32.'=' I 'NAK krijgt meer dienstverlenend karakter' NAJK wil gelijkwaardige positie in Landbouwschap Meer teeltpercelen voor boerenbrood in Zeeland Deze week Ing. J Bultje op telersvergadering: BRUIDSPAAR OP DE ARRESLEE zuidelijke landbouw maatschappij Opslag vaste mest op akker niet verboden Pag. 4 De Staat aansprakelijk voor onjuiste belastingaanslagen. Pag. 5 KNLC blijft streven naar één organisatie. Pag. 6 Uit de praktijk. Pag. 9 PvdA op werkbezoek bij ZLM. Pag. 10 Wijziging vroegrooiregeling. Pag. 11 Jaarvergadering Cebeco Zuidwest. Pag. 12 Stikstofbemesting op aardappelen. Pag. 13 Vereniging Thoolse droogbloementelers. Pag. 15 Wat te doen bij wildschade. Walcherse PR stapje verder. Pag. 17 Mestinformatiedag Z.O.N. Eindhoven. Pag. 19 Nieuwe ecologische richtlijn ingrijpend. land- en tuinbouwblad De stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland van de NAK gaat zich meer toeleggen op de dienstverlening. Via automatise ring kan de teler straks direct analy ses opvragen. Door optimalisering van het onderzoeksinstituut krijgen opleidingen en voorlichting meer in houd waardoor op termijn de kosten voor de landbouw positief worden beïnvloed. Nu al blijkt dat bij o.a. graszaad het aantal afkeuringen te rugloopt. Dit zei directeur J. Bultje op de telersvergaderingen. Om efficiënter te werken zal het vanaf 1991 mogelijk zijn om goed gekeurde partijen graan in bulk te certificeren. Het drukken van certifi caten kan binnenkort op de bedrij ven zelf gebeuren. Vooral pootgoedtelers hoeven dan niet meer te wachten totdat de certifica ten per post zijn aangekomen. Na dat de partij door de NAK is goedgekeurd kan de teler zelf de certificaten uitprinten. Als aanvul lende informatie komt op de certifi caten te staan of een partij betrekking heeft op een biologisch- dynamische of EKÓ teelt. Meer aan dacht en service levert de NAK om trent de luizenberichtgeving. Nu zal per gebied wekelijks informatie wor den verstrekt, indien nodig nog fre quenter. Met ingang van oogst 1991 zal de adviesrooidatum voor de klasse S en SE bij pootaardappe- len niet automatisch meer eindda tum zijn. De teler kan in het vervolg, net als bij de klasse E en A, een keu ze maken. Bij de veldkeuring van graszaad komt een belangrijke wijziging. In EEG-verband worden in Nederland de grassoorten Italiaans raaigras en Verzekeringen ZLM houdt open huis Het al enige weken in gebruik zijnde nieuwe kantoor van ZLM Verzeke ringen aan de Cereshof 2 in Goes wordt op zaterdag 23 februari a.s. geopend. Op die dag is er voor rela ties en belangstellenden gelegen heid het nieuwe kantoor te bezichtigen. Men is welkom tussen 13.00 en 16.00 uur. veldbeemd nog maar eenmaal op het veld gekeurd. Deze keuring kan geschieden door de belanghebben de partij, de vermeerderaar dus. Een aantal percelen worden ter controle nog door de NAK gekeurd, dit meer om uniformiteit in de veldkeuringen te krijgen. Deze proef loopt in de EEG tot 1996. Hierna volgt een eva luatie en de mogelijkheid zit er dan in dat de veldkeuringen door de NAK bij graszaad in zijn totaliteit ko men te vervallen. Tijdelijke mede werkers hoeft de NAK dan niet meer aan te trekken. Door al deze vereenvoudigde maatregelen kan het accent iets meer naar onder zoek en voorlichting worden ver schoven. Het nieuwe laboratorium heeft er, aldus Ing. Bultje, de capaci teit voor. JvT De provincie Zeeland wil doorgaan met het subsidiëren van de Stich ting Zeeuws Boerenbrood. Dit jaar krijgt de stichting een bedrag van f 7.500,— uit het milieufonds. In 1992 mag het project op eenzelfde bedrag rekenen. Het Boerenbroodproject verloopt gunstig. Afgelopen zomer zijn vier proefpercelen geoogst en konden hiervan teelttechnische gegevens worden verzameld. De positieve reacties van bedrijfsleven en land bouw zijn aanleiding geweest om voor het seizoen 1990/1991 het are aal proefpercelen over heel de pro vincie Zeeland te verspreiden en te vervijfvoudigen tot in totaal 25 ha. Sinds 1 maart 1990 is het Boeren broodproject in een stichting onder gebracht. Tevens is een coördinator aangesteld. Verder heeft de stich ting tot nu toe vooronderzoeken op het gebied van marketing en juridi sche zaken uitgevoerd. De provincie vindt de continuïteit via het project belangrijk en stelt na de bijdrage van f 5.000,— over 1990 opnieuw subsidie beschikbaar uit het mi lieufonds. De provincie wil verder een kleine bijdrage verstrekken in de aanschaf van een moerasvoertuig met mestinjecteur door het loonbedrijf van S. de Feyter te Schoondijke. Het moerasvoertuig maakt het mogelijk in het voorjaar mest uit te rijden op kleigrond. De wieldruk is hierop aangepast. Mest uitrijden in het na jaar strookt niet met het Zeeuws milieubeleidsplan Kerend Tij, zo stelt de provincie. Voorgesteld wordt 5% van de aanschafwaarde als aan moedigingssubsidie te verstrekken f 7.650,— De mestinjecteur gaat de ammoniakemissie tegen en ook dat is in het belang van het Zeeuws milieu. Volgens de Dienst Landbouwvoor lichting (team akkerbouw West maas) wordt de opslag van vaste mest öp de akker niet verboden. De DLV reageert hiermee op eerdere berichten, dat in de 2e fase van de mestregelgeving de opslag van vaste mest op de akker niet zou zijn toegestaan. Deze berichten zijn onjuist. DLV deelt mee dat in het Besluit Dierlijke Meststoffen geen beper kende maatregelen voor de opslag van vaste mestsoorten op de akker zijn opgenomen. Dat betekent dus dat droge kippenmest gewoon op de percelen opgeslagen kan wor den. Wel blijft de mogelijkheid bestaan dat de Hinderwet of ge meentelijke verordeningen beper kende maatregelen voorschrijven. Voordat men tot aankoop en opslag overgaat is het daarom raadzaam hiernaar te informeren. In de arrestee naar het gemeentehuis. Romantischer kan het bijna niet. Menig bruidspaar droomt er van, maar Ko Brooijmans en Jany Rozendaal uit Tholen brachten het in praktijk. Het jonge paar wilde aanvan kelijk in stilte trouwen, maar het fraaie winterse landschap inspireerde hen om de arrestee van stal te ha len. Het idee kwam vrijdag op en maandag al reed het paar in vol ornaat naar cfe ambtenaar van de burgerlijke stand in Sint Maartensdijk. "Voor bruidskleding was het wat te koud, maar verder was het een prachtige belevenis en hebben we veel bekijks getrokken", vertelt Jany, die afkomstig is uit Piershil en paard en arrestee bij een kennis in de Hoekse Waard op de kop heeft kunnen tikken. Echtgenoot Ko is akkerbouwer op Tholen en bestuurslid van de ZLM-afdeling Sint Annaland. (Foto Anton Dingemanse). Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt wil zitting nemen in het bestuur van het Landbouwschap. Het wil een volwaardige plaats in het Landbouwschap. Dat wil zeg gen: de invloed van jongeren moet overeenkomen met het belang en de omvang van het NAJK, dat vijf jongerenafgevaardigden in het Landbouwschapsbestuur en één ze tel in het Dagelijks Bestuur van het schap claimt. Meedraaien in het roulerend voorzitterschap hoeft niet, want het NAJK is geen land bouworganisatie. Het NAJK reageert hiermee op het rapport van organisatie adviesbureau Rijnconsult over het functioneren van het Landbouw schap. Rijnconsult adviseert het Landbouwschap agrarische jonge ren een zo rechtstreeks mogelijke toegang te geven tot de plaatsen waar de landbouwpolitiek wordt ge maakt of beïnvloed. Groeikansen Het NAJK-bestuur accepteert han del in mestquota. Maar de quotum- prijs moet wel zo laag mogelijk worden gehouden. Een lauwe sane ring, want jongeren op kleine bedrij ven moeten groeikansen krijgen. Daarom pleit het NAJK voor een gestaffelde afroming. Hoe groter het bedrijf dat quotum koopt des te meer er van het gekocht quotum wordt afgeroomd. Het NAJK was altijd faliekant tegen de mestquo- tumhandel maar is nu definitief door de bocht. Kern in het structuurbeleid zoals het NAJK dat wenst, is de gestaffelde afroming van gekocht quotum. Klei nere bedrijven krijgen zo een betere positie op de quotummarkt. Het NAJK denkt aan een afromingsper centage van 15% als de koper klei ner is dan 50 sbe en aan 60% afroming als de koper 200 sbe groot is. Voor nog grotere bedrijven kan gedacht worden aan 80% afro ming. Ook als een heel bedrijf wordt gekocht, moet er volgens het NJAK worden afgeroomd. De ingehouden quotum wordt gebruikt om de na tionale veestapel met 5 7% in te krimpen vanwege de latente ruimte. Vanzelfsprekend valt bedrijfsoverna me in familieverband buiten de re gels voor quotumhandel. Van afroming mag dan geen sprake zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1