Steendyk prolongeert titel bij indoor dressuur Dingemanse en De Jonge sterk indoor springen bij Uitslagen indoor dressuur kampioenschappen Uitslagen Meer Nederlanders kopen vlees en vleeswaren Geen korting melkquotum voor "zure" produkten Minder melkvee meer overig rundvee ««WfHW»» Hij is en blijft de sterkste. Kees Steendyk, de 68-jarige dressuurrui ter en rustend akkerbouwer uit Krui- ningen. Nog nooit waren er veertien inschrijvingen voor de titelstrijd in door dressuur kampioenschap klas se Z-paarden in Zeeland, met gerenommeerde ruiters zoals Suzan Malcorps, Christian de Feyter en Ep- po Roovers. Voorzitter Anton Hanse van de Schouwse ruiters, die dit ge beuren voor de derde maal organi seerde, had de zaken goed voor elkaar. Alle deelnemers moesten twee proeven rijden, die door vier juryleden afzonderlijk werden be oordeeld, twee voor de eerste proef, de twee andere voor de tweede proef. Titelverdediger Kees Steendyk met Boy van Zuid-Beveland, die bij het betreden van de dressuurring, zoals gewoonlijk eerst het publiek be groet, reed een alles of niets proef. De twee eenheid reed alles uit de kast. Behalve in het laatste gedeelte van de proef, waar hij toch nog een paar puntjes liet liggen, lukte alles op een uitzonderlijke manier. Hij scoorde 195 en 194 punten, een to taalscore van 389, en reed zich niet minder dan 13 punten los van de als favoriet getipte Suzan Malcorps met Bonvivant van de Zwinruiters 376 punten, 187 en 189, en de tweede stek dus na de eerste proef. Eppo Roovers, de 28-jarige instructeur uit Kruiningen, scoorde met Waldo in de eerste proef een derde plaats met 360 punten, 180 en 180. Een opvallende prestatie van de veer tienjarige Liesbeth van de Velde uit Yerseke, die zich met Alonso ook bij de hoofdmacht kwam melden met 356 punten 180 en 176 punten en een vierde plaats. Bloedvorm In de tweede proef liep de strijd an dermaal hoog op, maar Steendyk stak in bloedvorm. Op de vraag hoe veel kampioenschappen hij heeft gewonnen zei hij: 'Ik kan dat niet meer bijhouden, maar meer dan vijf tig jaar in het zadel. Het is enkele ja ren na de bevrijding in 1947 begonnen. Hij kwam opnieuw enorm uit de startblokken en scoor de 381 punten 193 en 188. De jeugdige amazone en instructrice uit Cadzand Suzan Malcorps gooide al le beschikbare energie in haar twee de proef en wist haar grote rivaal in dit kampioenschap Steendyk nu zelfs op vier punten na te benaderen 377 (197 en 180), maar alle scores werden bij elkaar opgeteld en zo werd zij reserve-kampioen terwijl Kees Steendyk zijn titel prolongeer de met Eppo Roovers met Waldo op de derde stek. Voor Steendyk en Malcorps was het felbegeerde ticket voor de nationale titelstrijd binnen. Deze wordt gehouden op 15 en 16 maart in het Federatiecentrum in Uddel. Aanvankelijk waren er 15 deelne mers voor de titelstrijd in de M- klasse, maar met vier afmeldingen was de strijd in deze rubriek gelijk aan die in de Z-klasse. De op een na laatste gestarte 20-jarige instructri ce in opleiding Nicole Slabbekoorn uit Kattendijke, met Cedor van de Paardebloem, reed alle reeds ge scoorde puntentotalen aan flarden en reed zich niet minder dan 26 punten los, totaal 261 (130 en 131) en nam de leiding. Hellen Nooyen met Boy van de Gouwe Reyers op de tweede stek 226 punten (111 en 115), met negen punten verschil op Hellen Nooyen Jan Noordhoek met Boemerang uit Kortgene, 226 pun ten. Ingrid Faes met Yago van de Zwinruiters reed een goede vijfde plaats bij elkaar: 224 punten (113 en 111). De strijd voor de tweede proef in deze M-klasse leek nog heviger. De leider Nicole Slabbekoorn liet wat puntjes liggen 245 (124 en 122). Hellen Nooyen was in de tweede proef beter 251 (121 en 130) en de Breskense amazone Ingrid Faes pak te ook flink uit in de tweede proef met 230 punten (114 en 116). Dus pakte Nicole Slabbekoorn de titel met als reserve-kampioene Hellen Nooyen, en een prachtige derde plaats voor Ingrid Faes. De Middelburgse Danielle Leydekker met Roxanne van de Burchtruiters won na een nek-aan-nek race met Debby Rijn met Ceasar van Zuid- Beveland, allebei totalen van 720 punten, het Z-kampioenschap bij de pony's. Sonja de Feiter met Lady Fantasie van de Schouwse ruiters in de M- klasse pony's, pakte in allebei de proeven de eerste stek en daarmee de titel, met als reserve-kampioene Aline Baas met Chery van de Oran- jeruiters uit Willemstad. In de cate gorie C in de M-klasse was de titel voor Thirza Baas met Duranche van de Oranjeruiters uit Willemstad. Jan M. Murre Klasse Z-paarden: 1. Kees Steendyk Boy Zuid-Beveland; 2. Suzan Mal corps Bonvivant Zwinruiters; 3. Ep po Roovers Waldo Paardebloem. Klasse M-paarden: 1. Nicole Slabbe koorn Cedor Paardebloem; 2. Hellen Nooyen Boy Gouwe Reyers; 3. In grid Faes Yago Zwinruiters. vmffiBiïmgasïïgïïss&ggmgsggfflggm Klasse Z-pony's: 1. Daniëlle Leydek ker Roxanne Burghruiters; 2. Debby Rijn Ceasar Zuid-Beveland. Klasse M-pony's: 1. Sonja de Feiter Lady Fantasie Schouwse ruiters; 2. Aline Baas Chery Oranjeruiters. Ca tegorie C: 1. Thirza Baas, Duranche Oranjeruiters. Spannende kampioensrubrieken in door springen voor paarden en po ny's zaterdag in manege Magrette nabij Axel. In de Z-klasse paarden maar één combinatie van de vijf die in het eerste parcours de lei schoon hield en dat was de 17-jarige ama zone uit Kapelle-Biezelinge, Sanja Dingemanse met Patrick D van de Paardebloem. Weliswaar had de fa voriet voor deze titel Han Wattel uit Vogelwaarde met Ulaan het hout werk in tact gelaten maar hij kreeg één en een kwart strafpunt op zijn startcoupon. Het tweede parcours, een verkort en een verbreed klassiek, bracht voor Sanja Dingemanse geen pro blemen. Zij verkeerde in topvorm en pakte overgelukkig het kampi oenslint, met Han Wattel, die een keurig tweede parcours liet zien, als reserve-kampioen. Sandy den Exter met Avantie van Noord-Beveland, die in het eerste parcours een balk naar beneden trok, verdiende met haar derde plaats ook een ticket voor de nationale titelstrijd vrijdag en zaterdag 22 en 23 maart in het federatiecentrum in Uddel. Van de 16 deelnemers in de M- klasse maar drie deelnemers die een foutloze omloop lieten zien. Daarvan twee gegadigden voor de provincia le titel: Stefan de Vetter met Atlethi- co van Hulst en Miranda de Jonge met Ammador van de Zwinruiters. De in topvorm verkerende 19-jarige amazone uit Breskens, Miranda de Jonge, pakte ook het tweede par cours, dat goed aan de maat stond, goed aan, en dat was voldoende voor de titel. Het felbegeerde ticket was binnen. Sandy den Exter met Cadermie, die in het eerste parcours een balk 'aan het been had', pakte nu wel goed het tweede parcours en de reserve-titel. Stefan de Vetter werd derde en mag ook naar de na tionale. Voor de dagprijs in deze ru briek kwam Cees Jan de Graaf met Body Gard uit Bruinisse in aan merking. Feilloos overbrugde Rowena de Pen- der met Nelis van de Zwinruiters de twee parcoursen van de klasse Z- pony's en stak daarmee gedeci deerd de titel op zak. Annique Ja- cobsen met Axeen Ansfried van Oranjezon haalde de reservetitel met twee balken in het tweede par cours. De familie Burm uit Kapelle- brug kwam op indrukwekkende wijze uit de startblokken in de M- klasse pony's. Sybille en Jeroen Burm met Rocky Boy en Dizzy Girl lieten als enigen van de zes in die rubriek een foutloos eerste parcours zien. De winst leek binnen, maar Sybille liep tegen drie strafpuntjes op in het tweede parcours, terwijl Mariska de Kroo met Ronnie van de Scheldestad een foutloos tweede parcours had. Jeroen Burm maakte het karwei keurig af en de titel was binnen, met als reserve kampioene Mariska de Kroo en Sybille op de derde stek. De eerste twee van M en Z-pony's worden op de nationale verwacht. Een goed provinciaal springkampi- oenschap, twee parcoursen, een klassiek, en een verkort en verbreed klassiek, waar parcoursbouwer uit Oudenbosch Jos de Jongh keurig borg voor stond. Jan M. Murre De huishoudelijke consumptie van vlees en vleeswaren is in het afgelo pen jaar licht gestegen. De Neder landse huishoudens kochten 1% meer vlees dan in 1989. Deze stij ging in de verkoop is volledig te dan ken aan het feit dat een groter aantal huishoudens vlees kocht. De aankopen van vleeswaren stegen in 1990 met 3% iets meer. Dit zowel door een groter aantal kopers, als ook door een grotere gekochte hoe veelheid per huishouden. Dit blijkt uit cijfers van het continue panelonderzoek naar de huishoude lijke aankopen van vlees en vlees waren in Nederland in opdracht van het Produktschap Vee en Vlees en het Voorlichtingsbureau Vlees. Er doen 2.000 huishoudens aan mee. De buitenhuishoudelijke aankopen (o.a. horeca en instellingen) blijven hierin buiten beschouwing. Vorig jaar kocht 98,6% van de huis houdens tenminste eenmaal vlees. Dit was 1% meer dan in 1989. Uit gedrukt in aantallen betekent dit een uitbreiding van het klanten bestand met circa 60.000 huishou dens. De hoeveelheid die de huishoudens gemiddeld kochten bleef vrijwel gelijk. De consumptie van varkensvlees kwam na het slechte jaar 1989 in rustiger vaarwater. Het dieptepunt in de aankopen van varkensvlees lijkt nu voorbij te zijn. De hoeveel heid van de aankopen daalde in 1990 weliswaar met 1%, maar de waarde ervan steeg door een wat hoger prijsniveau met 1%. Ook de verkoop van rundvlees herstelde zich van de teruggang in de voor gaande jaren. Z-paarden: 1. Sanja Dingemanse Pa trick D Paardebloem; 2. Han Wattel Ulaan Oranjezon; 3. Sandy den Ex ter Avantie Noord-Beveland. M-paarden: 1. Miranda de Jonge Ammador Zwinruiters; 2. Sandy den Exter Cadermie Noord- Beveland; 3. Stefan de Vetter Atle- thico Hulst. L-paarden: 1. Luc Cornelissens D- Steba Hulst; 2. Christel Kunkel Gol den Eagle Gouwe Reyers; 3. Mirjam de Feber Etoile Hulst. B-paarden: 1. Christel Kunkel Kilano K Gouwe Reyers; 2. Jan de Kroo Eqauter Scheldestad. Z-pony's: 1. Rowena de Pender Ne lis Zwinruiters; 2. Annique Jacob- sen Axeen Ansfried Oranjezon. M-pony's: 1. Jeroen Burm Dizzy Girl Hulst; 2. Mariska de Kroo Ronnie Scheldestad; 3. Sybille Burm Rocky Boy Hulst. L-pony's: categorie C: 1. Caroline de Munxk Jacky Kleppertjes. Categorie B: 1. Marion Tollenaar Beauty Klep pertjes. Het aantal melk- en kalfkoeien was begin januari 1991 1,6% kleiner dan een jaar daarvoor. Vooral het aantal drachtige, droogstaande koeien was lager. Bij de overige categorieën rundvee is een toename te consta teren. Het totaal aantal stuks rund vee bedroeg 4,8 miljoen; een toename van 2,1% ten opzichte van januari 1990. In vergelijking met de landbouwtel ling van mei 1990 is de totale rund veestapel echter met bijna 2% afgenomen. Dit blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit het onderzoek blijkt verder dat er op de steekproefdatum (2 januari 1991) 527.000 stuks gedekt jong vee waren; dit betekent een toena me van 3,1% in vergelijking met een jaar daarvoor. Bij de categorie 'An der rundvee, bestemd voor de fok kerij' was een toename te zien van 4,0%. Deze dieren zijn voornamelijk bestemd voor de instandhouding van de melkveestapel. De grootste toename deed zich voor bij het mestvea Hierbij was sprake van een toename van 66.000 dieren 5,7%) waardoor het aantal op 1,2 miljoen stuks kwam. Het aantal mestkalveren, hoofdzakelijk met melk gemest om voor de leeftijd van 6 maanden te worden geslacht, ver toonde een toename van 3,5% ten opzichte van vorig jaar en kwam uit op 590.000 stuks. Het aantal meststieren, jonger dan 2 jaar, nam ruim 3% toe. Het extra melkquotum voor veehou ders die yoghurt, kwark en vla op het eigen bedrijf produceren, mag niet ten koste gaan van andere vee houders. Er mag geen algemene korting op het quotum komen, zo schrijft het Landbouwschap aan mi nister Bukman van landbouw. Tot hurt, kwark en vla buiten de super heffing. De Europese Gemeenschap wil dat hieraan een einde komt. Dat houdt in dat de melk die in deze "zure" produkten wordt verwerkt, voortaan tot het quotum wordt ge rekend. Het schap vindt dat de extra melk drijven, gehaald moet worden uit het huisquotum, ook wel konsu- mentenquotum genoemd. Dit is bestemd voor veehouders die zelf melk verwerken, bijvoorbeeld tot boter en kaas. Er is nog wat van dat quotum in reserve. Vorig jaar steeg de huishoudelijke consumptie van vlees 7 procent. nu toe viel de produktie van yog- die nodig is voor de betrokken be-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13