P lzlm yerzefórfnasflfec/M/s "In het nieuwe hoofdkantoor zijn traditie en vooruitstrevendheid met elkaar in balans gebracht" Groen Glas en steen Bij de tijd Het nieuwe hoofdkantoor van Verzekeringen ZLM aan de Ringbaan te Goes is niet zomaar een ge bouw. Toen architectenbureau Rothuizen en 't Hooft eind 1987 de opdracht kreeg een nieuw onderko men voor Verzekeringen ZLM te ontwerpen, waren reeds duidelijk een aantal eisen verwoord waaraan het kan toor zou moeten voldoen. Solide, duurzaam, vriendelijk en toegankelijk, dat waren belangrij ke woorden in het programma van eisen. Aan de architecten ir.J.D.Poley en ir.B.G.Westen- burger van Rothuizen en 't Hooft de vraag hoe zij die eisen omzetten in een gebouw. Een gebouw groeit. Niet alleen tijdens de bouw maar vooral ook op papier, onder de handen van de architect. Verzekeringen ZLM ver zocht opzettelijk het duo Poley en Westenburger zich te buigen over ae nieu we behuizing. Poley, een door de wol geverfd architect - hij ontwierp o.a. het oude kantoor van Verzekeringen ZLM in het centrum van Goes - was verantwoordelijk voor de organisatorische kant van het project. Westenburger, een architect van de jonge generatie, was op het moment dat de opdracht binnenkwam net 10 dagen werk zaam bij Rothuizen en 't Hooft. Op de hoogte van de jongste architectonische denkbeelden vervaardigde hij het daadwerke lijke ontwerp. Onder de handen van deze twee architecten uit twee generaties zou een gebouw moeten ontstaan dat zowel traditioneel is als toekomstgericht, en net zo functioneel als flexi bel. De gekozen lokatie aan de Ringbaan te Goes bood daartoe al le gelegenheid. Poley: "Het is een groenzone met weinig be bouwing. Groen, dat is de kleur van Verzekeringen ZLM en van haar komaf. We stelden ons als taak met het kantoor enige structuur aan te brengen in aie wat vorm- U loze omgeving. Daarbij was de kromming van de Ringweg be palend voor de architectuur; door het gebouw als het ware een beetje mee te laten gaan met de bocht, werd het een integraal onderdeel van de omgeving." Deze gedachtengang re- sulteerde, na een aantal voorstudies, in een drie verdiepingen hoog ge bouw met drie gevels, opgetrokken uit glas en steen. "De hoofd- massa is eigenlijk ont-%HH zettend eenvoudig", vertelt Westenburger. "Een groot gedeelte bestaat uit traditio neel metselwerk, al leen de toevoegingen zijn in glas uitgevoerd, zoals ae airectieto- ren, de driehoek waarin het trappenhuis is ondergebracht, en het bedrijfsrestaurant en ontspan ningsruimte. Het restaurant is op de begane grond gesitu eerd om uitloop naar buiten, naar het groen, te vergemakkelij ken. In de directietoren bevindt zich de kamer van ae directeur onder de bestuurskamer en boven de computerruimte. Daarin zit een symboliek waarvoor bewust gekozen is. Het bestuur van Verzekeringen ZLM staat immers boven de directeur. En vanuit werkelijk iedere werkplek loopt een draadje naar de centrale computer." Symbolische waarde schuilt ook in de gekozen materialen. Westenburger: "Traditioneel is het gebouw in materiaalkeuze, niet in vorm. Het metselwerk bestaat uit een harde strakke steen die overeenkomst vertoont met het verwerkte glas. Glas en steen contrasteren van huis uit, door de gebruikte verblindsteen wordt juist harmonie bewerkstelligd. Je kunt zeggen dat met vertrouw de materialen een jong en vooruitstrevend gebouw is neergezet dat zich onderscheidt door gebruikers- en publieksvriendelijk heid. In de lichte centrale hal bijvoorbeeld is ondanks de rela- tief kleine oppervlakte door diagonale wanden een enorme ^1% ruimtelijkheid geschapen waardoor de bezoeker zich thuis Ir voelt. En voor wat betreft de werkruimten is rekening gehouden met de hoogste ergonomische eisen." Modern en vertrouwd, dat is het begrippenpaar waaraan de bezoeker moet denken als hij ziet op welke wijze Poley en Westenburger het programma van eisen in dit nieuwe hoofd kantoor gestalte hebben gegeven. Het woord 'modern' vinden de architecten echter minder geslaagd. "Modern roept bij ons het beeld op van iets dat volgend jaar al verouderd is. Bij het Verzekeringen ZLM-kantoor gaat het echter om een ontwerp van nu dat over 15 jaar nog niet gedateerd zal zijn. Juist door het vooruitstrevende met het traditionele te combineren en in balans 'P te brengen is een gebouw gerealiseerd dat bij de tijd is en ÈSk voorlopig bij de tijd zal blijven." V.l.n.r.: ir. J.D. Poley en ir. B.G. Westenburger 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 31