Nog dit seizoen start Grobeka preiprojekt Akkerbouw Ervaringen met geïntegreerde akkerbouw in Zuidwest Nederland in 1990 Resultaten I 14 t VOO*KfiSSSSa Bij voldoende belangstelling wil Grobeka nog dit seizoen een prei projekt organiseren. Uitgangspunt is dat akkerbouwers prei telen op ei gen land welke gezamenlijk in een op te zetten pakstation veilingklaar wordt gemaakt. Hierdoor zijn de in vesteringen voor de teler nihil. Op Schouwen-Duiveland zal een pakstation worden opgezet. De be nodigde arbeid in het pakstation zal zoveel mogelijk door de telers zelf ingevuld moeten worden. De oogst - periode bedraagt december tot mei. Voor de preiteelt op zwaardere gronden wil Grobeka een maximum afslibbaar aanhouden van rond 20%. Op deze gronden biedt de teelt op 75 cm ruggen goede perspektieven. Belangrijk is het ge geven dat de prei van december tot april gerooid moet kunnen worden, de ontwatering van het perceel moet dus goed zijn. Niet alleen de drainage, maar ook de struktuur van de grond moet een goede ontwate ring toelaten. Er mogen dus geen storende lagen voorkomen. Ook voor de groei en ontwikkeling van het gewas zijn deze eisen belangrijk. Voorts is een goede opdrachtigheid van de grond erg belangrijk. Berege ning is in dit geval op genoemde gronden niet noodzakelijk. Voorschotprijs Uitgangspunt is de produktie van kleinverpakte prei met name uit het oogpunt van de marktmogelijkhe- den en de toegevoegde waarde. Grobeka garandeert voor de periode december tot mei een gemiddelde voorschotprijs van 108 ct/kg voor klasse I kleinverpakt. De werkelijke verkoopprijs wordt uitbetaald, dit in poolverband geor ganiseerd. Ook de klasse II prei kan via Grobeka worden afgezet. De ge middelde prijs voor prei in kleinver- pakking bedroeg de laatste vijf seizoenen 157 ct/kg en varieerde van 166 ct/kg tot 139 ct/kg. Pakstation Zoals gezegd zal de prei gezamenlijk in een pakstation worden verwerkt. Hiervoor wordt 30 cent per kg bere kend wat een vergoeding is voor het gebruik van preirekken, koeling, hef truck plus man, waslijn plus bas sins, inpaklijn en sealapparatuur, de werkruimte en de nutsvoorzie ningen. Toegerekende teeltkosten Planten: 133.000 x 1,9 cent2.533 bemesting 507 onkruidbestrijding 298 gewasbescherming 2.278 rente 317 verzekering 489 afzetkosten 4.628 ponsen 250 plantloon 0,5 cent 670 rooien 1.500 Totaal 13.470 Saldo Saldoberekening op basis van de voorschotprijs: Opbrengst 25.000 kg a 1,08 27.000,- af (pakstation) 25.000 kg a 0,30 7.500- af (toegerekende teeltkosten) 13.470,- Saldo 6.000,- Hiervoor moet 740 uur gewerkt worden, dus per uur f 8,10. Saldoberekening op basis van de middenprijs van de laatste 5 jaar: Opbrengst 25.000 kg a 1,57 39.250,- af 25.000 kg 0,30 7.500,- af 13.470- Saldo f 18.250,- Hiervoor moet 740 uur gewerkt worden, dus per uur f 24,66. Op basis van de laatste saldobere kening zijn er dus interessante mo gelijkheden een stuk leegloop in de arbeid in de winter op te vullen en daar ook een stuk inkomen uit te halen. Uiteraard blijft het saldo af hankelijk van de opbrengsten en de werkelijke prijzen. Het pakstation zal worden opgezet op Schouwen-Duiveland. De teelt zal ook zoveel mogelijk op dit eiland worden geconcentreerd. Belangstel ling vanuit omringende gebieden is welkom, maar dan moet u direkt enige meerkosten wat betreft tran sport van uzelf en uw prei incal culeren. Gezien het tijdstip waarop de plan ten besteld moeten worden moet u voor 15 maart beslissen. Belangstel lenden kunnen kontakt opnemen met Grobeka, Gerrit Jan Kornet, 01806-55437. De prei die via het beoogde Grobeka-projekt geteeld gaat worden wordt tussen december en mei geoogst. In 1989 ging het projekt "Intro- duktie Geïntegreerde Akker bouw" van start. Er werd begonnen met de werving en se- lektie van innovatie bedrijven geïntegreerde akkerbouw en studiegroepen. Uiteindelijk wer den in het Zuidwesten 7 innova tiebedrijven en 10 studiegroepen geselekteerd. In dit artikel wil ik wat ervaringen van dit eerste jaar op de innovatiebedrijven bespreken. De ondernemers op de innova tiebedrijven willen met hun be drijfsvoering het milieu zo min mogelijk belasten, terwijl tevens het rendement hier niet onder mag lijden. Men is zich bewust dat deelname aan het projekt ex tra inspanning en risiko's met zich meebrengt, omdat het systeem van geïntegreerde ak kerbouw in de praktijk getoetst moet worden. De meeste deel nemers waren vanuit hun moti vatie al bezig om het milieu te sparen waar dat mogelijk was. Dit bleek ook uit de ervaringen van 1990, waar men op verschil lende onderdelen goede resulta ten wist te behalen. De verschillen per onderdeel tus sen de bedrijven is echter groot, waaruit blijkt dat er ook nog veel te verbeteren valt. Door een goe de registratie van b.v. chemische middelengebruik, mineralenba- lans, organische stof-balans en ekonomische gegevens, wordt inzicht verkregen in de resultaten en kunnen verbeteringen door gevoerd worden. Aangezien in de winter gestart is, stond een aantal zaken al vast, zoals het bouwplan, najaarsbemesting en de rassenkeuze van aardappelen. Bouwplan Het bouwplan op de bedrijven is in het algemeen voldoende ruim en de vruchtopvolgingsregels worden goed in acht genomen. Wel komen er soms ongelukkige kombinaties voor, b.v. aardappe len na bieten, doordat de plan ning over meerdere jaren niet klopt. Bij de toepassing van or ganische mest in augustus - september wordt dit gekombi- neerd met de teelt van een groenbemester en eventueel het verhakselen en inwerken van stro. Bemesting Van de bedrijven is een minera- lenbalans opgesteld. Er blijkt vaak een overschot aan fosfaat te zijn, doordat men te weinig re kening houdt met de fosfaat uit organische mest en daarnaast nog kunstmest-fosfaat strooit. Bij goede fosfaattoestanden is een kunstmestgift niet nodig en kan men besparen op kunst- mestkosten. Bedrijven welke re gelmatig organische mest gebruiken, hebben lagere be- mestingskosten. Wel moet deze mest op een verantwoorde ma nier toegepast worden om uit spoeling van stikstof te voorkomen. In het najaar gaat de voorkeur uit naar droge kippen mest omdat daarin t.o.v. de ande re elementen minder stikstof zit. Bij drijfmest toepassing in het najaar wordt de gift beperkt tot b.v. 32 ton varkensdrijfmest, hierin zit ongeveer 125 kg direkt opneembare stikstof, welke ver volgens gebonden wordt door een groenbemester en ingewerkt stro. Om de bouwplanonttrekking aan fosfaat (250 kg bij 1:4 aardappe len) met drijfmest aan te vullen, wordt er naast aardappelen een ander gewas, b.v. suikerbieten bemest. Door de vroege oogst dit jaar is de teelt van groenbe mester na wintertarwe in het al gemeen goed gelukt. Op één bedrijf werd in het voorjaar drijf mest op geploegd land aange wend; de resultaten bij aardappelen waren goed. De stikstofbemesting is t.o.v. wat men gewend was voor de meeste gewassen verlaagd, maar zit nog niet op het "geïnte greerde" bemestingsnivo. Aardappelen Bij de rassenkeuze voor aardap pelen wordt gestreefd naar ras sen met een hoge phytophthoraresistentie (mini maal 6 in de Rassenlijst) om de hoeveelheid fungicide te reduce ren. Goede ervaringen zijn opge daan met het ras Agria. Bij een zelfde interval als Bintje werd met tinloze middelen minder ak- tieve stof gespoten. Er werd geen phytophthora ge- konstateerd. Door het frezen uit te stellen tot het moment van opkomst van het gewas, was op een aantal bedrijven een chemische on kruidbestrijding niet nodig. Met de z.g. bladsteeltjesmethode werd de stikstof bemesting "bij gestuurd". Door loof klappen kon dit jaar een goede loofdoding worden bereikt. De omstandig heden waren niet altijd optimaal. Rugopbouw en beschikbaarheid van goede apparatuur lieten soms te wensen over. Granen Op een aantal bedrijven was de wintertarwe in november ge zaaid. Dit had minder onkruid ontwikkeling tot gevolg, maar door de zachte winter waren de ze onkruiden toch te groot om door middel van eggen goed te bestrijden. Door te intensief eg gen werd vervolgens schade aan de tarwe gedaan. Voor eggen moet het onkruid zich nog in het kiemplantstadium bevinden. De beste bestrijding wordt bereikt door het bedekken van het on kruid met grond. Daarom is een bestrijding in voorjaarsgezaaide gewassen effektiever. In dit ver band is de teelt van zomergerst een goed alternatief omdat het rendement van dit gewas verge lijkbaar is met wintertarwe en het gebruik van chemische mid delen aanzienlijk minder. Met na me bij de chemische onkruidbestrijding in wintertar we worden in de gangbare ak kerbouw veel persistente of uitspoelingsgevoelige stoffen ge bruikt. Bij de ziekten- en plaagbestrij- ding werd gebruik gemaakt van Epipre. Ondanks grondige in- spektie bleek dat een aantasting van bruine roest niet kon worden voorkomen, met name in Obe lisk. Arminda gaf met de minste fungicidebespuitingen de beste resultaten. Op een aantal perce len viel de opbrengst tegen door onvoldoende uitstoeling in het voorjaar als gevolg van een vroeg voorjaar, een te lage eer ste stikstofgift en soms een ma tige struktuur van de grond. De te snelle afrijping door de droog te eind juli was ten nadele van de later gezaaide tarwe. Suikerbieten Bij de rassenkeuze wordt naast het financiële rendement en de kwaliteit in de biet gelet op de bladhoeveelheid, met name voor onkruidrijke percelen. Op kamil lepercelen werd met succes een halve dosering Pyramin in de rij toegepast. De onkruidbestrijding werd vervolgd met het lage do seringssysteem. Volgens eigen waarnemingen en de "Verge- lingsziekte waarschuwings dienst" werd een luisbestrijding uitgevoerd met goed resultaat. Vooruitlopend op de definitieve financiële resultaten bestaat de indruk dat de resultaten op de innovatiebedrijven overeenko men met de resultaten in de gangbare landbouw. Bij winter tarwe was het resultaat op een aantal bedrijven minder, bij aard appelen was het resultaat van Agria beter ten opzichte van het gangbare ras Bintje. Besparin gen werden bereikt op het ge bied van bemesting, gewasbe scherming en onkruidbestrij ding. Perspektieven voor 1991 Aan de volgende zaken zal on dermeer extra aandacht worden besteed: - Mechanische onkruidbestrij ding in diverse gewassen d.m.v. schoffelen, eggen en borstelen. - Frezen van aardappelen bij opkomst. - L.D.S.-systemen in diverse ge wassen in kombinatie met rijen spuiten. - Organische bemesting door middel van injektie. - Verantwoorde bemesting, zo wel organisch als door middel van kunstmest. - Bemonstering op stikstof nè de oogst om overschot te bepa len, drainwateronderzoek op nitraat. - Hanteren van schadedrempels bij de gewasbescherming. - Intensieve bemonstering op aardappelcysteaaltjes (AMI- methode) en evt. aangepaste rassenkeuze. Geïntegreerde landbouw staat volop in de belangstelling. On derzoek, voorlichting en praktijk zijn aktief om de milieubelasting van de sektor te verminderen. Dit zal vooral stapsgewijs plaats vinden om het rendement van de akkerbouw te behouden. Arjan de Hulster, Gespecialiseerd bedrijfsdeskundige geïntegreerde akkerbouw, DLV-teams Goes/Westmaas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 14