JJ ^kkmhmiw—y^n«. ABV-voorzitter Daenekindt wil quotaregeling vlas Voorschot op stockagevergoeding vlasvezels Rusland goede afzetmarkt voor Nederlands pootgoed Fritesfabriek opent specialiteitenlijn Minder voergranen geteeld in de Bondsrepubliek Duitsland Er moet een quotasysteem voor vlas komen. Dat is de enige manier om de grote voorraden vlasvezels af te bouwen. Deze mening verkondig de de voorzitter van het Algemeen Belgisch Vlasverbond de heer A. Daenekindt tijdens de jaarlijkse vlasmiddag van de Algemene Ne derlandse Vlassersbond, vorige week vrijdag in "De Vlaschaard" te Koewacht. De ABV-voorzitter noem de zichzelf een realistisch optimist. De heer Daenekindt toonde de aan wezigen sheets met cijfers en dia grammen, waaruit duidelijk bleek hoe miserabel de situatie in de Westeuropese vlassektor is, zowel voor de lange vezel als voor de korte vezel. Van bijvoorbeeld de lange ve zel is de voorraad gezwingeld vlas tussen 1 januari 1990 en 1 januari 1991 verdubbeld, van 5490 naar 10.653 ton. De prijs van de lange vezel is zeer slecht, die van water- root kende al jaren een neerwaartse trend, die van dauwroot heeft in 1990 een inzinking gehad zodanig dat de prijs met de helft is afgeno men. Voor korte vezel (klodden) geeft de scherpe daling in prijs ook duidelijk de impasse weer. Ook hier lopen de voorraden sterk op. De ABV-voorzitter heeft aan de hand van de groei in 1989 een ba lans voor de lange vezel opgemaakt. De aardappelverwerkende industrie Polder Food Products in Lelystad heeft een nieuwe specialiteitenlijn in gebruik genomen. Op deze lijn wor den kleine en scheve frites tot puree verwerkt. Na toevoeging van krui denmengsels ontstaat een grondstof waarmee o.a. kroketjes gemaakt kunnen worden. Polder Food Products werkt nu in drie ploe gendienst en heeft voorts sinds kort de beschikking overeen eigen aard- appelsorteerinrichting. Het bedrijf heeft met enkele grote afnemers langlopende afzetcontracten af gesloten. A. Daenekindt In dat jaar waren de beginvoorraden 42.802 ton, er groeide ruim 55.000 ton en er werd ruim 7000 ton geïm porteerd, zodat het totale aanbod bijna 106.000 ton bedroeg. De tota le vraag bedroeg in 1989 ruim De Russische markt biedt voor de afzet van Nederlands pootgoed in principe hele goede mogelijkheden. De rassen die nu in de Sovjet-Unie worden gepoot zijn zwaar besmet met ziekten en ze zijn bovendien door de diep liggende ogen niet ge schikt voor de langzaam op gang komende verwerkende industrie. "Lever pootgoed met een stuk teeltbegeleiding, dan valt het niet meer aan te slepen, zo groot wordt de vraag". Dat betoogde de heer B. Scheepers onlangs op een bijeen komst van de aardappelkweekorga- nisatie Fobek in Franeker. Laten ze het uitgangsmateriaal maar een of twee jaar na gaan telen. Dat we de daarvoor geldende kwekers rechten verliezen moeten we gezien 58.000 ton. (Daenekindt: "Daar moet een voddenbank komen"). Als gevolg van vraag en aanbod bedroe gen de eindvoorraden lange vezel (per 31 juli '90) 47.267 ton. Uitgaande van deze 47.267 ton be de enorme mogelijkheden maar voor lief nemen, meent hij. Schee pers die vroeger bij het PAGV werk te, begeleidt nu aardappelprojekten van Agrico in de Sovjet-Unie. In de Sovjet-Unie wordt thans ca. 6 mil joen ha met aardappelen beteeld. Als alle bijna 300 miljoen Russen 100 kg aardappelen per jaar zouden gaan konsumeren dan zou daar on geveer 3 miljoen ton poters voor no dig zijn. Volgens Scheepers dus een gigantische potentiële markt. Het deel dat er werkelijk geleverd kan worden hangt af van de ontwikke ling van de deviezenpositie van het land. In 1989 exporteerde ons land ca. 7000 ton pootgoed naar *cJe Sovjet-Unie In de jaren daarvoor vrijwel niets. (J.W.) ginvoorraden bedroeg -het totale aanbod over de volgende campagne (1990) 122.267 ton (42.267 69.000 ton nieuwe groei 6000 ton import). De totale vraag be droeg 52.000 ton, zodat de eind voorraden op 70.267 ton uitkomen. "We zouden in 1991 niet moeten uitzaaien om tot een gezonde voor raad van 30.000 ton te komen, maar dat is natuurlijk ook te gek voor woorden. Wat we wel kunnen doen is de uitzaai beperken. In de ja ren 1990 en 1991 zou in de CILC- landen waaronder Nederland, België en Frankrijk de uitzaai beperkt moe ten worden tot 30.000 ha. Dat le vert jaarlijks 30.000 ton lange vezels op, zodat de voorraad jaarlijks met 20.000 ton afgebouwd kan worden en na twee jaar een gezon de voorraad van 30.000 ton is ont staan", aldus Daenekindt. Volgens hem heeft een quotaregeling nog een bijkomend voordeel: "De EG ziet graag dat er een dergelijke rege ling komt. Als de vlasorganisaties in de verschillende landen erin slagen die te maken blijven we hopelijk gespaard voor al te forse ingrepen in de steunregeling". De heer Daenekindt gaf aan dat het er in de eerste plaats om gaat dat men het over het principe van een quotaregeling eens is, alvorens op de details in te gaan. De vlassers spelen hierin een cruciale rol, zij moeten volgens Daenekindt aller eerst akkoord gaan. "Het is ook in uw belang. Laten wij ons intens voorbereiden op het eind van de tunnel, door gedurende twee jaren de uitzaai te beperken" stak hij de aanwezigen een hart onder de riem. Importen Vanuit de zaal werd de opmerking geplaatst dat het invoeren van quo ta niet automatisch leidt tot betere prijzen. Bovendien kunnen de im porten toenemen als gequoteerd gaat worden. Daenekindt zei te ho pen dat bij een dalend aanbod de prijzen gaan stijgen en niet bang te zijn voor importen, behalve als de prijs te sterk zou stijgen. Ook binnen de Commissie voor Vlas is over quoteren gepraat, deze diskussie is echter nog niet afgerond, aldus me vrouw A. van de Riet, die op de vlasmiddag aanwezig was als plaatsvervanger van de heer Boer- ma. Zij is stafmedewerker bij het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden en in die hoedanigheid een halve dag per week beschikbaar als sekretaris van de Commissie voor Vlas. Een andere aanwezige wilde dat naast quotering ook de mogelijkheid van sanering van de vlasserijsektor bekeken wordt. Volgens de heer Daenekindt komt er wellicht binnen afzienbare tijd een eenmalige sane- ringsaktie in EG-verband. In 1990 is het areaal voergranen in de (oude) Bondsrepubliek met 5% gedaald van 2.261.000 ha in 1989 tot 2.148.000 ha in 1990. Het are aal gerst daalde met 3% van 1,75 tot 1,69 milj. ha, dat van haver met 19% van 419.000 tot 339.000 ha. Alleen bij triticale was een stijging op te merken en wel van ca. 112% tot 62.000 ha. Bij gerst daalde de gemiddelde ha-opbrengst met 2,5% van 5570 tot 5430 kg, bij haver steeg deze met bijna 24% van 3660 tot 4530 kg. De totale oogst aan voer- en in- dustriegranen daalde met 3,2% van 11,66 tot 11,28 milj. ton, waarvan 9,20 milj. ton gerst (19,7); 1,53 milj. ton haver (onver.); 320.0001 tritica le (157.000). Het areaal korrelmais, corn-cob-mix steeg met bijna 9% tot 228.000 ha, doch de gemiddel de ha-opbrengst daalde met ruim 10% tot 6810 kg (7590). De oogst leverde 1,54 milj. ton op (1.57) of 1,8% minder dan in 1989. De Beheerscommissie Oliën en Vet ten heeft op 27 februari een veror dening goedgekeurd in het kader waarvan onder bepaalde voorwaar den een voorschot wordt verleend op de stockagevergoeding voor vlasvezels. Dit deelde drs. A. van de Riet mee tijdens de vlasmiddag in Koewacht. Zij trad op de vlasmid dag op als plaatsvervanger van de heer Boerma als secretaris van de Commissie voor Vlas van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten. Mevrouw Van de Riet gaf aan dat het voorschot niet groter is dan het steunbedrag over het verlopen ge deelte van de opslagperiode In Ne derland is op basis van 24 contracten in totaal 437 ton lange vezel opgeslagen in het kader van de stockageregeling. Met de stocka- gemaatregel, waartoe de EG vorig jaar voor de 5e of 6e keer sinds 1970 heeft besloten, wordt vergoe ding verleend voor het tijdelijk aan de markt onttrekken van vlasvezel^. Uitgangspunt is dat de afzetproble- men van voorbijgaande aard zijn. Tot op heden lijkt de maatregel ech ter weinig of geen effect op de markt te hebben, aldus mevrouw Van de Riet. Zij voegde daaraan toe dat de Europese Commissie voor de huidige stockageregeling een tegen prestatie verwacht van de vlassec tor in de vorm van een beperking van de uitzaai: 'De EG ziet dit als voorwaarde om de structurele pro blemen in de sector het hoofd te bieden'. Prijsvoorstellen Vorige week heeft de Europese Commissie de prijsvoorstellen voor het nieuwe seizoen bekend ge maakt. In het voorstel daalt de ha- premie voor vlas met 3 procent, daalt de lijnzaadpremie eveneens met 3 procent en blijft de zaai- zaadsteun op hetzelfde niveau. Het Beheerscomité heeft ondertussen ook de indicatieve rendementen vastgesteld, en daarmee de lijnzaad premie voor oogst 1990. Voor zone I (IJsselmeerpolders, droogmakerij en, Noord-Holland en noordelijk klei gebied wordt f 1660,69 uitbetaald voor dauwrootvlas en f 1871,87 voor ander vlas. Voor zone II (de rest van Nederland) gaat het om 1549,76 voor dauwrootvlas en f 1773,68 voor ander vlas. Me vrouw Van de Riet zei zich voor te kunnen stellen dat deze (hoge) steunbedragen zeer welkom zijn, maar zich tevens zorgen te maken. 'In Brussel gaat men zich afvragen of in vergelijking met andere gewas sen de steun niet te hoog wordt'. Heffing De Commissie voor Vlas int sinds haar bestaan een heffing van f 27,— per ha. Hiervan is f 18,— bestemd voor het Vlasfonds, waar onder andere onderzoek en promo tie uit wordt gefinancierd, en f 9,— beschikbaar is ter dekking van de kosten voor de huishoudelijke dienst. Door een uitbreiding van het secretariaat lijkt een verhoging van de heffing onvermijdelijk, temeer daar in verband met een verwachte daling van het areaal in 1991 er dit jaar minder geld binnen zal komen. Mevrouw Van de Riet ging ook in op het sectorprogramma kleine akker bouwgewassen, op grond waarvan het van 1987 t/m 1991 mogelijk is geweest 12,5 procent EG-steun en 5 procent nationale steun te verle nen op bepaalde investeringen. Thans wordt in Nederland gewerkt aan een nieuw stelsel van sector programma's op basis waarvan van af 1991 weer subsidiëring van bepaalde investeringen mogelijk moet worden, o.a. in de vlassector. In het concept wordt voorgesteld voor vlas de komende vijf jaar een investeringsbedrag van f 25 mil joen voor steun in aanmerking te la ten komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 10