Bedrijfsovername, waarmee moeten we rekening houden CS Recht uit de praktijk Bestemmings plannen Accountantsunie ZLM Sociaal Ekonomische PWy Voorlichting /•/-3 Het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1990 'Het regt van klaauwengang en stoppelweide' 'Bij bedrijfsopvolging hoort bedrijfsaanpassing' Bij het overnemen van een bedrijf komt heel wat kijken, zowel in so ciaal, economisch, financieel, fis- kaal als in juridisch opzicht. De vraag of bedrijfsovername mogelijk is, zal in eerste instantie financieel- economisch beantwoord worden; het is wel of niet op te brengen. Be groten van de overname-kosten en opstellen van bijbehorende financie- ringsopzet zullen dan aan de orde zijn. Ook een aantal fiskale aspecten zal hierbij in wisselende mate een rol kunnen spelen. In het volgende worden enkele daarvan kort belicht. Geruisloos doorschuiven Het 'geruisloos doorschuiven' van zogenoemde stille reserves is een voorziening die in de sfeer van de in komstenbelasting is getroffen voor onder andere bedrijfsoverdracht aan kinderen, kleinkinderen of echtge noten van die kinderen. Er kan mee worden voorkomen dat op het mo ment van bedrijfsovername met de fiskus moet worden afgerekend over de stille reserves. Dit zijn de re serves die ontstaan doordat be drijfsmiddelen zoals grond, gebouwen, machines en vee op dat moment een hogere waarde hebben dan waarvoor ze in de boeken staan. Voorwaarde voor doorschuiving is echter wel dat de gehele onderne ming of een evenredig/zelfstandig gedeelte daarvan wordt overgedra gen. Indien bijvoorbeeld de grond van de ouders zou worden verpacht aan de opvolg (st)er en de overige zaken in eigendom worden overge dragen, kan er geen doorschuiving plaatsvinden. Naast voordelen van fiskaal door schuiven zijn er nog nadelen aan verbonden. In feite neemt de opvol ger de fiskale claims over. Daar naast dient de overname plaats te vinden tegen de boekwaarde. Hier worden de afschrijvingen lager met als gevolg een hoger belastbare winst. Informeer bij uw accountant wat in uw situatie het meest wen selijk is. Melkquotum en pachtersvoordeel In afwijking van het voorgaande is het mogelijk bij bedrijfsopvolging in familieverband (kinderen, kleinkin deren, hun echtgenoten) melkquo tum afzonderlijk geruisloos over te dragen. Dit is tot nog toe echter al leen mogelijk indien de grond wordt overgenomen en dus niet indien de opvolger er de grond pacht van ouders. De discussie, en mogelijk ook de besluitvorming, hieromtrent is gaande. Een zelfde afzonderlijke doorschui ving is ook mogelijk voor het eerste pachtersvoordeel. Dit pachtersvoor deel ontstaat wanneer grond in ver pachte staat door de pachter wordt gekocht van een verpachter die geen familie is. Familie in dit ver band strekt zich uit van echtgeno ten, kinderen, diens echtgenoten en bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad van de zijlinie (oom- /tantezeggers). De belastingclaim op dit pachtersvoordeel kan onder voorwaarden worden doorgescho ven naar de opvolger in de fami liekring. Overdrachtsbelasting Over het verkrijgen van onroerend goed wordt overdrachtsbelasting (6%) geheven welke de verkrijger dient te betalen. Bij overdrachten van grotere omvang kan dit flink oplopen. Bij bedrijfsoverdracht van ouders aan kinderen kan vrijstelling van overdrachtbelasting worden Er gaat een merkwaardige bepa ling uit ons recht verdwijnen. Een bepaling waarvan ik - in alle eerlijkheid - tot voor kort nog nooit gehoord had. Het betreft de zogenaamde weiderechten. Een weiderecht is het recht tot beweiding van andermans grond. Heeft de boer zijn gras of een ander gewas voor de laatste maal in het seizoen gemaaid of geoogst, dan mag het vee van een (naburige) collega op zijn land grazen. Een verschijnsel dat wij ook op het Zeeuwse platte land regelmatig kunnen aan schouwen. Over deze weiderechten staat iets geschreven in artikel 680 BW. Een bepaling die uit het Franse recht afkomstig is en da teert van begin 19e eeuw. Het artikel bepaalt dat 'de eigenaar die zijn erf heeft afgesloten, het regt van klaauwengang en stop pelweide verliest, naar evenre digheid van den grond, welken hij door de afsluiting aan de ge mene weiding onttrekt'. Bij het recht van klaauwengang moet gedacht worden aan het laten grazen van vee op ongecul tiveerde gronden, zoals bossen en heidevelden. Het recht van stoppelweide betreft meer de si tuatie zoals we die in het Zeeuwse aantreffen; door het aanbrengen van een tijdelijke af rastering wordt geschikt gras land of een braakliggend perceel van de ene boer gemaakt voor begrazing van het vee van de ander. Voornoemd wetsartikel be schrijft slechts één aspect van de weiderechten: hun onder gang. Dit is wel begrijpelijk gelet op het aloude beginsel dat de landeigenaar steeds bevoegd is om zijn erf af te sluiten en het (naar nu wel eens lijkt achter haalde) uitgangspunt dat de boer zo min mogelijk moet wor den belemmerd bij het in cultuur brengen van het land. Hoewel artikel 680 BW nu dus gaat verdwijnen zijn daarmee de weiderechten de wereld niet uit. Zij duiken nog al eens op bij ruil verkavelingen en daarnaast ko men ze regelmatig voor in contractuele verhoudingen, de zogenaamde inscharingsover- eenkomsten. Al met al het afscheid van een wetsartikel dat reeds bij zijn bestaan in de vergetelheid was geraakt en in ieder geval bij mij louter associaties opwekte met het landleven van de vorige eeuw. Mr. J.K. van Arenthals verkregen. Een van de voorwaarden hiervoor is dat de kinderen de on derneming voor wat de bedrijfsvoe ring betreft, in haar geheel moeten voortzetten. Dat betekent in het ge val van geleidelijke overdracht waar bij de grond nog niet is overgedragen, dat het voortzetten de kind de grond dient te pachten. Bij een maatschap/firma geldt dit bij het einde van de maatschap/firma als het bedrijf geheel wordt over genomen. Bij pacht wordt echter de mogelijk heid van geruisloos doorschuiven (zie hiervoor) belemmerd. Subsidie bedrijfsovername Bij bedrijfsovername ineens of gelei delijk (uit maatschap) is het moge lijk een bijdrage te krijgen voor de financiering van de overname, beter bekend als de rentesubsidie. De hoogte hiervan is 12,5% van een te lenen bedrag van maximaal f 300.000,—, dus ten hoogste f 37.000,-. Naast de voorwaarde dat de aanvra ger jonger dan 35 jaar dient te zijn en over een bepaald opleidingsni veau dient te beschikken, is er de voorwaarde dat deze geen bedrijf mag hebben geëxploiteerd groter dan 10 SBE. Deze voorwaarde bete kent in feite dat men nog niet zelfstandig een belangrijk deel van het bedrijf mag hebben overgeno men. Er zijn overigens nog meer voorwaarden aan verbonden. Zo is in vogelvlucht een aantal za ken genoemd die een rol kunnen spelen bij de afweging hoe er over genomen gaat worden. Het belang van de vermelde punten zal in elke individuele bedrijfssituatie weer an ders zijn. Het op een rijtje zetten van de voor- en nadelen van verschillen de vormen van overname kan ver helderend werken. De SEV is graag bereid hierbij behulpzaam te zijn. P.J.E. Mangnus Middenschouwen en Westenschouwen Van 4 februari t/m 5 maart ligt ter inzage de aanvraag van de nv Wa termaatschappij Zuid-West- Nederland voor een vergunning voor het bemalen van een leidingsleuf en een aantal bouwputten voor de aan leg van een watertransportleiding van Renesse naar Scharendijke. De aanvragen liggen op de gemeente huizen van zowel Midden- als Westerschouwen ter inzage. Tot 5 maart kunnen gemotiveerde bezwa ren worden ingediend. Wouw Een herziening van bestem mingsplannen wordt voorbereid voor een gedeelte van de Boeren- weg en ten westen en ten oosten daarvan gelegen gebieden alsmede voor een perceel gelegen ten zuiden van de Rijksweg A58 (Bergsebaan 85 te Heerle). Het besluit met bijbe horende stukken en kadastrale nummers is op 1 februari in werking getreden en ligt vanaf die datum voor een ieder ter inzage op de ge- meentesecretaria De SEV van de ZLM organiseert voor belangstellenden een middag waarbij bedrijfsaanpassing in relatie tot bedrijfsopvolging aan de orde komt. Deskundigen van o.a. de Ra bobank, het Consulentschap voor de Landbouw en SEV/ZLM geven hun visie op dit aspect. Bijna alle be drijfsopvolgingen lopen via een tij delijke samenwerking tussen ouder en opvolger in de vorm van een maatschap. Deze periode is bij uit stek geschikt om de noodzakelijk vermogensvorming te bewerkstelli gen voor de definitieve bedrijfsover name. Dit betekent: tijdelijk twee inkomens zijn noodzakelijk. Daar voor moet bedrijfsaanpassing plaatsvinden. Middels de cursus 'Bij bedrijfsopvol ging hoort bedrijfsaanpassing' is hier door de SEV op bedrijfsnivo uit voerig aandacht aan besteed. De cursisten hebben zich in dit onder werp kunnen verdiepen. Op de aan sluitende themadag is iedere belangstellende van harte welkom. De bijeenkomsten zijn speciaal be doeld voor het gehele gezin. Deze dagen worden gehouden: Voor de kringen in Zuid- en Noord- Beveland, Walcheren en Schouwen- Duiveland in Motel Goes, A. Fok kerstraat 100 te Goes op 25 februa ri 1991. Voor de kringen in Noord-Brabant, Tholen/St. Philipsland in Hotel Van Tilburg, Burg. v. Loonstraat 87 te Steenbergen op 27 februari 1991. Voor de kringen in Zeeuws- Vlaanderen in restaurant De Braak man aan de Patrijzenlaan 3 te Hoek op 5 maart 1991. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Opening door voorzitter 13.30 uur 2. Toelichting op casus door SEV 13.40 uur 3. Inleiding Ing. B. Verstegen, kre dietadviseur Rabobank 13.55 uur 4. Inleiding ing. J. Zonderland, Consulentschap v.d. Landbouw 14.25 uur 5. Inleiding SEV 14.55 uur 6. PAUZE 15.25 uur 7. Discussie 15.40 uur 8. Sluiting 17.00 uur Noteer deze data in uw agenda. U bent van harte welkom. Deze maand worden op grote schaal vele inwoners van Nederland verblijd met het bekende aangifte biljet inkomstenbelasting en premie heffing, u toegezonden door de belastingdienst. Voor velen is dan weer het jaarlijkse karwei aangebro ken om zelf het biljet te gaan invul len. Anderen zien daartoe geen kans en laten de invulling over aan daartoe werkzame kantoren. Ook is het mogelijk bij de belastingdienst zelve om hulp te gaan, terwijl voor vakbondsleden ook de eigen vak bond daarvoor ondersteuning aanbied. Met name voor personen die naast salaris, een eigen huis en wat af trekposten geen bijzondere ingewik kelde fiscale situatie kennen, is het zeer wel mogelijk zelf het biljet in te vullen. Bij het aangiftebiljet wordt een handleiding gevoegd, waarmee het mogelijk is de meest voorko mende vragen te beantwoorden. In dien u dan nog vragen mocht hebben, is de informatie bij de be lastingdienst veelal zodanig dat een verdere invulling van het biljet mo gelijk moet zijn. Belangrijk is dat u altijd een kopie maakt van het biljet dat u aan de fiscus hebt gezonden. Daarmee hebt u in ieder geval de mogelijkheid te controleren of het te zijner tijd te ontvangen aanslagbiljet klopt met de door u opgegeven cijfers. Deze controlehandeling moet u altijd uit voeren omdat er weieens iets mis kan gaan bij het vervaardigen van uw aanslag. Met het kopiebiljet in uw hand kunt u gemotiveerd aange ven waar u meent dat het in de aan slag fout is gegaan. Dit doet u in een op schrift gesteld bezwaar schrift gericht aan de inspecteur. Een andere reden voor het hebben van het kopiebiljet is dat u deze als richtlijn voor het jaar daarop kunt gebruiken. Daarmee mag u evenwel hopen dat niet juist het biljet door een andere vraagstelling grondig is gewijzigd, doch ook dan is er met enige bestudering wel uit te komen. Ondanks wetswijziging is het niet zo dat de structuur van het op te geven inkomen erg wordt veran derd. De bekende begrippen: in komsten uit dienstbetrekking, winst uit onderneming, inkomensten uit vermogen, huurwaarde eigen wo ning, etc. blijven van jaar tot jaar wel bestaan en zijn daarmee bekende begrippen geworden. Wat er wel veranderd is zal veelal bestaan uit het vervallen van bepaalde aftrek posten, danwel het aanpassen van standaardbedragen zoals het huur waardeforfait. Doch deze wijzigin gen worden in de bijgevoegde handleiding nader toegelicht, waar door met enig leeswerk vooraf het mogelijk is de veranderde omstan digheden te herkennen. Extra studie Wel moeten wij dit jaar er mee reke nen dat de wijzigingen nogal royaal zijn uitgevallen omdat 1990 het eer ste jaar is van de aanpassingen op grond van de voorstellen van de commissie Oort en de op grond van politieke doeleinden daarop weer aangebrachte wijzigingen. Aan dacht voor deze nieuwe situatie zal wel enige extra studie van de zelf doener vragen, maar dan moet het mogelijk zijn weer zelf het biljet in te vullen. Want u weet dat het doel van de commissie Oort de vereen voudiging is geweest, alleen bij de behandeling heeft de politiek dit uit gangspunt even vergeten. En dit komt omdat er via de belastinghef fing ook een vorm van inkomenso verdracht moet plaats vinden waardoor een eenvoudige regeling toch weer ingewikkeld wordt we gens uitzonderingen. Een advies wil ik de zelfdoener nog wel meegeven. Maak er een goed verzorgde aangifte van, door naast het cijfermateriaal in het biljet ook voldoende bijlagen bij te voegen met daarin de specificaties. Wan neer u op grond van aftrekposten (b.v. hypotheekrente eigen woning) te veel betaalde loonheffing terug kunt ontvangen, lever dan het aan giftebiljet tijdig voor 1 april a.s. in. Alleen dan mag u erop rekenen nog dit jaar de restitutie ook daadwerke lijk te kunnen ontvangen. Ik wens u veel succes bij de komende arbeid. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4