Het tij keert ten gunste Samenspel Vanuit Natuurmonumenten was er niet voldoende zicht op deze negatieve ontwikkelingen in de provincies. Vandaar dat in de jaren '20 en '30 invloedrijke personen werden benaderd om per provincie stichtingen op te richten die door aankoop en beheer natuur en landschap op doeltreffende wijze zouden beschermen. Zo ook in Zeeland en Noord-Brabant. Het Oudlandgebied Yerseke Moer. Foto: Stichting Zeeuws Landschap "Je kunt gerust stellen dat de stichtingen in het begin best elitair waren", zegt MJacobusse, voorlichter van de Stichting Zeeuws Landschap. "Dat had vooral te maken met het feit dat voor de verwezenlijking van de doelstelling financiële middelen, en ook schenkingen van gebieden, nodig waren. In Zeeland is het allemaal neel bescheiden op gang gekomen. De grote doorbraak kwam in de jaren '70 toen de stichting eigenaar werd van het Verdronken Land van Saeftinghe, een 2500 ha. groot natuurgebied dat als broed-, voedsel- en rustgebied van vele tienduizenden vogels uniek is in West-Europa. Indertijd nam de stichting de eerste full-timer in dienst. Uit het feit dat we inmiddels 15 vaste medewerkers hebben, blijkt dat het sindsdien allemaal heel snel is gegaan. De zorg voor natuur en landschap is steeds sterker onder de bevolking gaan leven. Maar liefst één op de twintig Zeeuwse gezinnen is bij het Zeeuws Landschap aangesloten. Omdat we nu in totaal meer dan 4500 ha. natuur en landschap beheren worden we wel eens de grootste boer van Zeeland genoemd." Oude getijdekreken zijn nog overal in de Zeeuwse polders terug te vinden. Foto: Stichting Zeeuws Landschap Tien procent van het bezit van de stichting bestaat uit agrarisch getinte reservaten. Het is op die landen dat geprobeerd wordt om, zoveel mogelijk in samenwerking met de plaatselijke agrariërs, het land zo natuur vriendelijk mogelijk te gebruiken. Dat betekent dat menig stuk grasland gebruikt wordt voor bijvoorbeeld vetweiderij. De medewerkers van de stichting besteden bijna 90% van hun tijd aan deze 10% van hun grond gebied. Bij de resterende 4000 ha. gaat het o.a. om schorren, duinen, slikken, kreken en een beetje bos. Voor het grootste deel typisch Zeeuws landschap, gebieden waarin stuk voor stuk de invloed van de zee is terug te vinden. Of de ingrijpende hand van de mens. Van ongerept of oorspronkelijk natuur schoon is in Zeeland - zoals trouwens nergens meer in Nederland (het laatste oorspronkelijke bos werd in de vorige eeuw gekapt) - geen sprake. Maar uit het samenspel tussen zee en mens is op vele plaatsen een natuur ontstaan met een geheel eigen gezicht. Duinovergang in het Zwin, het oudste reservaat van Het Zeeuwse Landschap, reeds sinds 1939 in beheer. Foto: Stichting Zeeuws Landschap Die grootste boer van Zeeland doet wat de boeren vroeger deden, of, beter gezegd, niet deden. Spuiten, egaliseren, doorzaaien of bemesten van grasland zul je een medewerker van het Zeeuws Landschap zelden zien doen. Niet omdat het zo nostalgisch of romantisch is om te boeren zoals dat in de vorige eeuw gebeurde, maar simpelweg omdat door primitieve landbouwmethoden het oorspronkelijke landschap zo goed mogelijk intact blijft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 32