekent, als de voorstellen van de Europese Commissie doorgaan, dat boeren jonger dan 60 jaar de medeverantwoordelijkheidsheffing deels kunnen ontwijken door minstens 15% van hun land braak te leggen. Oudere boeren moeten de hele heffing betalen want zij kun nen immers vanwege hun leeftijd niet aan de braakregeling meedoen. Calon vraagt zich af wat er gebeurt als mensen in dat geval naar de rechter stappen. Op de foto: de vlag wordt gehe sen door de leden van de bouw commissie C. Hamelink en mr. J. Oggel. Rechts de heer A. van Meer, projectleider van bouwbe drijf Van Oorschot, geheel links ir. J.D. Po/ey, architect. Hangende de discussie over de toe komst van het EG-landbouwbeleid is er geen ruimte voor maatregelen die het inkomen verlagen. Dat stel de KNLC-voorzitter Varekamp in het KNLC-bestuur. Over de voorgestel de verhoging van de medeverant woordelijkheidsheffing op graan zei hij: "Als je een stablisatorenbeleid hebt en de EG komt toch met een prijsverlaging van drie procent via de medeverantwoordelijkheidshef fing, dan noem ik dat politieke ver krachting." Jans Leeuwma, voorzitter van de af deling akkerbouw van het KNLC, stelde dat de akkerbouw het gevoel heeft niet meer serieus genomen te worden. "We hebben drie jaar stabi- lisatorenbeleid gehad en nu krijgen we evengoed dit met dezelfde uit werking. We zijn al jaren tegen de medeverantwoordelijkheidsheffing omdat een groot deel van het graan in Europa er buiten valt, het geld ge woon in de grote pot vloeit. We zijn er niet ver vanaf dat geen boer be reid is op enigerlei wijze mee te wer ken aan overheidsbeleid/' Toch was in het KNLC-bestuur ook duidelijk dat alleen nee zeggen niet voldoende meer is. "Het is een feit dat de produktiedoelstelling van het EG-beleid niet meer werkt." De budget-problemen van de EG en de milieuproblemen zijn 'relevante fei ten'," aldus de KNLC-voorzitter. "Kom maar duidelijk met de stelling dat je naar een landenquotum en een tweeprijzen-systeem toe wilt," stelde Johannes Panman (LMIJ). Het B-quotum kan dan bestemd worden voor alternatieve verwer king en agrificatie. Varekamp noem de naast agrificatie opnieuw een taakstellende produktiebeheersing per land als eerste stap. Het KNLC-bestuur ziet geen enkele aanleiding om de suikerprijs met 5% te verlagen. De bietentelers fi nancieren immers zelf hun markton- dersteuning. De voorgestelde verlaging van het steunniveau voor gedroogde groenvoeders met 20% betekent de doodsteek. Prijsverlaging Het KNLC-bestuur blijft pleiten voor een melkprijsverlaging, liever dan een quotumkorting. De huidige overschotten hebben een inciden teel karakter. Henk Slijkhuis (OLM) noemde de boterprijsverlaging ac ceptabel. Als er toch quotum uit de markt genomen moet worden kan dat via een tijdelijke schorsing. De LMIJ liet weten op korte termijn wel akkoord te kunnen gaan met een korting. Daar hoort wel een discus sie over de toekomst bij. ZLM-voorzitter Huib van der Maas wilde de Europese realiteit wel on der ogen zien. "We zijn een minder heid als de koppen geteld worden. Als de politieke lijn van denken in derdaad is dat het platteland over eind gehouden moet worden, dan moet het inkomstenverlies gecom penseerd worden. Per eenheid pro- dukt of per hectare, los van bedrijf en persoon." Gerard Westerhof

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1