sOotm Veertig jaar OVM van de ZLM in vogelvlucht Verzekeringen ZLM steunt aktie 'Rij alcohol vrij' Verzekeringen Cheque voor Veilig Verkeer Nederland 13 Het was op 1 januari 1991 precies 40 jaar geleden dat de OVM van de ZLM in een kamertje van het Landbouwhuis in Goes haar aktiviteiten startte. Niemand had op dat moment kunnen bevroeden dat het verzekeringsbedrijf van de ZLM zo snel zou groeien, dat in 1980 het ouderlijke huis te klein werd en moest worden uitgeweken naar een eigen onderkomen aan de Frans den Hollanderlaan in Goes. Maar ook daar groeide de OVM uit haar jasje en daarom reden de verhuiswagens eind december 1990 opnieuw voor, nu om de inmiddels 70 medewerk(st)ers met inventaris te verhuizen naar een nieuw, modern en groot kantoorgebouw aan de westzijde van Goes. In zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoor stond de voorzitter, de heer L.W. van Nieuwenhuijzen, uitvoerig stil bij het ontstaan en de groei van de OVM bij de ZLM. Wij laten hieronder enkele gedeelten uit zijn toespraak volgen. 'Het was onder voorzitterschap van de heer Geuze dat het hoofdbestuur van de ZLM op 13 november 1950 besloot over te gaan tot oprichting van een onderlinge verzeke ringsmaatschappij voor motorvoer tuigen ten behoeve van de eigen ZLM-leden. Dit initiatief kwam tot stand op aanbeveling van een on derzoekscommissie, die het in de ZLM-kring Schouwen-Duiveland reeds jaren bestaande systeem van motorvoertuigverzekering grondig bestudeerd had. Op 1 januari 1951 werd in het Land- bouwhuis op de Grote Ma[kt te Goes geruisloos gestart met een blanco lijst die verder ingevuld dien- Voorzitter L.W. van Nieuwenhuijzen trekt het groen-witte gordijn weg waarna drie in Zeeuwse kleder dracht gestoken jongelui de officiële opening van het nieuwe kantoor muzikale luister bijzetten (foto Anton Dingemanse) 'De verantwoordelijkheid van Verze keringen ZLM met een omzet van meer dan 100 miljoen gulden gaat verder dan het pure ledenbelang. Wij vinden het noodzakelijk een steentje bij te dragen in organisaties die de verkeersveiligheid be vorderen'. Dit zei de direkteur van Verzekerin gen ZLM, de heer H. Doeleman Hzn., tijdens de officiële opening van het nieuwe kantoor jl. zaterdag. De heer Doeleman overhandigde bij die gelegenheid een cheque ter waarde van 25.000 gulden aan Vei lig Verkeer Nederland. Verzekerin gen ZLM zet hiermee de traditie voort om campagnes te ondersteu nen die gericht zijn op verbetering van de verkeersveiligheid. Akties van de Regionale Organen Verkeers veiligheid in Zeeland en Brabant kunnen in verband daarmee rekenen op steun van de OVM. Ook de jaar lijkse aktie 'Let op: landbouwver- keer' wordt mede gefinancierd door de OVM. Alcoholsimulator De schenking aan Veilig Verkeer Ne derland is bedoeld voor de aktie 'Rij alcoholvrij'. In het kader van deze landelijke campagne wordt op 14 plaatsen in Zeeland en Brabant een alcoholsimulator neergezet om het publiek te laten zien wat er kan ge beuren als je met één of meer glaas jes op achter het stuur kruipt. De simulator stond zaterdag jl. in het nieuwe kantoor van Verzekeringen ZLM opgesteld. Bij de aanbieding van de cheque aan de voorzitter van VVN, de heer H.J. van den Bergh, zei de heer Doe leman dat naar zijn oordeel de beste maatregel om het aantal ongeluk ken terug te brengen een algehele snelheidsbeperking is: 40 km in de bebouwde kom, 70 km daarbuiten en 100 km op de snelwegen. Dit zou tevens het openbaar vervoer en het milieu stimuleren. 'Ik wist niet dat de ideeën van Groen Links bij de ZLM al zover waren doorgedron gen', aldus Van den Berg in zijn dank woord. Dat voorlichting over verkeersveilig heid nodig blijft, illustreerde Van den Berg met de volgende cijfers: elk jaar vallen er in het verkeer maar liefst 1.500 doden en 50.000 gere gistreerde, maar in werkelijkheid waarschijnlijk meer dan 200.000 gewonden. Alleen door alcohol be draagt het aantal doden 500 en het aantal gewonden 15.000 per jaar. Misdadig en verwerpelijk noemde Van den Bergh de combinatie alco hol en verkeer. Gelukkig werpen de campagnes vruchten af. Sinds 1984 is het aantal verkeersdeelnemers onder invloed met 50% gedaald en bij jongefen zelfs met 60%. Voorlichting Verzekeringen ZLM wil graag mee helpen door preventieve voorlichting het aantal verkeersslachtoffers en de materiële schade te beperken. Verzekeringen ZLM ontvangt ge middeld per dag ruim 100 schade- meldingen. 'Als we alleen al kijken naar onze motorrijtuigenverzekering -vier van detien Zeeuwse personen auto's zijn hier verzekerd - is beper king van de schadelast niet alleen in het voordeel van onze verzekerden, maar ook van vele andere burgers', aldus direkteur H. Doeleman Hzn. De voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, de heer Van den Bergh in de simulator, die een belangrijke rol speelt in de aktie 'Rij Alcohol Vrij'. Rechts de heer Van Nieuwenhuijzen de te worden door Jan de Lange, de pionier en onze eerste directeur, die gedurende 35 jaar op sublieme wij ze invulling heeft gegeven aan de hem opgedragen taak om Verzeke ringen ZLM 'handen en voeten' te geven. In de begin jaren werden uit sluitend kasko motorvoertuigenver zekeringen in eigen beheer genomen. Het W.A.-risico was volle dig afgedekt bij de Vereniging Wet Risico in Amsterdam. De eigen onderlinge sloeg direct aan bij de ZLM-leden. In het eerste jaar noteerde men al 573 afgesloten motorvoertuigverzekeringen, geen slechte start vanuit een blanco posi tie! Ook het financiële resultaat was gelijk goed: over het eerste boekjaar werd een batig saldo gerealiseerd van 35,5% over de verdiende (kas ko) premie. In guldens bedroeg het batig saldo f 6.252,05. De start van de maatschappij was gemaakt, het zelfvertrouwen steeg terecht. Vuurproef Snel hierna kwam de eerste vuur proef. Op 1 februari 1953 sloeg de watersnoodramp toe. Vele bij onze maatschappij verzekerde voertuigen werden overspoeld door het zoute zeewater; de schade was enorm, le dereen keek naar die kleine onder linge en hoe zij deze klap zou verwerken. Jan de Lange ging er sa men met de uitvoerende commissie tegenaan. Door naheffing van een extra jaarpremie (die overigens later volledig aan de betrokkenen werd terugbetaald), konden alle schades snel en tot tevredenheid afgewik keld worden. Onze verzekerden had den hun schades al vergoed gekregen terwijl andere maatschap pijen de schades van hun verzeker den nog moesten inventariseren. Vanuit deze eerste jaren wil [k graag in wat grotere tijdstappen ingaan op enkele andere cruciale momenten in het bestaan van Verzekeringen ZLM. Zo werd in 1963 het miljoen premie-inkomen overschreden. 1 Ja nuari 1965 was de datum waarop iedere bezitter van een motorvoer tuig wettelijk werd verplicht zijn voertuigen tegen aansprakelijkheid te verzekeren. Dit resulteerde in een groei-injectie: eind 1965 waren meer dan 16.000 objecten bij onze maatschappij verzekerd. Daarna kwam alles in een stroomversnel ling: ZLM werd van Zeeuwse tot Zuidelijke Landbouw Maatschappij en tevens werd er ruimte gemaakt door ook begunstigers van de ZLM gelegenheid te geven zich bij de OVM te verzekeren. Door deze ontwikkelingen begon de OVM uit haar jasje te groeien. Op 18 januari 1980 verliet dochter OVM haar moeder ZLM om zelfstandig te gaan wonen in een eigen pand aan de Frans den Hollanderlaan te Goes. In de 80-er jaren ging Verzekeringen ZLM over tot pakketverbreding, niet uit het oogpunt van groei, maar uit het oogpunt van dienstverlening. Jan de Lange In 1985 werd afscheid genomen van directeur Jan de Lange. Naar wij allen hoopten zou hij gaan genieten van een welverdiende rust, maar he laas mocht dit niet zo zijn. Met het afscheid van De Lange werd een bij zondere periode van 35 jaar afgeslo ten. Hij heeft op al deze ontwikkelingen een onuitwisbaar stempel gedrukt. Als bestuur zijn we samen met zijn opvolger, de heer Doeleman, en met de staf en alle medewerkers de tweede helft van de jaren tachtig in gegaan met maar één gedachte: on ze filosofie 'een goed produkt voor een concurrerende premie' blijven waarmaken in een steeds roeriger wordende verzekeringswereld. Dat vroeg om aanpassing en bijsturing, want naast de produktiegroei nam ook het aantal medewerkers gestaag toe, waardoor het kantoor- Grondiegger J de Verzekeringen ZLM Lange van pand aan de Frans den Hollander laan op den duur toch te klein werd om goed te kunnen funktioneren. Pogingen om op de oude lokatie uit te breiden leidden slechtstot beperk te oplossingen. Dus werd na lang wikken en wegen de knoop doorge hakt: het bestuur besloot tot nieuw bouw in de periferie van Goes. Door een perfecte medewerking van de Gemeente Goes was de lokatie snel gevonden en kon een programma van eisen worden opgesteld voor de architect. De keus voor een archi tectenbureau was niet zo moeilijk. Rothuizen en 't Hooft waren onze buren en de heer Poley kenden we nog van de onze eerste nieuwbouw aan de Frans den Hollanderlaan. De bouw verliep voorspoedig en het is een belevenis om zoiets vorm en uiterlijk te zien krijgen, zoals dat be doeld was. Op de geplande verhuis datum (28 december 1990) is door de medewerkers een klein wonder verricht. Samen met verhuisbedrijf Geijtenbeek werd de hele kantoorin ventaris op. één dag verhuisd van de Frans den Hollanderlaan naar het Cereshof. Op maandag 31 decem ber funktioneerde het hele kantoor weer. Door de uitstekende voorbe reiding van de conversie kon in het nieuwe pand ook direct gewerkt worden met de nieuwe computer. Agrarische afkomst En nu na een inwerkperiode van bij na twee maanden zijn we hier bij el kaar om dit gebouw officieel te openen. Een gebouw dat naast z'n uitstraling ook een symboliek verte genwoordigt die past bij Verzekerin gen ZLM. De hoofdkleur groen geeft onze agrarische afkomst aan en de affiniteit met de ZLM. Het funda ment is stevig geheid, net zo stevig als onze financiële positie is. Samen met de Accountantsunie ZLM en straks ook met de moeder ZLM vor men we vanaf deze zomer een cluster van drie ZLM-bolwerken, ge zamenlijk, maar ieder op eigen benen. De groei naar dit nieuwe kantoor is nooit een doelstelling geweest maar een gevolg van het goed funktione ren van de maatschappij. Met respect denk ik dan ook nogmaals aan de initiatiefnemers en aan al de genen die gedurende die veertig jaar met volle toewijding vanuit welke positie dan ook, hebben meege werkt om dit te bereiken: bestuur ders, directie, medewerkers, vertegenwoordigers, allemaal en niemand uitgezonderd!! Onze formule is vrij simpel: een goed produkt tegen een lage premie met lage kosten en dat alles tot stand gebracht in een goed sa menspel tussen alle betrokkenen. Dat was het succes van het verle den en is ook het succes voor de toekomst vanuit dit nieuwe kantoor voor onze verzekeringen ZLM'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13