ZLM verzet zich tegen stengere eisen wildschade ZLM roept 1993 uit tot jubileumjaar Deze week Landbouw Biesbosch bundelt krachten Winters vertier ZLM tegen zonering landelijk gebied zuidelijke landbouw maatschappij Zetmeelfabriek bij Meijer Kruiningen Bedrijf AOC Goes naar congres Brussel Pag. 3 Hoofdbestuur ZLM ongerust over mestvoorstellen Pag. 4 Aangiftebiljet inkomstenbelasting Bedrijfsovername Pag. 5 ZLM tegen EG-voorstellen Pag. 6 Verbeek: Samenwerking boeren met milieuorganisaties Pag. 7 Veldproeven genetisch gemodificeerde planten Pag. 8 AOC Zeeland krijgt agrarische uitstraling Pag. 9 Reportage over cursus biologische landbouw Mar Goud: "Rol van cijfers groeit" Pag. 11 Tuinbouwklanken om land- en tuinbouwblad VRIJDAG 8 FEBRUARI 1991 79e JAARGANG NO. 4057 De klachten over afhandeling van wildschade nemen toe. De wild- schadecommissies blijken van ho gerhand steeds strengere eisen te moeten stellen aan de grondgebrui kers om schade te voorkomen. Wordt niet aan deze strenge eisen voldaan, dan komt tenminste een aanzienlijk deel van de schade voor rekening van de grondgebruiker en/of jachthouder. De ZLM heeft er in een brief aan het KNLC op aangedrongen de proble matiek aan te kaarten bij het minis terie van Landbouw. De ZLM wil niet tornen aan het principe dat wildschade door grondgebruiker en jachthouder gezamenlijk zoveel mo gelijk moet worden voorkomen. Lukt dit niet dan kan er een beroep op het Jachtfonds worden gedaan. Dit mag echter niet zover gaan, dat van de grondgebruiker en jachthou der onredelijke maatregelen worden gevergd. Redelijke maatregelen zijn volgens de ZLM o.a. het plaatsen van lint, knalapparatuur, vlaggen en het vragen van een afschotvergun ning. In redelijkheid kan echter het afrasteren en het bij wijze van spre ken continu bewaken van percelen niet worden gevraagd. Hebben grondgebruiker en jachthouder alle redelijk te achten maatregelen ge nomen dan dient de toch nog ont stane wildschade door het Jachtfonds te worden vergoed. Dit betekent o.a. ook dat schade die 's nachts ontstaat vergoed behoort te worden. De ZLM vraagt zich af of deze pro blematiek ook in andere delen van Nederland speelt. Het KNLC zou dit bij het ministerie moeten aankaar ten. "Het beleid dat het Jachtfonds in het verleden voerde ten aanzien van wildschade, dient te worden ge handhaafd. Wordt een verscherping doorgevoerd, dan is de kans niet denkbeeldig, dat dit gaat leiden tot ongewenste situaties, die het be houd van een redelijke wildstand niet ten goede komen", aldus de brief van de ZLM. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) bereikt op 31 au gustus 1993 de leeftijd van 150 jaar. Dit feit zal op die datum met een herdenkingsbijeen komst in de Grote Kerk te Goes worden herdacht. In 1993 zal ook de vijfjaarlijkse ZLM-Manifestatie worden ge houden. Hiervoor zijn de data donderdag 17 tot en met zater dag 19 juni 1993 vastgesteld. De Manifestatie vindt plaats in de gebouwen en op de terreinen van de Coöperatieve Tuinbouw veiling Zeeland (CVZ) in Kapelle. De bedoeling is om het hele jaar 1993 tot jubileumjaar van de ZLM te maken. De voorbereiding van de jubi leumviering is in handen van een kommissie bestaande uit mr. J. Oggel (voorzitter), J.C. Geluk te Dinteloord, W. van Veldhuizen te Aarle-Rixtel, C. Hamelink te We- meldinge en R. Hoiting (sekreta- ris/koördinator). Organisatie en koördinatie zullen plaatsvinden vanuit het ZLM-kantoor te Goes, waar de heer Hoiting zal funge ren als aanspreekpunt. Adres: ZLM Manifestatie 1993, Grote Markt 28, Postbus 2116, 4460 MC Goes, tel. 01100-21010; fax: 01100-31189. Jong en oud hebben in de afgelopen week de schaatsen van de zolder gehaald en het ijs opge zocht. Voor de kleinsten was het de eerste kennismaking met dit winters vertier. Overal waar dat mogelijk was krabbelde, zwierde en flitste men over de dichtgevroren slootjes, plassen en vaarten. In samenwerking met Meijer Frozen Foods BV gaat de Finse Raiso Groep een zetmeelfabriek bouwen nabij het terrein van Meijer te Kruiningen. De produktieunit zal werk bieden aan 20 tot 25 mensen. Meijer Fro zen Foods gaat het zetmeel, dat in het produktieproces vrijkomt, leve ren aan de nieuwe fabriek. Raiso zal dit aardappelzetmeel drogen en mo dificeren. Het bedrijf gaat in 3-ploegendienst draaien. Meijer deelt mee dat de nieuwe vestiging de milieusituatie niet ingrijpend zal veranderen. Men baseert dit op on derzoek van de Grontmij en de Mi- lieuinspektie van de provincie Zeeland. Omwonenden hebben overigens al bezwaar aangetekend tegen de komst van de fabriek. De Goese mini-onderneming Fruta- Mini-Pak is uitgekozen om mee te doen aan een internationaal congres voor mini-ondernemingen in Brussel op 9 en 10 februari a.s. Fruta-Mini- Pak wordt geleid door leerlingen van het A.O.C. Zeeland. Landbouworganisaties uit het Noordbrabantse en het Zuidholland se deel van de Biesbosch hebben besloten om hun kennis en man kracht te bundelen. Op deze wijze menen zij de plannen van de over heid om te komen tot de oprichting van een Nationaal Park de Bies bosch en de invulling van de doelstellingen van het Natuur Be- leids Plan kritischer en meer gefun deerd te kunnen volgen. In de klankbordgroep hebben zit ting: C. Branderhorst (voorzitter), J.P.C. van Hoven, F. Haanstra, R. Ka- dijk, G.J. de Jager, M.C. de Regt, Ing. A. Boer, Drs. T. Elzinga. De klankbordgroep is voor het eerst bij een geweest op 21 januari 1991 en heeft haar doelstelling als volgt om schreven: Het bundelen en coördineren van kennis en mankracht vanuit de land bouw om op deze wijze de plannen van de overheid om de landbouw in de aangrenzende gebieden van het Nationaal Park beperkingen op te leggen zeer kritisch te volgen en daar waar mogelijk bij te sturen. De klankbordgroep wijst erop dat de landbouw zich niet verzet tegen de oprichting van een Nationaal Park. De landbouw zal zich evenwel sterk verzetten tegen de onevenredig gro te ruimtelijke claims die op het land bouwgebied worden gelegd. Ook zal zij niet accoord gaan met het opleggen van beperkingen aan de agrarische bedrijfsvoering ter be scherming van natuur en milieu. De klankbordgroep is op deze wijze namens de boeren-grondgebruikers een gesprekspartner voor over heidsinstanties die zich bezig gaan houden met de toekomstige ont wikkelingen in en rondom de Bies bosch. Voor eventuele inlichtingen kan men contact opnemen met drs. T. Elzinga (01100-21010) of J.P.C. van Hoven (01622-2466). Het hoofdbestuur van de ZLM wijst op advies van de kern van de kom missie grondgebuik de zonering van het landelijk gebied zoals die is op genomen in de Vierde Nota Ruimte lijke Ordening Extra (VINEX) af. Via de introduktie van gele, bruine, blau we en groene ontwikkelingskoersen wordt op landelijk niveau een schei ding aangebracht in intensieve agra rische produktierichtingen en grondgebonden landbouw. Zodoen de wordt vastgelegd welke vormen van landbouw in een bepaalde koers toelaatbaar zijn en welke niet. Het hoofdbestuur wijst deze zone ring af en omdat dit in meerdere of mindere mate beperkingen met zich meebrengt voor de ontwikkelingen in de agrarische sektor. In de VINEX heeft Zeeland in het geheel geen gele kleur gekregen en Noord- Brabant slechts voor een zeer klein deel. In de gele gebieden is de agra rische produktiefunktie richtingge vend. Dit betekent, dat de landbouw in deze gebieden de ruim te krijgt. In alle andere gebieden zal de landbouw, afhankelijk van de kleur, in zekere mate met beperkin gen kunnen worden gekonfron- teerd. Dit vindt het hoofdbestuur niet aanvaardbaar. Het hoofdbestuur plaatst nog de volgende opmerkingen: - het gaat niet aan om agrarisch gezien goed ontwikkelde gebie den waar nauwelijks enige ande re funkties spelen aan te duiden met een blauwe koers (agrarisch in kombinatie met andere funkties); - in de groene gebieden (waaron der Zoommeer) wordt gebieds- vreemd water geweerd; in de blauwe gebieden (aanmerkelijke delen van Zeeland en Brabant) wordt in principe gebiedsvreemd water geweerd. Gesteld kan worden, dat de agrarische ont wikkeling in de blauwe gebieden niet aktief zal worden on dersteund. Dit zal zijn belemme ringen kunnen hebben voor de uitvoering van agrarische stimu- leringsprojekten (o.a. herstruktu- rering akkerbouw); - landinrichting moet in de gele en in de niet-gele gebieden dezelfde kansen krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1