Krachtenbundeling nodig met milieu- en consumentengroepen Europarlementariër Verbeek op Kringvergadering West-Brabant Kring West-Brabant neemt afscheid van secretaris Johan van der S/ikke Europarlementariër H. Verbeek van Groen Links ziet verdergaande quotering als de oplossing voor de malaise in de landbouw. 'De boe ren moeten zich niet meer achter hun coöperaties scharen maar zich meer verenigen met consumentenbonden en milieugroeperin gen. Dat is de enige manier om druk op de politiek te kunnen uit oefenen om zo evenwicht in vraag en aanbod te brengen. Zo kan er weer een inkomen verdiend worden. Niet met het GATT want daar bepalen de overschotten de prijs'. Kringvoorzitter Jan Geluk had eer- bedrijven laten telen voor wereld der in zijn opening al gesuggereerd dat een verbond met milieugroepen zinvol is. 'We zullen wel een andere invalshoek hebben maar we kunnen elkaar dan ondersteunen. Vooral bij de produktie van non- foodprodukten die een gunstige werking hebben op het milieu. Ho pelijk krijgt MacSharry geen on dersteuning. Hij wil kleine bedrijven inkomenstoeslag geven en de grote marktprijzen. Bedrijven die altijd de raad opgevolgd hebben om te ver groten komen dan met deze regel geving zichzelf tegen. Iedere minister die zichzelf respecteert ont wikkelt plannen die aan onze onder nemingen afbreuk doen. Er hangen er zo'n 20 boven ons hoofd en ga er maar vanuit dat ze nog versterkend op elkaar werken ook', aldus Geluk. Parlementariër Verbeek zegt dat de Tijdens de kringvergadering van West-Brabant is afscheid geno men van secretaris Johan van der Slikke. 25 jaar lang heeft hij de pen gehanteerd. Tevens zet hij een punt achter 25 jaar voor zitterschap van de afdeling Wil lemstad en 25 jaar bestuurslid en vice-voorzitter van de bond van verenigingen voor bedrijfs- hulp in Noord-Brabant. Voorzitter Jan Geluk omschreef Van der Slikke als een man die altijd zeer goed geïnformeerd was en als iemand met de Olympische ge dachte, 'die deelnemen belangrij ker vind dan winnen'. 'Zonder op te vallen kwam je achter de schermen veel te we ten en in positieve zin kan ik dan wel zeggen dat een vliegende kraai altijd wat vangt. De kring had er profijt van. Op financieel gebied was je zuinig. Het is geld van een ander zei je altijd', aldus Geluk die namens kring West- Brabant hem een oude prent van Willemstad aanbood en me vrouw Van der Slikke een bos bloemen. Johan van der Slikke is 25 jaar secretaris van de kring geweest Dat Johan van der Slikke met al les goed op de hoogte was bleek ook altijd tijdens excursies en uitstapjes. Waar ook in Neder land, van veel boerderijen kende hij de bewoners bij naam en toe naam. De heer Van der Slikke zelf vond dat hij voor de kring niet meer dan zijn plicht heeft gedaan. 'Anders moet je niets aannemen. 'Meer problemen heeft hij met de koude sanering die de landbouw boven het hoofd hangt. 'Indertijd zei consu lent Haenen dat er in de toe komst veel boeren moeten verdwijnen. Ik zei toen altijd, dat bestaat niet, die tijd wil ik dan nog wel meemaken. Nu is het zover. Politici verkondigen loze kreten en weten niet waar ze naar toe reizen. Het gaat in de landbouw niet om vergroting maar om inkomen'. Namens de kringbestuursleden dankte de heer J. Goetstouwers de heer Van der Slikke voor zijn inzet en noemde hem een recht- toe-recht-aan man die geen blad voor zijn mond neemt. Het prin cipe dat de scheidende secreta ris vaak verkondigde kwam op de avond meerdere malen ter sprake; 'leder moet zijn eigen broek ophouden'. Mevrouw Riet Crezee-Dam be heert nu het secretariaat van kring West-Brabant. JvT In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kunnen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer worden opgenomen. Verbeek: "Boeren moeten weer zelf, net a/s hun grootouders, het heft in handen nemen AFDELING OUDELANDE VAN DE ZLM De afdeling Oudelande organiseert op vrijdag 22 februari 1991 een ge zinsavond om 19.30 uur in het dorpshuis te Driewegen. Na de ont vangst zal er een gezamenlijke kof fietafel gehouden worden en aansluitend zal de heer W. Roelse een lezing houden over een excursie naar Rusland, waarbij ook dia's ver toond worden. Opgave voor 16 fe bruari 1991 bij de secretaris. AFDELING BREDA/ROOSENDAAL VAN DE ZLM Algemene ledenvergadering op woensdag 20 februari 1991 in het gemeenschapshuis te Liesbosch. Aanvang 19.00 uur. Na de koffieta fel en het huishoudelijk gedeelte volgt een inleiding door de heer K. Leenders, demograaf uit Den Haag, over het ontstaan en de inrichting van de dorpen in de Middeleeuwen in West- en Midden-Brabant. Opga ve voor de koffietafel bij de bestuursleden. AFDELINGEN WEMELDINGE/ YERSEKE KRUININGEN VAN DE ZLM Algemene vergadering op donder dag 21 februari 1991 in Ons Dorps huis te Kruiningen om 20.00 uur. Sprekers zijn Alex van Hootegem en de heer W. in 't Veld van Cebeco Zuidwest. Er zal een diaserie ver toond worden van de reis naar Rus land en de afzet van consumptie- en pootaardappelen nu en in de toekomst zal aan de orde komen. Waterschap de Markvlietlanden De informatieavonden voor ingelan den worden als volgt gehouden: dis trict II op donderdag 14 februari 1991 in het Ontmoetingscentrum Het Veerhuis, Veerkensweg 22, Oud-Gastel en districten III, IV en V op donderdag 21 februari 1991 in het buurthuis Het Kompas, Bo venstraat 18, Hoeven. De informa tieavonden beginnen om 19.30 uur. plannen van politici afkomen die geen verstand van landbouw heb ben maar wel van een rekenmachi ne 'Boeren moeten weer zelf, net als hun grootouders, het heft in han den nemen. De praktische boer heeft geen enkele beleidsinvloed meer binnen de eigen ^coöperaties. We produceren nu voor een dump- markt. Hier zijn alleen bedrijveni als Unilever mee gebaat. De boer wordt alleen nog gezien als produ cent van goedkope grondstoffen. De enige oplossing is op grote schaal quoteren. Ook varkens en teelten als aardappelen. Dit biedt ze kerheid. Bij melk en suikerbieten blijkt dat. Om verdringing te voorko men is quoteren in de tuinbouw dan wenselijk. De regelgeving zal er met K.I. Zuid Nederland B.A. Algemene vergadering op donder dag 14 februari 1991 om 10.00 uur in Congrescentrum "Koningshof" te Veldhoven. Dhr. H. Los, voorzitter van Holland Genetics en N.R.S. zal een inleiding houden over het on derwerp: "Holland Genetics: organi satie, produkten en markt". Vereniging voor bedrijven-voorlichting Schouwen Duiveland De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland organi seert een drietal 'actualiteitenbijeenkomsten'. Ing. B. van der Spek zal onder meer ingaan op het AM-beleid, de omschakeling op pootgoedteelt en gewasbescher ming. De leden hebben de keuze uit: maandag 11 februari in het dorps huis van Noordwelle om 14.00 uur, op woensdag 14 februari bij Van der Weijde in Noordgouwe om 14.00 uur en op donderdag 14 februari in het dorpshuis van Oosterland om 19.30 uur. AV Zuidwest Nederland Jaarvergadering aardappelkwekers- vereniging ZW Nederland op vrijdag 15 februari 1991 in Hotel van Til burg te Steenbergen om 13.30 uur. Naast het huishoudelijk gedeelte houdt de heer R. Wellens een inlei ding over weefselkweek bij aard appelen. zijn huidige maatregelen niet inge wikkelder op worden'. Nieuwe organisaties Met de hedendaagse landbouwor ganisatiestructuur ziet priester Ver beek niet zitten dat er wat verandert. De landbouw moet vol- Jaarvergadering zaadteeltstudieclub Tholen De zaadteeltstudieclub Eiland Tho len houdt haar jaarvergadering op donderdag 21 februari a.s. om 19.30 uur in De Wellevaete te St. Annaland. Als inleider is uitgeno digd ir. H. Wesseling, hoofd keu ringszaken NAK-G. Hij zal spreken over keuringssystemen in de bloemzaden. Studieclub Bloevantho Op donderdag 14 februari 1991 is er een informatie-avond in café Tolrust, Stoofstraat 27 te Poortvliet (tel. 01662-2393). De heer P. Franken van bloemenveiling Flora zal een in leiding houden over het veilingklaar maken en de afzet van zomerbloe men. De heer Hogewoning en een teler van droogbloemen zullen een inleiding houden over de verwerking en afzet van droogbloemen. E.e.a. zal worden toegelicht met dia's en video. Z. Groentetelers Organisatie Vergadering op 14 februari in Hotel Walcheren te Koudekerke, aanvang 19.30 uur. Mevrouw P. Keyzer, be- drijfsdeskundige DLV Goes, houdt een inleiding over de mestwetge ving in de komende tien jaar en de mineralenbalans. Het hanteren van een mineralenbalans geeft inzicht in de bemesting, waardoor bijvoor beeld de fosfaatbemesting kan wor den aangepast aan de afvoer met het gewas. gens hem naar nieuwe organisaties op produktiebasis, sectorgericht. 'De politiek kan het best beïnvloed worden door bundeling van krach ten met consumenten- en milieu groeperingen. Dat betekent meer macht, immers de politiek bestaat bij de gratie van de kiezers. Een dui delijk voorbeeld hiervan is het ge bruik van BST in de melkveehouderij, de consument houdt dat tegen, en de politiek volgt'. Met de hoogte van de subsidies valt het volgens Groen Links woordvoer der Verbeek wel mee. f 70 miljard maakt op 340 miljoen inwoners maar f 200,— per persoon in de EG. Van die f 70 miljard gaat overi gens wel 85 procent naar de over schotten. 'Daarvoor wordt dan een goedkoop voedselpakket verstrekt. Het is toch te gek dat boeren binnen de maatschappij het vuile werk op moeten knappen en er dan nog voor moeten betalen ook. Er zijn maar twee mogelijkheden: de produktie in eigen hand nemen of doorwoeke ren. Nederland is maar een postze gel op de landkaart en is toonaangevend op exportgebied. Hieraan komt een eind. Andere lan den volgen het model van Neder land, zij het met tegenzin. Als Nederland besluit de productie te beperken zullen andere landen dit voorbeeld volgen'. Telen voor een overschotmarkt is zinloos, zegt Verbeek. Na de oorlog besteedde een gezin 60% van het inkomen aan voedsel. Nu nog 17%. Bij produktieverlaging moeten er wel grensafspraken gemaakt wor den omtrent een positieve protectie in plaats van dump'. jvj Bijeenkomst voor agrarische ondernemers De gezamenlijke Rabobanken op Walcheren organiseren op dinsdag 19 februari 1991 in 'Ons Huis' te Meliskerke een bijeenkomst voor agrarische ondernemers. De bijeen komst begint om 19.30 uur met als onderwerp 'de agrarische onderne mer zonder opvolger'. Medewerking aan deze bijeenkomst wordt ver leend door de heer A.F. van Rozen (SEV-er van de ZLM), mr. D.J. de Korte (Westelijke Accountantskan toren B.V.) en de heer J.C. Abraham- se (Rabobank Nederland beleggingsadviseur). Belangstellen den kunnen zich voor 11 februari a.s. aanmelden bij hun Rabobank ter plaatse Districhtsvergaderingen Waterschap Noord en Zuid-Beveland In de maand februari zullen op drie plaatsen in het waterschap Noord en Zuid-Beveland de jaarlijkse open bare districtsvergaderingen worden gehouden. De vergaderingen, die voor iedere inwoner van het waterschapsgebied toegankelijk zijn, zijn op donderdag 14 februari in De Stenge te Hein- kenszand (district 2, 3 en 4), op donderdag 21 februari in De Zaete te Yerseke (district 5 en 6) en op dinsdag 26 februari in De Koren beurs te Kortgene (district 1), de aanvang is 14.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6