'Je bent nu beter voorbereid op bestuurswerk' Landbouwtelling 1991: medewerking gevraagd Deeltijdlandbouw wordt steeds belangrijker Zeventiende topkadercursus Zuidwesten onlangs afgesloten Onderzoek LEI: Jos Mesu en Wim van Gorsel, twee deelnemers van de meest recente zuidwestelijke topkadercursus. 'Je bent nu beter voorbereid op bestuurswerk'. Met deze kern achtige zin geven akkerbouwer Wim van Gorsel uit Rilland en fruitteler Jos Mesu uit Vlissin- geri aan wat voor hen de groot ste betekenis is van de Topka dercursus die zij onlangs hebben afgesloten. Samen met nog 18 anderen hebben zij op de Volks hogeschool Zeeland te Aarden burg in januari en februari gedurende drie maal een blok van vier achtereenvolgende da gen - met telkens een week tus senruimte - allerlei vaardigheden opgedaan. 'We hebben het idee dat we er veel van hebben op gestoken, en bovendien was het gewoon hardstikke leuk', vertel len de twee cursisten. Dit voorjaar organiseerde de Com missie Topkadervorming Zuid-West Nederland voor de zeventiende keer een Topkadercursus. Een dergelijke cursus is bedoeld om jonge en aan komende bestuursleden van land bouworganisaties en coöperaties allerlei (onontbeerlijke) vaardighe den bij te brengen, waardoor ze be ter zijn voorbereid op het bestuurswerk in de georganiseerde landbouw. Het gaat daarbij om za ken als uitdrukkingsvaardigheden, het behartigen van landbouwbelan gen en het leren omgaan met de de mocratie (het horen van de achterban). Uiteraard vraagt een groot deel van de cursus een actie ve deelname van de jonge bestuur ders, uitmondend in de presentatie van een bedrijfsplan in de derde cur susweek. Bij het samenstellen van het pro gramma hebben de deelnemers een grote inbreng gehad. Dat begon al met de kennismakingsavond op 6 november vorig jaar. ledereen kon toen zijn of haar wensen kenbaar maken, naar aanleiding waarvan cursusleider Jacques Roumen het programma samenstelde. 'Het pro- In het tijdvak van 2 april tot en met 7 juni 1991 zal de jaarlijkse Land bouwtelling worden gehouden. Het doel van de landbouwtelling is om een zo volledig mogelijk inzicht te verkrijgen in de struktuur van de Ne derlandse landbouw. Daarnaast worden de gegevens van de telling door het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gebruikt voor de uitvoering van diverse sub sidieregelingen en maatregelen. De Landbouwtelling wordt uitgevoerd door de Distriktsbureauhouders (DBH) van de Direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in Zeeland. Alle ondernemers die een agrarisch bedrijf exploiteren, waarvan de be drijfsomvang groter is dan 3 Nge (Nederlandse grootte eenheid) en die bij de DBH zijn geregistreerd, zullen in april of mei een oproep ont vangen om op één van de zitdagen te verschijnen. Dit jaar zullen ook konijne- en pelsdierhouders opgave moeten doen. Tijdens de zitdagen zullen rpedewerkers van de DBH be hulpzaam zijn bij het invullen van het formulier en kunnen de tellings formulieren worden ingeleverd. U wordt verzocht het oproepformulier volledig ingevuld naar de zitdag mee te nemen. Als u vlas teelt kunt u tegelijkertijd met uw landbouwtellingsopgave, een speciaal teeltaangifte-formulier invullen in verband met de steunre geling voor vlas. Verhuurd vlasland dient zowel voor de landbouwtelling als voor de teeltaangifte, door de verhuurder opgegeven te worden. gramma was heel flexibel. Ook tij dens de cursus zijn er nog verschillende wijzigingen in aange bracht, op verzoek van ons maar ook omdat bepaalde onderdelen niet door konden gaan. Doordat je zelf het programma mede- samenstelt ben je er natuurlijk sterk bij betrokken en ga je nog gemoti veerder aan de slag', lichten Jos en Wim toe. Toezegging De in de tweede week geplande ex cursie naar Brussel moest van het programma geschrapt worden, waarvoor in de plaats een excursie naar de Consumentenbond en Mi lieudefensie in Den Haag kwam. De Met ingang van 1991 zullen de ge gevens van de ondernemers die bij de DBH geregistreerd zijn, op een andere wijze worden vastgelegd dan tot nu toe gebruikelijk was. U ontvangt daarom samen met de oproep voor de landbouwtelling, nog een formulier waarop de gege vens staan afgedrukt waarmee u momenteel bent geregistreerd. Aan u wordt gevraagd deze gegevens op juistheid te kontroleren en aan te vullen. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de Distrikts- bureauhouder. De laatste jaren is het aantal deel tijdlandbouwers in Nederland toege nomen tot ruim 28 duizend. Voor de komende tien jaar wordt enige ver dere groei niet uitgesloten. De bete kenis van deeltijdlandbouw binnen het totaal van de land- en tuinbouw neemt daardoor geleidelijk toe. Het gaat dan zowel om het aantal be drijven met deeltijdlandbouw als om hun aandeel in de produktie en het grondgebruik. Dat blijkt uit een on derzoek van het Landbouw- Ekonomisch Instituut in opdracht van de Rijksplanologische Dienst en het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Deeltijdlandbouw wordt in ons land overwegend beoefend in de scha- cursisten voelden veel voor een be zoek aan deze instellingen vanwege de in landbouwkringen omstreden publicatie in de Consumentengids waarin gesteld wordt dat in aard appelen teveel nitraat zit. 'We heb ben van de Consumentenbond de toezegging gekregen dat ze in het vervolg artikelen betreffende de landbouw in hun blad eerst door een praktiserend boer laten toetsen, om in ieder geval te voorkomen dat er feitelijke onjuistheden gepubli ceerd worden. We zijn daar dan ook met een zeer voldaan gevoel ver trokken. We gingen er naar toe om het wederzijds begrip te vergroten, en dat lijkt aardig gelukt. De groep heeft zelf het gesprek geleid, de mensen van de Consumentenbond zaten gewoon in de zaal. Wat be treft het opdoen van vaardigheden sloot deze excursie dus perfect aan op de doelstellingen van de cursus'. Bedrijven bezoeken In de tweede week hebben de cur sisten zich verdeeld in vijf groepjes van vier en evenzovele agrarische bedrijven bezocht. Door middel van een gesprek met de ondernemers trachtte men een beeld te krijgen van hoe het bedrijf geleid wordt en welke haken en ogen er aan zitten. Alle leden van een groepje moesten naderhand aangeven wat huns in ziens het voornaamste knelpunt op het bedrijf vormde. De knelpunten zijn vervolgens uitgediept en door de groep aan de overige cursusdeel nemers gepresenteerd. Van alle vijf presentaties zijn notulen bijgehou den, zodat later een selectie ge duw van andere, niet-agrarische ak- tiviteiten. Het gaat vaak om kleine bedrijven. Voor 84% van de deeltijd agrariërs zijn de niet-agrarische ak- tiviteiten belangrijker dan de agrarische - zowel voor het inkomen als wat betreft de arbeidstijd. Voor zestien procent is de agrarische ak- tiviteit het voornaamste. Veel deeltijdagrariërs zijn full-time in loondienst. Belangrijke bronnen van werkgelegenheid zijn de agrarische handel en dienstverlening. Voor één op de zeven deeltijdagrariërs is het inkomen van de echtgenote een niet onaanzienlijk deel van het gezins inkomen. Uit het onderzoek blijkt dat deeltijd landbouw niet, zoals vaak wordt ge dacht, voornamelijk als maakt kon worden van de vijf belangrijkste knelpunten. Per knel punt zijn nieuwe groepjes gefor meerd, resp. voor spilfunctie graan, integratie veehouderij-akkerbouw (in verband met mestafzet), gewas bescherming, gelegenheidsarbeid, en contact met de consument. Tij dens de slotavond verzorgden deze groepjes een presentatie voor agra rische bestuurders uit Zeeland en de ondernemers van de bezochte be drijven. Mediawoordvoerder landbouw Wim maakte deel uit van het groep je met als thema 'contact met de consument'. Dat contact kan vol gens de groep verbeterd worden door een intensivering van al be staande fenomenen als open dagen, het leveren van merkprodukten, en het veranderen van de mentaliteit van de agrariërs via cursussen waardoor dezen zich mondiger kun nen opstellen ten opzichte van de consument. De groep lanceerde ook een schooladoptieplan. Hierbij stel de men zich voor dat scholieren met een bepaald agrarisch bedrijf ken nismaken en datzelfde bedrijf ver volgens meerdere keren - door de seizoenen heen - bezoeken. Als meest opmerkelijke optie koos de groep voor het wat grootser opzet ten van de Stichting Public Relati ons land- en tuinbouw. Er zou een nieuw bureau aan de Stichting PR toegevoegd moeten worden, dat een belangrijke' rol gaat vervullen bij de contacten met de media. De di recteur van het bureau zou de eerstaangewezene moeten zijn om tussenstation dienst doet tussen full-time aktiviteit en bedrijfsbeëin diging. Integendeel: als men een maal deeltijdagrariër is, verandert er doorgaans weinig aan de verhou ding tussen agrarische en niet- agrarische aktiviteiten. Generatie wisseling brengt zulke veranderin gen vaak wel teweeg, tamelijk veel deeltijdbedrijven worden dan opge heven bij gebrek aan een opvolger. Daarnaast wordt een deel van de bedrijven - vooral kleine full-time be drijven - door de jongere generatie voortgezet in de vorm van part-time bedrijf. Meer deeltijdagrariërs In de komende tien jaar zal het aan tal deeltijdagrariërs waarschijnlijk in de media als woordvoerder van landbouwzaken op te treden. 'Een woordvoerder, dat geeft bij het publiek vertrouwen en herkenbaar heid, net als dat nu bijvoorbeeld zo is bij de Amsterdamse politie (op de televisie altijd vertegenwoordigd door woordvoerder Klaas Wilting) en bij aangelegenheden betreffende het milieu (Lucas Reijnders). Die ene woordvoerder moet uiteraard boven de verschillende sectoren staan. Op dit moment wordt er dan wéér deze en dan weer die voor de televisie gehaald als de landbouw in het nieuws is. Niet iedereen is even goed toebereid op deze taak, en bo vendien weet de kijker niet wie hij voor zich heeft', aldus de twee cur sisten. De cursusgroep had voor zichzelf nog niet uitgemaakt of iemand uit de landbouw of iemand van buiten de landbouw dat het best zou kunnen. De cursus krijgt wellicht nog een vervolg. Doordat de excursie naar het Europarlement niet door kon gaan (in verband met de Golfoorlog) is er relatief weinig aandacht gege ven aan de landbouwpolitiek. Tij dens de evaluatie op de laatste dag bleek dat dit als een gemis werd er varen. Er komt 'so wie so' nog een dagje Brussel, op uitnodiging van enkele fracties in het Europarle ment. Ook is er eind dit jaar nog een bijeenkomst, ledereen wordt dan geacht een weloverwogen oordeel te geven over wat voor hem of haar de cursus heeft betekend. Leuke groep 'We hebben vanaf het begin aan op getrokken als een groep, ondanks dat we uit alle delen van zuidwest- Nederland en uit verschillende sec toren afkomstig waren. Er was geen sprake van 'groepjesvorming'. Dat komt mede doordat het een interne cursus was. Als je op school zit trek je om vijf uur de deur achter je dicht en ga je naar huis, wij cj'n9en meestal door tot tien uur/half elf, en bleven daarna nog een tijdje napra ten. Dan leer je elkaar wat beter kennen', aldus de twee. 'Er zat ook een jonge melkveehou der op de cursus die vanwege zijn bedrijf altijd 's avonds naar huis moest, zodat hij de volgende och tend op tijd was voor het melken ('s avonds molk een bedrijfsverzorger). Hij ging echter op verzoek van de cursusleiding nooit meteen na af loop naar huis, maar bleef tot een uur'of half twaalf. Dat bevorderde zijn functioneren in de groep'. De twee cursisten kijken met enorm veel voldoening terug op de drie in terne weken in Aardenburg. Beiden kenden van te voren niemand van de anderen, en beiden zijn ervan overtuigd dat zeker een aantal van de opgedane contacten beklijft. Daarmee zijn niet alleen de kennis en vaardigheden verruimd, dat geldt evenzeer voor de vrienden- en ken nissenkring. L.K. stijgen tot rond de dertig duizend. Dat komt vooral door de strengere milieu-eisen, die een aantal akker bouwers, varkenshouders en open- grondstuinbouwers ertoe kunnen bewegen om financiële ruimte te onderzoeken in een baan erbij. Volgens het onderzoek neemt deel tijdlandbouw in Nederland ruim 9% van de totale produktie voor zijn re kening op ruim 11% van de kuituur- grond. Dat aandeel in de produktie kan in 2000 tot 11,5% zijn opgelo pen, afhankelijk van de mate waarin extensivering, produktiebeperking en milieubescherming hun invloed doen gelden. Van de kultuurgrond zal dan waarschijnlijk tussen 12 en 16% in beslag worden genomen door deeltijdlandbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17