Hollandse radijs luidt voorjaar in Inzet werklozen in de bollen is een succes Tuinbouwklanken Rassenkeuze witlof moeilijk Men moet nog even geduld hebben Fruittelers visie Op een houtje bijten 15 De vollegrondsprodukten zoals prei, winterbloemkool en spruiten heb ben in de BARONIE veel te lijden ge had van de vorst. Dit uit zich op de veilingen zowel in de kwaliteit als in de hoeveelheden die worden aange voerd. Witlof komt in grote hoeveel heden vanuit de trekcellen. De kwaliteitsproblemen zoals bruine pit lijken minder te worden. Voor de witloftelers wordt het er niet gemakkelijker op om een juiste keuze te maken betreffende het te zaaien ras. Men oogst nu witlof met uiterlijk een sublieme kwaliteit maar kans op inwendige gebreken. Het kan door het zaaien van andere ras sen met de uiterlijke kwaliteit min der worden. Betreffende de prijsvorming zal de konsument hier over moeten oordelen. De glasprodukten zoals komkom mers, tomaten, paprika en aubergi nes worden weer in grote hoeveelheden op de R.B.T. veiling aangevoerd. Bij alle glasprodukten is weer een duidelijke vervroeging waarneembaar. De kwaliteit van de- Het gaat goed met de Nederlandse radijs. Zowel aanvoer, export als areaal vertonen een opgaande lijn. In 1990 steeg de totale export van dit produkt met zo'n 2% ten opzich te van de uitvoer in 1989. Opvallend was de sterk groeiende vraag vanuit Spanje en Italië naar de Hollandse radijs. Ook voor het komend jaar wordt een verdere stijging van de export verwacht; die in 1990 uit kwam op zo'n 38.000 ton. Uit de areaalenquête die in november is gehouden kwam naar voren dat het areaal in het komende seizoen 18% groter zal zijn dan in 1990. Naast de vergroting van het aanbod, is er op het gebied van verpakkingen ook het een en ander gaande. De aanvoer van radijs op de veilin gen is sinds 1985 met zo'n 53% toegenomen. Lag de aanvoer in 1985 nog op 28.700 ton; in 1990 was dat 44.000 ton. Ook voor sei zoen 1991 wordt een groter aanbod verwacht, daar het areaal van 593 tot 700 hektare toeneemt. Tevens vindt met name in de maand no vember een fors grotere aanplant plaats dan in voorgaande jaren. Dit betekent een groot aanbod van ra dijs in het vroege voorjaar. Jaarrond Radijs staat bij de konsument be kend als voorjaarsprodukt. Ten dele is dit onterecht; immers de Holland se radijs is jaarrond verkrijgbaar. Echter, de aanvoerpiek ligt in het Een project om langdurig werklozen in de bloembollenteelt aan de slag te helpen, is vorig jaar een succes geweest. Van de 375 deelnemers hebben er driehonderd een baan. Dit blijkt uit een evaluatie door het Bureau voor Economische Argu mentatie. Bij het project is samen gewerkt door onder meer uitzendbureau Start, het gewestelijk arbeidsbureau Amsterdam en het Landbouwschap. De 375 werkloze Amsterdammers werkten minimaal twee maanden in ze produkten is op dit moment uiter mate goed. De prijsvorming lijkt ten opzichte van verleden jaar redelijk maar zeker niet beter. Champignons komen in grote hoeveelheden bij de telers uit de teeltcellen. Dit lijkt een landelijk verschijnsel. Mede door de grote buitenlandse konkurrentie staan de prijzen regelmatig onder druk. Bij de champignons lijkt de va riëteit kastanjechampignons zich een vaste plaats te gaan veroveren bij de konsument. De voorbereidingen voor het nieuwe vollegrondsseizoen zijn in het Bra bantse tuinbouwgebied in volle gang. Nu het gehele gebied is samengesmolten tot een grote afzet- organisatie worden de studiebijeenkomsten zeer goed be zocht. Door de fusies van de drie veilingen RBT, Bergen op Zoom en Drunen lijkt er naast de toch al auto nome groei in het RBT gebied een grote uitstraling te ontstaan naar de nu als afdelingen opererende veilin gen Bergen op Zoom en Drunen. De glastuinbouw blijkt ook aantrek kingskracht te hebben voor telers vanuit andere gebieden. De groei in de Plukmadese Polder en rondom Zevenbergen alsmede in het gebied de Langstraat zet zich voort. Ook in het Bergen op Zoomse gebied zijn veel plannen voor vernieuwing. De ontwikkelingen in de glastuinbouw staan niet stil. Jonge ondernemers doen er dan ook alles aan om op dit gebied op de hoogte te blijven. Ook in de vollegrondssektor zien we door vervroeging in het Brabantse gebied veel nieuwe ontwikkelingen. Zeker in de aardbeienteelt. Zoals het er nu voorstaat wordt 1991 weer een dynamisch seizoen in het Bra bantse. vroege voorjaar. De maanden maart, april, mei en juni vormen de belangrijkste aanvoermaanden. Duitsland is nog altijd de belangrijk ste afzetmarkt voor de Hollandse ra dijs. In 1990 werd 23.274 ton radijs op deze markt afgezet. Ten opzichte van 1989 was dit een lichte terug gang (-2%). Sterk in ontwikkeling is de bollen waarna ze een vaste baan zouden krijgen, binnen of buiten de agrarische sector. De deelnemers ontvingen een premie van 350 gul den per maand bovenop hun salaris. Begeleiders zorgden ervoor dat ze elke morgen op het werk versche nen. Desnoods werden ze met de 'veegploeg' van huis opgehaald. Van de deelnemers hebben er drie honderd een vaste baan of volgen een opleiding met uitzicht daarop. Van hen die weer aan de slag zijn, werkt nu 15 procent in de agrari sche sector. Bij een aantal vroege aardappel- en plantuientelers op THOLEN gaat het om deze tijd toch wat kriebelen om het land op te gaan, op andere jaren zat er soms al wat in. Men ziet.al veel wagens met kistjes aardappel- pootgoed buiten staan om ze in de laatste fase nog wat extra af te har den. Een korte stevige kiem moet echter vrijwel de gehele bewaarperi ode door veel licht verkregen wor den. Vooral bij de grote maten welke doorgesneden en overeind in Met de prijzen van witlof is het het afgelopen winterseizoen in WEST BRABANT niet best geweest, of zo als een witloftrekker het uitdrukte: "we moeten op een houtje bijten". Enig pessimisme is er omdat er voor het komend afzetseizoen een uit breiding in zit. Niet dat er nieuwe bedrijven bijkomen maar omdat be staande trekkers hun capaciteit gaan opvoeren. Meer aanbod op de veiling heeft al geresulteerd in meer klassifikaties binnenland. Vorig jaar werd een partij witlof met hier en daar appelpit nog als eerste kwaliteit aangemerkt, nu tweeda Hetzelfde kan gezegd worden van partijen met bruine pit en grijsver kleuringen. Naar de praktijk toe ver taald een mindere opbrengst van ruim twee kwartjes. De eerste kwa liteit bleef de achterliggende maan den tussen de f 1,50 en f 2,00 hangen. Tweede kwaliteit deed tus sen de f 1,00 en f 1,50. Op dit mo ment brengen de beste sorteringen rond een rijksdaalder op. Meer aan- de Zuid-Europese markt. De afzet naar Spanje en Italië nam ten op zichte van seizoen 1989 met 90% toe. In totaal was dit gebied goed voor een afzet van 2.378 ton. Ook Frankrijk 12%), Scandinavië 12%) en België (19%) importeer den meer. De export naar Engeland bedroeg 2.887 ton. Het project heeft de overheid ruim drie miljoen gulden gekost. Daarte genover staat dat een hoger bedrag aan uitkeringen is uitgespaard. Deze intensieve begeleiding van werkge vers en werknemers was van grote invloed op het welslagen van het project, aldus het onderzoeks bureau. Imago landbouw Het imago van de landbouw bij werklozen was aanvankelijk slecht, zo bleek bij het evaluatie-onderzoek. Dat was na de kennismaking met de sector heel wat positiever. de kistjes geplaatst worden kan men ideale en gelijkmatige kiemen verkrijgen met de blaadjes er soms al op. Dit aldus voorgekiemd poot- goed vormt immers de basis voor een vroege oogst. Een vroege oogst met een behoorlij ke opbrengst heeft al vele jaren de beste resultaten. Om hierin tot een goed resultaat te komen is echter al leen met goed voorgekiemd gezond pootgoed van start te gaan niet vol- bod houdt automatisch in dat de ko pers de allerbeste partijen moeten hebben. De strengere keuringen op de veilingen is de trekkers toch wel tegengevallen. Zij zijn plots met de neus op de feiten gedrukt. In tegenstelling tot witlof is het aardbeienseizoen optimaal geweest. De laatste aardbeien van de jaar- rondteelt zijn begin januari geplukt. Hierin gaan veel aardbeitelers dit jaar hun heil zoeken. Zowel in tun nels als kassen zit er uitbreiding. Lang ligt de aanvoer van aardbeien in Nederland niet stil. Zoals het er nu bijstaat kunnen over drie weken de eerste aardbeien uit de West- Brabantse kassen weer geplukt worden. De primeur zal zoals ge woonlijk weer vanuit de streek rond Geldermalsen komen. Zij zijn meestal een week eerder. In de vollegrond is er de afgelopen weken weinig gedaan. Op een aan tal plaatsen is er plastic gelegd op perceeltjes die voor de vorst zijn in gezaaid met waspeen en spinazia Veel kans om het land te bewerken heeft het nog niet gegeven. De vorst zat ongeveer 40 cm in de grond en dan duurt het, afhankelijk van de grondopbouw, zo'n 10 da gen voordat er van een goede door- latendheid weer sprake is. Eind vorige week stond op veel plaatsen de ploeg klaar om een begin te ma ken maar 15 mm neerslag gooide roet in het eten. De meeste fruittelers in de BEVE- LANDEN zijn nog volop bezig met de snoei. De maand maart leent zich daar uitstekend voor. De tem peraturen worden al iets hoger, waardoor het prettiger werken is in de natuur. En ook de dagen gaan lengen, zodat het aantal werkbare uren iedere dag toeneemt. Als fruit teler wil je die natuurlijk graag be nutten, zeker als de snoei nog niet is beëindigd. Overigens is de winterperiode voor veel fruittelers een goeie tijd. De da gen zijn korter, niet echt, maar je be grijpt wel, we werken nu gewoon acht uren per dag en dat voeren we op naarmate het voorjaar, de zomer, de herfst en de oogsttijd naderen. Zo gaat het tenminste bij de door snee fruitteler, uitzonderingen zijn er natuurlijk in iedere branche te vin den. We kunnen rustig stellen, dat de fruitteelt een zeer intensieve be drijfstak is binnen de landbouw. Er is een aantal pieken in de teelt op te noemen, maar het lijkt net of er steeds meer pieken bijkomen. Is dit zo of creëren we die pieken zelf? Natuurlijk is de oogst de grootste piek, maar ook het dunnen, het sor teren in het najaar en de winter, de gehele afzet en niet te vergeten de snoei. Alle handelingen die wij als fruittelers met de gezinsleden of los se arbeidskrachten een heel jaar door uitvoeren zijn beslist lichter en gemakkelijker geworden dan in vroeger tijd. Voor bijna alle werk zaamheden zijn hulpmiddelen uitge vonden, waar een ieder gretig gebruik van maakt. De bedrijven zijn groter geworden, het aantal ha per man is sterk toegenomen wanneer we dat vergelijken met b.v. twintig jaar terug. Of deze ontwikkeling zich in de toekomst nog verder doende. De grond waarin gepoot moet worden is zeker zo belangrijk. Alleen licht goed ontwaterde grond komt ervoor in aanmerking. Wan neer men veel organisch materiaal ondergeploegd heeft kan men zeker ook vroeger planten. Aardappelen is een gewas dat erg dankbaar is voor organische bemesting. Het percen tage van AM-rassen dat geteeld wordt is in de vroege teelt welis waar groter dan in de akkerbouw, maar het ras Doré voert vooral op veiling St. Annaland ao. nog steeds de boventoon. Op andere groente veilingen zoals Barendrecht en Bre da, waar weinig Doré's aangevoerd worden, is de prijsvorming van o.a. het AM-ras Premiere in het begin van het seizoen soms aanmerkelijk beter. Om in de toekomst zonder grond- ontsmetting en de 1 op 5 maatre gel toch voldoende vroege aardappelen te kunnen telen zal men er steeds meer op moeten wer ken om in de eerste plaats zo veel mogelijk voor de rooidatum te leve ren, waarbij de 1 op 2 regeling nog van kracht blijft ook meer AM- rassen te gaan telen. De vorst heeft de struktuur van de grond wellicht goed gedaan. Het is dan ook zaak dit zoveel mogelijk te behouden. Een te natte intensieve bewerking kan dit in één keer teniet doen. On danks de wil en de noodzaak om vroeg te zijn moet men toch weten wat we doen. Ook de methode van bewerken kan er onder vroege omstandigheden een rol spelen. Verschillende maat regelen kunnen tot minder struk- tuurbederf leiden. Zaken die soms voor zichzelf spreken zoals een lich te trekker met kooiwielen, lage ban denspanning of zoals de laatste jaren meer opgang maakt het in één werkgang klaarmaken en poten, wat minder sporen heeft. Maar ook over het te gebruiken werktuig heeft ieder zijn eigen mening en ervaring. Van de rotoreg is bekend dat deze bij een te diepe bewerking veel kan versmeren; een juiste afstelling is al tijd vereist. voort zal zetten zal de tijd leren. Dat is nog maar de vraag. We hebben jaren kwantiteit geteeld, maar in de komende jaren zal alleen kwaliteit het redden. Volgende vraag: kan bij het steeds toenemen van de kwan titeit de kwaliteit op hetzelfde peil blijven? Bij sommigen wel, bij ande ren niet. Nu is er een einde aan ons kunnen, of ook dat niet? Komen we terug op de vele uren ar beid die wij met z.'n allen aan de teelt van appels en peren besteden? Vroeger was de arbeid in de fruit teelt zwaarder dan nu, maar de hui dige generatie draait meer uren in het bedrijf, veel meer uren. Doen we dit zelf of is het noodzaak om overeind te blijven in de be drijfstak fruitteelt? Ik denk dat we er voor een gedeelte zelf schuld aan zijn. Het is niet een eerste vereiste om steeds harder te werken. Vooral wanneer fruitteler je hobby is, is het niet noodzakelijk om iedere avond tot 10 uur te sorteren. Het kan be slist anders, vaak zijn we automa tisch tot die manier van werken en leven overgegaan. De meeste va ders van de huidige fruittelers deden aan die wedren minder mee dan wij en zij (de ouderen) bereikten de fi nish toch ook op tijd. Ruim binnen de gestelde limiet. Je zou aan deze materie best een gespreksavond kunnen wijden. Eén ding tot besluit: wil je fruitteler worden moet je erin geboren zijn, grond bezitten, geld bezitten! Larie koek. Een goede fruitteler is: niet lui, heeft liefde voor de natuur, wil daar in graag hard werken, rust op regel matige tijden ons door die natuur geschonken, kijkt goed rond, is een beetje kien, heeft een beetje geluk en redt het wel. ledereen zou het kunnen. Bij wijze van experiment wordt bosradijs mèt loof tegenwoordig ook in plastic zakjes aangeboden. De konsument ziet het loof a/s blijk van versheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15