Veldproeven genetisch gemodificeerde planten hippisch fiicums Niet bij kruimels alleen Landbouwschap teleurgesteld over nieuwe ecologische richtlijn Voorlichtingsavond op 13 februari in Dorpshuis Rilland boerderijenstichting zeeland Dit is dan weer de eerste bijdra ge in 1991 van de Boerderijstich ting Zeeland. Daar het ZLM-blad met de bijlage van Verzekeringen ZLM in het vervolg éénmaal per kwartaal gaat verschijnen, zal ook de bijdrage van de Boerderij enstichting minder vaak opgeno men worden. Hierbij voor deze keer 2 prijs vraagfoto's, beide uit Zuid- Beveland. De vraag is dus weer: wie woont er en waar staan de ze boerderijen? Oplossingen voor 1 maart a.s. in zenden naar: Redaktie ZLM-blad, postbus 2116, 4460 MC Goes. Prijsvraagfoto 1 Prijsvraagfoto 2 Het Landbouwschap is teleur gesteld over de nieuwe door het mi nisterie van Milieubeheer gepubliceerde ecologische richtlijn voor de ammoniakuitstoot van vee houderijbedrijven. Weliswaar biedt de richtlijn meer mogelijkheden om binnen de aangegeven normen tot bedrijfsvergroting over te gaan, maar daar staat tegenover dat ook veel meer bedrijven met de richtlijn te maken krijgen dan in de huidige situatie, aldus het schap. De Richtlijn Ammoniak en Veehou derij, die per 1 maart a.s. ingaat, is bedoeld om gemeenten een hand vat te geven bij het verlenen van een Hinderwetvergunning aan vee houders die zich willen vestigen of hun bedrijf willen uitbreiden. Door de strengere richtlijn wordt uitbrei ding en nieuwbouw bemoeilijkt. De nieuwe richtlijn is "flexibeler" dan de oorspronkelijke ecologische richtlijn, die uit 1987 dateert. De "starre" 500-meter-grens wordt verlaten; volgens de ambtenaren van VROM ontstaat er zo minder rechtsongelijkheid. Vanaf 1 maart wordt bij aanvragen voor Hinder wetvergunningen berekend hoeveel ammoniak er ontsnapt uit de stal. Aan de hand van een afstandstabel wordt vervolgens vastgesteld hoe veel ammoniak er neerslaat op het dichtstbijzijnde natuurgebied. De verzuring die dat veroorzaakt wordt uitgedrukt in een aantal "mol" pér ha. per jaar. Een mol is een bepaalde concentratie-eenheid. Voor bestaande bedrijven geldt dat ze niet mogen uitbreiden als de ver zuring meer dan 30 mol bedraagt. Voor nieuwbouw van veehouderij bedrijven geldt een grens van 15 mol. De nieuwe richtlijn heeft voor veel meer veehouders gevolgen dan de oude. In totaal gaat het volgens het Landbouwschap om vele dui zenden bedrijven, vooral in de zand gebieden van oost- en zuid-oost-Nederland. Het Landbouwschap had voorts verwacht dat de richtlijn ook zou aangeven wat er moet gebeuren met bedrijven die niet over een (toe reikende) Hinderwetvergunning be schikken. Dit is echter niet gebeurd. In de praktijk zou dit tot gevolg kun nen hebben dat bedrijven gedwon gen worden tot sluiten, zo vreest het schap. Naar de mening van het Landbouwschap is de richtlijn tenslotte slecht afgestemd op de rest van het voor de veehouderij gel dende milieubeleid. Dit zou tot ge volg kunnen hebben dat veehouders niet meer investeren in milieuvrien delijke systemen, omdat het perspectief voor bedrijfsontwikke ling ontbreekt. Het merk Renault voert in Frank rijk de lijst van de trekkerverkopen aan. In 1990 werden er in dat land 6110 Renault trekkers verkocht, ruim 16 procent van het totaal. Op de tweede plaats staat Case IH (ruim 15 procent) terwijl Fiat num mer drie is (13,5 procent). Kweekbedrijf VanderHave wil dit jaar voor het eerst veldproeven gaan doen met genetisch gemodificeerde suikerbieten en koolzaadplanten. Het bedrijf heeft daartoe een ver gunning aangevraagd bij het minis terie van VROM. Naar verwachting zal de minister binnen afzienbare tijd de conceptvergunning openbaar maken en aan de inspraak onder werpen. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland is er zich van bewust dat het hier een geheel nieuwe - bij velen onbekende - mate rie betreft, en is om die reden in Al is het maar voor even (de tijd gaat snel), de jacht op het meeste wild zit erop. In deze betrekkelijk rustige tijd, moet weer het nodige werk gedaan worden. Onderhoud jachthutten, reparatie en nazien van uw wapen. Stof, vuil en water doen sluipend werk. Denk daar niet te licht over en laat uw wapen nazien. Ook wachten de vergaderingen, en denk erom, laten we de contacten met de landbouwers niet vergeten! Een praatje maken en zo het wel en wee vernemen hoort erbij. Let op dé ekster. Ik zag er al een stel in hoge bomer? rondstruinen, alvast uitkijkend naar een geschikte plaats voor de toekomstige behuizing. Plannen voor biotoopverbetering? Misschien zijn er wat hoekjes en stukjes in het veld die hierom vra gen. Bij de uitwerking van uw plan nen kunt u zich zonder meer laten voorlichten door uw organisatie en de KNJV. Er is bovendien een han dig boekje uitgegeven waarin u alle informatie, hoe, waar en welke plan ten u kunt aantreffen op de verschil lende grondsoorten. Er is nog genoeg te doen, overleg met ge meente en waterschap of het mag en kan, met als uiteindelijk doel een beter leefgebied voor het wild. Het onderhouden, snoeien en kap pen b.v. doen we zelf, misschien dat hier een taak ligt voor de jonge jager en drijver. Velen van ons zijn toch ook begonnen door het verlenen van hand- en spandiensten met de snoeischaar en de schop om daarna het jachtgeweer te hanteren. Wij als buitenmensen, jagers, heb ben misschien veel hartstochten en één daarvan vervult een groot deel van ons leven, nl. jagen. Dat jagen is gebonden aan strenge regels en voorschriften die wij jagers hebben op te volgen. Ervoor te zorgen dat nu voldoende wild is overgebleven zodat over een paar maanden weer gejaagd kan worden. Zoveel overge houden, goed beheer, zodat onze landbouwers minimale schade heb ben. Ik verneem over de zgn. behe rende instanties wel wat anders nl. wat zij moeten beheren doen ze niet of niet voldoende en derhalve zade len zij hun buren met problemen op. Als er bijvoorbeeld een jachtverbod geldt stikt het al gauw van de vos sen en kraaien en eksters. Maar om dat er niks te eten is gaan ze eten zoeken. Ik hoorde dat er al ergens vossen rondzwierven rondom een friteskraam, bepaald geen wenselij ke situatie. Wat zéér goed doordacht is, is de uitspraak van de Raad van State!! De jacht in de Kop van Schouwen gaat door. De beste bescherming, het in stand houden van de diverse soorten wild, gezond en sterk, is nog steeds de jacht. Jagers doen nl. meer dan broodkruimeltjes strooien overleg getreden met het kweekbe drijf over een goede begeleiding van het project en vergelijkbare projec ten in de toekomst. In principe zijn de raad en VanderHave het erover eens dat een goede voorlichting over de betreffende projecten van groot belang is, o.a. naar de grond gebruikers uit de directe omgeving van het terrein waarop de veldproe ven zullen plaatsvinden. Vervolgens dient volgens het schap iedere veld proef vergezeld te gaan van schade regeling voor het geval zich ongewenste situaties dan wel situa ties die nu nog niet zijn te overzien zouden voordoen. als het een halve graad vriest. Zeer velen van ons zijn het hele jaar door bezig met het jachtgebeuren. T. Huis in 't Veld VanderHave stelt dat het biotechnologie-onderzoek niet tot het laboratorium beperkt kan blij ven. "Willen de nieuwste rassen hun waarde voor de praktijk bewij zen, dan zullen zij ook in het veld getest moeten worden", aldus het kweekbedrijf. Met de genetisch veranderde rassen hoopt VanderHa ve o.m. te bewerkstelligen dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen verminderd kan worden. Voorlichtingsavond Als uitvloeisel van het overleg tus sen VanderHave en de Gewestelijke Raad vindtop woensdag 13februari a.s. om 19.00 uur in het Dorpshuis te Rilland een voorlichtingsavond plaats. Op deze informatie-avond geven deskundigen algemene tech nische informatie, zonder dat overi gens agrarische zaken op de achtergrond hoeven te raken. Er is ook gelegenheid tot discussie. Op een afzonderlijke bijeenkomst wordt aandacht gegeven aan de specifieke agrarische situatie. Voor deze bij eenkomst is nog geen datum vast gesteld. De marathonkeuring van 850 jonge KWPN-hengsten behoort weer tot het verleden. 68 stuks (8%) zijn aangewezen voor het verrichtingsonderzoek in Ermelo, als ze de veterinaire keuring goed doorstaan en voldoende kwaliteit sperma kunnen leveren. Relatief zijn er veel basis- (3 stuks) en tuigpaardhengsten (11 stuks) aangewezen, bijna 20% van de 74 stuks. Van de rijpaar den zijn 54 stuks aangewezen en dat is procentueel heel wat lager (7%). Helaas valt er geen Zeeuws succes te melden. Wel hebben enkelen het goed gepro beerd. Alle ogen zijn nu weer ge richt op de na- en herkeuring in Zwolle op 27 februari, waar dan twee American Saddlebred hengsten op de nakeuring zullen verschijnen. Van dit ras ver wachten enkele liefhebbers een positieve invloed op de tuig- paardfokkers, waarvan de basis steeds smaller wordt - 8 stuks van de nieuwelingen voeren het bloed van de hackneyhengst Cambridge Cole. Vele tuigpaard- liefhebbers zullen zich naar Zwolle begeven om zich een oor deel te kunnen vormen over dit ras. En dan volgt voor het Zuiden op 1 maart de belangrijke keu ring in Den Bosch tijdens het ju bileum concours hippique van Indoor Brabant, die het 25ste concours hoopt te houden in de spiksplinternieuwe hal van het Brabanthallencomplex. Dit be looft een geweldig evenement te worden. De keuring in Den Bosch is tevens de laatste KWPN-keuring van dit jaar. Zeeuwse hengstenshows Zoals gebruikelijk sluiten de Zeeuwse hengstenshows hierop aan. Ze zijn gepland op 12 maart voor Zeeuws Vlaanderen en 19 maart voor Noord Zeeland, beide keren 's avonds en waarschijnlijk weer op de bekende plaatsen (manege Riemens te Nieuwvliet en manege 'De Eendracht' te Serooskerke). Deze laatste loka- tie is definitief. Ongetwijfeld zul len nog nadere aankondigingen volgen. Op deze shows zullen ook weer nieuwe hengsten ge toond worden. Zo is al bekend dat de Hannoveraan Thorwald dit jaar op station de Buck te Oostkapelle beschikbaar is. Daarnaast krijgt dit station de beschikking over sperma van minstens 14 postbode hengsten (K.l.) en dat betekent ook een geweldige overwinning van de keuzemogelijkheden, waarover op de shows informatie ver schaft zal worden. Drukte op het Federatie Centrum Op 5 februari zijn de KWPN- hengsten gearriveerd voor het verrichtingsonderzoek, terwijl daar toen ook de herkeuring van de trekpaard- en de Haflinger- hengsten plaats vond. A.s. zater dag 9 februari is er de hengstenkeuring van de New Fo rest pony's en op 15 en 16 fe bruari die van de Welsh pony's. Nieuwe gebruiksnorm Steeds meer paarden en pony rassen worden ingezet als na tuurbeheerder. Bij Staatsbosbeheer zijn dat Shet landers en Fjorden en bij natuur monumenten Shetlanders, Haflingers en Przewalski paar den, het oorspronkelijke oer- paard, dat tot 1968 in Mongolië nog in het wild leefde en dat nu op de Goudplaats in het Veerse Meer moet zorgen dat deze plaats niet volgroeit met bomen en struiken en met enige fanta sie aan steppen moet doen den ken. Beide instanties hebben voor hun kudde Shetlanders dit jaar ook 'nieuw haar' en hebben zich verzekerd van een driejarige goedgekeurde hengst van goed bloed. Deze krijgen we echter niet te zien op de hengsten shows. Ze doen hun werk vanuit de vrije natuur en worden mis schien nog een bezienswaar digheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7