Tuinbouwklanken Cr Toch veel buitenlanders op rustiger NTV Friesland op NTV Boerenkool bijna op NTV ook interessant voor niet-glastelers Als de dagen gaan lengen gaan de nachten strengen u ebt !P V fï i 7 m:r fwwrfivnnt Ili IX rw IIIIBiII T¥ tf ww ww f f n if ij¥ ijr rx Landelijke voorlichtings middag chrysantentelers Verdient uw investeriojtenql NIEUWBOUW CBT 11 Voor de zware grond is strenge vorst ideaal om uit te vriezen. Toch zit een aantal tuinders in WEST BRABANT niet te wachten op al te lage temperaturen. Spinazie en waspeen die begin voorjaar onder plastic zijn uitgezaaid en nu in het kiemstadium verkeren kunnen bij temperaturen van - 10 graden C wel eens problemen krijgen. Kans op uitvriezen is dan groot. Komt zo'n gewas door de winter dan is de mo gelijkheid van doorschieten erg groot. Telers van prei zitten op rozen. Zelfs de mindere kwaliteiten brengen op de veiling meer dan een gulden op. Met het erg koude weer in het ver schiet hebben verschillende preite lers een voorraad van 10 a 15 ton in de schuur gereden. In de gazen boxen, waar tegenwoordig de ma chinaal gerooide prei in gedaan wordt, is prei in de schuur gemakke lijk drie weken houdbaar. Blijft de kou dan aanhouden zodat de grond te hard is om te rooien dan kan de opgeslagen prei soms wel tot f 4,— per kg doen. Boerenkool is nog nooit zo duur ge weest. De prijs varieert van f 1,— tot f 1,20. Vorig jaar 80 cent en dat was toen al niet slecht. Dat de prijs zo hoog kent een tweetal oor zaken. Ten eerste is het areaal ten opzichte van 1986 meer dan gehal veerd. Toen 600 ha en nu 250 ha. Vooral de teelt voor de versmarkt is sterk afgenomen. De teelt op kon- trakt voor de industriële verwerking is teruggelopen omdat de prijs en de voorwaarden niet interessant meer waren. Export van boerenkool is er bijna niet. Ten tweede brengen de nieuwe hybride rassen veel minder kilo's op. Het gewas is er wel mooier en fijner op geworden maar kan qua kilo's niet tippen aan de ouderwetse rassen. Per saldo komt het nu beter uit. Voor de tuinder is het vaak een heel karwei om 6 7 kg boerenkool in een kist te krijgen. Een volle wa gen heeft weinig gewicht maar fi nancieel zit het goed. Dat het areaal sterk is teruggelopen blijkt ook duidelijk uit de exportcij fers. In 1989 ging nog 600 ton naar Duitsland waar veel boerenkool in dustrieel verwerkt wordt om in te vriezen. Vorig jaar importeerden on ze oosterburen 300 ton. In Neder land is bij de tuinders de boerenkool zo goed als op. Normaal is dit om streeks maart. Bij hoge prijzen is het niet verstandig om een goed pro- dukt langer vast te houden dan no dig is. Bij de knolselderij begint de prijs wat aan te trekken. Was 14 dagen gele den 15 cent de gangbare prijs dan kan nu, begin februari, 20 cent ge maakt worden. Voor telers met knollen in de vrieskoeling is dat hoopgevend. De knollen op de luchtkoeling zijn op de meeste plaatsen weg. De jaarlijkse tuinbouwvakbeurs NTV is weer voorbij. Vanuit de BA RONIE is er voor deze tentoonstel ling altijd veel belangstelling. Geen wonder natuurlijk met zoveel glastuinbouw in de regio. Toch is deze beurs ook voor niet glastelers interessant om te bezoeken. Veel teelttechnische zaken staan uitgestald. Veel ruimte was er be steed aan sorteerapparatuur. Vooral in de paprikateelt hiervoor nogal aandacht. De verdergaande mecha nisatie en robotisering in de glastuinbouw kreeg uitgebreid aandacht. De kassenbouw nam een groot stuk van de tentoonstelling in beslag. Opvallend waren voor mij de vele breedkappers en de kassen met ge bogen bovendek. Door deze manier van bouwen zou nog meer licht in de kas het gevolg zijn. Maar naast deze zaken toch gelukkig ook aan dacht voor andere aspekten die be trekking hebben op de tuinbouw. Te noemen valt dan o.a.: de agrarische dag- en weekbladen, deze vervullen een niet weg te denken informatie- funktie in de tuinbouw. De bank, die een groot gedeelte van de tuinbouw van geld voorziet, was ook aanwe zig, evenals de Hagelunie, ook zo'n onontbeerlijke partner in de glastuinbouw. Veel milieuaspekten werden belicht. Biologische bestrij- f ..hé Op de NTV was er weer veeI aandacht voor kassenbouw ding is daar maar één voorbeeld van. Recirculering drainwater, her gebruik van kunststof trays, herge bruik van steenwol, etc. Naast de glasgroenteteelt uiteraard ook veel aandacht voor de bloemen- en pot plantenteelt. Een bedrijfstak die sterk groeiende is. In dit gedeelte van de tentoonstelling was een wa re bloemenzee uitgestald. Op zich al het bekijken waard. Dit soort evenementen leent zich uitstekend als informele communi catiebron. Veel bestaande kontak ten worden tijdens deze dagen hernieuwd, nieuwe kontakten wor den aangegaan. Kopers en verko pers gaan toch op een andere manier met zaken om. Zakelijk, maar ook jovialer. De meeste zaken wor den toch niet tijdens de beurs afge handeld. Als de afspraken er eenmaal zijn, komt de rest vanzelf. Zo'n beurs als de NTV is eigenlijk te groot. Als je alles op een dag wil be kijken, kan dat niet, men moet echt van tevoren keuzes maken wat men wil zien. Een groot pluspunt vind ik persoon lijk het vervoer naar en van de NTV. De parkeerplaatsen staan tijdig en duidelijk aangegeven. Er is volop parkeergelegenheid, je stapt uit de auto zo in de bus, die je voor de deur van de tentoonstelling afzet. Eenmaal alles gezien, stap je buiten voor de deur weer in de bus, en bij de auto er weer uit. Geen file, geen parkeerproblemen. De NTV is een beurs die, zeker ook voor niet glastelers, de moeite van een bezoek waard. leder dacht ook hier op THOLEN dat de winter weer nagenoeg zonder vorst voorbij zou gaan. Maar februa ri staat bekend als de maand waarin het hard kan vriezen, zodat we best nog een flinke staart kunnen krij gen. Wanneer dit echter gepaard gaat met flink wat zon dan kan de |Sür -ui Eind vorige week heeft minister Bukman het nieuwe kantoor van het Centraal Bureau van de luin- bouwveilingen in Zoetermeer officieel geopend. In het nieuwe gebouw zijn ook het zusterbedrijf AVM (Aan- en Verkoop van Tuinbouw materialen) en enkele dochterbedrijven ondergebracht. Er wer ken ca. 150 personen in het gebouw. CBT-voorzitter Kroon schetste de positieve ontwikkeling die de voedingstuinbouw doormaakt. In 1990 werd een omzetrekord bereikt van f 3,9 miljard, ruim 400 miljoen meer dan in het voorgaande jaar. temperatuur onder glas hierdoor al behoorlijk oplopen en een aange naam groeizaam klimaat scheppen. Licht is immers voor veel gewassen een zeer belangrijke groeifactor die door de zon gratis geleverd wordt. Met name radijs staat erom bekend dat het hier sterk op reageert met kwaliteit en opbrengst. De vocht- voorziening bij sla moet zeker goed zijn; de zeer sterke verdamping bij zonnig weer en de condensatie van vocht tegen het glas door het grote temperatuurverschil van binnen en buiten onttrekt heel wat vocht. Strenge vorst brengt voor glastuin ders de nodige kosten en zorgen met zich mee. Ook de vollegronds- bedrijven moeten de nodige voorzie ningen treffen om schade en verrassingen te voorkomen. In ons gebied is o.a. het aardappelpoot- goed een kwetsbaar en duur pro- dukt waar de nodige aandacht aan besteed moet worden om dit vorst- vrij maar toch koel en in het licht te houden. Ook bestrijdingsmiddelen, waterleiding, pompen, tractoren e.d. moeten goed voorzien zijn, omdat de schade door een klein verzuim soms erg groot kan zijn. Buiten krijgt de grond een flinke opknapbeurt met deze droge vorst, wat de structuur en de bewerkbaar heid altijd ten goede komt. Met de winterbloemkool is het altijd afwachten of ze het redden. Wan neer het geleidelijk aan begint kun nen ze heel wat hebben, maar meer dan 10 graden vorst is toch dikwijls funest. De kans hierop is door het omringende zeewater hier in Zee land behoorlijk minder. Wanneer de teelt echter mislukt of na de oogst is het moeilijk zonder beregening nog een volwaardig gewas op de voorjaarsgrond te telen, wat dus het risico weer vergroot. Zo zijn er veel teelten die het hier kli matologisch goed doen, maar zo lang er geen zoet water beschikbaar is veel minder perspektief bieden. De Europese Commissie heeft de regels voor de import van champig- nonconserven uit derde landen aan gepast. Met deze veranderde regels heeft men getracht om de specula tieve mogelijkheden van de importli centies te beperken. De maatregel zal ervoor zorgen dat het grootste deel van het EG-quotum voor de al gevestigde importeurs beschikbaar is. Het totale volume van 34.750 ton blijft ongewijzigd. Westland Berkel Bloemenveilingen Holland organiseert een voorlich tingsmiddag met het thema "Kwali teitsverbetering en assortimentsontwikkeling chry sant". De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 20 februari aanstaan de in Bloemenveiling Berkel in Bleis- wijk. De voorlichtingsmiddag is bestemd voor alle Nederlandse chrysantentelers. Stafmedewerkers van Bloemenvei lingen Holland gaan in op de aanvoer- en prijsontwikkeling, de re sultaten van een recent houdbaar- heidsonderzoek en het onderzoek naar precooling bij chrysant. De middag wordt afgesloten met een uiteenzetting over kwaliteitsverbete ring en assortimentsontwikkeling. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in de afmijnzaal van Bloemen veiling Berkel, Klappolder 130 in Bleiswijk (Zuid-Holland). Geïnteres seerden worden verzocht, zich tele fonisch op te geven bij de afdeling PR van Bloemenveiling Westland. Het telefoonnummer is 01740-33432. De provincie Friesland heeft zich tij dens de NTV vorige week gepre senteerd als vestigingsprovincie vóór de glastuinbouw. Een delegatie onder leiding van Commissaris van de Koningin Wiegel schetste de be langstellende tuinders - er waren er 5000 persoonlijk aangeschreven - de voordelen van de Noordelijke provincie boven de steeds voller wordende Zuidhollandse glasgebie- den. De bijeenkomst leverde enkele serieuze contacten op. Ondanks de verwachtingen met be trekking tot de Golfoorlog, blijken veel buitenlanders de 18e Neder landse Tuinbouwvakbeurs (NTV) in Bleiswijk te hebben bezocht. Het to taal aantal bezoekers uit binnen- en buitenland bedraagt evenwel circa 65.000. Dit aantal is zo'n 5000 la ger dan het aantal bezoekers van vorig jaar.De organisatie is echter tevreden met het verloop van de 18e editie van de NTV, die is gehou den van 29 januari tot en met 2 fe bruari. Volgens de beursorganisatie is de belangstelling uit Europa bijzonder groot geweest. Met name bezoe kers uit Italië en Spanje hebben van grote belangstelling voor de stand van zaken in de Nederlandse tuin bouw blijk gegeven. Het zijn met name de bezoekers van buiten Euro pa die dit jaar in minder grote getal len naar Bleiswijk zijn gekomen. Veel belangstelling ging dit jaar uit naar nieuwe snufjes in de kassen bouw, waaronder een nieuw type met ronde, glazen daken. Daarnaast trok de verdergaande robotisering, onder meer bij de opkweek van uni form stekmateriaal en de sortering van groenten en bloemen, veel aan dacht. Ook de aandacht voor het milieuvriendelijk produceren werd door de standhouders in vele aspec ten naar voren gebracht. Volgens de organisatie zijn de standhouders on danks de wat lagere opkomst tevre den over de resultaten die zij op de beurs hebben geboekt. De exacte datum van de 19e editie van de NTV, die het volgend jaar wordt gehouden, wordt binnenkort bekend gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11