Vanaf de dijk gezien Waar hebben we Een nieuwe "mol" aan 't firmament dat meer gehoord Heilige ganzen en lachende smienten Paasveetentoonstelling In vergelijking met de tijd dat we on ze vorige bijdrage schreven is het weer zeer drastisch veranderd. Van uit een periode met vorst en een flink pak sneeuw zijn we nu in een zeer zacht weerbeeld terecht geko men. Een laatste nawee van de vorst is de opdooiregeling die nog op de meeste WEST ZEEUWS- VLAAMSE wegen geldt. Een lastige beperking in de bedrijfsvoering want bijna elk transport blijkt te zwaar. Wel is er met name nogal wat kunstmest gehaald vóór de afslui ting dus er zijn wel wat maatregelen genomen door de landbouw. Daar het afdoend funderen van de wegen zeer veel geld kost zullen we nog wel lang met opdooiregelingen te maken hebben. De praktijk wacht momenteel op een beetje nachtvorst of een dro gend windje uit het oosten. Vooral plantuientelers staan te springen om te beginnen maar ook voor een goede partij brouwgerst is een vroe ge start zeer gewenst. Het tijdstip van toedienen van kunstmest is nogal eens onderwerp van discus sie. Sommigen hebben reeds voor de vorstperiode gestrooid. Anderen, ondanks negatief advies van de graszaadteeltadviseurs, tijdens de dooiperiode. Door de droge dooi heeft dat geen kwaad gedaan maar er is risiko van zoutschade bij deze methode. Landelijk gezien zijn we er in ieder geval altijd vroeg bij in onze streek. Ons klimaat is dan ook iets gunstiger, een gegeven dat we bij de overschakeling op andere teelten zouden moeten uitbuiten. Helaas staat daar wel een op veel plaatsen moeilijk te bewerken grond te genover. De varkenshouderij wordt geplaagd door een nieuwe zeer besmettelijke ziekte,Misschien dat in ons. van na ture beschermd gebied (dat kan ook wel eens een voordeel zijn) de ziek te buiten de deur kan blijven. De re latief lage varkensbezetting kan daar misschien aan bijdragen. Feit is in ieder geval dat varkenshouders Op zaterdag 9 maart a.s. wordt de 41ste Paasveetentoonstelling ge houden in de Groenoordhallen in Leiden. steeds alerter moeten zijn op aan- en afvoer van dieren, grondstof en materialen. Zelfs een kijkje op het bedrijf met een gast - we doen dat eigenlijk allemaal graag - is in de varkenshouderij al jaren taboe. In de rundveehouderij zijn nog wei nig lichtpuntjes te ontdekken. Vrij wel alle soorten worden verkocht voor lagere prijzen. Met als extra uit schieter naar beneden het vrouwe lijk jongvee. In de stierenhouderij is goed uitgangsmateriaal nog steeds duur. De tijd dat de akkerbouwprak tijk jaloers naar de quotumregeling keek lijkt ook ten einde. De melk veehouders krijgen wellicht te ma ken met zowel quotum- als prijsverlaging. In de pers zien we al publikaties verschijnen dat de sterke en flexibele bedrijven dit wel aan kunnen. Waar hebben we dat meer gehoord? In 't laatst van de vorst-dooiperiode is op WALCHEREN al wat kunst mest gestrooid, vooral op graszaad en tarwepercelen. De adviezen van de graszaadfirma's verwijzen niet naar vermindering van N-giften. Blijkbaar houden ze zich ook aan de veilige kant om een optimale zaad opbrengst te bereiken. Diegenen die aan het begin van de vorstperio de percelen bewerkt hebben met de cultivator hebben succes gehad met deze bewerking. Krijgt men er direkt regen op dan is de uitwerking schadelijk. Door de langzame dooi met weinig regen komt de grond zo te zien vruchtbaar vanonder de sneeuw. Het voorjaar lonkt en 't vergadersei zoen loopt af, waardoor de aan dacht weer wordt gericht op de eigen bedrijfsvoering, uitgezonderd de professionele vergaderboeren. Op de onlangs gehouden ingelan denvergadering van ons waterschap kwam naar voren dat het aantal ge vangen muskusratten weer stijgen de is. Na de explosie in het begin van de jaren tachtig was de vangst enkele jaren minimaal. Door de laat ste ontwikkeling blijkt dat we steeds alert moeten blijven. De voortplanting bij deze dieren gaat snel. Wat het geschot en bijdrage waterkwaliteit betreft kunnen we op termijn bezien steeds hogere fi nanciële aanslagen verwachten. Wat het geschot betreft zal het toe komstig landinrichtingsprojekt met daaraan verbonden door het water schap uit te voeren polderwaterbe- heersplan van grote invloed zijn. Mocht dit plan niet doorgaan dan zal alsnog het waterschap hierom trent verbeteringen uit moeten voe ren die kosten met zich meebrengen. Bij het kwaliteitsbe heer spelen de kosten van slibver werking en défosfatering een rol. Gelukkig kan door gebruikmaking van de opgebouwde bestemmings reserve in de komende jaren een drukkend effekt uitgaan op de bij drage van de ingezetenen. Voor de kustverdediging zal in de toekomst meer gebruik worden gemaakt van de zg. zachte methode, waaronder zandsuppleties vallen, daar dit op lange termijn niet duurder is dan de zg. harde methoda Van grote in vloed zijn de weers- en getij invloeden in samenhang met de die pe vaargeul, die voor een groot ge deelte iangs onze kust loopt. Herhaling van zandsuppleties geeft echter wel hinder aan de kustre- kreatie daar beiden seizoensgebon den zijn en grotendeels samenvallen. Naast de mol, bekend als nuttige in- sekteneter die in de landbouw ech ter aardig wat schade en ergernis veroorzaakt, is het begrip mol ook bekend als onderdeel van de mol- ploeg die in vroeger tijden werd ge bruikt als verlagingsteken in 't muziekschrift. In de Nieuwe Ecolo gische Richtlijn wordt ook over een "mol" gesproken. Deze wordt geïn troduceerd als een eenheid van zuurvormende moleculen die neer slaan op de bodem. Agrarische be drijven die verzuring veroorzaken kunnen in context met hun omge ving aardig wat hinder en beperking in hun bedrijfsvoering opgelegd zien. Vooral boscomplexen zijn ver- zuringsgevoelige gebieden. Door het cumulatie-effekt van alle over ons uitgestorte nota's, plannen en met de aanwijzing van ons gebied via de 4e Nota Ruimtelijke Ordening extra als blauw gebied, wat inhoudt verwevenheid van funkties, zal het een moeilijke legpuzzel worden. Mo gelijk dat agrarische ondernemers letterlijk en figuurlijk door de bomen het bos niet meer (willen en) kun nen zien. Voor 6 maart a.s. veel wijsheid toe gewenst in het stemhokje Als de opkomst tegenvalt kan het niet ver weten worden aan de Zeeuwse po litici. Ze hebben de afgelopen weken duidelijk aan de weg getim merd. Dan zal het aan het vertrou wen van de kiezer liggen in de politiek, wat de laatste tijd ook op de proef is gesteld. Niet gaan stemmen is passief. De andere kant van de stelling: "Ik be moei me niet met de politiek" is dat de politiek zich wel met ons be moeit. Dus toch maar gaan stemmen! MEER PRAKTIJKEN OP PAG. 10 De tussenbalans komt hard aan voor de boeren Onder deze kop begon "De Een- drachtbode", het plaatselijke blad in onze kring THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND het verslag over de Algeme ne Vergadering van onze kring van de ZLM. Op 19 februari vorige week dinsdagavond, vond in "De Wim pel" te St. Philipsland deze algeme ne vergadering plaats. Een vijftigtal leden had de mist en de gladheid getrotseerd om dit jaarlijks hoogte punt binnen onze kring bij te wonen. Na de opening door onze kringvoor zitter werd in vlot tempo het huis houdelijk gedeelte van deze vergadering afgewerkt, waarna de heer ir. A.W.H. van Weelderen, di- rekteur LNO in onze provincie, een uur durende inleiding hield. De heer Van Weelderen stelde in zijn inhou delijk goed opgebouwde verhaal de problemen en kansen welke ons ge bied hebben of krijgen, aan de orde. Via internationale (GATT-voorstellen Mc Sharry) naar de nationale zaken als de Struktuurnota Landbouw, Meerjarenplan Gewasbescherming, Natuurbeleidsplan, Ganzen en de uitwerking van voornoemde zaken regionaal, kwam de heer Van Weel deren, tot de stelling dat de vooruit zichten voor Tholen en St. Philipsland niet ongunstig zijn. Hij baseerde dit met name op de aanleg van het basisplan watervoorziening en de lopende administratieve ruil verkavelingen. Ook het feit dat er vooral op Tholen reeds veel tuin- bouwprodukten geteeld worden noemde de direkteur LNO een posi tief punt. In de diskussieronde kwamen voor al de ganzen, smienten en andere wildsoorten aan bod. De vergade ring maakte zich zorgen over het toenemende aantal ganzen en smienten en de schade die deze vo gels met zich meebrachten en - brengen. Vooral de trage inrichting van buitendijkse fourageergebieden werd gekapitteld, terwijl aan de an dere kant de "heilige" ganzen schijnbaar belangrijker zijn dan de landbouw. Ook zei iemand uit de zaal dat de smienten zich "rot la chen", sinds er in de Oosterschelde niet meer gejaagd mag worden, ter wijl het voor de boer onmogelijk is om de in de nacht fouragerende vo gels te verjagen. Wel mag hij 5% ei gen risiko dragen. Ook de aanleg van bossen, het planten van bomen op dijken en de uitwerking van het Natuurbe leidsplan vervulde een aantal aan wezigen met zorg. De voorzitter had in zijn opening reeds gesteld dat hij de uitvoering van het Natuurbe leidsplan een "luxe" probleem van deze tijd vond, waarin de heren Kok en Lubbers met hun tussenbalans gerust in hadden mogen snoeien. Ook maakte onze kringvoorzitter zich zorgen over de vele zaken die men in het kader van de administra tieve ruilverkaveling wil verwezenlij ken, dit wat betreft landschapsbouw of natuurontwik keling. Uw schrijver is het met de heer Van Gorsel eens, dat in goed overleg met alle partijen tot een zin volle landschapsversterking binnen de ruilverkaveling gekomen moet worden; waarbij het landbouwbe lang van de administratieve ruilver kaveling de boventoon moet blijven voeren. Anderzijds vind ik dat wij als land bouw ook wel eens wat overdrijven, wanneer we het over de schade hebben welke beplanting of natuur terreinen teweeg brengen. Ook wij leven toch in datzelfde landschap en gaan er toch prat op dat wij het landschap gemaakt hebben. Ik kan dan ook best genieten van een goed aangeplante en onderhouden dijk of natuurgebiedje. Tot slot wil ik u nog zeggen dat ik ook genoten heb van de prachtige witte sneeuwlandschappen. Na tuurlijk gaf dat ook enige hinder, maar dat hoort er bij om deze tijd. En we hebben na de vorst gelukkig een droge dooi gehad. Tevreden ben ik ook met het aan trekken van de aardappelprijs. Ho pelijk heeft de strenge vorst niet te veel schade gedaan in onze bewaar plaatsen. Vandaag zag ik de eerste sneeuwklokjes al uit de grond ko men, terwijl bij een wilgeboom de eerste katjès gingen bloeien, het geen mij al een beetje een voor- jaarsgevoel geeft. Ze zijn weg. De sneeuwpoppen gemaakt samen met de kleinkin deren. Steeds slanker werd het logge lijf en op een morgen lag onthoofd de sneeuwman op het gazon, veranderd in een paar bonken ijssneeuw. Omdat de sneeuwvrouw van een rankere constructie was, had zij de strijd tegen hogere temperaturen eer der op moeten geven. Nu zien we weer een groen gazon met struiken en planten omzoomd, waartussen de sneeuwklokjes en crocussen met vrolijke kleu ren staan te bloeien. Tussen dit moois ligt een dode eend. Hij heeft de keiharde regels van moeder natuur aan den lijve on dervonden. Wat ziek is of zwak moet verdwijnen als koning Win ter regeert. Kijken we aan de andere kant van de dijk dan zien en horen we dat er nog genoeg overgescho ten zijn. In de buitenpolders en daar bedoel ik mee de polders die tussen waker- en slaperdijk liggen, daar zijn eenden en gan zen een ware plaag. Ze vreten aan de blokken met wintertarwe en graszaad. Ze dabberen met hun pootjes de door vorst ge teisterde plantjes in de grond. Het kan alles nog meevallen maar gelijk een formulier voor schade invullen is op dit moment het enige wat je er aan kunt doen. Nu de sapstroom in bomen en struiken op gang begint te ko men begint ook de energie door de botten te gaan. Ons menselijk lijf heeft dat nodig. De energie om er weer tegen aan te gaan. Om te zoeken hoe of we verder zullen gaan. Het zal niet altijd ge makkelijk zijn. Dat weten we en vanaf de dijk lijkt het soms mooi er dan het is. Met liefde voor het vak zal het lukken, zullen we kunnen overleven en doorgeven aan onze kinderen, als die dat willen. En laten we het daar voorlopig op houden. Samen met dat voorjaarsgevoel dat een tocht over onze dijken opleverde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9