oor natuur van natuur en landschap tfjfe ^J:" -;• Inlagen Natuurbouw Toegankelijk fa J 'fj/ j. Voorbeelden van zo'n eigen gezicht zijn de oudlanden waarin nog steeds de patronen van middeleeuwse dijken en kreken zichtbaar zijn, zoals bij Yerseke. Door aaneenschakeling van deze oudlanden ontstonden zoetwaterkreken. Herinneringen aan de eeuwenlange strijd tegen de zee worden ook opgeroepen door de inlagen, dijken die als voorzorgsmaatregel achter de bestaande dijken werden aangelegd. Jacobusse: "Vanuit historisch en geografisch oogpunt zijn deze overblijfselen enorm interessant. Vanaf voor onze jaartelling zijn in het Zeeuwse landschap nog sporen aan te treffen, zoals dennestobben in vroegere zoetwatermoerassen, of drinkwaterputten uit de 4de en 5de eeuw." "Wat de waardering voor ons landschap betreft bevinden we ons in een bewustwordingsproces. Mensen nemen met verbazing en verwondering kennis van het feit dat de dingen vroeger zo mooi in elkaar staken. Natuur en cultuur vormden niet eikaars tegenpool maar lagen in eikaars verlengde. Steeds meer beseft men daardoor dat net de moeite waara is deze gebieden en restanten zo goed mogelijk te bewaren." "Natuurbesef is gemeengoed geworden", vertelt Jacobusse. "Dat er zich echt een omwenteling afspeelt blijkt uit het feit dat het niet meer alleen gaat om beschermen, maar dat ook wordt nagedacht over een offensieve strategie om trachten terug te pakken wat verloren is gegaan. Natuurbouw - het opnieuw tot stand brengen van natuur - is daarvan een voorbeeld. Soms volstaan kleine aanzetjes om de natuur weer op gang te brengen, op te doen leven en nieuwe subtiele evenwichten te doen ontstaan. Als we de nota's van de overheid moeten geloven zal Nederland door natuurbouw vele duizenden ha natuurgebied rijker worden. Hoe revolutionair de ontwikkelingen zijn blijkt uit het feit dat zelfs ontpoldering bespreekbaar is geworden, hoewel ik dat nog niet zie gebeuren. Het lijkt er op dat we de weg terug gaan bewandelen. De Stichting Zeeuws Landschap zal haar rol daarin met verve spelen. Dat is geen ambitie maar pure noodzaak. Over tien jaar zullen we binnensdijks een aantal grote moerassige gebieden rijker zijn, evenals bossen en kreken. Er ligt tegenwoordig niet meer zoveel druk op de agrarische produktie en ook de druk op de grondmarkt is kleiner geworden. Er zijn dus concrete moaelijkheden, het is geen luchtfietsen. En laten we eerlijk zijn: ae verantwoordelijkheid voor de teloorgang van mooie landschappen ligt bij de gehele samenleving. Laat het dan ook een zaak van ons allemaal zijn dat het tij ten gunste van natuur en landschap wordt gekeerd." Voor verdere informatie kunt u terecht bij: Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon: 01106-2640 Stichting Brabants Landschap Landgoed Nemelaer Kasteellaan 4 Haaren Je\e[ooo:04}]7-2775 andschap *- - *- - Jaarlijks worden door Het Zeeuwse Landschap vele duizenden mensen rondgeleid. Foto: Stichting Zeeuws Landschap Het natuurbewustzijn bevindt zich daadwerkelijk op een keerpunt. Niet alleen het grote publiek toont steeds meer belangstelling en bezorgdheid voor natuur, milieu en landschap, maar ook vanuit de overheid worden stappen ondernomen om te redden wat nog te redden valt. De Stichting Zeeuws Landschap houdt zich vanaf de oprichting naast aankoop en beheer van natuurgebieden, bezia met voorlichting en educatie. In de praktijk betekent dat aat jaarlijks ca. 13.000 mensen worden rondgeleid in de Zeeuwse natuurreservaten, dat vele lezingen worden georganiseerd en natuur en landschap op vele plaatsen "toegankelijker" worden gemaakt door talrijke informatieborden, vogelobservatiehutten en andere voorzieningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 33